Sooviks nõu Filipiinide reisiplaani koostamisel

Hetke plaan elukaaslasega 1-12.02.2015 Filipiinidel veeta. Saabume Taist Manilasse 1.02 ja sealt plaan kohe lennukiga edasi Boracayle(Kalibo lennujaam) lennata. Boracay saarel plaanime veeta 5 päeva. Edasi liikuda Palawani saarele(arvatavasti lennukiga läbi Manila kuna otselend puudub vist-) El Nido kanti (seal 3 päeva veeta) ning edasi Busuanga-Coron (arvatavasti laevaga), kus samuti 3 päeva. Viimasel päeval lennukiga Busuangalt Manilasse ja kojulend samal õhtul.

Küsimused:

 1. Kas tasuks esimesed 2 ööd Boracayle ette broneerida läbi bookingu? Või kas kohapeal hotelli vaatama hakata?
 2. Mida antud sihtkohtades(Boracay, El NIdo, Busuanga) soovitaksite teha, milliseid väljasõite?
 3. Kuidas kõige mõistlikum oleks minna Boracaylt El Nido-sse? Kuidas El NIdost saada Busuangale?
 4. Kuna eelkõige otsime rahulikku rannapuhkust ja enam-vähem keskmisest paremat hotelli/majutusteenust, siis milliseid randa antud 3 sihtkohas soovitaksite?
 5. Bookingus näitab, et paljud head hotellid on täis bookitud nendel kuupäevadel, aga kas muidu portaale pole kust saab hotelle vaadata ja broneerida?

Kõik muud soovitused ning märkused teretulnud mu reisiplaani kohta. Kuidas üldse selline plaan Filipiine eelnevalt külastanud inimese tundub?

Jään ootama tagasisidet.

Siin on meie reisikava. Plaani Boracayle minna pole, põhjus lihtne - räägitakse et liiga ülerahvastatud ja suhteliselt kallid hinnad.

 1. märts, Teisip Stockholm - Manila
 2. märts, Kolmap Lendame arriving manila - hotell sellest päevast
 3. märts, Neljap Manila
 4. märts, reede Manila -Banaue 7.märts, laup jõuame Banaue-sse, Batad
 5. märts, pühap Batad
 6. märts, esmasp Batad - Banaue - Manila
 7. märts, teisip Jõuame Manilasse, lend Coronisse
 8. märts, kolmap Coron - El Nido Tao Philippines kruiis
 9. märts, neljap Kruiis
 10. märts, reede Kruiis
 11. märts, laup Kruiis
 12. märts, pühap Jõuame El Nido-sse
 13. märts, esmasp El Nido
 14. märts, teisip El Nido
 15. märts, kolmap El Nido
 16. märts, neljap El Nido - Puerto Princessa
 17. märts, reede Puerto Princesa
 18. märts, laup Puerto Princesa - Manila
 19. märts, pühap Manila lend kell 6 hommikul

Liiga tihe graafik tundub. 12 päeva jaoks Neli päeva sellest kulub vaid ühest kohast teise sõiduks. Boracay lt El nidosse pikk päev 2 lendu läbi Manila ja ca 4-5 tundi bussiga Puerto Princessast El Nidosse ja siis hiljem kindlasti 10 h laevaga El Nidost Busuangale(liigub vaid siis kui ilm lubab ja ilmad on vahelduvad ,hommikul vaiksed peale lõunat vahest tuulised ) El Nidos (2 korda käinud ja nüüd jälle)on 4 päeva paras ja Corong Corong rannas pole viga.Paremad ööbimised tavaliselt välja müüdud aga üksikuid tube on olnud saada.(peab lihtsalt ranna läbi jalutama).Boracay on väike ja pole suurt vahet ,mis rannas ,ühel pool surfarid teisel päevitajad.Mis seal 5 päeva teha kui ei surfa (Minu arvamus)Busuangale tundub ,et ei jäägi teil eriti aega aga ise veetsin 2 tervet päeva ja aitas küll. Busuangal hotelle nagu oli küll võtta Coroni linnas.Island Hoppingud Palawanil on väga head. Tasub kindlasti teha.

Kas on soovitada mingit muud saart Busuanga asemel(10h laevaga sõitmine ei ole väga ahvatlev)? mida Busuangal teha või vaadata? Sama küsimus El Nido kohta... Või kui Boracay saar ära jätta plaanidest, siis kus veel samaväärsed ja ilusad rannad kui Boracayl? Et kuskil lihtsalt rahulikult olla....puhata, päikest nautida ja väljasõite teha.

Kui ei ole plaanis vrakisukeldumist teha, siis võiks Busuanga üldse välja jätta. Ilusaid randu seal pole. Boracay jätaks ka üldse vahele, selle asemel keskendukski ainult Palawani saarele, kuna seal on päris palju erinevaid kohti, mida tasub külastada. Seda enam, et 12 päeva on ikka väga lühike aeg.

