Filipiinide parimad saared?

Sõit juulis Filipiinidele. Reis kestab 20 päeva millest max 14 päeva viibin Filipiinidel (ülejäänu Hong Kongis). Tahaksin külastada Filipiinide parimaid saari, paiku ja randu. Kes on aga Filipiinidel käinud, oskavad ehk soovitada erilisi kohti ja parimaid saari kuhu minna, mida vaadata ja teha. Kuna mu Filipiinidel olemise aeg on niivõrd limiteeritud siis tahaksin sellest ajast ja kohast võtta maksimumi. Esialgne plaan on lennata Manilale ja veeta seal üks päev + 2 ööd. Edasi oleks plaan lennata Boholile, rentida seal auto ja uudistada mööda saart ringi...kui seal on tõesti nii ilus kui räägitakse ja seal on looduskauneid kohti mida avastada ning mitmeid kauneid randu kus kasvõi päevläbi chillida siis oleks plaan olla seal ca 4-5 päeva. Kui keegi on käinud Boholil siis äkki oskab kommenteerida, et kas seal on üldse nii kaua midagi teha või on seal mõtekas olla max paar päeva (nagu üks kohalik mulle soovitas). Ka soovitati mulle Boholil olles Loboc riveril kruiisida mis pidi väga romantic olema. Edasi oleks plaan sõita Boholilt ferryga Cebule. Ise ma suurt huvi Cebu vastu ei tunne, ma pole ei midagi negatiivset ega positiivset selle saare kohta kuulnud. Kuna aga Cebu on The Queen of the South siis peaks seda saart vist "kohustuslikus" korras külastama. Kui seal on tore siis oleks ka seal plaan rentida auto ja mööda saart paar päeva ringi uudistada. Ka olen kuulnud, et Cebu on ühendatud laevaliiklusega mitmete teiste saarte vahet, et siis on alati võimalus kuhugi lihtsalt edasi liikuda. Mõtlesin ehk minna ka väikesele Lapulapule, mis paikneb Cebu ja Boholi vahel. On keegi Lapulapul käinud? Edasi nagu rohkem ei teagi mida teha...ja ka see plaan millest praegu rääkisin on nö esilagne - kui keegi pakub välja ägedamaid kohti siis võin vabalt meelt muuta ja plaani ringi mängida :) Ahjaa Boracayle on ka plaanis minna paariks-kolmeks-neljaks päevaks (oleneb palju aega üle jääb) aga kuna see asub kaugemal siis mõtlesin Boracayle minna reisi lõpus ja lennata sinna siis läbi Manila. Boracay kohta olen kuulnud väga palju positiivset enda tutvusringkonnast...kuigi natuke teeb mind skeptiliseks see lokkav turismindus seal. Samas tahaks oma silmaga seda paradiisisaart näha ja võimalusel ka lohesurfi õppida :) Nii, et kel vähegi Filipiinidega reisikogemusi siis ootan igasuguseid soovitusi. Mida erilist keegi on näinud, teinud, kogenud, käinud - andke tuld!

Mina läheksin tagasi Palawanile, aga maitse asi. Olen käinud Mindanaol (Apo vulkaan asub seal, mis Filipiinide kõrgeim mägi), Palawanil ja Luzonil ning pisisaarel Dimakya (mis oli eriti idülliline koht). Vt. http://www.clubparadisepalawan.com/

Aastavahetus sai sealkandis veedetud ja mõningatel saartel käidud. Üks pesitsuspaik asus Panglaol, mis on kohe Boholi külje all ja kus asuvad ilusamad rannad. Sellel saarel liikusin ringi motorolleriga, mille rendihinnad olid suht olematud. Põhiatraktsioonidele jõuab isegi Boholil ühe päevaga tiiru peale teha, kuid soovitaks Boholil veeta mõni öö nn. eco-villageis - see on keset loodust asuv väga primitiivne ööbimispaik. Saab rahulikult chillida ja ööhääli kuulata. Nime kahjuks ei mäleta, aga kui surfata, siis peaksid leidma. Auto rentimise asemel sebi endale mõni kohalik mingi transaga, kes näitab ka kõik vajaliku ilusti ära. Loboci kruiis oli nõrgem, kui ma lootsin - loodus oli ilus, aga tsivilisatsiooni oli liiga palju. Cebu saare peal peatusin isiklikult ainult edasisõiduks. Pigem sai käidud kõrvalasuvatel saartel - Bantayan, Malapascua. Need on väga rahuliku olemisega kohad, kus aeg seisab ja saab lihtsalt puhata ja kohalikku elu-olu nautida (kohalikega kalal käia, snorkeldada, kukepoksi teha vms.). Kuna sinna saamine võtab Cebu Cityst üksjagu aega (bussiga sadamasse ca 2-4h, laev ca 1-2h), siis arvesta, et oma 14 päeva sisse jääb päris palju transporti. Lapu-Lapu saare osas ma väga kindel pole. Cebu lennujaam asub tegelikult Mactani saarel, kus on Lapu-Lapu nimeline linn. Midagi ilusat ma seal ei näinud. Aasia linn nagu Aasia linn ikka. Boracayl sai aastavahetusel oldud ja ega seal tegelikult suurt midagi rohkem teha polnud, kui rannas lesida ja pidutseda. Sukeldumiskursuste tegemine oli nt. palju soodsam, kui Eestis. Aga see on tõsi küll, et saare lõunapoolel on ilus rand (white beach) ja põhjapoolel seevastu tuuline ja kit-surfingu fännajaid täis piirkond. Ja muide, Boracayle saad ka otse Cebust CebuPacificAiriga. Ja kui ise peaks veel sinnakanti juhtuma, siis Palawanile läheks ka. Hästi lakooniline kaart sealkandis käimistest on aadressil http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=110138352364058966968.00044a9e226ba9e600210 Seal saab kõigi joonte ja ikoonide peal klikata ja peaks mõned märksõnad välja tulema (täiusliku legendi suutsin kahjuks ühe klikiga ära kustutada).

Ja aitäh Dante nii põhjaliku kirjelduse eest :) Lugesin Su kommentaari suure huviga ja sain tõeliselt väärtuslikku informatsiooni. Väga hea, et Boholi kohta kirjutasid sest sinna on mul ikka kindel plaan minna. Lihtsalt pildid mida Boholist olen näinud, on vapustavalt ilusad! Nüüd kus Sa mainisid ecovillagete kohta, siis üritan netist leida infot selle asukoha kohta. Mulle imponeerib mõte ööbimisest keset imelist loodust. Kuigi natuke hirmutab mind selle asja juures suurem šanss moskiitode ohvriks langeda. Nimelt olen kuulnud, et moskiitode kaudu levib malaaria. Ma ei tea kas sellel tõepõhi all on, aga kui on, siis paneb see natuke muretsema küll, sest ma ei kavatse Filipiinidele minnes kaitsesüste teha ega malaariatablette võtta (kuna olen igasuguste kaitsepookimiste jms keemia vastu ehk ma siis olen üks nendest nn. ökoinimestest. Ma ka võtan plaani just Cebu kõrvalsaarte külastamise. Sa Dante liikusid Cebu ja kõrvalsaarte vahet Ferryga või lennukiga? Juhul kui kasutasid Ferryt siis on Sul ka mõni netilehe aadress, kus hea vaadata, et kuhu see Ferry seal Cebu vahet üldse sõidab ja mis on piletite hinnad?

Ja Madisboracay - ma lugesin Su stoorit siit trip.ee-st...uskumatu lugu lihtsalt! Ma ainult lugesin ja imestasin. Kui Boracayle jõuan siis võtan kindlasti ühendust.

