Esimest korda Prantsusmaale, Pariisi

Plaan minna perega (lapsed 13 ja 15)Pariisi, ise bronnime lennupiletid ha hotellid. Mõte on olla kohal nädal. Olen lugenud siit foorumistest üht kui teist, kuid küsin siiski,et olla kindel. Kas seal saab omal käel hakkama? Kui hästi prantslased (ja kas üldse) räägivad inglise keelt (olen kuulnud, et väga vähe). Kas nädalast piisab, et näha olulisemaid vaatamisväärsuseid? Ja lisaks muidugi Disneyland ka. Sain siit lugedes aru, et on olemas citypass ja et see on erinevatele muuseumidele erinev. Et kas siis oleks tark osta mitu passi? Kui kerge/keeruline on liigelda kohaliku transpordiga (buss? metroo? takso? rendiauto?). Millegipärast on hirm (või aukartus?) selle linna ees, ilus küll, aga tundub väga närviline olevat. Mida juba käinud oskaksid head soovitada (ikka et hirmu vähendada:)) Tänud.

Ma ise olen Pariisis käinud vaid korra (kaks nädalat), aga selle pealt ütleks:

Saab igal juhul hakkama. Liiklemine ei ole keeruline ja närvilisus on ainult sinus endas. Aga autoga Pariisis, mmm, ma ei julgeks. Ühistransport töötab hästi.

Kas tõesti 13 ja 15 lastele on Disneyland huvitav? Lase lastel enne reisi natuke prantsuse keelt õppida, kasvõi niipalju, et oskaks tere ja headaega ütelda.

Minge üheks päevaks Pariisist välja. Võtke suvaline väikelinn - või tehke päev Versailles's näiteks. Meie käisime Chartres'is (rongiga sinna, rongiga tagasi) ja olime ääretult rahul!!!

Kena reisi!

Mulle meeldis Pariis. Kui kultuurilugu tead, siis irl pilt selle juurde igati asjakohane. Minul ei läinud vaja seal mingit lisa keeleoskust. Tänapäeval on navi hea abimees ja linna ühistransa viib soodukalt kohale alati. Tornikülastus on kohustuslik :-) Viimati seal olles säästsin raha ja läksin 1/3 jala üles, aga kuumaga oli see väsitav. Kui linnavahel jalamehena liikuda, siis saab purskkaevus end jahutada, aga kui politsei näeb, tuleb kiirelt varvast lasta. Põhjamaalasele on see suvine kuumus kohati raske taluda. Mulle olid purskkaevud igati omal kohal. Linnaääres on täiskasvanute lõbupark. Kui lapsed 120cm ja enam, siis soovitan seal käia. Kui neid sisse ei lasta, siis pole ka midagi katki. Omal on seal huvitav lastetagi. Raha nappusel või hädajuhul metrooga liikudes saab väikestest jaamadest üle maksuputka aia hüpata ja luuserit sõita. Linnalähirongid on ka luuseritele soodne võimalus liikuda. Piletita vahele jäädes visatakse lihtsalt rongist välja. Õnneks mitte sõidupealt. Veskiga tänav :-) linna keskel oma ööeluga kuivetunud eestlasele silmi avav vaatemäng (reaalsus). Ka julgen soovitada. Lastele pead kuidagi ainult selgitama, miks tädid nii napilt riietuvad ja issiga juttu tahavad teha. Igatahes meeldivat Pariisi külastust.

Urx, "lapsed" on küsijal 13 ja 15, moodne noorus on selles vanuses voodieluga pihta hakanud, ei esita paljaste tädide kohta küsimusi :)

Pariisi tasub karta küll, seal on väga palju igasugu murjaneid.

Mina olin 16 kui ma Disneylandis käisin ja mulle väga meeldis!

Iga suurlinn tundub algul kergelt hirmutav. Ära üldse karda. Pariisis on metroo kõige parem transpordi vahend. Kerge liigelda ja ruttu saab selgeks. Metroo jaoks tasub osta 10 korra pilet (saad muretseda kohe lennujaamas). Lennujaamast Pariisi sõitmiseks tuleb osta sul rongipilet (enne ei saa väravatest läbi) ja kohe väravate juures on piletid müügil (osta kohe ka tagasisõiduks). Sama rongipiletit saad ka metroos kasutada edasisõiduks rongijaamast (oleneb kuhu liigud). Pilet hoia alles kuni tuled metroost välja.
Inglise keelt paljud prantslased oskavad, aga ei taha eriti rääkida. Samas minu prantsuse keel koosnes ainult tervitusest, tänamisest ja alati aidati. Ära karda midagi küsida. Citypassi kohta ei oska ma midagi öelda. Samas jääb arusaamatuks, et mida sa ise teha tahad koos lastega Pariisis, mingi põhjus oli ju Pariisi valimiseks. Kui tahad minna Disneylandi, siis raudselt mine. Kindlasti võib lastel lõbus olla. Lastele meeldikd ka Eiffeli torn. Kui lähed, siis mine kindlasti tippu. Tipust saad alles aru Pariisi suurusest. Pariis on nii erinev, et igaüks otsib ja leiab sealt erinevaid asju - kes kunsti, kes riideid, kes meelelahutust, kes lihtsalt naudib Pariisi elu.

Omal käel saab hästi hakkama. Lähed sinna, kuhu soovid ja näed seda, mida tahad - ei sõltu kellestki, nagu grupireisi puhul sageli juhtub. Pariisis saab nö turismiobjektidel ja ka kaubanduses üldjuhul inglise keelega hakkama. Äärelinnas võib muidugi probleeme tekkida.

Nädalaga saab puhtalt Pariisiga hakkama. Disneylandi peale kulutaks mina 2 päeva. Järjekorrad atraktsioonidele on omajagu pikad ja kui tahta tõelist elamust, tuleks nad ikka kõik läbi käia (lisaks nn kinostuudio osa ka).

Olen Pariisis käinud oma autoga ja ka rendiautoga. Kui saad hakkama Tallinnas, siis silmi lahti hoides saad hakkama ka Pariisis. Tänasel päeval on veel võimalus võtta abiks Garmin või TomTom - see teeb asja eriti lihtsaks. 2001, 2003 ja 2006 sõitsin nö "kaardilugaejaga" ja polnud ka viga. NB! Silmad lahti mootorratturite suhtes. Neid sõdab sõiduridade vahel palju. Probleemiks võib kujuneda parkimiskohtade leidmine kesklinnas, aga see on igal pool suurlinnades ühesugune proble. Parkimine on enamikes kohtades tasuline. Tubakapoes müüakse parkimiskaarte. Sarnane süsteem, nagu kaarditaksofonidega - kiipkaardil on teatav väärtus raha - söödad selle parkimisautomaati ja valid aja ja summa, mis maha arvestatakse. Toimib terves Pariisis.

Aukartus on mõttetu. Iga suurlinn tundub pisut närviline - peaasi, et ise rahu säilitad, närvitsegu teised palju soovivad.

Läksin ka esimest korda omal käel, hotelli valisime selle järgi, et oleks mugav ringi liikuda ja võtsime Hotell Senat, Odeoni teatri seljataga Luksemburgi aia vastas, linnaosa ST. German. Väga hea asukoht, jalutuskäigu kaugusel on Cite´ saar ja Jumalaema kirik, juba nimetatud Luksemburgi aed, Little Athena linnaosa, Sorbonne ülikool.Ringi liikusime metrooga, ostsime 6 päeva pileti, selle aja jooksul võid sõita lugematu kord, ja piletiga olid kaasas sooduskupongid (ma ei teagi, kas need ongi pass)muuseumidesse, City-Toursi bussiga sõitmiseks jne.Metroo pileteid saab osta metroo sissekäigust, kuid NB! mitte kõik sissepääsud ei müü neid. Siis tuleb minna lihtsalt üle tee teise sissepääsu kaudu ja seal on kindlasti. Minge kindlasti Eiffeli torni(väga võimas vaade),Triumfi kaarele(jälle ilus vaade),Jumalaema kirikusse ja jalutage kitsastel keskaegsetel Cite` saare tänavatel, sõitke erinevatel City-toursi bussiliinidel( kupongiga oli vist tasuta või poole hinnaga, kui ma õigesti mäletan).Omaette elamus on Little Athena kitsad tänavad , tegemist on Pariisi vanima linnaosaga, minge seal sööma mõnda Kreeka tavernasse ja nautige seal nii sööki kui etteasteid.Tõenäoliselt kutsutakse kõiki Kreeka tantsu tantsima.Päris omaette elamus on Punase Veski lõbutänav, teismelistel just paras vaadata klaasvitriinides tantsivaid tüdrukuid. Inglise keelest saavad teenindajad kõik väga hästi aru, restoranides on palju venekeelseid kelnereid.

Pariisis räägivad prantslased inglise keelt, kuid kui minna kuhugi mujale Prantsusmaal, siis võib muidugi tekkida probleeme sellega. Ise soovitaksin Pariisis liikuda taksoga (hinnad ei ole väga kallid). Kindlasti ei soovitaks Pariisis liikuda ringi autoga, sest Pariisis on väga tihe liiklus ja on väga palju ummikuid (takso saab ummikutest läbi hulga kiiremini, sest taksod sõidavad mööda takso - ja bussiradasid. Nädalaks ajaks minna ei ole muidugi piisav aeg, et näha kõike, aga selle ajaga jõuab vaadata nii mõndagi. Kindlasti peaksite käima ära Eiffeli tornis ja Louvreis (Louvresse minekuks peaksite kindlasti ära otsustama, mida te seal näha tahaksite, sest kõike te ühe päevaga ei jõua). Eiffeli torni ja Louvresse võiksite piletid ära osta Interneti teel. Veel võiksite ka minna Jumalama kirikusse, Pompidou keskusesse ja võiksite ka sõita laevaga Seinei jõel (sõit kestab umbes tund aega).

Kui osaleda sealses liikluses samamoodi kui kohalikud, siis pole mingi probleem Pariisis liigelda. Unustage ära totakas eesti seadusejoone ajamine, liigelge nagu normaalne inimene, arvestage teistega ja sõitke kus saab, siis mina ei näinud küll probleemi. Linna südames asuv suur ringtee on sõiduelamus omaette. Eestis juba nii huvitavat ringteed pole, kus sulle vastu liiklust põiki ringil vastu tullakse. Pariisis on eestlasele pigem kohustus sõita, et aru saada liikluse olemusest ja õppida kodumaal liiklema teistega arvestades, õppida parkima jne. Seadus on teisejärguline. Linnas pikki vahemaid läbida ühes päevas on metroo muidugi asendamatu asi.

Muidugi probleemi ei ole autosõidus seda kindlasti, kuid oleneb lihtsalt sellest, et kui kiiresti sa tahad liikuda ühest kohast teise. Kui sul on aega küllalt, siis muidugi võid sa liikuda autoga, kuid kui sul on aega vähe ja sa tahad ühe päevaga palju näha, siis oleks mõtekam kasutada ühistransporti või võtta takso.

Vaatasime Eiffeli torni ilutulestikku ja siis suundus kogu see inimmass metroosse, aga nad oskavad inimmassidega opereerida, metroosse lasti sisse jaokaupa, oli isegi lapsekärudega inimesi,saime turvaliselt hotelli, kuigi algul tundus võimatu. Taksot pole küll mõtet võtta.Ilutilestik oli äge, 35 minutit 80-ndate diskomuusika saatel sel aastal, 14. juulil paraad ka, linna peal oli tasuta kontserte, balletietendus jne.Ikka suur püha neil.