Uzbekistani viisa

Kas on mõnel värskemaid kogemusi 2 nädalase Uzbekistani turismiviisa soodsaks hankimiseks. Välisministeerium viitab Riia konsulaarteenistuse poole, samas on infi LOI hankimisega Tashkendi firmade käest ja Tashkendi lennuväljal viisa saamisega. Kas Riia teenistusega saab dokumendid esitada ka posti teel või on vaja kohapeal sabatada. LOI minim. hind ja usaldatav firma.

Ise küsin ja ise pean vastama
Uurides viie Tallinna turfirma käest, kohtan üpris leiget suhtumist ja mõni pakub välja suurusjärgu 200 euri, mis ka paar aastat tagasi Tipi ära heidutas. Veidi Tripadvisoris uidates kohtan Tashkendi firmat knock-knock@ topchan-hostel.com ,kes lubab LOI teha 40$ eest ja kellel on kogemusi sadade taotlejate osas. Tuleb esitada täidetud ankeet, skannitud pass, jpeg failis pilt ja töökoha kiri. Saadan nõutud dokumendid teele ja järgneb 7 päeva "töö dokumentidega". Vahepeal pean ka Paypali kasutades üle kandma 2x40$. Kaheksandal päeval saabub kiri, et kõik on OK, esitatakse 4-kohaline LOI number ja teatatakse, et on saadetud ka Riia konsulaati ankeedid ja LOI number.
Helistan konsulaati, kus teatatakse et Tashkendi paberid on olemas ja vastuvõtt toimub E, K, R kell 15-17 Teen ülekande 2x70$ ja sõidan bussiga kohale. Saatkonda jõudmiseks on kõige soodsam bussist väljuda Radisson hotelli juures Riias, kust tuleb mõõda Elisabeti tn marssida ca 1,5 km. Kohal olles õnnestub ära võluda nii valvur kui ka konsulaaditöötaja ja kuna dokumendid on korras, saan passid viisadega poole tunniga.
kokku kulutused ühele 40+70(viisa tasu)+20(fotod, skannimine ja bussipiletid)=130$
Kõige ebamugavam oli mulle ülekande tegemine Paypaliga, sest ühekordseks kasutamiseks ei olnud tahtmist oma kontot avada ja üks hea hing aitas oma kontol ülekande teha
Sõit toimub meil mai esimesel poolel, peaks olema varasuvine soe ilm. Kuna olen komandeeringutes olnud kuude kaupa Uzbekimaal, on minul kõige põnevamaks kuivõrd on olustik ja elu muutunud 52 aasta jooksul.

Väärt info! Olen ka ise püüdnud seda infot leida ja paras peavalu. Loodetavasti muudab ka Uszbekistan lähiajal oma viisanõudeid. Kazakhstan, Tajikistan ja Kõrgestan on juba kesk Aasiasse reisimise tunduvalt lihtsamaks teinud.

Usbekistan, 2.-16. mai 2017

Tegime sõidu Usbekimaale, täpsemalt Tashkent, Samarkand (väljasõidud Timuri väravad, Shakhrisabz, Urgut), Hiiva väljasõiduga Urgentši, Bukhara ja Tashkent väljasõiduga Ugam-Chatkal Rahvusparki. Kuna Tashkendi lennujaam on kuulus oma suure ja aeglase bürokraatiaga soovitan online check-inniga valida endale võimalikult eesotsas kohad. kust saab esimeste hulgas lennukist väljuda ja valida lennujaama bussis strateegiliselt paremad kohad kiireks stardiks, kui buss uksed avab. Meil õnnestus koos kiire käiguga piki koridore jõuda esimeste hulgas passikontrolli.

Kontrollid tegutsevad uimaselt, kuid siiski läbime selle. Järgneb tollideklaratsioonide täitmine 2 eks. ja järgmine saba. Siin tuleb valida see järjekord, kus on vähem ärikaid megasuure pagasiga. Vaeste turistide vastu erilist huvi ei ole ja hajameelselt lajatatakse tempel paberitele. Need kaks kadalippu edukalt läbinud võid vaadata tagasi mornilt tammuvale suurele rahvamassile passikontrolli sabas ja tegutseda edasi.

