SRI LANKA 2018 - hea teada enne reisi

Tere. Panen siia kirja mõned (minu jaoks) kasulikud mõtted ja näpunäited, milledega puutusin reisiplaneerimisel kokku, äkki tulevastele Sri Lanka külastajatele kulub ära. Väga palju nn pisiasju ja vastuseid spetsiifilistele küsimustele saab FB grupist: https://www.facebook.com/groups/905152259525547/[[31006]]RAHAVAHETUS: 2 soodsat kohta: lennujaama valuutavahetus ja Bank of Ceylon (BOC) rahaautomaadid. Vahet pole kumb, lõplik kurss tuleb ühesugune. ATMst saate küll alguses parema kursi, aga hilisem teenustasu (Nordea pank) nullib selle ära. Meie võtsime vaid paarsada eurot kaasa, mis lennujaamas ära vahetasime ja ülejäänud raha võtsime automaatidest üle maa. Neid (BOC) seal igal pool, hätta ei jää. Asukohti guugeldage Google Mapis. Valuutavahetuspaber hoidke igaks juhuks alles, kui kohalikku raha alles jääb, saate selle hiljem tagasi müüa. Kaardiga maksta saab enam-vähem 50/50.[[31001]]KOHALIK KÕNEKAART. Dialog, maksab lennujaamas 1350LKR ja selle andmesidet jätkub vabalt 2 nädalaks eeldusel, et vahepeal ka tasuta wifit kasutate.TRANSPORT. Bussid: netist aegu võimatu leida, kõige lihtsam on, kui jõuate kohapeale, küsige bussiaegu oma hotellist, üldiselt bussigraafik igal pool tihe. Pileteid müüakse vaid bussidest.Rongid: pileteid saab osta vaid kohapealt või läbi vahendaja (nt https://www.visitsrilankatours.co.uk/train-tickets-1.html). Meil läbi vahendaja Kandy-Ella pileteid ei õnnestunud osta, väljamüüdud, kirjutasin aga oma hotelli, lubasin peale maksta ja sain piletid. Kandy-Ella piletid saab maksimum 30 päeva ette ära osta, alternatiiviks lihtsalt hommikul Kandys raudteejaama minna või minna rongi peale ENNE Kandyt: Kadugannawa 16km, kl. 8.14; Pilimathalawa 12,5km kl. 8.22 või PEALE Kandyt: Hatton 68,5km kl. 11.14 või Nanuoya 80,5km kl. 12.45. Kandys kassa 5 avatakse 8.00. Veel: enamus teeb nn kudset ringi kellaosuti suunas, st ka Kandy-Ella suund. Mitmest kohast lugesin ja kuulsin, et vastupidiselt liigub rahvast vähem! Rongiaegu ja -liine saab siit vaadata: https://eservices.railway.gov.lk/schedule/searchTrain.action?lang=en[[31002]]Taksod ja tuk-tukid: Colombos kasutage seda äppi, kõige paremad hinnad: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pickme.passenger. Väljaspool arvestage umbes 40-80 LKR/km. Pikkadele distantsidele on kasulik võtta pakkumine nt siit: https://www.facebook.com/groups/srilankataxidriveroffers/ Tuku-tukiga sõites leppige alati lõplik hind enne kokku! Me liikusime lennujaamast edasi Negombosse ja selleks kõige odavam taksoteenus:  http://www.airport.lk/passenger_guide/getting_arround/taxi_service.phpTransport Sri Lankal on AEGLANE, eriti mägedes ja linnades ja Google Maps näitab üldiselt reaalset sõiduaega.[[31003]]VIISA: http://www.eta.gov.lk/slvisa/ või kohapealt lennujaamast +5 eur kallim. P.S. meil Tallinna lennujaamas check-ini tehes küsiti viisat.[[31004]]

