Puhkus Albaanias

Tere.Plaan minna juulis Albaaniasse koos lastega paarika nädalaks puhkama. Peamiselt tahaks lihtsalt olla mere ääres, korralikus hotellis ja meeldivas kuurortis. Siiamaani on jäänud silma Durres. Plaan siis minna Tallinnast lennukiga Tiranasse ja kohapeal taksod/rendikad.  Kas keegi hiljuti käinutest oskab anda häid soovitus ja/või välja pakkuda paremat asukohta.

Durreses käisid 2 aastat tagasi väga suured ehitustööd. Autoga GPS-i järgi oli võimatu sihtkohti leida. Muidu kena ja tore linn, inimesed sõbralikud ja abivalmid. Hinnad meie jaoks sobivad!

Sai möödunud sügisel nädal Albaanias rendiautoga seigeldud. Olin sõpradelt kuuldu põhjal palju hullemaks katsumuseks valmis, aga kõik sujus väga ladusalt. GPS-i järgi sõitmisel probleeme polnud, teed olid kohati paremad kui meil. Rentisime igaks juhuks 4 veolise auto ja Beratisse sõites oli see päris hea variant, sest see tee oli sealkandis kohati tõesti väga konarlik. Durreses olime 2 ööd, aga rohkem meeldis Sarande. Sealt on suvel ka Korfule trippe võimalik teha. Berat oma unikaalse vanalinnaga jäi positiivse poole pealt meelde. Viimasel päeval tegime Tiranas väikese tiiru, aga see oleks võinud ka tegemata jääda, sest linnas oli hullumeelne liiklus ja ega seal kaoses suurt vaadata peale keskväljaku ei olnud. Ainus meie mõistes kaubanduskeskus oli ka Tiranas mujal kõikjal pisikesed esmatarbekauba poekesed.

Berat on hea mõte. Tänud anuvali. Ise oleme oma autoga eestist seal kandis juunis ja peatume mõned päevad Durresis ja paar päeva Sarandes. Plaanis ka Butrint läbi käia. Edasi juba Lefkada ja Ateena kaudu kodupoole. Kirjutavad, et Durresi rannad räpased ja Sarandes pole korralikke liivarandu. Kuidas kommenteerid anuvali?

Sõitsin 2018 suvel Albaaniast läbi, peatusin Lezhe ja Sarande kandis.Sõitsin mööda rannikut. Kõige ilusam lõik randa jäi Vlorest veidi lõunapoole, soovitan seal peatuda.

Durres on räpane jah, samas ranna infra on vinge.  Isiklikult soovitaksin Vlorest lõunasse jäävat Dhermit, koos eelneva Mount Cica-ga. Mount Cicalt peaksid leidma majutuse, Dhermi rand on super, aga hotelle ei pruugi seal olla. Vähemalt 5 aastat tagasi ei olnud.

Tegime kaks aastat tagasi kahe nädalase ringi koos lastega. Põhiline rõhk oli loodusel ja kultuuril. Rannapäevad said valitud kohta, kus on mõnus ja rahulik. Aga uuritud ja tutvutud sai riigiga eelnevalt põhjalikult. Durres ja Sarande on sellised suured Balkani rannalinnad. Juulis on juba hooaeg ja see tähendab, et rahvast on palju. Durres on koht, kuhu sõidab nädalavahetusel kohale suur hulk Tirana peresid ning lisaks Makedoonia ja ka Kosovo albaanlased, sest see on neile lähim rand. Lisaks on see vaikselt populaarsemaks saamas Ida-Euroopa rannaturistide hulgas. Näiteks Ukrainast on mitmeid tšarterlende Tiranasse ja suurem osa neist lõpetab Durresi hotellides. Saranda on koht, kuhu tulevad kruiisilaevad ja lisaks suur osa Lääne-Euroopa turistidest, kes linnaranda tahavad. Lisaks hooajal veel palju albaanlasi. Vlore on kolmas arendatav rannalinn. Kuna see on alles arendamisel, siis meeletud massil veel kohal ei ole. Linna osaliselt kunstlikult rajatud rand on veel üsna tühi, aga ilusamad on tõenäoliselt veidi eemale jäävad väiksemad rannad.Ise peatusime paar päeva Riviera ühes väikses külas, Qeparos. Valik sai tehtud, nii et välistasime Sarande ja Ksamili massid ning valisime ülejäänud Riviera osas parima hinna ja kvaliteedi suhtega korteri. Kui auto on olemas, siis põhimõtteliselt sobib iga suvaline küla või Himare seal rannikul, sest jätkuvalt on alles hulk suhteliselt rahulikke väikseid randu, kus võrreldes näiteks Horvaatia ja Kreekaga puudub suurem arendus. Pidu pole tõenäoliselt pikalt, sest Albaania populaarsus kasvab väga kiiresti ja peagi võetakse oliivisalud maha ja ehitatakse kolm rida hotelle asemele. Seega tasub kiirustada.

Enne reisi sai meie ajakirjandusest loetud, et Durrese rannad räpased ja oli ka üks õudne pilt prügis sorivate lastega. Kohapeal midagi sellist ei näinud. Eks septemberis hakkas hooaeg lõppema ka ja suuri masse enam rannas ei olnud. Durrese rand oli liivane ja lainetust vähem. Sarandes oli kivine rand ja mugavam oli sussidega olla, aga ka paljajalu sai hakkama. Lainetus oli täiskasvanule mõnus õõtsumiseks. Väiksemad lapsed oleks kindlasti vette minnes hädas. Soovitan enne minekut läbi lugeda "Minu Albaania" siis saab aimu mis toimub "suletud uste" taga.

Vlores on küll uued uhked hotellid ja restoranid,  aga inimesi peaaegu pole ja rand ning vesi on õudselt räpane....."Minu Albaaniast" jäi mulje, et tegu on karmi moslemimaaga. Selles osas tabas meid suur pettumus, mitte midagi sellele viitavat ei näinud ega kogenud.

Burkat seal tõesti kandmas kedagi ei näinud nagu ka raamatus kirjas oli. Söögikohtades mille külastajad valdavalt kohalikud olid ei olnud küll ühtegi naist näha. Õhtut olid veetma tulnud ainult mehed.

Merike1: Albaania on ainult nime poolest moslemimaa. Miniseelikud ja lühikesed püksid, pearätte ei kanta. Süüakse sealiha ja juuakse alkoholi.Pealinnas Tiranas võib-olla leiad kuskil saudide juhitud salafiste, aga mina seal ei käinud.