trip-krainetrip-ukraine-dark
Colombia uuem info oodatud

Plaan järgmine -Tahaks külastada Colombiat 2019 aasta alguses. Tripis infot vähe, paluks abi, kuhu minna ja mida teha. Ise mõtlesin Bogotast rendiautoga sõita rannikule Barranguillasse. Kas on mõistlik sõita läbi Medellini. Kuidas on kohalik hinnatase ja mis maksavad söök- jook -õlu, puuviljad. Kuidas toimib rahavahetus. Kas arvestada ikka sularaha maksetega?  Reisi pikkuseks plaanime umbes  3 nädalat. Oodatud kõik arvamused, ettepanekud ja kriitika. Mainin juurde, et Lõuna-Ameerikat varem külastanud ei ole. Millised on "kindlad" kohad, mida külastada. 

 Kindlasti võib sõita rendikaga, kuid sellist pikka teekonda teha omal käel võib olla päris väsitav, kuna mägedes sõitmine võtab palju aega ja närve, samas kui kiiret ei ole ja vaikselt minna, siis oleks ehk mõtet aga sõita soovitatakse siiski päevavalguses.Väidetavalt on vahel mägedes pimedal ajal ka röövimisi, kuid ei saa seda kinnitada. Meil peatati öösel buss automaatidega varustatud sõjaväelastega, kes ajasid inimesed bussist välja ning otsisid relvi ja narkootikume. Näiteks käänulist teed Medellinist- Cartagenasse võttis bussiga minnes aega 8-9 tundi. Baranquilla on korralik tööstuslinn, kuid eks leiab sealtki vaatamisväärsusi ja aasta alguses olev karneval on kindlasti üks neist. Soovitaks siiski Cartagenat oma ajaloolise vanalinnaga ja lahedate baaridega, lisaks Baru poolsaart(Playa Blanca) rannakohvikute, majutuskohtade ning erkvalge rannaliivaga.PS.Bookingust broneerides majutuskoha Playa Blancas võib selle koha leidmine kohapeal päris keeruline olla, kuna rannajoon on suhteliselt pikk ning erinevaid kohti on terve rannaäär täis ehk soovitaks täpse koha varem välja uurida või lasta kuhugi vastu tulla. Soovitan ka külastada El Totumo mudavulkaani mis jääb Cartagena ja Barranquilla vaheleEnamikes linnades on valuutavahetuspunktid ja saab maksa ka dollaritega. Oleneb söögikohast, kuid üldine hinnatase oli päris hea ja peale õlle tasub proovida ka kohalikku rummi.Pangaautomaatidest saab  ka rahulikult raha välja võtta, et vähendada riski kõik raha korraga kaasas hoida. Kindlasti soovitav ka külastada Tayrona Rahvusparki, kuid sellest on varasemalt siin ka kirjutatud. Enne Tayronasse minemist on peatumine kindlasti ka Santa Martas, siis soovitan jalutada läheduses asuvasse  asulasse Taganga, kus saab kohalikule elu-olule lähema pilgu visata.

Raha võta julgelt ATM automaatidest. Teenustasu minul oli umbes 3 euri....korraga saab siis parematest automaadisest võtta umbes 230 euri.Medellin on väga lahe ja ilus linn. Bogota seevastu jättis väga külmaks nagu ka ta pask ilm....aga vb ei saanudki korralikult sisse elatud.Hispaania keelt soovitan kohe kindlasti basic levelil selgeks saada...tänad mind hiljem :DCartagenal on tore vanalinn küll, aga reaalselt mingi hetk on juba nii siiber kui sulle kokaiinist kuni trussikuteni pakutakse tänaval 247. Rannas veel hullem...aga elab üle. Santa Martasse ma ei jõudnud, aga usun et San Andres on siiski etem koht kui rannas tahad elada...Ja trippides väiksemates kohtades on suurem oht et keegi tahab su rahakotti või mobla omale...Ise olin 6 linnas ja 34 öö-d äkki ja polnud kordagi ohtlik...aga peab ettevaatlik olema nagu igal pool maailmas.

Käisin Kolumbias 2011. aastal, seega värske see info just pole, aga ehk abiks ikka.

Kolumbia on suur (2x Prantsusmaa) ja küllaltki mägine riik ning suuremate linnade vahel on kõige mugavam liikuda lennukiga. Lennuühendusi on tihedalt ning hea hinnaga, nt Medellinist Barranquillasse on 3 otselendu päevas ning Bogotast Barranqui8llasse lausa 15 lendu. Ühe otsa pilet on reeglina suurusjärgus 25-35€. Võrdluseks: bussisõit Medellinist Barranquillasse kestab 15 tuni ja piletihind 35-40€.

