Valgevene-palju raha kaasa?

Juuli alguses on 5-ks päevaks minek,kas keegi oskab öelda,mis hinnad seal on? Kui palju peaks raha vahetama,kas siin või kohapeal?Millega seal kõige kergemini manööverdada saab?Kohalikud rublad või eurod või dollarid?

aga arvesta, et kui rohkem sinna ei lähe kunagi ja 5 päevaga tahad kõike proovida ja uurida, mida seal raha eest saab, siis kusagil 30000.- krooni päev. Samas kui veel lähed, siis saad osa raha järgmiseks korraks jätta. Kui aga käitud nagu tavaturist, siis öömaja pluss 200 eek päevas. Kõige lihtsam manööverdada on taksoga.

Olles külastanud seda maad jaanipäeva paiku 2008 lisaks mõned arvamused ja arvutused.

Üldjoontes on mõistlik kaasa võtta eurosid ja kohapeal Valgevene rubladeks vahetada. Toon näite saja tuhande Valgevene rublaga arvelduste kohta lähtudes summast 100000 BYR, mis on ühtlasi käibel oleva suurima kupüüri väärtus. Lähtun Tavidi euro müügikursist 1 EUR = 15.685 EEK ja Valgevene halvima kursiga panga EUR/BYR vahetuskurist 1 EUR = 3685 BYR saab 100000 BYR = 425.65 EEK. Ostes Tavidist Valgevene rublasid kurisga 1 BYR = 0,004453 EEK saab 100000 BYR = 444.53 EEK. Võit 4.4%. Kui kohapeal valida parima kursiga pank siis kuni 6.3%. Nimetatud võit aastaga vähenes, sest siis müüs BYR'i ainult Eurex, seejuures 0.0075 EEK / BYR ja neil oli pakkuda vaid 100000 BYR kupüür. Ise ostsin pisut Leedust LTL'ide eest BYR'e ja peamise osa Valgevenes eurode eest. Leedust osta oli soodam kui Eestist kuid veelgi soodsam oli EUR-BYR vahetus Minskis.

Veelgi tähtsam on BYR enne riigist lahkumist euroks vahetada, kui just ei kavatseta mingit osa Valgevene rahast suveniiriks jätta. Variant on jätta miskit järele järgmiseks võimalikuks külastuseks, kuid kes teab milliseks kujuneb selle valuuta edasine evolutsioon, sest 02.01.2009 toimus BYR devalveerimine 20.5% võrra.

Vahetades 100000 BYR halvima kursiga pangas 1 EUR = 3685 BYR, saab 100000 BYR = 26,316 EUR ja omakorda Tavidis kurss 1 EUR = 15.625 EEK saab 26.316 EUR = 411.842 EEK. Vahetades aga 100000 BYR eesti kroonideks kursiga 1 BYR = 0,002742 EEK saab kõigest 274.20 EEK ehk kaotades ligikaudu 33%. Tuleb arvestada, et nimetatud protsent paraneb, kui valida Valgevenes parem kursiga pank ja samuti teeb Tavid soodasama kursi valuuta tagasi müümise korral, kui on ette näidata tšekk eelnenud sama valuuta ostu kohta.

Peale USD/EUR/RUB/BYR muid valuutavahetuse variante Valgevenes ei kohanud.

Takso hind oli aasta tagasi 1100 BYR/km ehk pisut üle 5 EEK. Ühistransport Minsikis umbes 3-5 korda Tallinna omast odavam. Juhin tähelepanu, et perioodikaarti (10 või 30 päeva) ostes hakkab see kehtima mitte enne järgmist päeva.

Viited: Tavid valuutavahetuskursid: http://www.tavid.ee/index.php?main=5 Valgevene pankade vahetuskursid (vene keeles): http://www.afn.by/finances/currency/banks.asp

Hinnad on toidule väga erinevad kesklinnas ja äärelinnas. äärelinnas ca 2 korda odavam kui meil ja kesklinnas kallim kui meil. Kaasa võta Eur või dollar vahetuskursid on seal väga head edasi-tagasi vahetamiseks. Lihtne Minskis sõita metrooga mis on ka odav.

Tänud kõigile, eriti cineguru´le väga põhjaliku ülevaate eest:)

Tere!

Kas Valgevenes on pangaautomate ka? Kas saab poes pangakaardiga maksta? Või parem võtta sularaha kaasa?

Minek Baranovichy'sse, Minski...

Pangaautomaadid on Valgevenes suuremates asulates täiesti olemas ja toimivad. Poodides on paraku kaardiga maksmine suht võimatu.

Erinevalt ats'i kogemustest mainin, et 2008 juuni kogemustele tuginedes oli pangaautomaadist raha võtmine võimatu, kuid kaardimakse toimis. Kuid vist on juhtum stiilis shit happens.

Mul selline asi, et Ukrainas ka kaart ei kippunud töötama. Kaks korda telliti miski mees välja, kes muidu ainult kaks korda kuus käib-kaarti välja võtma aparaadist. Üle piiri Slovakkias juhtus sama lugu, aga öösel ja sinna ta siis jäigi. Eestis pank väitis kaardi kohta, et kõik korras, aga ära sõi kaardi juba enne PINi sisestamist. Lihtsalt nagu aparaati suskasid, oli läind. Mujal maades pole sellist asja juhtunud - vist sealne omapära.

Kuidas praegu VV-s lood rahavahetamisega? Kas on soovitav Eestis VV rublasid vahetada ja kaasa võtta või kohapeal automaadist välja võtta või Eurosid vahetada?

Eestist ma Valgevene raha ei leidnud (eriti ei otsinud ka, kuna just enne minu minekut seda devalveeriti). Kohapeal saab vahetada suuremates hotellides peaaegu iga kell ja loomulikult ka pankades. Pangakaart toimis ka täitsa normaalselt (1x oli nats jama, aga ka siis leiti poe pealt terminal, mis minu pangakaardi pealt suutis raha maha võtta).

Vahetuskursid Valgevenes: http://finance.tut.by/kurs_main.php

Jõuan just ise homme sinna. Vaata ka vasakust menüüst kõigi pankade kursse ja nn rahvalikku kurssi :).