trip-krainetrip-ukraine-dark
Bulgaariasse Päikeserannikule

Reisiplaani ootamatu muudatus: planeerimsime sõita mõõda Atlandi rannikut kuni Põhja-Portugalini, aga olude sunnil muutus reis teostamatuks, nüüd valisime Bulgaaria Päikeseranniku. Sõit kulgeb läbi Läti, Leedu, Poola, Slovakkia, Ungari, Rumeenia.Koahapeal 2 nädalat, saame Bulgaariat näha, kuna sõidame oma autoga. Ootaks soovitusi ja hinnanguid Bulgaariast!

Tulime just 2 nädalat tagasi Bulgaariast. See on huvitav maa, mingis mõttes kõvasti ajast maas võrreldes eestiga, samas jälle ka samad tendentsid, mis eestis praegu.. nt hull kinnisvaraarendus. Elamine on soodne, väljas söömine üsna odav, kõik võimalused soodsaks ajaviitmiseks. Miinused on, et maa on omamoodi räpane - teed tolmavad jne. Mida mõtled päikeseranniku all? Sunny Beachi? Sunny Beachil päris ise ei käinud, aga seal kohe kõrval asuv Unesco kaitse all olev Nessebari linnake on imearmas. Obzoris on ilus rand kus päevitada, Varnas võiks käia ja Golden Sandsil on mõnus ööelu. Rumeenia kaudu minekuga, kui teil seal mingit konkreetset eesmärki ei ole, kaotate aega ja ka võibolla närve, räägitakse et teed ei ole seal heas seisus. Me läksime läbi Serbia - tee läheb otse läbi riigi, v.a üks pööre Belgradis. Teemaks on küll ca 400 eek üks ots, aga seeest hea kiirtee. Bulgaaria teedest ka niipalju, et ehkki nad seal lapivad hoolega ei ole vahepeal teedes ilgelt suured augud mingi haruldus, kuhu vabalt ratta kaotada võiks. Samuti on seal politsei IGAL pool, midagi nad mõõdavad, aga samas liikluskultuur on seal suunatule ja kiiruspiiranguvaba. Vähemalt kohalike arvates.

Sunny Beachile kulgeme jah. Mõte oli ka Nessebari linnakesse minna, seda on kiidetud mitmel pool. Läbi Rumeenia oleks tee lühem, aga laseme vist navigatsiooniseadmel otsustada.

Jah, ka meie mõtlesime algul Rumeeniast minna, aga kui selgus, et seal kohati võib max saavutatav kiirus olla 60-70 piirimail, siis tundus ebaefektiivne. Serbiast saab aga kiiresti ja hea tee peal läbi. Lisaks viiks see tee teid ka Sofijasse ja saaksite näha ka sisemaad - võiks vaadata ka Rila mäestikku (Borovetsist saab köisraudteega üles (pilet 9lv) ja sealt veel 3h ronimisega Balkani kõrgeimasse tippu Musalale) kus on ka kuulus Rila klooster, Veliko Tarnovos Tsarevetsi kindlust.. 2 nädalat rannal võib igavaks jääda.

Veepargisoovituse tahtsin ka anda, juhuks kui huvi peaks pakkuma - Sunny Beachil on veepark (http://www.aquapark.bg/), aga sinna ei tasu minna - see on VÄGA ülerahvastatud ja järjekorrad liumägedel on meeletud aga natuke eemal Nessebari poole ja sela tedasi mööda Burgasesse viivat teed on uus veepark (http://www.aquaparadise-bg.com/) mis on uus ja palju tsillim. Kui oma autoga lähete siis tasub pigem sinna sõita. Tasuta buss käib ka sinna, aga kus see täpselt SB peatus, ei tea.

Nessebari - Sunny Beachi vahet käib ka selline pisike rongikene, 3lv oli vist 1 ots. Nessebari tasub vaatama tulla õhtul kella 19st hakkab seal õige elu. Autoga ei tasu kohale sõita, vanalinna juures ainult tasuline parkla, ja uues linnaosas tänavatel eriti kohti eriti ei ole.

Me ise olime Nessebaris kolm päeva - Sunny Beachi South Beach algab kohe Nessebari juurest ja sealne ülerahvastatus ei tõmmanud eriti SB poole. Natuke jalutasime päeval sinnapoole, aga rand ei tundunud eriti puhas ega kutsuv. Küll aga jättis palju meeldivama mulje Golden Sandsi kuurort. Eks oleneb mis teil reisi eesmärk on, aga kui te kuurorti tahate minna randa nautima siis soovitan pigem Golden Sandsi kaaluda. Seal on küll ööbimine päris kuurortis kallis, aga üsna lähedal (30min jala) leidsime ööbimist isegi klassikalise 20eur kahele eest.

Ei ole planeerinudki ainult rannliival lösutada, meil kaasas ka 7. a tüdruk, tema on veeatraktsioonidest väga huvitatud, samuti hobused on tema hullus, tegeleme ise hobusekasvatusega, tahaks sealset hobusevärki ka uurida. Korter, mille üürisime, asub Sunny Beach Hillsis,see on pisut eraldi ja pidi olema rahulik, eks kohapeal näeme. Esimene maja, kui Varna poolt tulla. Sofiat tahaks kindlasti näha. Igal juhul jälle targem, tänud!