1
2

Kuna AndresR infost oli palju kasu, siis täiendan teemat sellega, mis meile kasulik tundus :)Kaasa võttaVõtsime kaasa pikendusjuhtme - kuigi pliiatsiga saab edualt meie laadijad jms seina nikerdada, siis mugavam on pikendusjuhe seina ja ülejäänud kraam sinna külge ühendada.  Mingit eraldi üleminekut vms pole igal juhul vaja.Kindlasti tasub võtta 50+ faktoriga päiksekreem ja seda iga päev kasutada ka. Desinfitseerivad (niisked) salfrätid - kõhuprobleemid ei teki toidust vaid sellest, kui toitu mustade kätega süüa - päeva jooksul tekib ikkaselliseid hetki, kus on vaja kätega süüa puuvilju, snäkke vms. Mõlemal lapsel oli kotis õhuke õlasall - kuuma päikese eest kaitseks, vajadusel tekiks, vajadusel padjaks jne - täiega õigustas.Müts, päikseprillid.Kaasa mitte võtta :)Üle 1 paari sokke (kui just matkama ei lähe), pikki pükse, pikkade varrukatega riideid (võtsime kaasa, kuna "mägedes on külm", aga lõpuks kõige kõrgem koht oli Kandy ja seal polnud mingit vajadust), lapsed tahtsid snorgeldamismaski kaasa võtta, aga rannas polnud sellega midagi teha.TransportTuk-tuk on kõige parem transport linnasiseselt - ummikute korral kiirem, kui auto, poeb kiiremini igalt poolt läbi. Odav - enamus linnasiseseid sõite jäid 1-2 euro vahele. Mahtusime neljakesi  - 2 täiskasvanut ja 8, 10 a lapsed. Uber toimis ainult Colombos. Uber Negombos- ei soovita,  ootasime ligi tunni, vahepeal juht loobus, siis pakuti uut juhti, see alles teenindas eelmist klienti jne. Pickme põhimõtteliselt toimis, aga imelik oli see, et juhid helistasid üle, et kas ma ikka hakkan tulema.  Paljud tuk-tuki juhid pakuvad ka minivan teenust. Leidsime nii päris toreda teejuhi, kes küsis päeva kohta 7000 ruupiat töötasuks ja käis meiega igal pool kaasas, rääkis jutte templite kohta, ostis meile oma raha eest igasugu puuvilju, sebis lapsi tasuta sisse, ronis meiega koos mäkke ja aitas asju kanda jne. Öömajad, söögid ja igasugu piletid maksime muidugi eraldi juurde, aga kuna ta teadis häid kohti, siis säästsime toidu ja öömaja pealt väga palju.Transpordi aegluse kohta: Colombo-Kandy (115km) võttis üle 4h (41 eur taksoga). Trincomalee - Negombo (267 km) 5h (õnnestus leida return-car kes oleks muidu teinud tagasisõidu Negombosse tühjana, maksime 31 eur).Lastega koos reisimine Sri Lankas lastega reisida on lihtsalt super. Kõik sujus ülimalt hästi, lapsi hoitakse ja nad on väga tähelepanu keskpunktis. Polnud mingi haruldane juhus, kui nendega sooviti selfit teha või niisama juttu puhuda. Ise mõtlesin pärast, et oleks olnud hea, kui mõni pisike mänguasi või vidin oleks kotis olemas olnud, et kui mõni kohalik sõber tekib, siis oleks mälestuseks jätnud. Lastel polnud mingeid probleeme kohaliku toiduga - pole neid ammu nii hästi söömas näinud.ÖömajaÖömaja võttes tasub jälgida, et oleks konditsioneer ja wifi, hädapärast saab hakkama ka ventilaatoriga. Broneerisime bookingu kaudu, aga kohale minnes võib saada palju odavamalt jasaab näiteks hommikusöögi hinna sisse rääkida. Oma kogemus Booking 72 eur/kohale minnes 26 eur öö (4-le hommikusöökidega).Kuna kliima on soe, siis õhtul loputatud riided olid enamasti hommikuks kuivad. Samas hotelli pesuteenus oli ka väga odav (2 kilekotitäit riideid 4 eur).Putukad jmspäeval polnud probleemiks, aga peale päikeseloojangut (ca 19 oli pime) vaikselt närisid sind nii ära, et ise ei pannud tähelegi - tasub hoida putukatõrjevahend kotis. Kohalikud hoiatasid konnade eest (sattusime mingi öömaja ees istudes kokku) -  pidi olema mürgine, kui konn vastu nahka puutub. Konnad ronisid mööda seinu ka. Tegelased, kes tahavad raha saadaKui kusagil muuseumis/pargis/turul vms keegi hakkab omal algatusel "ekskursiooni tegema", siis raudpolt tahab ta pärast selle eest raha saada. Parem on kohe neist viisakalt lahti saada. Raudteejaamas jällegi oli mingi tüüp, kes suunas õigesse järjekorda ja tänaval politseinik oli valmis tee juhatamiseks bussijaama kõndima, nii et igal pool ka ei maksa kõiki puu taha saata :DMuu kasulikKasutasin mobiilis Google sheets äppi, mis avaneb telefonis ka offlines olles ja panin sinna kirja kõik vajaliku alates öömaja aadressist ja telefonist (mitmed tuk-tuki juhid ei osanud kaarti lugeda ja helistasid selle asemel) kuni parasjagu maitstud puuviljade nimedeni välja. Samuti oli mul sinna tehtud ristkorrutise põhimõttel töötav valuuta arvutus  - ruupia euroks ja dollar euroks - nendega sain kõik summad kiirelt arusaadavaks teisendada. Suitsetajatele - tänaval suitsetada ei tohi, trahv pidi olema 2000 ruupiat. Siseruumides nt söögikohtades võib.

