Suusareis Austria vs. Slovakkia?

Tahaks minna detsembris või jaanuaris suusatama. Ootaks infot ja soovitusi mõlema (Slovakkia ja Austria) kohta. Kus ööbida, paremad mäed, hinnad, ööelu jne...? Ah jaa, et plaanis minna mikrobussiga.

Ühes head mäed, teises odav naps. Üldiselt on aga mõlema kohta Tripi arhiivis infi nõrkemiseni.

Olen mõlemas käinud: Slovakkia miinuseks vähe lund (v.a mõni erandaasta) ja palju rahvast mägedel, kus lund on, aga kindel pluss on väga odav suusareis: 2005. a käisime autoga ca 5000-7000 eeki per nase kõik kokku (ei mäleta enam summat); Alpides pole vahet, kuhu minna, kas Itaalia või Austria, reisi hind on (lennukiga oma orgunn) 15000-17000 kõik kokku, aga selgeks plussiks on väga korralikud mäed ja lumega pole põhikeskustes kunagi (!) probleeme, samuti on rajad laiad, rahvas hajub rohkem ära. Slovakkias on kitsaste radade tõttu kogu aeg tunne, et keegi sõidab sul seljas. Seega: kui rahaliselt võimalik, vali Alpid. Ning pea meeles, et kui Ischgl'isse satud, siis pool suusareisist moodustab ülikorralik after-ski :) mujal see nii uhke pole. Slovakkias saad küll odavat õlut juua, kuid fiilingut pole.

Ma ütleks, et on võimalik ikka oluliselt odavamalt Alpides käia kui 15-17 k. Mälu järgi kulus meil nädalasel reisil sõiduks ja öömajaks ca 7-8 tuhat pluss mäepilet ja lõuna-õhtusöögid. Lennukiga Berliini ja sealt rendiautoga vuhinal Austriasse. Päevaga sõidab kenasti ära ja ei ole väga raske ühti. Öö magasime veel hotellis enne kui autoga uhama hakkasime. Kui natuke uurida erinevaid transpordivõimalusi ja öömajandust siis on võimalik 9-12 000-ga kindlasti veeta nädal mõnes toredas Austria suusakuurortis.

Ei saa mitte vaikida: jannos'ele vastuseks ja teistele infoks, et:

1) sõit ja hotell Alpides = tõesti rusikareegli järgi 8000 kr (sõit 3000, hotell kuni 5000), kuid sellele lisandub
2) mäepilet 3600 kr (8 p Ischgl'is, sest lennukiga Berliini kaudu oli väljumine reedel ja tagasi pühap õhtul),
3) kohapealne kulu 20-30 euri päevas, kokku ~3300 kr,
4) lisaks 2 lisaööd hotellis (üks Austrias, teine Berliinis) ca 65 euri ehk 1000 kr,
5) kindlustus 300 kr (reisitõrge sees):
kokku 17 200 kr.

Kokkuhoid võimalik järelikult mäepileti pealt - suusatada 6 päeva, kuigi selleks on ju mindudki sinna, seega pole väga hea mõte ja kokkuhoid ehk 20 eurot - ja kohapealse kulu arvelt, kuid 30 euri päevas on kerge kuluma, kui käia paar päeva veekeskuses, loomulikult after-skil, kus õlle hind on 4 euri, söök 2x päevas (või 3, kui apartement), niiet mille arvelt kokku hoida? Loomulikult saab, kuid 9-12 k on selge desinformatsioon! Sest juba sõit, hotell ja mäepilet on 11-12 k lugu. Isegi kui teemaalgataja läheb mikrobussiga nagu ta soov on, siis ilma rendita peaks kütusekulu olema ca 1300-1500 kr nägu, seega lennukiga minek kallim pole. Ja nädal aega "toredas Austria suusakuurordis" pole midagi nii tore, kui ei saa omale kõrtsis õlutki lubada, arvan mina. Ja autos magada ja muidu kokku hoida: see pole ju puhkus. Kui kokku hoida, siis ehk 2000 kr saaks kokku hoida, kuid 15 k väljaminekuga tuleb igal juhul arvestada.

Ning läbi Berliini minejatele tähelepanek: minu arvates Easyjet talvel ei lenda, sest pileteid müüakse praegu kuni 2 nov-ni, kuid kõikidele teistele lendudele müüakse juba märtsi pileteid. Seega tuleb kaaluda variante läbi Viini, Müncheni, Frankfurti või Milaano või siis Riiast midagi vaadata.

Käisime eelmine aasta kaheksakesi Prantsuse alpides ning kokku läks asi maksma 13k nägu (nõksa rohkem nõksa vähem). Hinnas olid lennud Tallin-Berliin-Lyon (3k), bussisõit Lyon - Les Deux Alpes, majutus (3k) (meil oli pool majast kamba peale), mäepiletid, söök-jook ning üks öö Lyonis hotellis.
Sinna minnes tsillisime ühe öö Berliinis lennujaamas. Kohapeal tegime ise süüa ning tarbisime enamasti supermarketist ostetud veini.

Ehk kui minna ikka puhtalt sporti tegema, ning teha seda pisut suurema seltskonnaga, on võimalik 13k eelarve. Õigem oleks öelda, et oli võimalik, EasyJet enam Tallinnast Berliini ei lenda :( See aasta on Austriasse, Schladmingi minek, ning eelarve on plaanitud enamvähem samasuureks.

Lisaks, kui sa oled korra Alpides käinud, siis tunduvad Tatrad nagu Kuutsemägi.

