trip-krainetrip-ukraine-dark
Ärge minge Tensi Reisidega Norrasse

Käisin Tensi Reisidega augusti alguses pikal reisi Kesk-Norras, kuid kahjuks pettusin. Giid lihtsalt ei viitsinud rääkida, eriti hull oli reisi algus, kus ta kurtis, kui väsinud ta on. Ta olla paar päeva tagasi alles teiselt reisilt tulnud. Igatahes ei saanud me Norrast eriti midagi teada, ainult kõige üldisemat infot nagu näiteks rahvaarv ja iga linna pindala ruutkilomeetrites.

Mingit head tunnet giid ega Tensi kasutatud bussifirma ei tekitanud - meie peal tehti isegi loomkatseid, kus bussi konditsioneeri "testimiseks" pani see ühel jahedal vihmasel päeval maksimaalse tugevusega tööle ja hiljem kiideldi, et temp langes 14C peale.

Olen varem reisinud nii Germalo kui ka Viru Reisidega ja nii halva giidiga varem kokku puutunud pole. Parem ärge laske lollitada end firma kodulehel olevast tagasisidest - sinna neutraalset või negatiivset tagasisidet üles ei pandagi.

Tere ellerhein! Tere tripikad!

Minu nimi on Mari ja ka mina käisin sellel pikal augustialguse Kesk-Norra reisil, mille Tensi Reisid korraldas. Vastuoksa ellerheinale olen mina küll selle reisiga rahul. Ellerhein ei ole rahul giidiga, kes tsiteerin:

… lihtsalt ei viitsinud rääkida, eriti hull oli reisi algus, kus ta kurtis,kui väsinud ta on. Ta olla paar päeva tagasi alles teiselt reisilt tulnud. Igatahes ei saanud me Norrast eriti midagi teada, ainult kõige üldisemat infot nagu näiteks rahvaarv ja iga linna pindala ruutkilomeetrites…

Kulla ellerhein! Kui sa lähed reisile, siis kodutöö tuleb ikka endal ära teha. Elementaarsed asjad külastatava riigi kohta võiks juba kodus endale selgeks teha, siis ei peaks kuulma ka selliseid küsimusi, et kes oli Grieg. Mis puutub väsimusse eelmisest reisist, siis sellist juttu ei ole mina kuulnud, ometi istusin ma giidi kõrval.

Mis mure sul bussifirmaga on? Ja mis “loomkatsetest” sa kõneled? Kas sa üldse ka mõne asjaga rahul oled/olid? Kui midagi ei meeldinud, siis miks sa kohe oma pretensioone ei esitanud? Nüüd netis ju hea laiutada.

Nii palju kui on inimesi, on ka arvamusi-tahtmisi-soove. Kõikide meele järgi ei jõua keegi kunagi olla. Isegi kui see reis oleks giidile olnud 101-ne. Tea, et ülejäänud rahvale see reis meeldis ja see ongi kõige tähtsam.

Mis puutub sinu kommentaariumi pealkirja, siis iga iseseisvalt mõtlev inimene teeb ise omad valikud. Mina olen Tensiga reisinud mitmeid-mitmeid kordi ja reisin edaspidi ka. Aga ma nii loodan, et meie reisid sinuga, ellerhein, ei kattu.

Tänan Tensi reisifirmat, giid Mairit, bussijuhte Antsu ja Margust ning kõiki rahulolevaid reisikaaslasi (eriti sõber Sirjet) ilusa reisi eest Norramaale!

Lugupidamisega,

Mari Rihtla kikumari(ät)hotmail.com

Selle asemel, et pretensiooni esitajat rünnata stiilis "oh, kuidas meile kõigile meeldis ja ainult ühele (imelikule) ei meeldinudki" võiksid reisibürood meeles pidada, et enamik eestlasi ei kaebagi, vaid kui nad pole rahul, siis hääletavad jalgadega. Reisikorraldajate pankrotid, üldine ebakindlus ja samas inimeste kasvavad oskused välismaailmaga suhtlemisel on viinud selleni, et järjest enam inimesi otsustab oma reisid ise ilma vahendajata korraldada, ka need, kes varem olid veendunud reisibüroode kliendid. Reisikorraldajad vaadaku oma teenindusstandardid üle, et muutunud turusituatsioonis keegi ka edaspidi nende teenuseid kasutada sooviks.

