Alpid - Mõni lihtsam mägi

Tere!

Läheme järgmisel nädalal Prantsusmaa poole teele. Tahaksime ka mõne mäe tipus ära käia, kust avaneks üks võimas vaade. Puudub igasugune mägironimis kogemus, otsides gondlite hindu, leidsin ka mõne 1500.- sõidu, mis on kahjuks väga suur summa arvestades eelarvet. Küsimus ongi selline, et ehk oskab keegi soovitada lihtsamat matkarada mõne mäe tippu, kuhu algajad saaks ka ise üles minemisega hakkama või on see omal käel, ilma juhendajata liiga suur lootus? Või teab keegi ehk mõnd mäge, kus oleks gondliga odav üles minna, mõni mitte kõige kuulsam, kuid siiski ilus paik? Koht võib olla nii Austrias, Sveitšis, Itaalias kui ka Prantsusmaal - ühesõnaga Alpid. Kõik soovitused aitavad :)

Raske on üht head soovitust anda, sest köisraudteid on Alpides sadu ning valdav enamus neist töötab ka suveperioodil. 1500.- sõit on tõesti väga kallis - piisavalt võimsa elamuse saab ka kümme korda odavama hinna eest.
Kui midagi soovitada, siis ehk sellise köisraudtee valimist, kus lisaks sõidule ka midagi muud huvitavat teha saab. Näiteks omalt poolt võin soovitada Bodensee ääres asuvas Bregenzis olevat Pfänderbahn'i, kust avaneb järvele ja eelmäestikule väga kena vaade: http://www.pfaenderbahn.at/en/Home/tabid/67/Default.aspx. Pilet on 10€ inimene ja 21e pere. Mägi ise pole väga kõrge, küll aga on seal tipus miniloomaaed ja linnupark, samuti saab sealt ca 2 tunniga jalgsi tagasi orgu matkata.
Austria köisraudteede infolehe koos linkidega konkreetsetele kohtadele võib leida siit: http://www.seilbahnen.at/start.
Sveitsi vastav leht on www.seilbahnen.org.
Kui aga on soov rekordeid püüda, siis on kindlasti elamuseks Sveitsi Matterhorni köisraudtee, mis tõuseb 3880 meetri peale, olles sellega Euroopas kõige kõrgemale viiv köisraudtee. Jala on võimalik isegi 4000 m peal ära käia: http://www.matterhornparadise.ch/en/page.cfm/erlebnis/peaks/matterhorn_glacier_paradise . Tõsi, see on juba kallim, edasi-tagasi pilet 90 CHF.

Dachsteini liustik Austrias oli talvel väga vinge. http://www.ramsau.com/dachstein-mountain-glacier-alps.html Seal on muidugi suvit kah lumi ainult, see võib olla nii pluss kui miinus.

Piirkond: Alpes de Haute Provence.
Mägi: Col de la Bonette. Euroopa kõrgeim asfalttee. Autoga üle 2700 m pluss veel paarsada meetrit mäkke ja oledki väga lihtsalt tipus - Cime de la Bonette. Võimsad vaated nii sinna sõites, tipus olles kui ära minnes garanteeritud.

Kui stardite Itaalia poolt või Nice'st, siis soovitan minna Jausiers'i poolt ja tulla tagasi Barcelonette'i kaudu.
NB! Möödunudaastane Tour de France läks teistpidi. See on läbi ajaloo Touride üks rängemaid katsumusi.

Muidugi, mägironimisega pole Bonette'il midagi pistmist, aga loodus on seal fantastiline.

Maksab 43 EUR 6 päeva ja 52 EUR 12 päeva. Kehtib 24 tundi Salzburgis ja ylejäänud aja Salzburgi piirkonnas/maakonnas.
Hulgaliselt atraktsioone tasuta (190 tk), paljud soodustusega.
http://www.salzburgerlandcard.com/en/

Ca 25 lifti-gondlit tasuta. Enamus yhe korra yles-alla, mõned ka piiramatul hulgal sõite.
http://www.salzburgerlandcard.com/media/07_Bergbahnen.pdf

Lisaks rodelbahn, paarkymmend basseini-veeparki tasuta, muuseumid jms.

