Transport Lissabonis

Tere!

Oleme juuni lõpus Lissaboni minemas ning veedame seal 2 nädalat. Kui muidu tundub kõik selge, siis transpordi osas on küll natuke küsimusi tekkinud. Kuidas oleks kahe nädala jooksul Lissabonis kõige mõistlikum liigelda - ilmselt metrooga - ning milliseid kaarte ja pileteid on mõttekas osta? Lisboa Card on sisu poolest muidugi väga tore, sest muuseumid ja muu on kindlasti kohustuslik osa, aga hind ei ole just väga sõbralik. Kas pikemaajaliselt olekski siis kõige mõttekam osta ühe-korra-pileteid (1,40€?) või on seal mingi muu mõistlikum lahendus ka?

Igasuguse info eest tänulik, suur aitäh!

Kõikvõimalikud piletid - http://carris.transporteslisboa.pt/fotos/editor2/tarifas_internet_jan2014_uk.pdf
Hetkel kehtivad veel eelmise aasta hinnad, aga need võivad ka enne suve muutuda.

Lisaks tavapiletitele on olemas ka 6 eurosed 24 tunni piletid, aga neile lisaks mingit mõistliku alternatiivi polegi. Hinnale lisandub 50 senti kaardi eest, kuhu saad sõite laadida. Seda sama kaarti võid muidugi korduvalt kasutada ja sinna üksikuid sõite või päevapileteid laadida.

Kui on plaanis sõita iga päev ja piisavalt palju, siis tasub osta äkki hoopis kuupilet. Navegante Urbano katab kogu linna L1 tsooni piires (see on täiesti piisav). Maksab 35.65 eurot.
Aga seda saad sa laadida isiksustatud Lisboa viva card-ile. Tavaprotseduuriga läheb kaardi saamiseks vist terve 2 nädalat. Kiirendatult saab kohe selle kätte tööpäeviti neljast müügipunktist 12 euro eest. Seal lingil toodud hinnakirjas on need kohad ka mainitud.

Lõpetuseks. Igal juhul tasub osta üksikuid sõite metroojaama automaatidest. Kui osta pilet trammist, funikulöörist või Sta Justa liftilt, siis on hinnad oluliselt kallimad. Päevapiletid ja kuupiletid kehtivad ka muidugi nendel põhiliselt turistidele mõeldud Carrisele kuuluvates transpordivahendites.

Igaks juhuks täpsustan eelmist postitust - tasub osta Viva kaart, kuhu saab laadida (zap) vastavalt vajadusele raha juurde. Sama kaardiga saab ka linnalâhisrongides sôita.
Ja veel - piletiautomaadid ei taha vâlismaised kaarte, seega vôiks sularaha taskus olla, aga laadida saab ka kassas.
Suviti tehakse ka soodushinnaga linnalâhisrongi piletid.

Liikled jooksvalt sellega, millega vaja. Kahe nädalaga jõuab kõik selgeks saada ja kõik ära proovida. Taksod on ka üsna odavad.
Minge kindlasti üle jõe! Teisel pool on Cacilhas ja sellest edasi piiiiiikkkkkkkkkkkk ookeaniäärne liivarand.

Meie aastavahetuse Lissaboni muljed (9 päeva):
https://sites.google.com/site/kurinurm/home/lissabon-2014

Kindlasti tasuks ka Portosse zupsata :)

Kõige mugavam on Viva Viagem päevapiletid a´6.50 kehtib 24 h- saab metroojaamadest Saate sõita busside, trammide ja metrooga

Olen käinud paar aastat järjest. Kui saabud linna Lissaboni lennujaama kaudu, siis metroopeatus on kohe lennujaama kõrval/küljes (Aeroporto - punane liin). Sealt saab osta Viva Viagem nimelise kaardi nagu ülalpool mainitud. Saad kohe teenidajale öelda palju tahad raha peale laadida ning kas sa soovid kaarti kasutada päevapõhisena või nn zapping süsteemis. Lennujaama metroo piletikassa töötajad räägivad erinevaid keeli (päris igas müügipunktis nii hästi ei lähe). Viibin Lissabonis tavaliselt umbes nädala ja kasutan 24 tunni pileteid. Viimasel korral olin hoidnud Viva kaardid alles ning piletile raha laadides selgus, et eelmisest korrast oli paari päeva jagu raha peale jäänud. Väidetavalt saab reisi lõppedes piletimüügipunktidest reisi lõppedes ka alles jäänud raha tagasi.
Metroo katab päris suure osa põhjakaldal olevast linnast:
http://carris.transporteslisboa.pt/fotos/editor2/diagrama_ca-ml_380x190_out.pdf

Tasub kindlasti ära käia ka Cascaisis. Via Viagemiga edasi- tagasi rongiga 4,30 eurot.

Soovitaksin käia Sintras, aga seda rongiga. Sintra raudteejaamast läks rong Lissaboni Rossio jaama iga poole tunni tagant, sellele lisaks veel ka Oriente'sse. Autoga on Sintras keeruline ja ööseks sinna jääda ei ole ka mõtet, kuna õhtul lähevad kõik turistid ära ja kogu linn pannakse kinni. Kuningalossi juurde mäe otsa käib liinibuss, samuti parkide juurde, mistõttu auto järele ei ole vajadust. Kes siiski tahab autoga tulla - tasuta saab parkida raudteejaamast teisel pool raudteed oleva tänava (dr. Vasco Vidal) ääres.

Meie tegime päevase ringi:

  • rong Lissabon -- Cascais
  • buss Cascais -- Cabo da Roca
  • buss Cabo da Roca -- Sintra
  • rong Sintra - Lissabon
    Oli väga hea ja soovitan teilegi.

Lissabon on ülimõnus; minu jaoks kõige sümpaatsem Euroopa linn üldse (ja no ma olen ringi käinud ikka üksjagu); minge kõik ja mõnulege!