5
1

Annika siin kõvasti tekstiga vaeva näinud, aitäh :)Täiendaks, et sokid KINDLASTI kaasa! Igal pool templites ja stuupade juures peate jalanõud enne ära võtma, aga kuna maapind on must ja kiviplaadid templite juures tulised, siis sokid on asendamatud!Nt praegu valmistan ette Birma reisi (no tegelikult juba kava valmis) ja seal ei tohi ka sokke jalga jätta... Sellised lood...Annika, mis marsruuti tegite?

0
0

Meil läks sokke vaja täpselt üks kord 3 nädala jooksul (ühes templis), seega ühest paarist piisas. Kaasa sai liiga palju :) Meie marsruut oli Colombo - Kandy - Dambulla - Sigiriya - Trincomalee - Negombo. Plaanisime esialgu lõunapoole minna, aga kuna rongipileteid Kandy- Ella ei saanud ja kohalikud soovitasid Trincomalee randa parema ilma pärast, siis otsustasime jooksvalt ringi.

1
0

"Tuk-tuk on kõige parem transport linnasiseselt - ummikute korral kiirem, kui auto, poeb kiiremini igalt poolt läbi. Odav - enamus linnasiseseid sõite jäid 1-2 euro vahele. "Lisan omalt poolt, et sellised hinnad on saavutatavad kõva tingimise ja sellise nipiga, et teed, nagu hakkaks ära jalutama. Turistide käest küsitakse alguses ikka 1,5-2 eurot ühe kilomeetri, mitte terve otsa eest. Kusjuures sellistes väga turistikates kohtades nagu Unawatuna Beach ja Galle vanalinn näiteks sageli ei lastagi hinda eriti alla. Väga ülbelt öeldakse, et 1 eur kilomeeter ja kui ei sobi, marsi jala.  

2
0

Tere. Ma lisaksin juurde selle tuk tuk teemasse, et Kui kaubelda pisut ja kaugus pisut rohkem, kui paar kilomeetrit, siis normaalne hind 60 ruupiat kilomeetrist. Kui lühike ots, siis 100 ruupiat kilomeeter. Lisaks on see bisnis väga tihe ja kaklused võivad kergelt tekkida, kui võtad tee pealt liikuva tuktuki, kui samas ligidal on nn peatus/kogunemiskoht. Minul juhtus, et masin piirati ümber ja hakati juhti õpetama. Füüsiliselt muidugi. Muud tähelepanekud.Vaalade külastamisel pakkus parimat hinda mu oma hotelli/kodumajutuse peremees.Anuradhapuras Templite piirkonnas on mõistlik võtta jalgrattad või sama tuktuk. Mina põrutasin jala ja tuli õhtuks küll ainult 18-20 km , aga päikese käes jube kurnav. Seal pakutakse ka kahe päeva piletit, kui aega ja huvi rohkem.Dambulla koopastemplit külastades tasub teada, et ülevalt pileteid ei saa. Selle teada saamiseks ei tasu ronida umbes 400 trepiastet. Parem küsige kohe alt ja sööstate tublisti aega. Jalanõude jaoks kott! Ainuke koht kus nende hoidmisest on eraldi äri tehtud(võibolla kusagil veel, aga mul ei juhtunud).Matara kandis on üks hiidvana puidust hindu tempel ja Weherahena templid lisaks toredatele fortidele ja päikesele. Viimases nägin 3d pildikesi ,mis käsitsi maalitud/valmistatud. Pilte on seal ligi 20000? Enam ei mäleta. Aga need 3d kujundusega tehtud oli üliägedad.Hotellidest. Kõikjal andis kaubelda. Kuid esimene hind tihti oli naeruväärselt suur. Tavatsesin näidata bookingu pakkumist ja küsisin sellest paremat hinda. Mõningates kohtades oli lausa ühe öö lõplik hind 10 euro ringis. Colombo loomaaed oli päris tore koht. Va elevantide ketis hoidmine.Kandys on üks suur botaanikaaed. Väga meeldiv jalutuskäik. Jäätisesaba muidugi oli väga pikk. Uber ei tööta vahel lihtsamal põhjusel väiksemas kohas. Tuktuki juhid lõikavad vahel neil kumme läbi. Neile ilmselt tundub, et töö võetakse ära. Minul ei olnud uberi juht nõus tulema lennujaama ette, vaid kõrvale/linna poolsesse otsa. Negombo kalaturul käisin esimestel päevadel..... pärast seda ei tundu üksi hais enam haisuna. Soovitan soojalt.Kui igav, siis vähemalt 2018 alguses tegutses päris mitu kino ka. Osad näitavad uusi filme, aga näiteks Negombos oli selline vana kinomaja, kus näidati seda mida alla oli tõmmatud. Rohkem nagu India armastusfilme ja Tuntud riigi actionfilme.Sai nüüd pisut pikk täiendus.Colombo busside jaoks on lehekülg routemaster.lk Ronge näeb päris hästi malindaprasad,com