2011 oli pileti ost veidi keeruline, kuna suurtest reisiportaalidest seda osta ei saanud ning lennufirma kodulehed tunnistasid vahel vaid Kolumbia krediitkaarte, kuid nüüd seda probleemi enam pole.

Eelpool mainitud raha väljavõtmise tasu ei arvesta mitte Kolumbia pank, vaid pangakaardi väljastanud pank. Ise olen Ladina-Ameerikas viimasel ajal kasutanud Revoluti kaarti (www.revolut.com), millega kuni 200€ ulatuses kuus raha väljavõtt tasuta ning hea ülekandekurss. Ainukese asjana võib automaat kohapeal nõuda komisjonitasu suurusjärgus 1% väljavõetavast summast, ent see näidatakse raha väljavõtul ära ja vajadusel saad siis väljavõtust loobuda. Rahavahetus toimib eurodes suuremates kohtades hästi, väiksemates tasuks pigem arvestada dollaritega.    

Bogota on alustuseks päris hea koht Kolumbiast esmamulje saamiseks. Cartagena loomulikult kena, Barranquilla erilist muljet ei jätnud (paras agul), aga Santa Marta, Tayrona ja Sierra Nevada väärivad külastamist. 2011 käisime mägedes mõnedes külades, kus võim oli faktiliselt veel partisanide käes oli - tollal olid nad sõlminud valitsusvägedega lepingu, et nad valitsuse vastu enam ei võitle, aga korda peavad ilma riigivõimu sekkumiseta. Praktikas suurt vahet ei olnud, külad olid rahulikud, lihtsalt Santa Martas hoiatati, et kui miskit peaks juhtuma, siis riigivõimult abi ei tasu loota. Nüüd ilmselt on ka riigivõim rohkem kanda kinnitanud.

Kohalikust hinnatasemest saab ülevaate www.numbero.com lehel. Üldiselt on odav.    

Siselennud kahjuks enam nii odavad ple... 5 korda umbes lendasin ja koik olid seal 100 ringis... Pagasi olemasolu pileti hinnas soovitan kontrollida. Teenindus ja lennukid head. 

Vaatasin flights.google.com lehelt ja nt aprilliks oli Bogota-Barranquilla otsal tavaline hind 27€. Tõsi, võib olla et see kohalike soodushind, ent kiwi.com pakub samu lende ilma kohalike piiranguta 37€ eest. Pagas on reeglina 30.000 COP ehk ca 10.5€.

Minu reisil polnud yxki lend ette bookitud. Ostsime paev kaks ennem... Cartagena Bogota oli 69euri vist... Koik muud... Cali-Medellin Medellin-San Andres San Andres-Cartagena olid 100 euri tuuris... Pagas jah 30k copi kohe bookides hiljem 60k. Ja noh lennuaegu sai ka omale sobivalt valitud... Ehk maxime sobiva aja eest. Ja tegelik hind on sul teada kui pilet ostetud

Aga kui lendaks kohe Cartagenasesse, mida soovitate reisiplaani koostamisel? Paluks hindadest väikest ülevaadet, kuidas kuritegevus?

Ka Cartagenas võid leida "mama/papa" restorane, kus saab 8500 COP eest söönuks. Sisaldab see siis suppi, praadi ja limonaadi.Keskmine oleks järsku 15000 COP. Ei pidanud nii täpset arvet ja odavamad kohad ei ole kindlasti gurmeerestoranid.Smoothid ca 6000 COPÜksi igal pool käies tundsin ennast suhteliselt turvaliselt. Silma hakkasin kindlasti pikk, blond ja nahk ei pruunistu eriti. Kindlasti on seos ka lihtsalt õnnega.

Palun nüüd veel soovitusi, plaan on muutunud järgmiselt, et lendame  Barranquillasse ja tagasi Cartagenast. Kohal oleme 14 päeva umbes.Mis on head kohad ööbimise otsimiseks ja kus piirkonnas olla kauem ja kus tasub vähem olla. Mis vaatamisväärsused on Kariibi rannikul. Kus on ilusamad rannad. Eelistame rannamajutust. Kuidas on hetkel seal kandis autorendiga, kas saab ja kas on võimalik ühest kohast võtta ja teisest ära anda. Ettepanekud  oodatud.