Jeah, Rumeenia osas teil täielik õigus, autoga sõitmine on siin tõsine nauding.. uimerdajatele. Niipalju teetöid ühe ja sama tee peal vist oskavad ainult rumeenlased teha, see on ikka täielik müstika, mis siin keset Rumeeniat toimub. Hetkel jõudsime just Brasovisse ja pea iga 2-5km tagant on vendadel sillaremont, mis tähendab valgusfoori teel ja kogu liiklus seisab. 100km ca 2,5 tunniga läbida pole mingi probleem. Uskumatu, aga nt Poola oma külade ja rekkade armaadaga hakkab varsti tunduma lausa paradiisina..

Kulla viivis, sinu suurim õnnetus saab olema kaart ja GPS. Selle järgi kulgeb Rumeeniast Bulgaariasse kaunis punasega tähistatud peamagistraal. Kas tead, miks see punane on? Mitte sellepärast, et nii tähistatakse asfalti. See on tuhandete turistide veri, vaev ja pisarad. Eelmine kommentaator polnud kesk Rumeeniast kaugemale jõudnud. Aga sa oota see ära, juhul kui ta muidugi üldse kuskile välja jõuab. Tee muutub kohati arenenud lehmarajaks, kus 40 km/h on juba autotapjalik. Bulgaariasse jõudes tahad sa suudelda korralikku asfalti. Ootamatult märkad, et sinu 7 aastane tütreke on saanud mitu aastat vanemaks... Igal juhul vali Serbia: teed küll umbes 300 km ringi aga usu, see bensule kulutadud raha kuluks sul muidu psühhiaatrile ja uue auto ostuks.

Ei nõustu sugugi eelmise kommentaariga.Rumeenia suuremad maanteed on täiesti sõidetavad, arvan et maanteede seisukorda annab täiesti Eestiga võrrelda (Eestis on samuti erinevas seisukorras teid).Rumeenia teedel sõitmine on aeganõudev, liiklus tihe, mäed, asulad jne. Kui minna Musta mere äärsest Constantast Bulgaaria poole, siis see on korralik neljarealine maantee, ainus probleem võib olla tihe liiklus,ummikud, ilmselt eriti rannahooajal.

Soovitaks siiski ka läbi Rumeenia, aega küll võtab aga huvitav maa. Mööda kiirteed nühkida ja betoonseina vaadata ka üsna nüri.

Tervitus kõigile nõuandjatele!

Oli põnev reis, mõnus puhkus, elamusi seinast seina. Ei väsinud mu 7 a tütar (eile läks igatahes kooli), ega terve meie reisiseltskond. Sõitsime läbi Rumeenia, läbi mägede! Fantastiline sõit! See muidugi õige, et autojuht peab olema kogenud, hea reaktsiooniga. Aga võimatut pole midagi. Tom-tom on asendamatu reisikaaslane! Rumeenia on imelise loodusega ja tore, et sinna pole veel jõudnud eurovärk- mulle ei meeldi standardid. Va tanklad (aga see positiivne, saab kaarte kasutada) Telkisime Bulgaaria poole ja tagasi sõites telkides metsikult, ei mingit probleemi. Endast prügi maha ei jätnud, sööki tegime priimusel. Ühe öö nt olime Ungaris keset maisipõldu oleval teerajal! 2 nädalat olime Bulgaarias Sunny Beachil, seal puhkasime mõnusalt, sooja ikka + 30 ja üle, vihma sadas 2 päeval, seda ka äikesega ja öösel. Rand muidugi ülerahavastatud, aga mere ääres käisime hommikul ja õhtul, nautisime ka ka basseine, mis olid kompleksis. Sõitsime ümberkaudsetes külades, mis elamus omaette. Külastasime Nessebari, Burgast Aytost jt. Kauplesime mustlastega. Nimelt kasvatan hobuseid ja ostsin neilt valjad! Igal juhul muljed kõik positiivsed! Reisipisik kinnistus tugevalt! Läheks jälle, aga vahepeal tuleb rahakotti kosutada!

Tere!

Kui saladus pole, siis kui suur oli umbkaudne reisi eelarve ? Plaanime perega järgmisel aastal umbes sama sõidu ette võtta.

Reisile kulus laias laastus 30 000.- krooni. Siis peaks kõik olema hulgas, bensiin, söök, öömaja (u 2700.- kr inimene, 2 nädalat), ostud. Süüa tegime korteris, toit nagu meil, isegi odavam. Ei tasu kohe ostma minna turistidele mõeldud kauplustesse, kohalike poed ikka odavamad.