1
0

Tere.Aitäh kõigile, kes õpetusi jaganud, endal on minek detsembris.Küsiksin paar asja üle. Esiteks, kuidas on detsembris selle päikese ja päikesekreemiga, kui tõsiselt suhtuma peab? Olen küll heleda nahaga, kuid senises elus olen hakkama saanud max 15 päikesefaktoriga, sedagi päikesemaades. Aasias varem käinud ei ole, kuid ei tahaks ülearu neid kreeme ka kaasa vedada. Kas võib kohapeal ostmiseks kangemad kreemid jätta? On neid kõikjal võimalik osta või ikka parem kaasa võtta?Ja selline küsimus, et kas kohapeal on võimalik vajadusel ka midagi selga-jalga osta või on seal kraam niru ja saadaval nukunumbrid (olen küll norm kaalus, kuid pikka kasvu)? Ja need sääsed ja muud elukad - on nad lihtsalt tüütud või ka ohtlikud? Niisama ei tahaks ka malaariatablette sööma hakata, ehkki siin soovitatakse. Minek reisibürooga ja sõit mööda tervet saart+mõned päevad rannal pikutamist.

0
0

meil naisega alati Aasias 30 ja 50 päikesekreem kaasas, alla selle pole mõtet kaasa võttagi. Kindlasti on neid ka SL müügis, aga kuna endal olid kaasas, siis kohapeal asja ei uurinud.sääski ja muidu putukaid ei mäleta olevat. Ka malaariatablette me eelnevalt ei söönud.Riiete kohta kahjuks ei oska rääkida, aga mina isiklikult ei tooks Aasiast (ja ka siis SL) midagi kaasa. Odav hind tähendab tavaliselt seal ka kehvemat materjali, kvaliteeti vms. Noh, mingi 5 eurose asja võid ikka osta, see ei ole suur kulu...

0
1

Päike kõrvetab seal korralikult igal aastaajal. Parem võta kreem Eestist kaasa, või kui ostadki kohapealt, siis ametlikust apteegist ning ning mõne tuntud firma oma. Tänavalt/turult ostes võid saada tundmatut ollust, mis teeb kasu asemel kahju. Kinnitan, et soodsate riiete kvaliteet on seal pigem kehv. Müüakse näiteks populaarsete brändide replikaid 10 korda odavamate hindadega, kui Euroopas origigaalide eest maksta tuleb, aga need riided võivad ka lihtsalt pesumasinas õmblustest lahti tulla. Turult ostes arvesta, et tuleb kaubelda ja tingida korralikult, muidu maksad üle.Malaariatablette ei maksa niisama süüa, Sri Lankat loetakse madala riskiga alaks. Üldse putukatega väga probleeme pole, mõned ämblikud ainult on mürgised, aga neid sa ka ilmselt palju ei kohta.

0
0

10-15 a. tagasi oli Colombos paar suurt outlet kauplust, kus  müüdi miskeid jääke mida suurtele USA firmadele seal õmmeldi. Sai ostetud kopikate eest Ralph Laureni jms. asju sealt mitme kohvri jagu.

0
0

Galles asub sarnane pood elektroonikakaupluse Wicks (kõik kohalikud teavad seda) teisel korrusel. Ralph Laureni särgid 7 eur/tk ja muu kraam ka meie jaoks odav. 

0
0

Kas Sri Lanka majutuste hind novembris versus detsembris on oluliselt erinev?On kellelgi omi kogemusi?