Lennujaamast väljas satume kohe taksomaffia küüsi. Nende põhisõnum on, et kui vahetad paarsada dollarit nendepakutud näruse kursiga, siis preemiaks on tasuta sõit sinu hotelli. Lisaks hoiatatakse korduvalt, et turul vahetades tabab sind politsei karistav käsi. Mul õnnestub vahetada siiski viis dollarit esialgseks taksosõiduks ja paarsada meetrit eemal suurest summast leiame ka auto, mis meid mõistliku hinnaga hotelli toimetab. Muidugi tuleb paariks nädalaks unustada taksomeetri olemasolu, põhireegel on, et maksad sõidu eest võrreldes kohalikega nii kui nii 2-4 korda rohkem, olenevalt kauplemise oskusest.

Topchan hostel on ca 3km lennujaamast äärelinnas, nemad organiseerisid ka meile LOI- vastuteenena on peale 40$ nägu vähemalt ühe öö ööbimine. Küllalt hea diil võrreldes mõne turismifirmaga, kes pakub vastuteenena kalleid pakette. Hosteli omanikud on remondi käigus seinad katnud noorte kunstnike fantaasiaga, meie toas olid Pariisi vaated. Üldiselt kõikides meie peatuskohtades sai arveldada dollarites, sellega ei olnud vaja vähemalt siin tegutseda suurte rahapakkidega. Momendil oli turukurss 7900-8000 sommi dollari eest, ametlik pangakurss vist 3800 ringis. Nüüd küsimus suurele ringile-mitu turisti sajast vahetab raha Uzbekimaal ametliku kursiga. Vastust ma ei tea kuid ilmselt on nullilähedane. Niisiis edasi metrooga Chorsu turule raha vahetama.

Metroosõit on üliodav- 1200 sommi, st 15 eurosenti pilet. Omapäraks on turvakontroll politsei poolt. Üleval enne trepist laskumist ja ka all piletikontrolli alas politsei kontrollib sinu kotte läbivaatuse või spetsriistaga.

Chorsu turg on üks enam reklaamitud vaatamisväärsustest Tashkendis. Suur kuppelehitus, kus väljapool on samuti täiendavad alad poodideks ja kauplemiseks. Esindatud on söögikaubad, riidekaubad ja igasugune suveniirkaubandus. Saan oma 200$ vahetatud ühe kaupluse ruumis. Algul kokkulepe- kui palju ja millise kursiga. Siis palutakse oodata paar min ja tuleb rahakoorem, õnneks on 5000 kupüürid, mis on siiski kolm ja veidi peale 100 kupüürist pakki. (Lõpuosas vahetan veel veidi lisa ja seekord juba 1000 sommi kupüüridega ja saan harjutada raha lugemist näit söögikohas ca 50000 arvet tasudes). Taandume ühte suletud boksi, kus saame pakid üle loetud. Veel infoks ,et praegu on käigus ka 10000 kupüürid, mida liikvel siiski vähe.

Kuna plaanis on öine rong Samarkand-Urgents kupeevagunis, siirdume jaama pileteid ostma eelmüügist. Mul on kombeks ,et pikematel sõitudel teises kultuuriruumis arusaamatuste vältimiseks, kirjutan alati paberile alg ja sihtkoha, aja ja piletite arvu mille ulatan kassiirile. Paraku siin see ei toimi. Mulle korrutatakse pidevalt, et milleks ma tahan sõita 9. mail ja lõpuks vormistatakse pilet sõidu algusega 8. mail põhjendusega , et jaamas tuleb olla juba enne keskööd (rong väljub 00.30 ). Lisaks toimub piletite trükkimine teosammul ja trükitud numbri-täheridadest arusaamine raske. Paar päeva hiljem Samarkandis kassas pileteid kontrollides selgub, et oleme saanud piletid siiski eelmisele päevale ja lisaks ümbervahetus ei õnnestu, sest kupeepileteid on ainult üks järel. Niisiis sõidame päev varem Hiivasse. Õhtul jaamas rongi oodates vaatan sõiduplaani valgustabloolt jaama seinal, et seda rongi sel päeval üldse ei lähe. Kontrollitädilt uurides saan vastuseks, et seda tablood ärge uskuge. Poisid pole lihtsalt parandusi sisse viinud.

