Valge päeva pikkus juulis Itaalias, Prantsusmaal ?

Koostades detailsemalt oma reisikava tekkis küsimus, et ei tea, mis kella paiku Itaalias, Prantsusmaal juulikuus õhtul pimenema hakkab? Meil siin on veel suhteliselt valged õhtud, aga lõuna pool? Nimelt tahaks palju ringi sõita, aga võõras kohas ja eriti mägedes ei taha pimeda peale jääda, teaks arvestada maršruutide koostamisel.

Siin Šveitsis hakkab hämarduma umbes 10 paiku hetkel.

Tänud, kohe kindlam tunne :)

Plaani, mis sa plaanid, ise oleme reeglina ikka pimeda peale jäänud päeva viimaste sõitudega ja usu, kottpimedas pole mägedes sõitmine pooltki nii õudne, kui valges ;)

Arvesta ka sellega, et mida lähemal ekvaatorile, seda kiirem on päiksetõus ja loojang, sest seda kõrgema kaarega päike üle taeva "käib" ja tõuseb/langeb nö rohkem otse üles/alla kui meil. See omakorda tähendab, et hommikune päiksetõusueelne ja õhtune loojangujärgne valguskuma aeg on ka lühem kui siinmail. Nii et kui meil on praegu õhtul peale loojangut veel tükk aega suht valge, siis Itaalias Prantsusmaal läheb peale loojangut oluliselt kiireminini pimedaks.

Lõuna-Prantsusmaal juulis pime peale 22.00. 9-st hakkab hämarduma ja see protsess on oluliselt kiirem, kui siinkandis.
maunu nali on äge, aga siiski mägiserpentiinidel soovitan pimedas ülimalt ettevaatlik olla. Pigem startida varakult - liiklus hõredam ja nii palav pole ka.

Päris nali see polnudki.
Mõned aastad tagasi sai kottpimedas ntx kirde-Tenerifel põhja-lõuna suunal üle mägede sõidetud teel, mis Teresitase ranna juurde välja tuleb. Seal olid vist enamuse teest ikka piirded ka olemas aga külje all tundus sügav olema.
See aasta sai Rumeenias-Bulgaarias mitu korda pimeda pääle jäädud ja serpentiine mõõdetud. Vahepeal olid tee peal ees ka rebased, metssead, siilid ja muud kohalikud kangelased.
Ettevaatlik tuleb kindlasti nii pimedas kui valges olla! Muidu pimedas väga ei meeldi sõita aga serpentiinides on vastutulev auto valguse järgi paremini ennustatav ja kui GPS-i pealt kurve ette vaatad, et kus järsem ja kus laugem, siis on see kiirteel uhamisele päris virgutav vaheldus.

1993 Hispaanias oli reaalselt nii, et seltskond tuli üle mägede hotelli. Järgmisel päeval valges kulus neil sama tee läbimiseks oluliselt rohkem aega. Alles päeval said aru, kui sügav seal tee kõrval on. Olid kah esimest korda mägedes ja ei osanud ohtu karta ja kupatasid korralikult.