Autoga Panamalt Mehhikosse

On mõlkunud selline mõte, et talvel autoga Panamalt Mehhikosse Cancuni sõita. Nüüd küsimus, kust auto saada - millised rendifirmad üldse lubaks autoga üle riigipiiride sõita ja seda ainult ühes suunas? Pakkuge mõni välja, mida võiks selle küsimusega tülitada.


Vaatasin ka Panama automüügi saite - midagi seal on, aga ca 1000 EUR auto ostmisel ei tea kunagi, kaua see veel kestab. Lisaks gringole võidakse kes teab mida maha müüa.

Olen mõningaid selleteemalisi reisikirju lugenud. Seda saan aru, et piiriületused võivad sealkandis tunde või isegi päevi aega võtta.

Lisaks saan aru, et sealkandis võib kuritegevusega probleeme olla. Eriti El Salvadoris. Aga ka näiteks Costa Ricas - mu tuttavaid rööviti seal rannas tulirelva ähvardusel.

Teretulnud on ka muud soovitused, mis võivad antud reisiga seostuda.

Sealkandis jäi mulle mulje, et politseinikuks võib hakata igaüks, kel soovi. Saad vormi, palka ei saa ja see tuleb endal välja teenida. Ei olnud üldse ebatavaline, kui kilomeetriste vahedega oli 7-8 ratturit jäjest, igaüks sinu kiirust mõõtmas. Kui kui vähegi eksisid, sirutati käsi ka keeleoskamatu poole välja fraasiga "Dollar, no ticket, no problem!". Kiirteed on igavad ja monotoonsed, kõigest 80 km/h, kõrvalteed aga tahavad suuremat kliirensit ja soovitavalt nelikvedu. Waze on ülipopulaarne ja aitab palju, kuid võib ka pange panna.

Tiirutasin aasta alguses ühistranspordiga sealkandis. Teistelt seljakotireisijatelt kuuldud kommentaaride põhjal tasub pigem vältida Honduurast. Nii mõnigi tegi oma plaane ümber, ehk võeti laevapilet Nikaraaguast El Salvadori. El Salvadoris tuleks ettevaatlikkus säilitada, pigem vältida liikumist pimedal ajal. Ei tea nüüd, milline olukord Nikaraaguas peale rahutusi turistide jaoks on.  Aga hinnad olid seal pea olematud :)

Costa Ricas on Kariibi poolne rannik üks vaesemaid ja kriminogeensemaid kui mõned San Jose piirkonnad välja arvata. Seal Vaikse ookeani rannikul liigeldes tundsin end suht ohutult Kariibi poolsega võrreldes. 

Minule isiklikult jättis Panama kõige lahedama ja
turvalisema mulje külastatud riikidest. Aga Coloni jätsin marsruudist
välja. 

Ma olen sõitnud rendiautodega nii Costa Ricas,  Nikaraaguas kui ka Salvadoris.  Piiride ületus oli ka minu jaoks see, mis pani mind riikide vahel lendama. Ma lihtsalt ei arvanud, et ma tahaksin seal kaoses päevi veeta. Ma öösiti ei sõitnud ja pimedaks katsusin mingi öömaja leida, koos turvalise parklaga autole. Mind ei röövitud ega ähvardatud. Ka politseile keeldusin ma maksmast raha, lõpuks said pool pakki sigarette ja mina load tagasi.

Ja hoopis vingem reis oleks Kolumbiast Panamasse maismaad pidi :)

Olen ise sõitnud autoga läbi kõik maismaad mööda läbitavad Kesk-Ameerika riigid.  Piiride ületus ei võtnud kunagi kauem, kui 1,5tundi. Pigem oli norm, et sai kiirelt. Aeglaseim piiripunkd oli Guatemala-Hondurase piir, kus Guatemalast soovisin vaid paariks päevaks Hondurasesse minna. Vaja oli just Guatemala pool ajutiselt auto sissesôidu luba alguses peatada. See vòttis aega. 

Piire ei tasu karta. Kogi piiridel vaja minev koopiate maht on ilusti olemas iOverland äpis. Vaja vaid läbi lugeda ja piirile saabuda juba eelnevalt vajaliku infoga relvastatult. 
Politsei jaoks aitab Eesti/Vene keele rääkimine ja rumala inimese mängimine. Ka ei ole paha mòte ”kaotada” ennem sellist reisi juhiluba, et siis seda vana ”kaotatud” juhiluba alati peatades politseile näidata. Pole kahju seda neile jätta, kui sul ühed veel kaasas on. Läbirääkimistel oled kohe algusest paremal positsioonil. Testitud. Toimib. 
Autot võibolla soovitaks Pan America Overland gruppidest otsida. Ka vôib vaadata:  http://www.drivetheamericas.com/forums/vehicles-salewanted   Paljud reisisellid müüvad Usa numbrimärgiga autosi just Panamas, et ei peaks raha kulutama tagasi koju laevatamise peale, vôi siis ei taha tagasi tuldud teed sôita.  

Kuidas võiks olla selle reisi "light" variant:


Et lendan Cancuni, võtan seal rendiauto ja käin ära Belizes ja Guatemalas? Pärast autoga Cancuni tagasi.

Kas tundub tehtav?

Ka see variant enda peal järele proovitud. Autorendist peab võtma paberis, mis kinnitab, et sul on õigus nende autoga antud kahe riigi piiri ületada. Maksis vist u 40 eurot lisaks. Kui Belize’st Guatemalasse lähed Tikali lähedalt, siis seal sild. Silla otsas Guatemala pool on mingi vormis riides tädi ja onu, kes silla kasutus tasu küsivad. Nendele võib lehvitada ja edasi sôita. Keegi kohalikest seal seisma ei jäänud.