Puerto Princesast saab bussiga Port Bartonisse, mis on väga mõnusa atmosfääriga külake. Sealt saab teha erinevaid saaretrippe. Samuti on seal jalutuskäigu kaugusel ilusad ja tühjad rannad. Tasub rentida ka tsikkel, et Long Beachile sõita. El Nido mulle väga ei meeldinud ning kuna sattusin sinna ka üsna valel ajal (samuti veebruari esimene pool, mis on Hiina uus aasta tähistamise periood), siis oli seal raskusi öömaja leidmisega ning koht tundus liiga turistikas. Seega saaretripid jäid vahele ning suundusin järgmisel päeval edasi, aga teil soovitan seal paar päeva ikkagi peatuda, sest olen kuulnud, et saared on seal tõesti superilusad.

Eelmine aasta olime Hiina uusaasta ajal.Rahvast oli pisut rohkem kui muidu ja paremat majutust kohapealt saada näiteks 3 kuni 4 ööd järjest ühes hotellis oli keeruline.Me lendasime Manilast Busuangale, kus tegime ühe saarte tuuri (paremad rannad lühikese paadisõidu kaugusel) ja lihtsalt vaatasime ringi ning kolmanda päeva hommikul paadiga (oma söök kaasa ,sest see mis seal pakuti ei kommenteeri) El Nidosse.El Nidos kannatab teha miinimum 2 Island Hoppingut (parimad olid A ja B) El Nidost põhja poole sõites pikad tühjad rannad mida külastada(Duli Beach,Mariposa beach) LAs Cabanas Beach Corong Corong Beachi kõrval(elasime Corong Corong beachil mis tundus parim olevat ) Kui El Nido ära tüütas liikusime Puerto Princessa poole peatus Honda Bay s rannas koos ööbimisega ,kus olime hotellis ja tip top rannas ainukesed. Sabang ja Underground River tuli järgmisena päevakorda ja ei kahetsenud.Port Bartonisse ei jõudnud aga eks siis seekord jaanuaris 2015 lähen vaatan üle. Kui Busuanga välja jätta (mina soovitaks) jõuate Puerto Princessast lennata mõneks päevaks Boholile (otselend Cebu le 1 tund ja sealt tund praamiga). Loboc Riveri ääres on päris nauditav puhata ja saab ka sokolaadi mäed ja Tarsier id üle vaadata.(2013a olime veel sealsamas Boholi kõrval Panglaol paar päeva rannas aga oli liiga turistikas)

Ma soovitaks ka Boholit. Siin on ilusaid randu, mägedes superlahedaid jugasid ja koopaid, nagu eelpool mainitud tarsier-id ja shokolaadimäed, lisaks ka mitmeid seiklusturismi võimalusi (nt. Lobocis) ja väga head sukeldumis-snorgeldamis võimalused.

Ma soovitaks ka Boholit. Siin on ilusaid randu, mägedes superlahedaid jugasid ja koopaid, nagu eelpool mainitud tarsier-id ja shokolaadimäed, lisaks ka mitmeid seiklusturismi võimalusi (nt. Lobocis) ja väga head sukeldumis-snorgeldamis võimalused.

Meie läksime Boholilt (Alona beach) paadiga Siquijorile, mis on väga-väga mõnus väike saar lihtsalt puhkuseks.

Panen meie video Cebu- Bohhol- HK. Seal esimene pool just Cebust ja Bohholist. Äkki on mõned ülevaated/ideid teistele. Vabandan kehva kvalteedi ja teostuse üle:)

PISUT NÕU KÜSIKS. Lendan Palawanilt 22,01,15 Cebu le ja plaan järgmine ,et liikuda Bantaya Islandile ja käiks ka Malapascua l ära.sealt edasi mööda merd Donsoli ,et ehk saab Vaal Haidega pisut ujuda. Edasi liiguks(vajadusel lendaks) kuidagi Manila poole. Aega selleks tripiks 14 päeva.Kas on keegi käinud ja kas on üldse väärt mõte. Kui ei siis mida Cebul veel teha kuhu minna ja kuskohast teel läbi põigata kui jõuab, või hoopis oleks parem Dumaquette poole ja üle Negrose tagasi.Siis jääb Boracay ka teele aga sinna ei tea kas tahan minna.Bohol il ja Panglaol käidud juba. Tihedat graafikut ei taha ka teha nii moodi mõistlikult trip ides.

Kindlasti oskab kaasa rääkida ka kasutaja "Eestifilip", kodanik kes seal kohapeal viibib. Ära võiks ka märkida, et huvi korral pakub majutust.

http://trip.ee/content/filipiinid/pakun-kodumajutust-filipiinidel-manilas.html

Käinud ei ole, kuid plaanime ise paari nädalaga liikuda Manilast Boholile, ehk siis vastassuunas. Ma usun ise küll, et aega on piisavalt, kuid kui sul Manilas on lend ootamas ja näiteks praamidega, mida teel mitmeid kasutama pead, tekib viivitus, siis on olukord suhteliselt jama. Eelmisel aastal tegime tiiru allpool (Cebu - Siquijor-Bohol) ja no siis võttis aega näiteks Siquijorilt tulemasaamine, kuna praamil oli mingi rike, ja oli suur segadus ja sadamate vahel sõitmine, et üldse infot saada teiste võimalike praamide väljumiste kohta, mis on Filipiinidel ilmselt üpris tavaline olukord. Vaata praamifirmade kodukaid ja mõtle, mis teekonna sa täpselt tahaksid läbida - ja sealjuures arvesta, et see, mis kodulehtedel kirjas, ei pruugi kindla peale kohapeal just nii olla :)