Mõned isiklikud arvamused- kogemused läbikäinud teemadest:- autorent on väga halb mõte- hispaania keele oskamatus samuti halb, viimane aeg seda muutma hakata- siseriiklike lennupiletite ja majutuse pikalt ette ostmist ei ole mõtet teha, kui just mõnel kohalikul puhkeperioodil pole plaan ringi liikuda, eelkõige Semana Santa- füüsiline rahavahetus võib osutuda komplitseerituks, pigem pangakaart ja automaat. Vaid pangakaardiga kõikjal hakkama ei saa ja soovitatavalt omada nii Visa kui Mastercardi isendeid. - Bogota, piisab paaripäevasest külastusest saabumisel või lahkumisel riigist- Medellin, super kliima ja vabalt leiab põnevust kasvõi terveks reisiks- Barranquilla, parim karneval, muidu imelik- Cartagena, ülehinnatud ja väga tüütu koht, eriti üle paari päeva olemiseks- üldiselt mingit kindlat kohta Kariibi rannikult soovitada on väga keeruline, kuna need toredaimad kohad paraku tekivad ja kaovad liigagi kiirelt, tänu kohalike elanike, ametivõimude, hotelliarenduste vms tegevusele. Samas võib julgelt väita et Turbo ja Riohacha vahelisele 1000le km-le jääb kustumatult meeldejäävaid kohti kümneid. Edu otsingutel- kindlasti hoiduda lääneranniku avastamisest- San Andres on mõistlik kõrvalepõige ainult sellisel juhul kui piirduda muidu vaid Bogota või Medellini külastusega- elamuste otsijatele San Gil ja Leticia- hinnatase keskmiselt lähedane Eestiga, kuid võimalikud kursikõikumised muudavad seda oluliselt, seega tänamatu ennustus pikalt ette. Hetkel on kurss väga soodne- kollapalaviku vartsiiinipassita võib tekkida liikumispiiranguid + ohtlik- vägagi turvaline kui ise pahandusi ei otsi, käituda ratsionaalselt, vältida turistilõkse ja keelt osata- Turkishiga minnes proovida vältida Panama City vahepeatust, kus lennukist välja ei saa

Just jõudsime tagasi.MInu kaks senti teemast.-Autorendiga pole mõtet jampsida, bussiga saab edukalt (Barranquilla-Santa Marta ots 20000 COL), kui sedaviisi soovid reisida. Me ostsime lennukipileteid vivacolombia.co lehelt, Pane tähele, just Colombia oma lehelt, kus saab odavamalt kui rahvusvaheliselt COM laiendiga lehelt. Hinnad San Andresile olid vist koos pagasiga 40€ ots.- Hispaania keelta on raske.- Barranquillast võite kohe bussi peale istuda ja ära sõita. Räpane tööstuslinn- Santa Marta oli muidu tore koht, v.a. asjaolu et randa minekuks tuleb sõita taksoga a´ 12K peesot ots. Paarist päevast piisab. Meie kasutasime seda linna Tayronasse minekuks-tulekuks ja oma pagasi hoidmiseks hostelis.- Tayrona rahvuspark....Kui ma peaksin soovitama ainult ühte asja Colombias, siis on see just seesama. Kaks ööd seal oleks miinimum, parem oleks kolm. Täiesti ebareaalne koht. Puhas, müügimehi pole, džungel, rannad. Maaliline öelda oleks tagasihoidlik. Ujuda eriti ei saa, enamustes randades on keelatud tugeva tagasivoolu tõttu.- Medellinis piisab ehk kolmest-neljast päevast, Kliima põhjamaalasele fantastiline.- Cartagena. Jah, on selline turistikas, aga samas väga lahe linn. Olime seal reisi alguses ja lõpus kokku 6 ööd. Õpid kiirest ära sõnapaari no, gracias, ja oled enam-vähem olukorra peremees. - Raha. Rahavahetuspunktides saab raha edukalt vahetada, EUR kurss kõikus 3200-3300 vahel. Tänaval mitte mingil juhul vahetada ei tohi, valeraha saamise võimalus. Üldiselt saab maksta kaardiga ja rahaautomaatidest väljavõtt on sujuv. Soovitan korraga rohkem võtta, kuna enamus automaate võtab väljavõtmisel flat feed a´ 12000 col. Parematest automaatidest saab korraga kuni 900 000 col.- Passe mitte kaasas tassida, pigem tehke pildid passist telefoni ja saab näidata.-Cartagenas hoiduge politsei eest. Nad proovivad turiste huiata igast asendist. Mida rohkem eraldi oled, seda suurem tõenäosus on, et leitakse mingi "probleem" mille eest sujuvalt 100 000 kasseerida. Igasugused joomisega sotud asjaolud, või see, et pole dokumente kaasas jne. See on pikem jutt iseenesest, aga põhimõtteliselt proovitakse leida narkoturiste keda siis peedistada.- Igasugused hinnad, eriti käib see taksohindade kohta, tehke enne selgeks ja küsige alguses ära. Kui istud autosse ja hida ei küsi, võib pärast olla üllatus suurem. Mitte et pika maa sõidu eest 10-15 € maksta oleks liiast, aga kui standard on 4-6, siis ei teki hea tunne.- Vaktsiinipassi ei küsinud keegi. Tegime mitu siselendu.