0
0

Ma olen Sri Lankale üle aasta "peaaegu läinud" ja seetõttu ka hotelli hindasid aeg-ajalt vaadanud. Kuna nüüd on minek varsti tõepoolest ees, siis võin öelda, et hinnad on võrreldes aastatagusega palju meeldivamad. See aprilli terror ei mõjunud päris kohe, aga viimased kuud on hotellid hindadega märgatavalt alla tulnud. Tõsi, ma uurisin oktoobrit ja novembrit. Kuna koha peal aega on, vaatan ka, mis hotellides võrreldes internetiga pakutakse.

0
0

Tere, meil perega veebruaris minek. Väga hea info on kirjas. Sooviksin küsida vaktsineerimise kohta. Meil on kõigil tehtud A hepatiit, kuid küsimus kõhutüüfuse vaktsineerimise kohta. Oleme peamiselt Hikkaduwa ja Mirissa piirkonnas. Paariks päevaks põikame ka sisse poole ja käime Ridijagama Safari Pargis ning Ellas. Kas keegi teab kedagi kes selles piirkonnas liikunud ja selle haiguse saanud? Kui paljud ennast kõhutüüfuse vastu Sri Lanka reisi jaoks on vaktsineerinud?

0
0

Ma olen käinud korduvalt aastate jooksul, ning ei ole kõhutüüfusest midagi kuulnud. Töötan laevafirmades, kus on sadu inimesi, kes käivad tihti Sri Lankal, ja ei ole minu teada ükski kolleeg haigestunud. Firmade poolt ei ole ka hoiatatud selles suhtes ( tavaliselt antakse teada, kui kellegagi midagi juhtub, ning kästakse ettevaatlik olla ühe või teise asja suhtes). Vaktsineeritud olen ise ainult kollapalaviku vastu.

0
0

Kõhutüüfusest palju suurem võimalus on Sri Lankal võimalus nakatuda Dengue viirusega.

Olen ise selle läbi elanud ja ei soovi kellelegi sama kogeda.

Haigus hakkas tunda andma umbes nädal peale Sri Lankalt lahkumist teise Aasia riiki (seal olin linna piirkonnas, nii et sealt ma haiguse vaevalt külge sain).

Esimesel päeval oli asi nii hull, et ei jaksanud teise tuppa telefonigi tooma minna, et abi kutsuda.

Tekkis kõrge palavik koos ekstreemselt halva enesetunde, hallutsinatsioonide, tohutu nõrkuse ja ootamatu teadvusekaotuseni välja.

Kadus igasugune söögiisu umbes nädalaks, maitsemeel kadus peale seda täielikult (kõik toidud, kaasa arvatud puuviljad, olid ühtviisi vastiku maitsega) ja taastus alles nädal peale tervenemist. Paratsetamooli sai sisse õgitud pakkide kaupa aga see aitas ainult mõneks tunniks. Ka näitasid hilisemad analüüsid, et ilmselt suur kogus paratsetamooli rikkus ka maksa näitajaid. Loodan, et need siiski on taastunud. Ilma paratsetamoolita ei oleks seda vist kuidagi üle elanudki.

Kuna Eestisse naasmise aeg lähenes samal ajal, mõtlesin tõsiselt sellele, et oma kojureis pikemaks ajaks edasi lükata. Õnneks olin lennu ajaks siiski nii palju liikumisvõimeline, et sain kuidagi ikka õigel ajal koju tagasi.

Kasutasin küll erinevaid sääsetõrjevahendeid ja öösel kaitsevõrke aga ju siis ei olnud kaitset piisavalt.

Denguet levitavad sääsed pidavat ründama just päevasel ajal. Ju siis mõni neist mind näksas nii, et isegi ei märganud.

Kokkuvõtteks - olge ettevaatlikud ja hoidke ennast. Üksainus pisike putukas võib rikkuda nii teie tervise kui ka puhkuse.

P.S.

Kirjutatakse, et kui lühikese aja jooksul nakatuda uuesti Dengue viiruse mingi teise tüvega, siis on haiguse kulg veelgi hullem ja võib ka surmaga lõppeda. Kahjuks e ole leidnud mingit adekvaatset infot selle kohta, mida nimelt mõistetakse lühikese aja mõiste all? Nädal? Kuu? Aasta?

Kas mõeldakse uut nakatumist esimese haiguse kulgemise ajal või juba eraldi uut haigestumist?

Kui kellelgi on infot või linki, palun jagage.

0
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased