Tere,
Otsingust ei tulnud välja eriti midagi sellekohast.
Küsimused siis järgmised, kas keegi on käinud ? Orienteeruv sihtkoht siis Prantsusmaa lõunarannik läbi Itaalia. Millised on kogemused ?
Olen aru saanud, et kahjuks laadijatega ei ole päris nii nagu tavaliste tanklatega, et tangid ja maksad(sulas, kaardiga). On vaja telefoniappe. Kuid igas riigis erinevad teenusepakkujad, kas siis tõesti 10 erinevat appi tõmmata endale ja igal pool kasutaja teha?
Ionity pidi olema Euroopas väga levinud. Mis veel populaarsemad ja lihtsad kasutada ?
Kuidas öömajadega, kas olete alati leinud kus on laadimisvõimalus ka? Kui täpselt peavad bookingu otsingumootorid paika selle koha pealt?
Audi e-tron 55'ga Eesti-Hispaania-Eesti: https://www.facebook.com/groups/elektriautodeestis/permalink/3788161958082821/
Eks kui ca 10000km on reisi pikkus siis võib tavaautoga tulla ka nii, et tangid 20-25 korda. Eriti kui kiirtee sõitu palju.
Teine aspekt elektriautod üldiselt lähevad "katki" vähem kui sisepõlemismootoriga autod, sest seal "katki" vähem minna midagi. Kuid isegi kui midagi juhtub siis euroopa on samamoodi margiesindusi täis nagu Eesti.
@dim123
Kuidas 40-50 korda? Tallinn-Split-Tallinn on ca 5000 km, keskmine sõiduulatus ühe laadimisega on nt Skoda Enyaq 85 puhul ADAC testis maanteesõidul suvel 532 km, isegi paraja varuga laadides üle 15 korra laadida ei tule. Laadid öösel majutuskohas ja päeval lõunasöögi ajal kiirlaadijas (80% 30 minutiga). Skodal 5aastane garantii, mingit töökoda ei pea otsima, helistad 24h autoabisse ja viiakse lähimasse esindusse, täpselt samamoodi nagu bensiinika puhul.
Laadimise eest tasumiseks on tervet Euroopat katvaid äppe (nt Chargemap. Plugshare jms), mõlemal ca 600.000 laadimiskohta terves Euroopas, või siis Shelli äpp (60.000 kohta), Balti riikides Circle K jne. Booking võimaldab otsingus filtreerida elektriauto laadimisjaama saadavuse järgi majutuskohas, nt Varssavis on 69 sellist majutust, Prahas 89 jne. Ehk siis vähem hädaldada kuidas ei saa ja rohkem mõelda kuidas saab :)