Järgmine jama piletitega on Buhharaas, kus tahame sõita Afrosiab kiirrongiga järgmine päev Tashkenti Üks linna kassa ei tööta. Teises kohas selgitatakse, et nendele antud limiit on otsas , tuleb sõita ca 20 km linnast välja rdtjaama kassasse. Selles kassas on tööl uus neitsik, kellele trükkimine on tõsine ponnistus. Igat tähte otsides, toksides ja seda ekraanilt ühekaupa kontrollides- kas tuli see mis vaja. Lõpuks saan jutule, piletid on kõik otsas järgmiseks päevaks, ülejärgmiseks on ainult hommikuse kiirrongi äriklass. Asi seegi, nii saame olla Buhharaas veidi kauem ja Tashkendis päev vähem. Selle teema lõpetuseks rongipiletid oli ainuke ebaõnnestumine reisil.

Hotellid olid meil broneeritud hinnatasemel 20-30 $ öö/kahene tuba. Asukoha poolest oli super Grand Nodirbek Buhharaas-astuda ca 50 m ja oled Ljabi-Hausi alal jalutamas või teed rüüpamas. Hiivas olime Alibek B/B vanalinna lääneväravatest ca 100 m kaugusel. Võrratud vaated kindlusemüüridele ja vanalinnale, lisaks elu parimad hotelli hinna sees hommikusöögid. Näit. viiner ja praetud muna tatrapudruga, kaks väikest röstivõileiba hea kattega, kaks pirukat kohupiimatäidisega, kaks pannkooki aprikoosimoosiga, väike topsik hapukoorega, topsik murelitega ja roheline tee. See on muidugi ühe portsu kirjeldus.

Vaatamistest ma pikemalt kirjutama ei hakka, seda võib iga linna kohta lugeda Tripadvisorist. Peab vaid märkima, et vaatamata üldisele riigi kitsikusele on vana aja mälestiste taastamine riigi prioriteet ja sel alal saavutatud häid tulemusi. Näit nõuka ajal oli Samarkandis Bibi Hanum täieliku lagunemise äärel maavärinate tõttu, nüüdseks on see kenasti üles mukitud. Üks eripära on ka ,et enamikes medresseedes on peale korralikku restaureerimist avatud suveniirikaubandus, kunstnike töötoad ja pisimuuseumid.

Söögid on head ja odavad. Olime põhiliselt supisööjad .Šurpa, lagman, borštš, golubtsõ jne. Saime ka plovi maitsta, kuid meie jaoks liig suured ja rammusad portsud. Kuna on tegu moslemimaaga, oli veidi probleeme õlle ostmisega, sest tavalistes toidupoodides alkoriiuleid ei näe. Veidi kodunedes said aru, et õlut tuli müüja käest eraldi küsida ja see otsitakse sulle paljudel juhtudel kuskilt leti alt. Sama kehtis ka tšaihanaades ja teistes pisisõõgikohtades.

Rongisõidust oli juba veidi juttu. Muu transpordi osas bussiliiklus linnade vahel on olemas, kuid niru ja harv. Paljudel juhtudel on transport lahendatud maršrutkade või kollektiivtaksodega. Omamaalaste puhul see süsteem toimib, vaesel turistil on mõnikord raske leida parimat võimalust või hinda. Kuid saab hakkama, sest transport sh. taksosõit on odav.