Olen natuke arvestanud ka lennujaamadega ,et vajadusel võiks minema lennata ja ega ilmselt lendangi lõpuks Manilasse.Mingi laev tundub ,et käib Polambato sadamast(Bogo) Masbate saarele ja sealt saab lihtsamalt Pilar i või siis Leyte le Ormoci ja sealt maismaad pidi üles ja pisut paadiga. Mida arvata Camotes Islandist Algne plaan oli Palawanilt Boracayle aga loobusin.

1966, igaks juhuks mainin, et ära selle vaalhaidega koos ujumise suhtes ootusi väga üles küta, minul näiteks ei õnnestunudki neid näha, kuigi ilm olevat tol päeval soodne olnud. Ehk on sul õnne rohkem. Mina eelistaksin pikemalt Cebul peatumise asemel mõnda sama piirkonna väiksemat saart.

Tänud ega ise Cebul ei plaanigi olla ikka saared ümber selle ja vaalhaid proovin siiski ja kui ei näe mis ikka. Mis saari mõtlesid piirkonnas.VAHEST ON TEISI VÄÄRT IDEID CEBU SAARELT 14 PÄEVAGA MANILA POOLE LIIKUMISEKS

Ma ei ole põhjalikumalt tegelenud, aga vaatasin, et bussiga Manilast Boholile peaks saama netist loetud info põhjal 27 tunniga, ilmselgelt sellist bussireisi ei soovitaks kellelegi, kuid siiski annab see aimu ajast, mis sellisele reisile võiks kuluda ilma peatusteta. Seega ma arvan, et sealt saartelt peaks üsna mõistliku ajaga mingitpidi Manilasse olema võimalik jõuda, vahepeal mõnes toredas kohas peatudes.

Mina liikusin vastupidist teekonda mööda Manilast alla ning see nägi välja nii: ööbussiga Manilast Legazpisse, sealt edasi bussiga Donsoli (vaalhaid), sealt (Pilarist) praamiga Masbatele, sealt praamiga Siquijorile ning sealt lõpuks praamiga Cebule. Aga variante on muidugi palju teisigi, kuidas liikuda. Kõik sõltub sellest, palju aega on. Praamid on väga aeglased ning selle jaoks kulub palju aega. Negrost võid proovida, kohalikud igatahes soovitasid. Ma jäin pikemalt paigale Siquijorile, kuna seal oli lahe ning seetõttu Negrosele ja Boholile ei jõudnudki. Igatahes tundub 14 päeva piisav aeg olema, et see liikumine koos mõnusate puhkepausidega läbi teha. (kui juba ühe ööga jõuad Manilast bussiga Legazpisse, kust on Pilari vaid 1 tunni tee). Boracay kohta on hästi kirjutatud raamatus Minu Filipiinid. Mina igatahes jätaksin (jätsin) selle koha vahele.

Endal ka varsti minek Cebule. Kas keegi on jõudnud Cebu lennujaama lõuna paiku ja sealt samal päeval ka Bantayanile või Malapscuale?. Bantayani viimane praami väljumine on 17.30 ehk siis kui võtta buss Cebust, mis sõidab 3+ tundi, siis koos lennujaama toimetamiste ja bussi ootamisega võib asi väga napiks minna. Takso oleks ka variant, mis pidavat 2,5 h sadamasse jõudma aga viimane hinnainfo ca 2500 php olen leidnud aastast 2011... Lisaks veel , kas jaanuaris tasuks Bantayani jt saarte hotellid ette broneerida või on seal võimalik seljakott seljas vabalt valikuid leida?

Sama küsimus ka hotellide kohta ise plaanin ilma bronnimata Bantayani le ja Malapascuale. Igaks juhuks stardime järgmine hommik ,ei viitsi nii palju end väsitada.

Mina soovitaksin vaadata vaalhaisid Oslob'is, mis on Cebu saare alumises otsas, vaalhaid koguaeg kohal ja ei pea eraldi Donsoli minema (palju praktilisem). Meie näiteks käisime seal Moalboal'ist, kust transpordi sai ise kokku lepitud. Lisaks sellele sai tagasiteel tehtud väike canyoning teepeal. Tegelikult on ka lähemal ööbimisvõimalusi, seega näiteks kui tulla Negorselt, võib selle vahepeatuse kohe sisse planeerida. Lihtsalt sorgeldamine vaalhaidega oli 1000 (+ snorkli/lestade rent kui ei ole endal) + siis transport kohast, kus tulete.

Saartest parima mulje jättis Siquijor: ilus, vaikne, turiste pole nii palju ja puhas. Snorgeldada oli kena Apo saarel. Palawan meeldis mulle ilmselt kõige vähem.