Air Baltic

Kas keegi on viimasel ajal lennanud Air Balticuga? Muidu olen lennanud Estonian Airi ja Easy Jetiga, aga nüüd jäi pileti ostmine viimasele minutile ja hinnad on nii kõrgeks läinud. Lugesin AB kohta kommentaare ja kõhe tunne tekib ja ei teagi mis teha..

Mille suhtes kõhe tunne tekib?

Praegu just ei ole enam eriti negatiivseid kommentaare ja vahejuhtumeid olnud.

Sel aastal on meil peres lennatud sellega mais ja juunis. Ei midagi erilist. Isegi ei hilinenud nii nagu vanasti kombeks.

Negatiivseid kogemusi on küllaga. Kuu aega tagasi kadus kahel ühel lennul olnud inimesel äraantav pagas. Üks kohver leiti nädal hiljem kuid seest olid puudu nii mitmedki asjad. Teine kohver on siiamaani kadunud. Teistelt reisjatelt olen kuulnud et endiselt on probleemide korrral infovahetus AB ja reisjate vahel olematu.

Jah seda pidasingi eelkõige silmas, et pagas näiteks kaob, ja mul oleks ka ümberistumisega lend..Põhiprobleemid on või olidki hilinemine, kohvrite kadumine ja info puudumine.

Tegelikult on EA ja AB omanike poolt samas seisus, teevad korralikku kahjumit ja riik hoiab üleval. Tänasel päeval pigem EA hilineb rohkem kui AB. Viimase viie aasta jooksul, umbes 200 lendu lennatud ja kohver jäänud vaid korra EA-ga Kopenhaagenisse.Kuna oli SAS-st ostetud sain hilinemise eest kompensatsiooni. AB-ga lennanud nii 100 korda, neist 75 korda käsipagasiga. Kordagi pole pagasiga midagi juhtunud, samuti lennud õigeaegsed alati olnud. Paar aastat tagasi AB muutis 5x lennuaegu pileti ostmise ja lennu toimumise vahel, aga viimane aasta seda pole olnud.

Mina pärast 2010. a ei ole AB-ga lennanud ja soovitan teistelgi vältida. Ümberistumisega lennul nad minu ega ka teiste samas suunas lennanud reisijate check-in pagasit kohale ei toimetanud. Sain selle kätte alles nädal hiljem Tallinnasse tagasi jõudes. Sama ka minu mehe kohvriga. Pidime ostma vahetusriideid, pesu, hügieenitarbeid (AB-l ei ole ka mingit hügieenipakikest, nagu mõningatel teistel). Minu kohvrist, kui selle lõpuks Tallinnas tagasi sain, oli varastatud parfüüm (täis pudel). AB ei tagastanud isegi check-in pagasi eest eraldi makstud tasu, rääkimata mingist hüvitusest või soodustuse pakkumisest. AB vastas minu pöördumisele standardse kirjaga, et nemad ei vastuta millegi eest. Miks nad ei tagasta mulle lisatasu teenuse eest, mida ma ei saanud (pagasi transport) nad ei vaevunud üldse selgitama. Olime maksnud piletite eest ligi 10 000 krooni ja varemgi sageli AB-ga lennanud... Never again.

Air Baltic on kätte saanud veel 3 Q400 ja üks veel tulemas. Fokkeritest üks müüdud ja ülejäänud seisma pandud, arvatavasti siis müügis, mõni küll ka juba juppideks. Igatahes on see hea uudis, nüüd siis vaid Boeingud ja uued kiired propellerid. Fokkerid oli nii aeglased, nüüdseks õnneks ajalugu. EA teatas oma poolaasta reisjate arvu, mis oli väga sarnane AB juuni reisjate arvule.

Ei hakanud uut teemat tegema, kui siin siuke kena sobiva nimega teema püsti. Plaanin lennata 3-ndat korda Airbalticuga ja piletid olemas Istanbuli mais, aga nagu ka üks eelnev kord, avastasin, et lennud tühistatud nendel kuupäevadel, mis broneeritud sai ja nii ärasõit kui tagasitulek on 2 päeva ette nihutatud (vaja aktsepteerida uued ajad või valida lähim teine aeg). Ehk siis ainuke, mida praegu pakub on see, et kui ei taha 2 päeva ennem minna, siis mine ja/või tule 3 päeva hiljem ja kõik. Eelmine kord kui nii juhtus siis oli puhkus ja otselend niiet polnud nagu eriti hullu midagi, seekord aga on tegelikult ajad kombineeritud jätkulennuga, ning broneeritud piletiaegadel edasilend/tagasitulek Lähis-Ida piirkond (piletid ostetud eraldi). Nüüd küsiks nõu, mida teha, kuna jätkulend on muudetav, siis saaks need hetkel ära muuta ja klapitada Airbalticu uute aegadega (sobivad variandid jätkulennul olemas), samas ma pole tegelikult ka praegu eriti kindel, et need ajad mida AirBaltic praegu pakub, enam edaspidi veelkord ei muutu. Ja seega ei julge veel jätkulendu muutma hakata. Aega lennuni 2 ja pool kuud, ei tea kas Baltic võib veel muuta oma lende?

Kindel midagi pole, aga suvegraafik, mis hakkab märtsi lõpust kehtima, peaks neil nüüd ikkagi paigas olema. Kõige suuremad muudatused ja tühistamised suvegraafikus toimuvad tavaliselt jaanuaris ja veebruaris. Kui leiad alternatiivse sobiva lennu, siis võid lasta AirBalticu lennud ära ka tühistada. Saad raha tagasi ja mõne teise firma pileti osta.

No ei tea, kuidagi kriitilised olete siin kõik. Ise oleb AB-ga lennanud viimase 7 aasta joksul kokku ca 30 korda - ja ei ole mingeid erilisi negatiivseid kogemusi. Tavaline lennufirma tavalise teenindusega. Annab Eestist minnes valikuvõimalusi juurde teatud sundadel. Olen saanud neilt ka rahad tagasi vajadusel, muutnud lendajate nimesid jmt. Nüüdseks on ehk veidi kalliks muutunud, eriti pagas, kuid otsides ja oodates saab neilt mõnel suunal päris hea hinna. Igal juhul oleks AB eeskujuks EA-le liinivõrgu hõivamisel ja arendamisel.