On inimesi, kes valmistavad endile ise reise, tehes ka põhjalikku kodutööd. Samas ei saa hukka mõista neid, kes ostavad reise. Ja kui sa midagi ostad, tahad ka selle eest midagi muud saada peale bussisõidu ja broneeritud öömaja. Juba sõna "giid" peaks tähendama, et reisil osaleb keegi, kes on kursis antud maa ja marsruudiga ning oskab selle kohta huvitavaid andmeid tuua. Muidu - milleks giid ja reisibüroo, kui kodutöö peaks veel lisaks tegema. Selleks pakette ostetaksegi, et paketireisija ei taha/pole aega teha kodutööd - ta ostab teenust.

Ma Tensist ja konkreetsest reisist ei tea midagi - vabandan teema de-raili pärast, aga paar viimast postitust viisid mõtted allolevale. Olen teinekord taksoga sõites mõelnud, et "kui Sulle ei meeldi inimesi mööda linna autoga sõidutada, siis ära hakka taksojuhiks".

Eesti giidide osas kogemus puudub viimase 15 aasta jooksul, aga olen teinekord sihtkohta jõudes mõnest kohalikust butiigist giidi otsinud, kes mõni tund linna peal sihtkohta tutvustub. Tulemused on olnud seinast seina - reisi tipphetkest kuni untsu läinud poolpäevakuni. Ja taas taban end siis mõttelt "kui Sulle ei meeldi inimestele oma kodulinna/sihtkohta tutvustada, siis ära hakka giidiks".

Kas reisisaatja töö on nii glamuurne, et sinna ronivad särama inimesed, kelle kutsumus see tegelikult pole? Teinekord tahaks ise ka minna mõne väikse grupiga giiditud reisile, aga ei julge - tõenäosus reis ära rikkuda on liiga suur. Ja tegelikult on ju palju suurepäraseid giide, kes teevad sihtkoha avastamise võrratuks.

Mõistlik inimene ei tee oma reisikorraldaja valikut ei ellerheina ega kikumari kirja põhjal. Yks on miskipärast pettunud kilient ja teine keegi, kes pyyab rääkida kogu grupi eest. Ei tea miks ta arvab endal sellist õigust olevat?

Töötan (ja olen kaua töötanud) turisminduses. Nii reisi poolel kui ka hotelli poolel. Kahjuks näeb väga palju kodutöö tegemata jätnud giide. Olen väga nõus kulgejaga, kui inimene läheb grupireisile, siis ei pea tema teps mitte kodutööd tegema. Samuti ootan ma giidilt midagi sellist, mida ei ole võimalik raamatutest/internetist leida. Kõige parem giid on inimene, kes sihtkohas/riigis mõnda aega elanud on. Nii saab paremini tundma kultuuri, traditsioone, maad ja inimesi.

Giiditöö on huvitav, midaiganespakkuv minu jaoks. Olen seda teinud ja teen ehk kunagi veel. Need kes seda teevad reisimise või raha pärast võiks endale uue töö leida.

Sõbranna käis mõnda aega tagasi Eestist grupiga Norras. Giid oli omaarust väga tubli ja tore, aga kahjuks ei teadnud ta Norrast palju midagi. 60 km pärast jõuame fjordi äärde, so what? Seda saab igayks ise ka kaardilt vaadata. Kui giid teab rääkida "ridade vahelt", siis alles on reis huvitav.

