trip-krainetrip-ukraine-dark
Vatikani külastamine

Plaanis on sõita suvel Rooma, ilmselt satume sinna kõige kuumemal ajal. Palun nõuaandeid ja kogemusi Vatikani külastamiseks. Mis kell peaks hommikul järjekorda minema? Kui pikalt peab järjekorras seisma? Kaua peaks aega planeerima kogu kompleksi (kirik, muuseum) külastamiseks? Ja palju raha läheb? Oodatud on kõik kogemused :-)

Annan oma tavalist nõu - selleks, et Peetri kirikus ja Vatikani muuseumis käia ja inimlikul moel järjekorras seista (s.t. mitte tunde), on tarvis ühel Rooma-reisi hommikul varakult ennast voodist välja ajada ja katsuda kella 7.30/8.00 paiku Peetri kiriku juures olla. Sel ajal ei ole seal palju rahvast ja on aega esiteks tund-poolteist jalutada läbi pooltühja kiriku ja siis poole kümneks-kümneks Vatikani muuseumi ukse taha järjekorda. Sel ajal ei ole veel enamus turiste saabunud. Olen seda plaani kõigile turistidele soovitanud, ja tavaliselt on see kõigile sobinud. Eriti hea tunne on siis kui kell 9 Peetri kirikust välja jalutada ja vaadata kilomeetrist inimjada , mis päikse all kiriku turvakontrollist läbipääsemist ootab! Rahast niipalju, et Vatikani muuseumi/Sikstuse kabeli pilet on 14 EUR, Peetri kiriku torni ronimise pilet oli vist 6 kui ma ei eksi.

Eelmise aasta augusti kuus sai käidud! Seal on teatud päevad, mil Vatikani muuseum kinni on ja see on kuuti erinev! Mina läksin 1h enne uste avamist järjekorda seisma! Seisin 3h järjekorras, päike paistab lagipähe, jube!! Meile pakuti seal ka mingi raha eest et meid võetaks gruppi(väikese lisatasu eest) kuid oleksin ma teadnud, et seal nii kaua peab seisma, oleks seda võimalust kindlasti kasutanud! Päikest!

Siiski - kaua peaks aega seal veetmiseks varuma, kui ei taha päris läbi joosta ja kunst päris kohe huvitab? Läheb ära terve päev?

Vaticanile eraldaks terve paeva. Advokaadil on oigus - tasub minna kohe kas avamiseks voi vastupidi enne kinnipanekut, et pikkemat jarjekorda Vaticani muuseumitesse valtida. Tavaliselt tulevad inimesed Rooma vaid 3-4 paevaks ja kui muuseumid just nimelt reisi pohieesmargiks ei ole, ei soovita mina uldse neid niimodi uisa paisa kulastada. Muljeid ja emotsioone sellest mida Roomas naha saab nende 3 paeva jooksul niigi kullaga ja tulemuseks uks suur vaimne vasimus ja segadus. Keda aga huvitab, siin uks sait:

http://mv.vatican.va/La_Santa_Sede_file/indexA2_EN.html

Riietusest ka - põlved ja õlad peavad kaetud olema! Top-i ega lühikeste pükstega sisse ei saa. Õlgadele antakse vist mingeid rätikuid peale, aga pikad püksid või pikk seelik on kohustuslik.

Aitäh vastuste eest :-) Kui seal päev otsa ära läheb, kas seal on ka mingeid söögikohti? Mul on eelkooliealine laps ka kaasas, kas peaks talle midagi kaasa võtma? (Igaks juhuks - ei ole vaja vastuseid stiilis, et lapsel pole seal midagi teha, eriti suvekuumaga :-) Ta on harjunud minu reisiharjumustega ja uskumatu küll, aga talle tõesti meeldib kunstimuusemides.)

Vatikani muuseumis on täiesti olemas söögikoht - self service restoran/pizzabaar. http://mv.vatican.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Servizi.html

Aega läheb kindlasti terve päev. Kui kolm tundi on aega, siis ei tasu küll muuseume ründama minna. Selles veendusin Viru Reisidega seal käies. Kahjuks ei teadnud seda ja kuna muuseumiminejaid oli enamus, siis ikka mina ka! J6udsin näha, et näha on kohutavalt palju! Finaaliks oli amokijooks kella vaadates läbi kiriku, torniminek ja katakombid ei tulnud k6ne allagi. Ei tea, millal taas see v6imalus tuleb.

