Sri Lanka & majanduskriis

Tere! Kas keegi oskab muljetada või nõu anda, kuidas on praegu reisimine Sri Lankale? Uudised kohati hirmuäratavad (rahutused, vajalike teenuste puudumine, inflatsioon), samas pakettreiside müük jätkub. Kas kellelgi on kogemusi või on ehk kohapeal hiljuti käinud?

Plaan reisida veebruaris '23.

PS: Kui on alternatiivseid pakkumisi Aasiasse ägedaks sihtkohaks (peale Tai ja Malaisia - need juba käidud), siis ootan huviga :)

1
2

Tee Youtube lahti ja otsi Sri Lanka, vali filtrite alt värskeim kraam ja näed ise. Seal polnud ka varem üksikul naisel turvaline reisida, aga nüüd on ilmselt palju hullem.

0
0

Sri Lankal on isegi auto/moto kütus defitsiit ja kohalikud seisavad selle järel hiigelpikkades, mitme tuhande sõiduki ja kohati kuni 3-4 päeva pikkustes (magamiseks vahetustega) järjekordades.

Samas on kütuse ostmise lubatud kogus ka limiteeritud ja tankima lubatakse vaid numbrimärkide süsteemi alusel. Tankurite juures seisavad automaatidega sõjaväelased valves, et seal kähmluseks ei läheks.

Arreteeritakse massiliselt (juba üle 1000) inimesi, kes on ostnud kütust kokku ja nüüd müüvad seda kallimalt edasi.

Kindlasti mõjutab see kõik väga palju nii transpordi saadavust kui ka hinda. Turistina aga tahaks ju ikka kusagil liikuda ka vahel?

Kuidas selline bensiinijärjekord tundub? Ja see on ainult väike lõik tegelikust järjekorra pikkusest.

Inimestel on rahapuudus isegi söögi ostmiseks. Napib ka medikamente ja raha nende hankimiseks.

Loomulikult mõjub see negatiivselt nende meeleolule, tekitab närvilisust ja võib teatud olukordades luua ebameeldivaid ja ehk ka ohtlikke olukordi kohaliku ja turisti vahel (kellel ju teadagi rahakott puuga kaelas on ja kelle elu on alati lill).

Väga palju on elektrikatkestusi (ka tänavavalgustuses), mis võivad kesta mitu tundi.

Üldine inflatsioon on üle 60 protsendi. Toidu hinnad on tõusnud peaaegu 100 protsenti.

Ja loomulikult ka kohalike raev valitsuse vastu, mis võib teatud situatsioonides üle kanduda ka muudele objektidele.

Mina valiksin pigem sellises olukorras mõne teise riigi reisimiseks kuni olukorra stabiliseerumiseni.

Miks mitte näiteks Indoneesia või Vietnam?

Aga muidugi veebruariks ongi võib-olla olukord lahenenud. Ei me ette tea...

5
0

Tõepoolest, internet täpselt eelkirjutaja infot jagabki, mis on absoluutselt hirmutav - nii kohalike kui ka turistide jaoks. Samas aga YT'st vaadates ja muljeid kuulates ei paista asi nii hull. Seetõttu mõtlesingi, kas keegi oskab oma kogemust jagada.

Vietnam, Indoneesia - variandid! Vietnam on aga kahjuks näidanud oma üsna karme koroonareegleid... alles hiljuti nõudsid vaktsineeritutelt ka karantiini (kui ma nüüd valesti aru ei saanud). Vaktsineeritud oleme, aga kui rääkida kahenädalasest reisist, siis karantiinitada ajakulu mõttes ei tahaks.

Indoneesia võtan uuesti mõttesse:)

0
1

Soovitaks ka Filipiine. Iga saar seal on omanäoline ja meie jaoks oli üks mõnusamaid reise aastate jooksul.

