Puglia maakond (Apuulia)

Mida toredat peaks seal nägema? Millised linnad/ piirkonnad oleks hea just lastega reisimisel peatumiseks (öömajaks-pesaks) st kus on ümberkaudu oleks midagi põnevat nii lastele kui ka vanematele. Kaunimad liivarannad, kus? Lendame lennukiga kohale ning rendime auto

Olime sealkandis just 2 nädalat. Oliivipuud, viinamarjaaiad, ilus meri ja liivarannad, koopad, trullid jne, peaks olema põnevat nii lastele kui suurtele. Ja "päris" Itaalia - suurepärane toit, vein (jäätis ja koogikesed!). Kogu nn. saapakonts on ilusa liivase rannikuga. Meie elasime 4 ööd Lecce armsas vanalinnas otse iidse amfiteatri varemete kõrval nn korterhotellis Casa del Merchanti (köök ja kõik vajalik) 70 Eur ööpäev h/s-ga (vabalt mahub 2 suurt ja 2 last). Alberobello, Locorotondo, Otranto, Gallipoli, Manduria, jm väiksed armsad linnakesed. Eemale tasub hoida Tarantost, see on suur, tööstuslik ja kole (OK, vanalinn on ka muidugi). Kui vähegi aega, minge linnakesse Matera, see küll jääb veidi põhjapoole. Kui endal ja lastel vähegi seiklemis ja ronimiskihku, siis sealses vanalinnas Sasso ja ümberkaudsetes kanjonites ja linnakestes jätkub turnimist, uurimist ja seiklemist mitmeks päevaks... Ajalugu, loodust, arhitektuuri - kõike kuhjaga. Kui veel edasi sõita Sitsiilia poole, siis on Calabrias mere ääres imearmas linnake Tropea (ja sealne ümbruskond) suurepärase liivarannaga.

elan ise Bari làhistel ja tunnen vàga hàsti kòiki eelpool nimetatud kohti. Taranto kohta niipalju,et nagu igas tòòstus-linnas on muidugi parajalt mustust jne. Samas,olles kursis siinsete paikadega,tead nàiteks ka kus ilusaid kohti leida. Selleks on kindlasti alati parem kui oleks keegi inimene kohapeal,kes asjaga kursis ja kes vòiks midagi soovitada. Kui kellegil veel huvi meie ringkonna vastu vòi plaanite reisi ette vòtta-jàtke teade foorumisse,vastaksin ja annaksin meeleldi head nòu!

Mul oli kavas Puglia piirkonda minna paar aastat tagasi, aga see jäi teatud põhjustel ära. Järgmisel aastal tahaksin aga kindlasti minna. Millal on k.parem aeg sinna reisimiseks (arvatavasti parem vältida suvekuid, kui turiste liiga palju ja temp. ka liiga kõrge)? Ja kuidas oleks k.mõttekam lennata, kas otse Tallinnast Milaanosse (ja sealt auto rentida) või läbi Praha Rooma, või on veel mõni parem variant?

Milaano jääb ju Itaalia teise otsa ja sealt annab Pugliasse sõita. Uurida tasub easyJeti lende üle Berliini Napolisse (varakult ostes edasi-tagasi alla 2000 krooni), kust võiks auto võtta. Napolisse lendab ka Finnair, aeg-ajalt samuti päris soodsalt. Aprilli teine pool on hea aeg minekuks.

Kòige mugavam on tulla Barisse làbi Milaano,Estonian Airiga ja sealt juba Alitaliaga Barisse. Muidugi vàga odav see just pole aga parim viis kindlasti,arvestades juba vaid ùhte ùmberistumist.

Olen lennanud ka làbi Londoni-EasyJetiga ja siis Barisse Ryanairiga. Vàga vàsitav,hoidsin kùll raha kokku aga seega tuli òò veeta Londoni lennujaamas-sest kellaajad ei sobi jne. Peale seda on tàielik peavalu tollis kus tòesti kàiakse lihtsalt nàrvidele iga pisikese asja pàrast. Kohvri kaalu ei tasuks isegi mitte 100 gr lubatust (nimelt on lubatud vaid 15 kg Rayanairil!)ùletada,sest see on kallis lòbu! On muidugi vòimalusi teisigi-lihtsalt tasuks jàlgida igasuguseid lennufirmade pakkumisi.