Tänan kõiki vastajaid :-) Ilusaid reise teile!

Meie planeerisiome ka terve päeva ja nii ta ka läks. Üks soovitus ka. Kiriku torni saab treppi mööda- 4.-EUR ja liftiga 6.-EUR. Lõpuosas tuleb ikka trepil ronida. Väsitas ära küll. See 2 lisaeurot lifti eest on õige valik.

See 2 EURi ei ole suur raha. Aga ega need esimesed trepid ikka väga trepiks ei kvalifitseeru. Lihtsalt veidi tõusvas joones pind, mille läbimine oli jala kiirem kui liftiga. Meiega koos olnud kaks ameeriklast läksid liftile ja me olime enne neid üleval.

Indrekul võib õigus olla. Tundus selline kergem tee olevat. Võrdluseks oleks pidanud alla ilma liftita tulema.

Ei saanud hommikul vara kohale, kell oli umbes 10 vist,aga järjekord liikus kiiresti, koti turvakontroll läks ka kiiresti,maksta sai ainult sularahaga.

Käisime sel nädalavahetusel. Läksime laupäeval ca 10.30 paiku. Algul võtsime Püha Peetruse basiilikasse viivasse järjekorda, mis algas praktiliselt väljaku sissekäigu juurest. Kuna siin foorumis soovitati liituda mõne giidi grupiga, siis nii ka tegime. Siis algas šõu. Punapäine britist giid Steven, kes isegi teadis Eestit ja Lätit, jäi oma ajaloolist loengut pidades silma Vatikani politseile (need liiguvad Püha Peetruse platsil sellise golfi-caddy taolise elektriautoga Lamborghini tehaselt), kellega tal tuli oma 20 minti maid jagada. Lõpuks aeti libagiid platsilt minema. Õnneks ei jõudnud ta veel käšši sisse kasseerida. Seisime siis järjekorra ära. Väga hull polnud. Ca 45 minuti pärast olime territooriumil. Siis veel 15 minutiline cupola-järjekord, liftiga üles ja üsna palav tõus mööda kitsaid treppe üle cupolasse. Vaade Roomale tasus end igati ära. Käisime ka basiilikas sees ja all hauakambrites ka. Basiilika oli muljetavaldavalt mastaapne, pompöösne ja võimas - eriti, kui arvestada selle ehitamise aastaarvu. Seejärel tegime ilge tiiru ümber Vatikani müüri, et minna muuseumidesse. Seal järjekord sisuliselt puudus. Järgnes pooleteistkilomeetrine jalutuskäik mööda kunstigaleriisid (võrratud laemaalid ja gobeläänid ja skulptuurid, mis ajapikku hakkasid kahjuks oma uudsust minetama). Meesskulptuuridel olidki enamasti peenised ellimineeritud või siis rohmakalt viigilehtedega hilisemal perioodil varjatud - Dan Brownil oli õigus. Kui jõudsime moodsa kunsti osakonda, siis sealt jooksime kiiruga läbi (oli sigapalav, jalad valutasid ja tahtsime paljutõotatud Sixtuse kabelisse jõuda, mis oli muuseumide puändiks). Lõpuks jõudsime kabelisse...kahjuks ei jätnud see juba nähtud kunstihulka arvestades enam erilist muljet. Võib ju mõelda, kuidas õnnetud migelandželod ja raafaelid aastaid kannatasid, et lihaselisi poolpaljaid piiblitegelasi ja igatsugu tibusid-libusid 30 meetri kõrgusel maalida, aga...fluidum oli sellele eelnenud mmeletu kunstihulga ja kommertsimaiguga juba kadunud. OK, kuna seal toimuvad paavstivalimise tuleristsed, siis ainulaadne paik igal juhul. Parim kild oli see, et lõpuks jÕudsime uuesti Püha Peetruse basiilika õuele välja (see ju loomulik - Sixtuse kabel on basiilikaga üks hoonekompleks). Igal juhul soovitan kasutada järgmist logistikat - alustada hommikul muuseumidest ja seejärel tutvuda basiilika, cupola ja hauakambritega. Ajavõit ja väiksem kilometraaž on garanteeritud. Lõppkokkuvütteks võib siiski öelda, et päev Vatikanis kuulub minu reisielamuste Top 10-sse absoluutselt kindlasti.