1
0

Vietnamis karantiin ammu läbi, isegi testi ei nõuta. Soovitan uudiste lugemisel kuupäeva vaadata. 

https://trip.ee/uudised/vietnamisse-saab-reisida-samamoodi-kui-enne-pandeemiat

1
1

Hea täitsajänku, su mõtted on teravad ja teretulnud. Sõnapaariga "alles hiljuti" vihjasingi faktile, et Vietnam hoidis karmi joont. :)

0
0

Olime perega 22 päeva Sri Lankal märtsis-aprillis, mil majanduskriis seal just eskaleerumas oli. Lisan, et meile tohutult meeldib Sri Lanka ja olime seal juba teist korda 3a jooksul. Kohale jõudes oli elektrikatkestusi päevas 2x ja paar tundi korraga, see ei tundunud väga häiriv. Põhimõtteliselt pidime lihtsalt pisikeste lastega arvestama, kuna iga päev need katkestused on (ajakava varieerus) ehk millal konditsioneer ei tööta ja et saaks õhtusöögi nii ära söödud-lapsed pestud nii, et ei peaks seda pilkases pimeduses tegema. Olime alguses ka enamasti paiksed ja puhkasime lihtsalt, seega toimuv meid liialt ei puudutanud. Proovisime elektrikatkestuste ajal ringi jalutada või sättida ennast kuhugi sööma, kus oli generaator olemas. 

Puhkuse edenedes aga elektrikatkestused pikenesid kuni selleni, et viimasel nädalal EI OLNUD meil elektrit ca 13-16h ööpäevas. Katsu sa pisikesi lapsi magama panna või ise magada, kui väljas on 36 kraadi, aga konditsioneerid ega propellerid ei tööta. Üsnagi ebamugav. Pimedaks minekust alates istusime perega toas põhimõtteliselt pilkases pimeduses, väikse küünla valgel (meil olid enamasti Airbnb majutused, vaid suurtel-kallitel hotellidel olid generaatorid, mis tagasid neile voolu). Järgmine probleem hakkas sellega, et elektrikatkestuste ajal oli keeruline väljas süüa, kuna pooli asju menüüs ei saanud söögikohad ilma elektrita teha. Pererestodel generaatorit polnud või polnud piisavalt kütust, millega seda toita. Aja edenedes muutus ka gaas defitsiidiks, nii et paljud toidukohad ei saanud üldse süüa teha. Samuti tahtsime reisi teisel poolel ise rohkem ringi liikuda, aga nagu siin ka eelpool mainitud, olid tanklates tundidepikkused järjekorrad ja kütust müüdi limiidi alusel, seega igasugused transpordihinnad olid väga kallid ja pikemate otsade puhul (nt saare keskelt rannikule) pidi su autojuht hakkama päevi varem kütust koguma, et ta saaks autoga lubatud sõidu ära teha. Kuulda oli ka lugusid, kus turistid jäidki lihtsalt kuhugi poolele teele, sest kütus sai otsa ja lisa ei olnud kuskilt võtta. Ning kuuldavasti oli ka teatud importkaupade (nt beebide piimapulber) ja ravimide defitsiidiga probleeme, ise neid ei kogenud, sest meil olid korralikud varud ja reisiapteek kaasas. Lõpus kuulsime ka, et lennud kipuvad ära jääma, kuna isegi lennukitele ei jagu piisavas koguses kütust. 

Eriti kahju oli kohalikest, kes seisidki päevade kaupa lihtsalt gaasi- või  kütusejärjekorras, nende lapsed tegid koolitükke õhtuti küünlavalgel ja kes samamoodi kurtsid, et ei saa öösiti konditsioneeri või fan'ita eriti magada. Hinnad tõusid kohalike jaoks murettekitavalt kõrgele ja koroona tõttu olid riigi sissetulekud turismist niigi minimaalseks langenud. Kohalikelt kuulsime, et kõige taga on täiesti oskamatud, kogenematud ja täiesti korrumpeerunud riigijuhid, kellel pole mitte mingit plaani, kuidas ajaloo suurimast majanduskriisist välja tulla. Meie reisi lõpus algasid ka rahutused. 

Kokkuvõttes oli u pool reisi nauditav, teise poole pidime pidevalt tegelema kaalutlemisega, kuidas oma plaane sättida, et laveerida päevase kuumuse, oma laste päevakava ja kriisist tulenevate kitsenduste kombo vahel. Kui oleksime pidanud nädala veel nendes oludes seal olema, oleksime ennekõike just laste pärast lennanud ära mõnda naaberriiki. Me ei tundnud ennast ebaturvaliselt ja loodus ning rannad on endiselt imeilusad, aga mõtle läbi, kas oled valmis kauaoodatud puhkusel silmitsi seisma nende lisanduvate ebamugavustega. Meid ilmselt oleks need mõnevõrra vähem häirinud, kui oleksime olnud mehega kahekesi (oleksime enamus päevast olnud liikvel, matkamas vms), ent lastega sa paratamatult sõltud nendest mugavustest rohkem ja oled vähem valmis vintsutusteks, ekstreemsusteks. Ma pole igapäevaselt enam Sri Lanka olukorda jälginud (liitu FB-s grupiga Official Hello Again Sri Lanka Tourism 2021/22, saad palju adekvaatset infot kohapealt), aga mulle ei tundu, et seal olukord palju paremaks oleks läinud. Äkki sedapuhku valida mõni teine Kagu-Aasia riik (Indoneesia/Bali, Filipiinid?) ja jätta Sri Lanka reis natuke stabiilsemasse aega?