Olen Pugliasse rongiga sõitnud Milaanost, õise rongiga, varahommikul Lecces kohal. Ei saanud küll korralikku vagamisvagunit tookord, aga magada sai ikkagi.Väga ebamugav polnudki.

Reisid Tallinn-Rooma esmaspäeviti ja reedeti alates 04.04.08. Kahele edasi tagsi ca 4000 EEK. 11 päeva autorent Roomast Hertzi käest maksab 4000 EEK.

kas saaksid mulle meile kirjutada, oleksin huvitatud rääkima sinuga Pugliast, barist jne tinsu15@hotmail.com

Me lendasime AirBalticuga Riia-Rooma (eripakkumine oli 1500 eek edasi-tagasi koos maksudega). Roomast võtsime auto (Avis, 5000 eek nädal) ja põrutasime Gargano poolsaarele (Itaalia nö saapakannus), võttis umbes 5 tundi mööda kiirteed, Pescara kaudu. Tagasi üle Potenza ja Napoli. Kus käia:

  • Gargano poolsaar on ülivinge loodusega. Kui eelarve lubab, siis soovitan soojalt peatuda sellises kohas nagu Villa Scapone. Tegelikkus on veel ilusam kui veebist paistab. Monte Sant'Angelo: kuulus palverännukoht ja ilus linnake väga kõrgel mäe otsas. Foresta Umbra on keset poolsaart ürgmets, hea vaheldus päikesele.
  • väiksed rannikulinnad Barist üles ja allapoole: Trani, Barletta, Polignano, Monopoli jne - üks ilusam ja vanem kui teine. Hea chillida.
  • Castel del Monte: täitsa müstiline ehitis normannide ajast, ei julge vaielda teoreetikutega, kes väidavad et selle planeerimisel on tollasel valitsejal peas mingid hääled nõu andnud. Minge vaadake ise ;)
  • Trullimaa: Alberobello ja ümbrus. No peab nägema neid maju!
  • Lecce vanalinn: barokk nagu kondiitri unenägu, kes naudib, kellel läheb süda pahaks.
  • Matera: ilmselt kõige muljetavaldavam paik, eriti pärast muuseumi külastust. Tohutud kaljudesse uuristatud linnaosad, kus inimesed ja loomad läbisegi elasid veel 50 aastat tagasi. Unikaalne, nagu rusuv ka, aga igal juhul põnev.

Kokkuvõttes väga huvitav, samas mõnusalt lõdvestunud elustiiliga kant. Välisturiste on väga vähe ning rahvas võõraste suhtes ülisõbralik, eriti kui proovid veel pisut italiaanot purssida. Köök ja vein on muidugi fantastilised ja sealjuures väga mõistliku hinnaga. Kõige kallimat veini õnnestus juua kõige peenemas külastatud restoranis (serveerimine oli juba omaette show), mingi 199x aasta reserva, maitses jumalik ja maksis... 22 eur pudel. Üldse, paluge soovitada kohalikke veine, selle peale kõik kohalikud nagu sulavõi - nende veinid on tõsiselt head, aga mujalpool endiselt üsna tundmatud. Ei maksa üldiselt mitte muffigi. Hästi head on nende pastatoidud, palju on grill-liha ja mere ääres mereande. Olin siiani arvamusel, et kõige parema hinna/kvaliteedi suhtega toiduga puhkusepaik on Euroopas Kreeka, aga Puglia andis ausalt öeldes silmad ette. (Kreeka mõjud sealkandis kohati ka päris tugevad)

Ise tahaks kindlasti tagasi minna, aga siis peatuda pikemalt mõnes turismitalus (agriturismo), nende kohta olen väga häid kommentaare lugenud. Sinnakanti sobibki selline rahulik chillimine, tormata jõuab mujal piisavalt. Meil jäid käimata suured linnad, Bari ja Taranto, samuti Salento poolsaarel (saapakonts) käisime üsna möödaminnes. Igal juhul - minge ja te ei kahetse!

Tuleme septembris 2008 perega Barisse ja plaan 2-3 nädalat Puglias suvitada. Hetkel ostetud vaid piletid Tallinn-Milaano-Bari ning ülejäänud otsad lahtised. Kui oled huvitatud infoga abistama siis kirjuta pilve@hotmail.com

Annyka Barist! Sooviksin küsida Puglia kohta üht-teist, kui viitsid muljetada. Oleks tore, kui kirjutaksid mulle privasse! Barkarole