Hei, oleme nüüd otsapidi Bulgaariasse Nessebari jõudnud ja peab küll ütlema, et Rumeenias pole suurt midagi võrreldes Bulgaariaga. Rumeenias olime Bukarestis hilja õhtul (ummikuid seega polnud) ja linn jättis küll hea mulje, ülisuured ja kenasti valgustatud majad, parlamendihoone on ikka SUUUUR. Ei saa küll aru, miks linna maha tehakse. Dracula lossis ei käinud, selle asemel soovitati Pelesi lossi ja see oli igati ok, kahjuks olime seal peale kella 4 ja sisse ei pääsenud (samuti on parlamendihoone avatud kella 4-ni, nii et sellega peab arvestama). Kõige kobedam koht Rumeenias on Sinaia ja sealne kant (jääb Brasovist Bukaresti viivale teele), seal sai köisraudteega üleval mägedes käidud ja kauneid maju/loodust nauditud. Tänud Anule öömaja eest Brasovis, soovitan julgelt temaga ühendust võtta ja seal ööbida. Ainuke normaalne tee Rumeenias on Bukarestist Constantasse, tühjal kiirteel oli öösel tõesti hea sõita 130-140-ga. Rumeeniast Bulgaariasse mere äärt pidi kulgev tee on ikka tavaline kaherajaline, Bulgaaria poolel on teekate kohati kehv, aga täiesti sõidetav. Siin Nessebaris on tõeline paradiis, vesi on helesinine (nagu reisikataloogis tavaliselt on) ja õhtul olid vinged lained, rand on suurepärane, inimesed rahulikud ja lahked. Vihma pole alates Leedust piiskagi sadanud, päike paistab enamus ajast, hommikul kella 9-st kuumutab juba täiega. Viimase peal suvi ühesõnaga. Laupäevaks lubab isegi kuni 35 kraadi rannikul :). Hotellis siin Nessebaris oleme kolmekesi apartmendis, hinnaks 400 eeku öö (130 eeku nägu hmm) ja parkimine peaaegu maja ees ning tasuta. Turismihooaeg sai eelmine nädal läbi ja seega hinnad on juba ka soodsamad, õige aeg siin olemiseks ühesõnaga. A üks asi veel - ülihead muusikat mängitakse siin Bulgaarias igalpool baarides, kohvikutes, rannas, tänaval - pole veel ühtki kehva lugu kuulnud põhimõtteliselt, selline mõnus tümps/RnB käib igalpool. Kokkuvõtteks võib öelda, et kui eestis suvi kehv, siis Bulgaaria tundub olevat lähim paradiis, kus elu pealegi üsna odav - eestis kehva ilmaga suve veetmine tundub seega ikka üsna mõttetu. Kas keegi oskab öelda, kas Sofias lõbustuspark nimega Sofia Land töötab või mitte? Netist seda välja ei loe.

Sofia Land ei tööta, juba mõnda aega suletud. Kuuldavasti käivad maavaidlused ja niipea ei ole lootust et maaomanik alla annab ja lõbustuspark avatakse.

Oleks kena , kui keegi soovitaks , kuidas paremini ja kindlalt jõuda kohale. Sihtkoht on Burgas, ka Nessebar, aga kui on kellegi mingi heea soovitus või isegi kaart, oleks kena. Ette tänades, Julie.

Rumeenia ikka. Just seal sõitnud. Kiirtee oli nii hea, et sai lihtsalt pikalt jalga gaasil põhjas hoitud. Tõenäoliselt pole sealste teede kitisserijad Moldo vas ega ukrainas käinud, et julgevad teedeüle viriseda.

Eeldan, et valid, kas Serbia või Rumeenia? Ise olin kuu aega tagasi sama küsimuse ees ning valisin minekuks Serbia ja tagasi läbi Rumeenia. Uuesti läheks mõlemad korrad läbi Rumeenia.

Üleval enne Bukaresti on maantee reeglina korralik ja kiire, Daciatele jääd 100-ga sõites jalgu. Allpool on teed viletsamad ja eriti Bulgaaria piiri ääres võib auto rattad aukudesse ära murda, seega ettevaatust seal.

Kokku sattusime vaid ühe teetöö peale (vist oli Ploiesti ääres) ning sellest sai ka rohelisega läbi. Erinevalt Serbiale on öömaju suht palju, pane tähele silte "Motel", "Camere", "Pensiune".

Kulgesin (alt üles): Giurgiu - Bukarest - Ploiesti - Brasov - Targu Mures - Cluj Napoca - Zalau - Satu Mare

Aga imestama paneb mind see, et vähe teateid ja üleüldse, isegi kaarte ja täpset autoteede võrgustikku , on Rumeenia kohta. Nad nagu ei taha seda välja anda. Aga sellegioolest proovime Rumeenia kaudu minna , oma 400 km.siiski võitu. Saadud vastusest on väga kasu, tänud veelkord. Tagasi naastes kirjutan, kuidas läks. See on kuskil sept. lõpul. Kõike head soovides, Julie.

Osta kaart Rumeeniast esimesest bensujaamast, arvan et saad parema, detailsema kaardi kui siinsed poed pakuvad. Ise toimisin samuti. Ja hinnalt ehk odavamgi kui Eestis.

Minu navis on küll normaale Rumeenide kaart.