25 lifti seast leiad kindlasti mõne huvitavama, kõrgema.

Lihtsaid ühepäevaseid ja märgistatud matkamarsruute on igal pool Alpides nagu muda. Tuleb lihtsalt kohalikest mountainguide- või turismioffistest küsida. Samuti on igas suuremas või olulisemas turismi- ja mägispordikeskuses müügil häid paberkaarte koos matkaradadega.
Ma arvasin, et kalleim tõstuk Alpides on Mont Blanc'i oma- Aiguille du Midi'le, aga sa oskasid kallima leida. =:o

Äkki sobib sulle Chamonix. Sealt on tõstukeid igasse ilmakaarde. Kalleim on odavam, kui sinu leitu, kuid vaated on raudselt parimad, mida Alpides üldse leida võimalik. Best of best elamuse ning vaadete poolest on Midi tõstuki jätk- Panoramic Mont-Blanc gondola. See on sügab Prantsue ja Itaalia vahet üle Alpide peaaheliku selle kõrgeimas ja ilusaimas kohas - http://www.montebianco.com/Index.asp.
Samasse saab tõstukiga ka Itaalia poolt Courmyeur'ist.

http://www.compagniedumontblanc.fr/pages/multipass_gb.html
Selle Multipassiga saad alla tonniga nii Aig du Midi otsa kui ka Mer de Glacele. Googelda neid nimesid siis näed, kuhu ja mida võimalik minna/näha.
Monteversi (Mer de Glace) saab ka jala kohale jalutada.

Chamonix mägigiidide kontoora http://www.ohm-chamonix.com/fiche.php?id=00&ling=En . Neilt saad infot märgistatud jalutusradade kohta.
Siit palju muud, mis Ch-s teha.
http://www.chamonet.com/activities/chamonix-activities-summer.htm

Või mine Matterhorni, väidetavalt maailma ilusaima mäe alla. Ükskõik kas Sveitsist (Zermatt) või Itaaliast (Cervinia). Tõstukeid palju ja mõlemalt poolt lähevad ka peaaheliku harjale välja. Samuti märgistatud radu nagu muda. Internet infot täis. Paberkaardid saadaval. Gaidoffised mõlemas linnas olemas.

See pole küll nii kõrgel, kui eelpooltoodud aga siiski
http://www.stresa-mottarone.it/home_eng.htm
Kas seal matkarada on ei uurinud aga üks seltskond sõitis üles ja alla tuli siis ratastega.

Mais oli pilet 19 euri.

ja veel selline koht
http://www.parcovalgrande.it/en/visitare-index.html

3250 m kõrgusele saab tõstukiga sõita. Hind on 26 EUR kui suuski kaasas ei ole :-)
Vaata täpsemalt www.tux.at

Eelpoolmainitud Zermatt on samuti väga lahe. Kui jalutada tahad (ja ka raha säästa), siis võid sõita rongiga vaid ühe otsa Gornergratile (www.gornergrat.ch) ja sealt jalgsi alla tagasi tulla.

Ma soovitaksin Šveitsi ja Männlicheni. Väga lihtne jalutus, vaated kolmele vingele tipule ja alpiaasadele.

Autoga saad Lauterbrunneninesse, sealt edasi rongiga. Kui ajakava kannatab, soovitaksin seal ööbida, imeilus kant.

Meie kogemus sealt - Šveitsi reisipäevik piltidega

Veidi teemasse -- soovitage Austria/Prantsuse Alpides mõningaid konkreetseid piirkondi/külasid, kus 3-5 päevakest veeta ja ühepäevaseid matku teha. Ööd veedaks hotellis, päeval liiguks ringi, võimalusel kasutaks ühe otsa jaoks näiteks tõstukit ja ka bussi-rongi. Juttu on siis ikkagi "matkamisest", erioskusi ja -varustust pole, samas mingeid liiga lihtsaid ja tasaseid jalutusi ka ei taha.