Raha kandmine arenguriikidest Eestisse

Kui seal maailma pärapõrgutes mõnda aega elada, siis ikka tekivad mingid ärilise maiguga suhted. Küsimus siis selline: kuidas oleks kõige valutum kanda sellised 100€ ulatuvad summad kuskilt Aasiast või Aafrikast sinuni?

Kas jutt on juba seal Aasias kellegi kohaliku pangakontol olevatest summadest või sularahast?

Kas on vaja sinul endal oma raha Eestisse kanda või tahab keegi teine sulle mingi kauba/teenuse eest ülekannet teha?

Ise olen nii oma kontolt Aasia poole saatnud kui ka sealtpoolt lasknud minu kontole saata TW teenust kasutades. Kindlasti oluliselt soodsam kui pankadega mässata.

Transferwise on üks võimalus, aga võib juhtuda, et see mõnd kohapealset valuutat ei toeta (nt Maroko dirham). Õnneks on olemas ka teisi alternatiive ja üks selline on Skrill.com, millel mõnevõrra laiem valuutavalik. Kurss on sel üsna sarnane TWga, näiteks 1000 Malaisia ringgitit saates peaks TWga saates saama 199.88 EUR ja Skrilliga 199.37 EUR. Münes riigis on olemas kohapealsed teenusepakkujad, nt Keenias Safaricom, mis ca 1-2% vahendustasu eest võimaldab saata raha üle maailma kas pangaülekandega või Paypali/WU vahendusel: https://www.safaricom.co.ke/personal/m-pesa/do-more-with-m-pesa/m-pesa-global. Üldiselt on aga Aasia ja Aafrika nii kirju, et täpsema nõu osas oleks vaja konkreetseid riike teada. Tänapäeval on kõik võimalik, ise olen näiteks EUR-BTC-IRR kanalit mööda saanud ühe päevaga Iraani raha saata :-)

Mina olen Eestisse regulaarselt paypaliga saatnud, igal ajal tehtav ja mugav, ei pea panka ega kusagile minema.

Keenia oleks jah üks riikidest. Safaricom ja M-Pesa on vana tuttav (ülimugav kohapeal), aga nende globalit pole seni kasutanud. Paypal tundub ka ok, aga keskmise tegelase jaoks on see kerge tuumafüüsika juba.

Transferwise toetab ka Maroko dirhamit, vt kodulehelt. Sebin, mis pangas sul pangaülekandega soodsam tuleb? Arvestades mitte ainult teenustasu vaid ka reaalselt kohale jõudvat summat (ehk ka teenustasu, mida võetakse kursivahe arvelt), ei tea mina küll vähemalt Eestis ühtegi sellist panka.

Traktor, vb ma eksin, ent mina näen et TW võimaldab üksnes eurosid Maroko dirhamiteks vahetada, mitte aga vastupidi. Probleem on aga just raha sealt ELi saatmises ning see on tavaliselt keerulisem kui EList saatmine. Mis on ka mõistetav, kindlasti on EL-Maroko  suunaline rahavoog kümneid kordi volüümikam kui Maroko-EL rahakanal ;-)

Tansaaniast on küll keeruline tavalist panga ülekannet teha, aga lihtne ja isegi soodsam on WorldRemit või TransferWise.

Western Unioni toimib üle maailma. Sobib nendele hästi, kellel kontot pole. Raha läheb üle minutitega, kätte saab vastava riigi valuutas. Ainult teenustasu on veits kõrge. Nt 300€ +16.60