Autoga Panamalt Mehhikosse

On mõlkunud selline mõte, et talvel autoga Panamalt Mehhikosse Cancuni sõita. Nüüd küsimus, kust auto saada - millised rendifirmad üldse lubaks autoga üle riigipiiride sõita ja seda ainult ühes suunas? Pakkuge mõni välja, mida võiks selle küsimusega tülitada.


Vaatasin ka Panama automüügi saite - midagi seal on, aga ca 1000 EUR auto ostmisel ei tea kunagi, kaua see veel kestab. Lisaks gringole võidakse kes teab mida maha müüa.

Olen mõningaid selleteemalisi reisikirju lugenud. Seda saan aru, et piiriületused võivad sealkandis tunde või isegi päevi aega võtta.

Lisaks saan aru, et sealkandis võib kuritegevusega probleeme olla. Eriti El Salvadoris. Aga ka näiteks Costa Ricas - mu tuttavaid rööviti seal rannas tulirelva ähvardusel.

Teretulnud on ka muud soovitused, mis võivad antud reisiga seostuda.

Sealkandis jäi mulle mulje, et politseinikuks võib hakata igaüks, kel soovi. Saad vormi, palka ei saa ja see tuleb endal välja teenida. Ei olnud üldse ebatavaline, kui kilomeetriste vahedega oli 7-8 ratturit jäjest, igaüks sinu kiirust mõõtmas. Kui kui vähegi eksisid, sirutati käsi ka keeleoskamatu poole välja fraasiga "Dollar, no ticket, no problem!". Kiirteed on igavad ja monotoonsed, kõigest 80 km/h, kõrvalteed aga tahavad suuremat kliirensit ja soovitavalt nelikvedu. Waze on ülipopulaarne ja aitab palju, kuid võib ka pange panna.

Tiirutasin aasta alguses ühistranspordiga sealkandis. Teistelt seljakotireisijatelt kuuldud kommentaaride põhjal tasub pigem vältida Honduurast. Nii mõnigi tegi oma plaane ümber, ehk võeti laevapilet Nikaraaguast El Salvadori. El Salvadoris tuleks ettevaatlikkus säilitada, pigem vältida liikumist pimedal ajal. Ei tea nüüd, milline olukord Nikaraaguas peale rahutusi turistide jaoks on.  Aga hinnad olid seal pea olematud :)

Costa Ricas on Kariibi poolne rannik üks vaesemaid ja kriminogeensemaid kui mõned San Jose piirkonnad välja arvata. Seal Vaikse ookeani rannikul liigeldes tundsin end suht ohutult Kariibi poolsega võrreldes. 

Minule isiklikult jättis Panama kõige lahedama ja
turvalisema mulje külastatud riikidest. Aga Coloni jätsin marsruudist
välja. 

Ma olen sõitnud rendiautodega nii Costa Ricas,  Nikaraaguas kui ka Salvadoris.  Piiride ületus oli ka minu jaoks see, mis pani mind riikide vahel lendama. Ma lihtsalt ei arvanud, et ma tahaksin seal kaoses päevi veeta. Ma öösiti ei sõitnud ja pimedaks katsusin mingi öömaja leida, koos turvalise parklaga autole. Mind ei röövitud ega ähvardatud. Ka politseile keeldusin ma maksmast raha, lõpuks said pool pakki sigarette ja mina load tagasi.

Ja hoopis vingem reis oleks Kolumbiast Panamasse maismaad pidi :)

Olen ise sõitnud autoga läbi kõik maismaad mööda läbitavad Kesk-Ameerika riigid.  Piiride ületus ei võtnud kunagi kauem, kui 1,5tundi. Pigem oli norm, et sai kiirelt. Aeglaseim piiripunkd oli Guatemala-Hondurase piir, kus Guatemalast soovisin vaid paariks päevaks Hondurasesse minna. Vaja oli just Guatemala pool ajutiselt auto sissesôidu luba alguses peatada. See vòttis aega. 

Piire ei tasu karta. Kogi piiridel vaja minev koopiate maht on ilusti olemas iOverland äpis. Vaja vaid läbi lugeda ja piirile saabuda juba eelnevalt vajaliku infoga relvastatult. 
Politsei jaoks aitab Eesti/Vene keele rääkimine ja rumala inimese mängimine. Ka ei ole paha mòte ”kaotada” ennem sellist reisi juhiluba, et siis seda vana ”kaotatud” juhiluba alati peatades politseile näidata. Pole kahju seda neile jätta, kui sul ühed veel kaasas on. Läbirääkimistel oled kohe algusest paremal positsioonil. Testitud. Toimib. 
Autot võibolla soovitaks Pan America Overland gruppidest otsida. Ka vôib vaadata:  http://www.drivetheamericas.com/forums/vehicles-salewanted   Paljud reisisellid müüvad Usa numbrimärgiga autosi just Panamas, et ei peaks raha kulutama tagasi koju laevatamise peale, vôi siis ei taha tagasi tuldud teed sôita.  

Kuidas võiks olla selle reisi "light" variant:


Et lendan Cancuni, võtan seal rendiauto ja käin ära Belizes ja Guatemalas? Pärast autoga Cancuni tagasi.

Kas tundub tehtav?