Slovakkias pole käinud, aga selle aasta talvel käisime Austrias. Oma transpordiga. Kokku tuli kogu reisi maksumuseks (söit, söök, majutus,piletid jne.)inimese kohta 8000.-eek (meid oli kokku 8).
Majutuskoht oli super, samuti pererahvas, tegemist oli kodumajutusega. Köigil oma tuba, oma wc ja dush, koos hommikusöögiga tuli ühe öö hinnaks natuke alla 300.-eek!!!!. Lähedal mitmed keskused, kus sai sama mäepiletiga käia. Kui huvitab rohkem infot, anna teada.

Esiteks - kumb valida.
.
Ütleksin nii, et kui rahakott vähegi kannatab, võta Austria. Nii kvalitatiivne kui emotsionaalne vahe on üüratu. Täiesti nõus arvamusega, et korra Alpides olnuna on Slovakkia nagu Kuutsemägi. Ja seda mitte ainult radade laiuse, pikkuse kvaliteedi ja lumeolude mõttes, vaid kogu õhustik on Slovakkias selline, kuidas öelda, nõukogulik. Asi logiseb. Samuti kipub teenindus petma nagu neegrid kusagil lõunamaises turistilõksus. Aga peamine muidugi - mägede kvaliteet ja hingematvad vaated Alpides on ikka omaette tase. Ütleksin, et mõne Alpi kuurorti liustiku rajad on sama laiad kui pikad on enamik Slovakkia nõlvu:)
Ja ööelu on Austrias kindlasti parem (aga ka kallim) - kehtib küll ilmselt vaid suuremate turistikuurortite kohta, s.t kui majutus on kusagil eemal linnakeses või eelkõige kohalikele mõeldud nõlvade all, on lugu teine.
.
Teiseks - mida toob kaasa odavam hind
.
Olen igati nõus, et ka Alpides käimise kulu on võimalik suruda päris alla (sama kehtib ka Slovakkia kohta - ka seal võib hinnavahe olla kümneid protsente). Seda on võimalik saavutada eelkõige (tähtsuse järjekorras): majutuse asukoha, majutus jagada sooviva seltskonna suuruse, kuurorti suuruse ja kõrguse, transpordi mugavuse ja mineku aja arvelt. Loomulikult on enda orgunnitud asi reeglina odavam. Käisime 2006 Söldenis ning lend, majutus ja transfeer olid kokku vist sutsu alla 9 000. Negatiivseks oli asjaolu, et pidime lendama läbi Helsinki ja hotell asus kõrgel mäenõlval kust linna minek ja sealt tulek oli ikka tõsine vaev. Teoreetiliselt läks sealt lähedalt mööda laskumisrada, aga kuivõrd normaalne lumi oli ainult üleval liustikul, siis seda kasutada oli üsna võimatu. Niiet odavale hinnale lisandus päris suures koguses taksosõite (seal vähemalt taksod liikusid normaalselt) ja lisaks oli maru tüütu, kui allajõudes selgus, et olid midagi hotelli maha unustanud.
Samas - alles kuu aega tagasi pakkus minu mäletamist mööda ka Mainor Meelis (või oli see Germalo?) reisi, kus sõideti lennukiga kohale, buss oli kohapeal ning külastati erinevaid kuurorteid - hinnaks oli vist 8-9 tuhat kui ma õigetsi mäletan. Mille arvelt saavutati? Majutus oli kuurortitest eemal külas ja tegevus toimus Austria madalamas otsas.
.
Seega kokkuvõtlikult - kui eemärk on võimalikult palju ja erinevates kohtades suusatada, seltskond on suur ja valmis elama näiteks apartmentides (näiteks kahe toa peale ühine köök ja vannituba), süüa viitsib ise teha, mäe peal ei söö ega joo, minek ühise bussiga jne, siis on siin räägitud madalamad numbrid igati reaalsed, kuigi nõuavad head ettevalmistustööd. Kui eesmärgiks on olla nö "paigal" mõnes suuures kuurordis, kus kõik on käe-jala juures, sinna mugavalt kohale saada, nautida mägesid ja ilma ka sel viisil, et istud päikese käes kõrtsilaua taga, õhtul käid söömas (ehk siis - puhkad nö "valge inimese" kombel, siis ka tagasihoidlikuma asukohaga majutuse korral on nädalase puhkuse kogukulude alumine tase pigem 15 000 ringis (ilma suusarendita). Kui sinna lisada veel majutuse asukoht linna sees liftide lähedal (mis on paindlikuse ja mugavuse seisukohalt väga oluline), tuleb oma 3-5 tuhat krooni kindlasti juurde panna.
.
Lõpliku kokkuvõttena - rahakoti küsimus ja mida sa suusapuhkusest ootad.

Panen siis enda kogemused hinna suhtes kirja. Olime kolmekesi.
Riia- Münhen - edasi-tagasi 1400 eeki.
Riiga sõitsime enda autoga ja parkla maksis ka mingi raha.
Üüriauto nädalaks Münhenist maksis 180 euri (ca 2800 eeki) - Shkoda Octavia RS -eriti tige auto anti.
Elamine Mayrhofenis maksis 1800 eeki nägu koos koristamisega (kuni 3000 nägu on OK)
Ja söök-mäepiletid-alkohol on igaühe enese mõõdu järgi.
Kokku: umbes 5000 sõidud-elamised näkku (lennuk, üüriauto, elamine, kütus, kiirteemaks)
Lisaks söögid-joogid-mäepiletid-veekeskused.

See ei olnud mul mingi esimene kord - Austrias/Prantsusmaal sarnase eelarvega juba kuues kord.