Šveitsi teemaks

Kuidas on lood teemaksudega Šveitsis?

Šveitsis läks selle aasta algusest hulk väiksemaid kiirteid kantonite haldusest föderaalvalitsuse haldusesse ja seega on nüüd ka nendel sõitmiseks vaja kleepekat. Kaardi muudatustega leiab siit - https://www.astra.admin.ch/astra/en/home.html Enamikele Šveitsi sõitvatele või läbivatele autodele ostetakse see kleepekas niigi, aga vahel tehakse vaid kõrvalepõikeid naaberriikidest ja siis saab edukalt kiirteid vältida. Kaardilt vaadates on sellised potensiaalsed lisateed nüüd näiteks Locarno tunnel või Juuras olev kiirtee 20.

Šveitsis kehtib kiirteedel vinjett, kleebise saad soetada 40€ suvalisest tanklast enne Šveitsi sisenemist või Šveitsi tollist.

Igaljuhul soovitan selle osta, hingerahu kindlam ning kõrvalisi teid läbides on ajakadu oluline (kuigi vaated ja kogemused imelised). Šveits ise on nii "steriilne" keskkond, et vinjeti puudumist pannakse kindlasti tähele ning politsei väga lahke just siis pole.

Mingit elektroonilist kontrolli pole? Kulgesin pühade ajal paksus lumesajus ca 100 km ilma vinjetita kiiretel. On nüüd miskit oodata või pääsesin hetkel, kui naaberriiki jõudsin?

Kiiruseradarid vinjette minu teada ei loe. Kui eesti numbrimärgiga sõidukiga radarisse kiiruseületamisega jääd, siis sellepärast muretseda ei tasu - neid eestisse ei tule...veel.

Olin Itaalia numbriga. Ungaris registreeritakse number ja toimub elektrooniline kontroll. Tšehhid tuvastavad visuaalselt. Kui ka Šveits, siis pole muret.

Elektrooniline teemaksu kontroll on Šveitsis plaanitud aastast 2022, praegu veel pole.

Tollist 40euriga kleps ja asi mureta.

Korra pidas ka politsei rutiinseks kontrolliks kinni (klepsu eraldi ei küsitud, aga näha oli, et vaatasid kas on olemas). Naljakas oli see, et küsiti eraldi lihatoodete ja juustu kohta (mida meil ei olnud, olime ainult läbisõidul). 

Kõrvalteed (tasuta) on väga aeglased,  meil oli kiirteel avarii ja suunati kõrvalteele, ring oli 56 km ja võttis 2 tundi. Vaated ilusad ja hingematvad, aga aja- ja närvikulu kordades suurem. Meil õnnestus suure reka taga keskmiselt 20km/h peaaegu tund aega sõita, lisaks meile oli veel ca 40-50 autot. Aga kogemus seegi. 

:D

Suurtel maanteede kaudu riiki sisenedes peetakse piiril kinni ja kui vinjetti pole, suunatakse makselaua juurde (v.a. kui käsi piiblil kinnitada et kiirteele ei lähe). Vinjeti hind on jah 40 CHF ehk 37€, samas on see hind juba vähemalt 10 aastat püsinud muutumatuna, samas kui nt Prantsusmaal pea üle aasta tõstetakse, mistõttu nt Eestist Prantsuse Alpidesse sõites tuleb tunduvalt odavam Šveitsi aasta vinjett osta kui mõlemal suunal mööda Prantsuse kiirteed ringi sõites kiirteemaksu maksta (juba Prantsuse kiirteetasu Strasbourg-Grenoble suunal on 35€ üks ots pluss lisakulu kütusele). Šveitsi kiirteepolitsei on halastamatult efektiivne ja võib-olla paarkümmend km läheb õnneks, ent vahelejäämisel on trahv 200 CHF + 40 CHF kohustuslik vinjeti ost.

Küsimus! Kavatsen tänavu Tiranost St. Moritzi liikuda ja seejärel Schalki kaudu Austria. Kaarti järgi saan ma aru, et seekord ma ei pea sealset "klepsu" ostma. On ju nii?

Jah. Seal tasulisi teid ei ole.

 Ma võin eksida aga minu arust oli ka aastal 2000 see aastane kiirteekleeps sama hinnaga. Toona tundus see 40 CHF paras kirves ja otsustasime, et naudime kõrvalteid ja vaateid. Kogu aeg tuli väga hoolega jälgida, et kogemata kiirteele ei sattuks.

meelis, täpselt nii, viimati tõsteti kiirteekleepsu hinda 1995. aastal ehk siis 25 aastat tagasi: https://www.swissinfo.ch/ger/politik/vorbild_die-autobahnvignette-feiert-25--geburtstag/8931346, sellest ajast peale on ühtlaselt 40 CHF olnud.
Võrdluseks: Austrias viidi kiirteemaks sisse 1997. aastal ning kui tollal oli see ca 39€ aastas, siis tänaseks on selle aastatasu 91€ peal: https://www.swissinfo.ch/ger/politik/vorbild_die-autobahnvignette-feiert-25--geburtstag/8931346.