Üldiselt kohalik rahvas on lahke, abistav ja muidugi ka uudishimulik elu-olu kohta Pribaltikas. On loomulik, et kõik esmakordselt ei meenuta õigesti Baltikumi pealinnu, kuid paljud on siiski sealkandis aega teeninud, läbi sõitnud jne.

Ja nii need kaks nädalat möödusid , palavus pärastlõunal küündis juba 40 piirimaile. Kuid pidasime võimaluse korral pärastlõunaseid siestasid. Ja siis hommikul hotellist kell 6 lennujaama. Saime läbida enne lennukisse jõudmist viis sabatamist- check-in, tollikontroll, passikontroll, üks lihtsalt kontrolliv tädi ja turvakontroll väravate ja käsipagasi läbivalgustamisega. Masinad igatahes töötasid- kaasalt konfiskeeriti võidukalt kotist väike kahvlike. Jäime sõiduga täiesti rahule, asjad laabusid enam vähem, tõsiseid probleeme ei tekkinud. Kokku kulu ühele – Lennupiletid- 425 euri, viisa ja kindlustus-185 euri ja kulud kohapeal 290 euri. Seega kõik kokku ühele 900 euri.

Veidi veel elatustaseme võrdlemiseks majandusstatistikat.
Eesti Usbekistan Vahe
Pensionid 2o15 354 euri 95 euri 3,7x
SKT 2016 27511euri 6062 euri 4,5x
Keskmine töötasu 2016 1146 euri 152 euri 7,5x

Samas peab arvestama, et toidukaubad nende poodides on 3 kuni 10 korda odavamad ,odav on ka linnatransport –näit. metroopilet 15 eurosenti. Uus president on olnud ametis ca 7 kuud, rahvas paneb ka temale suuri lootusi.

Aitäh Terale superhea kirjelduse ja viisa taotlemise õpetuse eest! Mul on ka nüüd lootust jõuda eesoleval suvel sinnakanti lõpuks :)
Selline küsimus viisa kohta (kui juhtud teadma)- kas see taotlemisviis ja viisa võiks kehtida ka juhul, kui siseneda Usbekistani maismaad mööda? Või parem ikkagi läbi lennujaama?
Meil on trip hetkel alles idee tasandil ja muidugi eelduslikult me siiski lendame, aga kuna plaanis oleks paar riiki seal kandis vaadata, siis käis läbi mõte maismaad mööda piiri ületamisest (ausalt - pole veel piiripunktide jms infot uurinud:) )
Tänud!

LOI taotlemise ankeedil ja ka viisakleepsul ei ole märget sisenemispunkti kohta. Nii et peaks olema võimalik sisenemist valida.
Veel viimast infi. Augusti lõpul Usbeki riigipank tõstis sommi kurssi ametlikuks vahetuseks kaks korda. Nüüd on see juba lähedal musta turu kursile ja kliendil suuremad valikud tegutsemiseks.
Teade nõrganärvilistele. Vene uudisteportaal Newsland teatas raadioteatele tuginedes, et 27. augusti öösel peale kella 21 peeti Urgentsis kinni 3706 inimest, kes "sihitult" jalutasid tänavatel. Kinnipeetud arestiti, tehti trahv või rakendati profülaktilisi vestlusi. Pole muidugi välistatud, et tegu on libauudisega.

Hea uudis! Eestlased ei vaja enam küllakutset Usbekistani viisa jaoks. Riias asuva saatkonna kodulehel ei ole infot veel uuendatud.

https://www.uzdaily.com/articles-id-42595.htm

Käin mais ära ja eks annan sulle siis teada.

Samuti loodan Albert Kleinile millalgi teada anda pärast reisi, mis põhjustel on mõtet sinna ronida :)

https://www.uzdaily.com/articles-id-47213.htm?fbclid=IwAR3rvr10ffNU4g0nQHMpUNudUufpKm_LcBcxC-J14Om6UEC1Y8MXAlIZC8U


Tashkent, Uzbekistan (UzDaily.com) -- Uzbekistan introduces a visa-free regime for a period of 30 days for citizens of another 45 countries of the world from 1 February 2019.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev signed a decree “On additional measures to accelerate the development of tourism in the Republic of Uzbekistan”.