Kollapalavikuvaktsiini nõue oli näiteks Tayrona parki sisenemiseks, mis nüüd hetkel on ainult soovituslik. Sai sellepärast see ära tehtud ka.

Tervo liiv, mis põhjusel soovitad "- kindlasti hoiduda lääneranniku avastamisest"? :o

Võrreldes Kariibi rannikuga on sinna reisimiseks vaja oluliselt paremat ettevalmistust kui seda Kolumbia esmakülastajal olla saab. Piirkond on olnud pikalt riigi keskvõimu alt sisuliselt väljas (ega ka praeguseks pole olukord oluliselt paranenud) ja seetõttu puuduvad tavapärased teenused, juurdepääs jne mida tavareisijale avastamiseks vaja. Ainus lihtsamini ligipääsetav suurem asustus Buenaventura on trööstitu sadamalinn, kus jätkuvalt turvalisusega probleeme ja peegeldab jätkuvalt kõike negatiivset mida mujal Kolumbiast eelnevalt arvati. Analoogne seis on paraku lõunast kuni Mantani Equadoris ja põhjast Panama Cityni.

Julgen väita viimasele kommile suures osas vastupidist.Minu isiklik kogemus on pärit küll 7a tagant, kuid olen hoidnud Chocot praegugi huviorbiidis.Olin Nuquis, sõbrad käisid hiljem ka Bahia Solanos ja kogemused olid samad- Kolumbia Vaikse ookeani ranniku väikesed kohad- külad, asulad on turvalised, külalislahked, turistisõbralikud. Enamustes neis on olemas kõik mida seljakotirändurile vaja- lihtsad öömajad, söögikohad, teenused. Teenused pole saadaval sel kujul, nagu nad on olemas Sharmis, Tenerifel, Phuketis, õnneks, vaid küsides ja maad kuulates leitakse sulle alati keegi, kes teab kõike sellest või tollest, oskab seda või toda, saab viia sinna või tänna ja sellega või tollega.Peab õnne tänama, et massiturism pole sinna veel jõudnud. Aga see ei tähenda, et seal oleks ebaturvaline, igav ja halb ligipääs? Maanteed sinna, jah, puuduvad. Sellest on  minu arust küll kahju, oleks veelgi põnevam ja valgele inimesele lihtsam saada aimu, mis on subtroopiline vihmamets. Kuid kas lennukiga ligipääs on siis keeruline? Väikelennukid lendavad peaaegu kõikidesse asulatesse rannikul ja sealt sisemaa poole, dzunglisse, saab neist kas jõgesid pidi üüripaadiga (mägedeni) ja samamoodi piki rannikut naaberküladesse (mida minagi tegin).Choco rannikul on põnev, huvitav, seal on teine, aafrika kultuur. Ja seal ei ole vaid kriminogeenne olukord, vastupidi, turist on teretulnud. Pättide kontsentratsioon on kõrge vaid sealsetes suurtes linnades. Jah, neisse ei maksa sinisilmseina kolama minna.Minu Kolumbia-http://nagi.ee/photos/valdek/sets/336957/?init=20&start=100Vabandan Nagi.ee agressiivse reklaamisurve pärast, peab sealt oma piltidega ikka ära kolima.

Tere!Kui plaanid Cartagenasse tulla, kirjuta mulle - elan siin ja väga meeldiks eesti keeles vahelduseks suhelda :D Minu meil raadikm@gmail.comMiret

Loomulikult on abiks, aitäh! Tekkis küsimus vaktsiinipassi kohta- kus seda reaalselt kontrollitakse? Ainult teatud piirkondades, nagu keegi mainis, või on võimalus, et lennujaamas kutsutakse kõrvale ja hakatakse otsima põhjust riiki mittelaskmiseks? Mul on olemas kollapalaviku vaktsiini pass; A -ja B- hepatiidi vaktsiinid on küll tehtud, aga  pass kadunud.  Kas peaks muretsema selle pärast? 

Suurepärane kokkuvõte, Miret.Väike küsimus: kas oskad soovitada head viisi, kuidas pääseda Cartagenast mõneks päevaks Islas de San Bernardole ja tagasi? Plaanime Cartagenas veeta umbes nädala jaanuari lõpus.Kristo

Tere Kristo!Cartagena bussijaamast võtad bussi Santiago de Tolusse umbes 2,5 tundi sõit.Tolu on lahe ,vaikne ja rohkem  kohalike tusriside sihtkoht ,sealt saab paadiga minna päevasele puhkusele san bernardo saarele ja kõrval  asuvale isla Mucura saarele. Mucurale soovitan kindlasti minna!