Suuresti nõus Norra Trolliga. Ainult ühes asjas jään natuke eriarvamusele-ehk see, et inimene on kuskil mõnda aega elanud, ei tee temast veel head giidi. Hea giidi jaoks on vaja ilmselt mingit X faktorit, mida ei kompenseeri ei kohapealne saia-piima hinna teadmine ja nurgataguste baaride juhatamine, samuti mitte alati ei ole oma ala mõningad tipud reaalses elus head giidid. Näiteks on olnud au käia Egiptuses hr. Stadnikoviga. Müts maha selle inimese teadmiste ja pühendumise ees, aga samas giidina oli ta suhteliselt mannetu. Ta ei oska tabada ära, kus ja kui palju inimestel jätkub vastuvõtuvõimet mingi informatsiooni jaoks. Kuigi meie grupis oli 90% vägagi haritud ja nimekaid tegelasi eesti nö vaimueliidist, siis kohati oli ikka selline tragikoomiline vaatepilt, kus härra Stadnikov jutustas üksi mõne kivikünka juures, märkamata, et ca 25 inimesest on teda kuulama jäänud vaid 2 vanaprouat, kes ilmselt viletsate jalgade tõttu ei tahtnud-viitsinud edasi ronida, samal ajal kui ülejäänud grupp oli vaiskelt imbunud edasi järgmiste vaatamisväärsuste-vaadete pildistamise juurde. Kikumari jutu erapoolikusest kõneleb veel väike ilmekas viide sõber Sirjele (kes teatavasti on Tensi omanik).

tissidegale: ehk väljendasin end veits valesti. Hea giid peab olema pyhendunud hingega ametile + lisaks võiks olla elanud sihtriigis. Elukoht ei tee inimesest veel giidi :)

et ühenimelisi inimesi võib olla palju, eriti kui tegu laialtlevinud nimega:) Nõustun ühtlasi täielikult, et giidi teeb heaks giidiks just see X faktor, mida tihti sõnades raske väljendada.

Olen Tensidega reisinud 3 korda ja kõik need reisid on olnud väga toredad ja meeldejäävad ning giidid ütlemata mõnusad ja meeldivad. Giidide kohta võiks öelda, et on vaja seda x-faktorit ning samas ka inimlikkus on oluline. Mina olen kogenud Ants Tuuleveski imelist giiditööd. Nüüd, peale Ants Tuuleveskiga ekskursioonidel käimist, leian et ei ole ikka need teised giidid nii head ja osavad kui tema. Samas ega nad halvad ja pahad ka ole. Latt lihtsalt kõrgele aetud. Aga samas on ka nii, et kui miski hakkab reisil häirima, siis häirib see reisi lõpuni ning samuti on paljus kinni inimese endas. Leian, et ka selliseid reisielamusi on vaja, sest ega muidu ei saada ju teada mis on inimesele hea ja mis mitte. Kindlasti jääb ka negatiivne reisielamus tükiks ajaks meelde ja on mida rääkida tulevikus lastelastele :) Ilusaid reisielamusi teile :)

Teen alati kodutöö ära. Aga kui lähen grupireisile, siis eeldan, et giid on hingega reisi juures ja peale selle, et ta tudvustab reisi ja vaatamisväärsusi, oskab ta ka küsmustele vastata. Ka minul on Tensiga halvad kogemused aastaid tagasi ja siis oli just nimelt Sirje giidiks. Pealé seda ma enam Tensit kasutanud ei ole. Viimati kasutasin ma Albioni ja olen väga rahul reisijuhi tööga. Muidugi oli sel reisil nii kohalik reisijuht kui ka Albioni reisijuht. Peale selle, et ta tõlkis kohalikku giidi, oskas ta ise ka väga palju lisainfot juurde anda. Juhul kui ta ei osanud mingile kohalikku olukorda puudutavale küsimusele vastata, küsis ta kohalikku käest ja vastas siis. Olen ka Germaloga reisinud ja neil on samuti head giidid. Ainuke negatiivne külg nende reisidel on see, et grupid on väga suured [üle 40-ne]. Albionil oli grupp 20 inimest ja see oli väga mõnus.