Ka see variant enda peal järele proovitud. Autorendist peab võtma paberi, mis kinnitab, et sul on õigus nende autoga antud kahe riigi piiri ületada. Maksis vist u 40 eurot lisaks. Kui Belize’st Guatemalasse lähed Tikali lähedalt, siis seal sild. Silla otsas Guatemala pool on mingi vormis riides tädi ja onu, kes silla kasutus tasu küsivad. Nendele võib lehvitada ja edasi sôita. Keegi kohalikest seal seisma ei jäänud.

Plaan nüüd kindel, lendan Cancuni. Sealt plaaniks rendiauto võtta ja külastada Põhja-Guatemalat (Flores, Tikal). Belizest viiks ka tee siis vist läbi.

Kuidas otsida rendiautot, millega tohib riigist välja sõita? Mis rendifirmasi vaadata?

Lisaks sain hiljuti teada, et Kesk-Ameerikas on selline surmavat haigust levitav putukas:

https://en.wikipedia.org/wiki/Triatominae

http://bit.do/fjsPf

Kuidas selle eest ennast kaitsta?!

Meil plaanis dets teises pooles samad riigid, auto praeguse seisuga siit bronnitud https://www.america-carrental.com/, teisi pole leidnud kes lubaks riigist välja.

Minu praksis ootab huviga esimest selle putuka ohvrit. Tuleb küll mainida, et tegemist on veterinaarpraksisega.

cea200: kuidas olid kogemused rendiautoga?

Ma nüüd lugesin, et Guatemala ja eriti Tikal on Malaaria piirkonnas. Kas võtsite Maalaria ravimeid ja kui siis milliseid?

Käidud ja kogemused rendiauto ja firma suhtes positiivsed, sõitsime umbes nii  Cancun - Holbox - Belize - Placencia - Antiqua - Lake Atitlan ja tagasitulles Tikalist ka läbi. Kokku 3500km. Dokumendid oli kõik korrektselt tehtud firma poolt ja selles osas probleeme ei olnud. Guatemala kindlustust lõpuks ei teinudki kuna oli jõuluperiood ja ainuke kontakt kes meil oli, vastas meilile alles siis kui hakkasime juba tagasi sõitma.

Kui auto võtta siis arvestada, et Cancuni lennujaamas on lennujaama lisatatasu, mis meie puhul oleks olnud üe 100USD (vist oli 10% summast), kui võtta linnast siis seda tasu pole. Tagasi võib viia lennujaama, see ei mõjuta.

Malaaria tablette pole viimastel 10a reisidel võtnud ei aasias, aafrikas ega ka nüüd, kohapeal ka ei jäänud sellist muljet et oleks probleem sellega. Minu jaoks on kõrvalnähud olnud ebameeldivamad kui risk, aga eks seda peab igaüks ise hindama.

cea200, väga põnev, kas võiksid kirjutada oma reisist pikemalt ja/või pilte/videot jagada?

Ma nii suurelt ette ei plaani võtta, sõidaks ainult Tikalisse ja siis Cancuni poole tagasi. Suurem osa ajast ikkagi Mehhikos veeta.

Lennujaama lisatasu on küll räige...

Nii, Cancunist Guatemalani (Flores) tee plaanitud, tagasi üle piiri ka, Chetumali.

Nüüd küsimus, mis kohti üldse Yucatanil tasuks külastada, peale Chichén Itzá? Tulum? Merida? Veel midagi?

Mõtlen just praegu, mitmeks päevaks rendiautot võtta. Enne reisi lõppu annaks rendiauto ära ja siis lebotaks Playa del Carmenis...

Ilus reis oleks kui aega votta paar kuud.

Kiirustades ainult soiduroom. Ja labiakna pole ju midagi seal nii ilusat.

Aga see " keegi " oleks voinud Panamas Colonis ara kaia.

Targad utlevad et hullem kui Johanesburg.

Olen seal mitmeid kordi olnud aga pikk jutt ja milleks.

Kogu kesk amerika on tanaseks paras "porgu " aga.....

Ilusat reisi.

Tundub, et Guatemala loa eest rendiautole pean 180 USD lisaks maksma...

Aga noh, punktide kaardile saamine ongi kallis tegevus...

Playa del Carmen ehk liiga turistikas, soovitaks minna saarele lebotama Cozumelile või Isla Mujeresele.

Kindlasti vaja külastada ka Cenote koopaid, ilma selleta jääb Yucatani väärt elamuseta :)

Saar pole plaanis, kuna ma rendiautoga.

Aitab selle eest plekkimisest. :)

Meie lasime Guatemala paberid Tulumi kontorisse saata (vormistamine võtab paar päeva). Vahepealse aja saab Tulumi ümbruse cenotede vaatamiseks kasutada.

Playa Carmeni jätaks ise ära. 

Soovitada võiks veel Bacalari, paarkümmend km enne Belize.

Ma võtsin ööbimised:

Playa del Carmen

Chetumal

Flores

Chetumal

Tulum

Valladolid

Merida

Playa del Carmen

Rendiauto võtsin kogu Yukatanil oleku ajaks. ainult ca 100 USD lisaks. Samas hind läheks juba enda Cancuni lennujaama edasi-tagasi taksotamise peale.