The document notes that the simplification of the visa regime and the rules of stay in Uzbekistan, along with the development of infrastructure and the promotion of the country’s tourist potential abroad, led to a twofold increase in the number of foreigners visiting the country - from 2.60 million in 2017 to 5.3 million in 2018.

According to the document, from 1 February, a visa-free regime is introduced for a period of 30 days for citizens of another 45 countries of the world.

The list includes Australia, Austria, Argentina, Bosnia and Herzegovina, the Vatican, Luxembourg, Hungary, Brunei Darussalam, Greece, Ireland, Iceland, Italy, Canada, Andorra, Liechtenstein, Monaco, Belgium, Denmark, Spain, Netherlands, Norway, Sweden , Latvia, Lithuania, Mongolia, New Zealand, Portugal, Bulgaria, Republic of Cyprus, Malta, Poland, San Marino, Serbia, Slovenia, Croatia, Chile, Romania, Slovakia, United Kingdom, Brazil, Finland, Montenegro, Czech Republic, Switzerland and Estonia .

It should be noted that Uzbekistan in February 2018 introduced a visa-free regime for a period of 30 days for citizens of seven countries - Israel, Indonesia, South Korea, Malaysia, Singapore, Turkey and Japan. Later, this list was expanded and Tajikistan, France and Germany were included.

From 1 February, citizens of 76 countries are granted the right to receive an electronic entry visa through the e-visa.gov.uz system.

At the same time, from 15 March, Uzbekistan introduces double and multiple electronic entry visas for a period of 30 days.

*****
Hm, kui ma lendan Taškenti, sealt Kõrgõstani ja tagasi Uzbekistani, kas on kõik siis viisavaba? Uzbeki pilaffi tahaks kangesti proovida ja ronida Kõrgõstani mäestikutes :)

see on küll hea uudis, et saab nüüd viisavabalt Uzbekistani. Mina juba aasta ootan kui e-viisa portaalis https://e-visa.gov.uz/ lubatakse maksta MasterCardiga (praegu ainult Visa kaardiga). 

N.B. enne reisi ma soovitan ikka võtta ühendust Uzbekistani lennujaamaga kuhu soovite lennata ja sealt siis täpsustada kas info on õige  + soovitan vaadata see info Uzbekistani välisministeeriumi koduleheküljelt ning kui seal see info olems siis trükkida see välja ning kui Uzbekistani lennujaamas keegi hakkab tõrkuma, et ei lase sisse siis pista see dokument talle nina alla. Samuti peaks see abistama ka lennukisse istumisel, kuid lennukompaniid kasutavad IATA infot ja kui seal info pole veel muudetud, et eesti inimesed saavad siseneda uzbekistani viisata siis vaevalt, et Teid lennukisse lastakse. Soovitan Uzbeki reisiga viivitada vähemalt suveni kui kõik hakkab korrektselt tööle.
Kui see viisavabadus kehtib ja töötab ka septembris siis kindlasti lähen Uzbekistani.

Muudan oma eelpool püstitatud küsimust. Toimusid plaanimuutused ja nüüd küsimus, kas 30päeva viisavabadus Uzbekistani kehtib ka siis, kui lendan Kõrgõstani, maismaa kaudu tulen nädalaks Uzbekistani ning pöördun tagasi Kõrgõstani (ikka maismaa kaudu)? Kas kellelgil on kogemused? Leian vaid informatsiooni, et 30päeva viisavabadus. Vist hakkasin ise üle mõtlema, kuidas see kehtib (kas ainult lennujaamast saabujatele see kehtib või ei jne jne). Kirjutasin saatkondadesse, aga vastuseid ei ole.