6
0

Signe, ma ei üritanud sugugi terav olla ei siin ega mujal tripis, vaid lühidalt väljenduda - pole jaksu siia seda vahtu tekitada, mis tekstipõhise vestluse igale inimesele soojaks ja heatahtlikuks nõuandeks suudaks kujundada, inimeste ootused selle osas on nii erinevad. Paraku läheb tekstipõhises suhtluses 80% infost kaduma (hääletoon, miimika jne). Suhtun kõikidesse ikka heatahtlikkuse ja sõbralikkusega, v.a. trollid ja ekstra laisad tripi-uue-teema-kast-on-minu-isiklik-otsingumootor tüübid.

Olen ise koroonapiiranguid puudutava info puhul mitmel korral selle ora otsa astunud, et loen vananenud infot. Koroona tõttu muutub info pidevalt ja minu jaoks on "alles hiljuti" ilmselt veidi erineva tähendusega, seetõttu arvasingi, et oled vanu uudiseid lugenud.

Muide Malaisia on ka nüüd avatud. Ja Singapur on ka pikemat aega avatud olnud.

2
0

Isadora, ah sa raks! Selge, tõesti lükkan selle vist kaugemasse tulevikku. Hirmus kahju! Aga aitäh nii pika ja põhjaliku vastuse eest.

Täitsajänku, all is good :) Singapur on igati lahe sihtkoht, aga see kallis hinnatase on pisut mõtlikuks teinud. Aga tõsi, sinna olid alles hiljuti head pakkumised.

1
0

Kellelgi värskemat infot? Olukord pidi vist stabiliseeruma juba praegu?

0
0

Aga nüüd? Kuidas täna olukord on? Palun värkseid kogemusi. Eriti huvitab, kas kütuse kätte saamine on sama või on see olukord paranenud? Turkishil nii head pakkumised praegu, et tuleb vist minna

2
0

Pigem tuleks vist küsida, et kuidas seis poole aasta pärast on?

Turkishi pakkumised olid minu mäletamist mööda alates novembrist.

Aga mis poole aasta pärast seal toimub, ei tea praegu veel ilmselt keegi.

Lihtsalt huvi poolest liitun ka päringuga hetkeolukorra kohta. Ehk tilgub mingit kasulikku infot kelleltki.

Endal plaanis sinna jälle tagasi minna veebruari algul.

Sealt aga selle kuu alguse uudis, mis kindlasti avaldab positiivset mõju majandusele:

Sri Lanka langetas intressimäärasid esimest korda kolme aasta jooksul

"Sri Lanka keskpank on üllatanud turge, langetades esimest korda viimase kolme aasta jooksul intressimäärasid – see on märk kindlustundest, et Sri Lanka finantskriisi halvim on möödas."

"Valitsuse eesmärk on viia septembriks lõpule kõnelused oma kahepoolse võla restruktureerimiseks teiste riikidega.

"Seda võib vaadelda kui kriisi lõppu," ütles Sanjeewa Fernando, Colombo Asia Securitiesi vanem asepresident."

"Kuberner P Nandalal Weerasinghe ütles, et majandus on taastumas normaalseks."

2
0

Kas keegi sai ka selle Turkhisi pakkumisega soodsaid pileteid? Proovisin järgmisel päeval osta aga juba oli ainult tagasi lend 800. Sinna oli üle 500.

0
0

Mina ostsin eelmise kampaania ajal juunis. Edasi-tagasi oli 600 umbes. Aga see oli ka jõulude-aastavahetuse paiku ehk oleks muul ajal ka soodsamalt saanud ilmselt

0
0

Mina ostsin ka juunis, natuke üle 500 maksis pilet ja minek veebruaris.

1
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased