Aprilli keskel Kiievis

On kavas aprilli keskel olla neli päeva Kiievis. Lähme reedel Estonian Airiga Tallinnast ja tuleme esmaspäeval samuti Estonian Airiga. Lennupiletid ja ööbimine olemas, aga oleksin tänulik, kui soovitaksite paari asja:

 1. Millega on lennujaamast kõige kiirem ja mõtekam Kiievi kesklinna jõuda ja kesklinnast tagasi lennujaama. Palju see aega võtab?

 2. Mida kindlasti soovitate külastada? Olema kaks keskealist kultuurihuvilist abielupaari.

 3. Mõni hea koht lõuna-ja õhtusöögiks ?

Tänud ette igasuguse info eest

Transport: http://kbp.com.ua/english/transport/index.html Takso on ilmselt kiireim variant, u 35 km.

Sööma soovitan kindlasti minna http://www.panoramio.com/photo/1404611 Käisin seal küll juba pea 5 aastat tagasi, aga loodetavasti on see koht alles. See siuke Lido tüüpi koht, aga superhead Ukraina rahvustoidud olid seal ja väga hea hinnaga. Käisin ise seal pea iga päev söömas.

Kultuuri kohta ei oska eriti midagi öelda, sest polnud endal aega mööda muuseume ja muid kultuurikatlaid käia. Aga vaata selle eelmises lõigus oleva söögikoha linki, seal palju pilte koos asukohakaardiga igasugu ilusatest ehitistest ja kohtadest, mida kindlasti tasub oma silmaga vaatama minna.

Lennujaamast kesklinna on ca 40 km. Taksoga kooritakse teilt kui turistilt ca 40 usd. Liiguvad ka marsruuttaksod ja muud "vasakud" mikrobussid. Tädid käivad lennujaama ees ringi ja hõiguvad kõva häälega marsruuti. Ise pole sellega veel sõitnud aga hind peaks olema ca 25 uah (grivna)kanti. Minu soovitus oleks - sõitke taksoga Borispoli kiirtee otsa, Borispolski metroojaamani. Kui kõvasti kaubelda, saaks hinna vast ca 60-70 uah peale, aga 100 ga saaksite turistina kindlasti kohale. Sealt metrooga kesklinna (peatused näiteks Kreshatik, Maidan, Teatralnaja, Zolotõje varota, Lva Tolstogo). Metroozetooni hind hetkel 1.70 uah. Söögikohti on kesklinn ja üldse Kiiev paksult täis, igas keldris ja igal nurgal. Raske soovitadagi kohe. Süüa saab üldiselt igal pool hästi ja soodsalt. Külastada saan soovitada ainult oma maitse järgi:

 • Petsherskaja Lavra (klooster, munkade poolt uuristatud maaalused käigud), metroo Arsenalnaja
 • Rodina Mat (ca 70 m kõrge metallkuju Dnepri kaldal) ja Suure Isamaasõja muuseum (otse kuju all) - umbes 1 km kaugusel Lavrast. PS. Ilusa ilma korral on need 2 kohta paras läbi jalutada ühe päeva ekskursiooniks.
 • Kogu Kreshatik (Kieevi peatänav, lihtsalt jalutada, vaadata inimesi ja näidata iseennast, nädalavahetusel autodele suletud)
 • Laevasõit Dnepril, ca 1,5 h - rajoon Podol, metroo Retshnoi vokzal
 • Sofiiski katedral - sobor venekeeles, ...eesti keeles ei tulegi hetkel vastet meelde, midagi kirikulaadset ....kesklinnas, Volodimirski tänava lõpus,
 • Andrejevski spusk - vanalinnas, kitsad munakiviteed, tänavakunstnikud müüvad oma loomingut, samas ka müügil igatsugu turistide nänni jms.

Kui on küsimusi, laske tulla, ise olen sisuliselt viimased 2a selles linnas elanud.

Suur tänu asjalike soovituste eest!

Paluks veel infot:

Kas Eestis välja antud pangakaardid toimivad maksevahendina ja mis valuutas Kiievis arveldada: Dollar, Euro või Grivna?

Kas iga auto on takso, kui tänaval hääletada?

Viasat, inimesed siiralt annavad sulle nõu ja sina astud lausa ämbrisse ja küsides, mis valuutaga Kiievis arveldada ja kas pangakaardid toimivad. Kui sa ei viitsi isegi vaadata , mis vaaluuta käibel, siis pole mõtet minnagi. Foorumis on miljon vastust sinu küsimustele, ära ole laisk ja loe. Võta Ukraina ette ja -ole lahke.

tutkaonule

Oskan lugeda, samas tean, et Ukrainas muutub iga päev miski. Soovin inffi inimestelt kes kohapeal elavad.

Üllatusi tuleb igal reisil. Parem kahetseda, kui karta ! Või vastupidi ?

See pole koht, kus parastada, et oled loll ja otsi ise infot.

Head talve sullegi.

Soovitan auto rentida ja teha hommikune tipptund liikluses kaasa. Vahest saab lahti eestimaisest virinast ja õpitaks sallivalt liiklema, roolis tegema seda mida vaja (seal suunda ei näidata kui vajadust pole). Nautisin Kievis oskust sallivalt liigelda. Kievi uuselamurajoonid on huvitavad. Sellised pilvelõhkujad, kõik täiesti erinevad. Idamaise ja slaavliliku klanti segu. Kahveinajad on huvitavad. Meil tarakane enam ei näe aldrikuservalt vastu vaatamas.

Hää mõte Urxilt. Tipptund Kiievi liikluses, see on kogemus omaette. Ma nüüd juba üle 2 a seal liigelnud. Algul mõtlesin, et see on võimatu, esimesed 2 nädalat sõitsin küüned roolis ja selg märg. Aga kõigega harjub ja nüüdseks trügin ja võitlen iga sentimeetri eest asfaldil minagi juba mõnuga. Aga mis on peamine, liiklus on seal väga väga agressiivne aga puudub meile omane tigedus, ...keegi ei näita kunagi keskmist sõrme. Täna trügib tema vahele ja minuti pärast on sedasama vaja teha minulgi, ....solidaarsus on selle nimi. Viasatile - Pangakaardid toimivad igal pool aga soovitan sellega maksta ainult väga kindlas kohas, mingil juhul mitte seal, kus kaart sinu nägemisulatusest ära viiakse. ATM on igal nurgal ja valuutavahetuspunktid samuti. Swedbanki ATMst saab deebetkaardiga isegi teenustasudeta sularaha võtta. Kõik autod on taksod, tõsta käsi ja sõida. Aga oma pribaltiiski aktsendi tõttu maksad kindlat vähemalt 3 kordse hinna. Kui on teada sõidu algus ja sihtpunkt, soovitan tellida telefoni teel, siis ütleb dispetsher fikseeritud hinna, mille üle taksist ei vaidle. Parim moodus kiiresti ja odavalt liiklemiseks on metroo. Skeem lihtne ja loogiline, 3 erinevat liini, mis katavad praktiliselt kogu linna.

Tänud kõigile heade nõuannete eest. Jõudsime just tagasi ja paar värsket soovitust:

 1. Lähtusime Falang`i soovitustest ja siinkohal erilised tänud talle. Lavra klooster, Sofia kirik, Rodina Mat, laevasõit Dnepril, Andrejevski spusk, Kreshatik ja liiklus ( Medvedjev tuli täna Kiievisse ja oli äikesetorm ) on asjad, mida kindlalt soovitan.

 2. Lavra kloostri ja Rodina Mati vahel asub restoran Tsarskoje Selo http://www.tsarske.kiev.ua/en/halls/. Rahvuslikus stiilis hea toidu ja kena teenindusega koht.200 grivnaga saab kenasti söönuks ja joonuks. Nagu Falang soovitas, võiks alustada kloostrist. Seal kulub vähemalt paar tundi. Naistel pearätt ja pikk seelik kaasa. Muidu koobastesse, kus munkade muumiad, ei lasta. Seelikut saab kohapeal rentida - 50 grivnat võetakse tagatisraha. Seeliku tagastamisel makstakse 50 grivnat tagasi. Restoranist läksime Rodina Mati juurde. Eriline maiuspala militaarhuvilisele. Rodina Mati all asuv muuseum on puhas propaganda, kuid hoone ise on vaatamist väärt.

 3. Dnepri jõevaksalis tuleb küsida, mis suunda laev sõidab. Pakuti ka kaatriga sõitu - 800 grivnat tund. Loobusime, kuna laevasõidul ( maksis vist 20 ua inimene ) näeb sama. Jõevaksali juurest saab 1,5 ua eest sõita Funiculariga mäe otsa, kus Sofia kirik ja hea jalutada alla mööda Andrejevski spusk`i http://en.wikipedia.org/wiki/Kiev_Funicular

Andrejevski spuskil keelas paar kunstniku mul oma maalide filmimise ja seda üsna järsul moel. Andrejevski spuskil asub ka Bulgakovi majamuuseum, nii et kõik "Meistri ja Margarita" fännid seadke sammud sinna. Pärast Andrejevski spuski mööda allajalutamist saab funiculariga jälle mäe otsa sõita.

Rahvas tore ja sõbralik. Ei kohanud ühtegi paha. Olen 100 % rahul. Soovitaks kõigile.

Kuidas valuutadega ja kaardiga maksmine oli? Grivna ikka kehtis veel nagu ma aru saan? ;)

Kaardiga ei maksnud. Reisikaaslased kauplustel küll, mitte söögikohtades. ATM-ist võtsin sula välja, see toimis ilusti.

Grivna kehtib, kuigi arveldasime ka euro ja dollariga. Kuna euro kukub praegu kõvasti, siis varuvaluutana soovitaks dollarit.

Hoiatuseks Ukrainasse minejatele - hakake Eesti valuutavahetustest grivnasid juba varakult otsima. Sain täna suure üllatuse osaliseks, kui Tavidist pakuti, et kõige varem järgmiseks nädalaks saaks Ukraina raha. Õnneks Eurex aitas välja ja taskuraha on olemas.

Kas Eestis grivnade vahetamine on siis nii palju soodsam, või miks peaks eelistama raha vahetust Eestis automaadist väljavõtmisele ukrainas?

Ma vahetasin nii paljukest, et esimene taskuraha oli olemas. Üldiselt ei olnud eriti vahet. Taksojuhile saab tasuda mistahes rahas.

Värske hinnainfo Borispoli transpordi kohta. Nii bussi (nr 322 ehk Skybus) kui marsruuttakso puhul ühe otsa hind on 60 grivnat. Raha antakse sõitu alustades bussijuhi kätte. Viivad lennujaama ukse eest keskvaksalisse (Pivdennyj ehk lõunaterminal), seal on metroopeatus Vokzalnaja. Buss 322 teeb lisaks esimese peatuse ka metroojaamas Harkivskij vokzal. Kui soovite seal väljuda, ärge pange kohvrit alla pagasisse, vaid võtke endaga bussi, kuna selles peatuses pagasist kohvrit kätte ei saa. Metroožetoon maksab praegu 4 grivnat.