Lähemate saarte vahel liikusin ferryga, pikemad otsad ikka aja kokkuhoiu mõttes lennukiga, kuigi saaks ka laevaga. Hindadest - kui sa võtad lahti minu GoogleMapsi kaardi ja seal klikid mõnele punasele joonele e laevateele, siis avaneb aken, kuhu olen kokku kogunud info piletihindade kohta. Mõnes kommentaaris on ka kodukate lingid sees. Cebul ja seal ümbritsevatel saartel on malaaria oht suht väike. Vt. nö. malaariakaarti Ma ise ei ole Aasias käies end veel kunagi millegi vastu vaktsineerinud, aga see ei tähenda, et ohtu pole. Igaüks peab ise piisavalt tark olema, et riske hinnata. Kõhuhädadega õnnestus korra ikka kohalikke arste külastada, aga 1-1,5 päeva nende mingeid tablette ja joogipulbrit ning kõik sai korda. Olen täheldanud, et sealkandis Eestist kaasavõetud Immodium ja Loperamid kohe üldse ei mõju. Kui sa ökoinimene oled, siis Boholi kõrval asuval Panglaol on Bohol Bee Farm, kus on ka kõik väga öko, st. müüvad seal mesilasvaigust tehtud asju ja muud looduslikku kraami. Paari krooni eest tutvustavad sulle seal oma tegemisi - kuidas igasugu maitsetaimi kasvatatakse, mida meega tehakse, kuidas mesilased sirguvad jne. Kui ma õieti mäletan, siis nende dzunglihüttide koha nimi oli Nuts Huts. Aga tarsierid (maailma väiksemad ahvid, kes tegelikult on leemurid :) on lahedad. Kui kohalikega jutule saad, siis on neid võimalik ka mujal vabamalt näha, kui turistedele mõeldud puurides.[img_assist|nid=53188|title=|desc=|link=node|align=right|width=700|height=525]

Looduse poolest on Filipiinidel kõige kauneim koht Palawani saarel El Nido ümbrus. Näiteks Boracay ei saa ligilähedalegi sellele ilule mida kohtab El Nidos island hoppingut tehes. Võtsin nii A, B kui ka C tuuri http://www.elnidoboutiqueandartcafe.com/island.html ja jäin väga rahule. Kõik need suured koopad, salajased laguunid, kuhu pääseb vaid ujudes, kirju meremaailm snorgeldades, rohkelt koralle, nii selge vesi, et näeb mitme meetri sügavusele, hulgaliselt omapäraseid kaljusid ja palju saari lumivalgete liivarandadega. El Nido on Filipiinide reisi "must see".

Boholis tasub kindlasti tarsiere vaatama minna. Hästi armsad ja omapärased loomad. Šokolaadi mäed samuti on külastust väärt. Loboci kruiis (360 php nägu) on aga paras turistilõks. Kõik lauad on asetatud sedasi, et pildistama eriti ei pääsegi. Istekoht pannakse paika juba piletit müües ja keegi ei küsi kus istuda tahad. Vabalt võid suurde lauda kusagile paadi keskele sattuda, kus pead terve reisi istuma. Kruiis on põhimõttel söö palju jaksad ja terve reis inimesed ahmivadki toitu sisse. Joogid on tasulised, aga seda öeldakse alles pärast kui paat sadama tagasi jõuab. Päris paljudel olid pikad näod kui kuulsid, et peavad joogid tagant järgi kinni maksma. Lisaks teevad veel pillimehed ringi, et kõigilt raha korjata.

Boracayl kaua ei tasu viibida kuna see saar on pisike ja ammendab end suhteliselt kiiresti. Kuid korraks aja maha võtmiseks on täitsa sobilik koht. Söögid on seal superhead.

Ise olen käinud vaid Palawanil, Manilas peatusime vaid üheks ööks. Palawani kutsutakse „last frontier“, nii nagu ameeriklased Alaskat vist kutsuvad. Saar on Filipiinide kohta päris hõredalt asustatud, ühest kohast teise jõudmine võib päris aeganõudev olla. Port Bartonist El Nidosse läksime näiteks paadiga, umbes 6h, nägime lendavaid kalu ja saime ka vihma. Saab ka maad mööda muidugi. Looduslikult on mõlemad kohad viimase peal, arvatavasti kõige ilusamad kus käinud olen. Fotosid saab teiste reiside seast vaadata siit: http://nagi.ee/photos/tugg/sets/ . Lisaks tasub minna Puerto Princesa rahvusparki kus asub maailma pikim maa-alune jõgi, lisaks matkarajad vihmametsas. Ise võtsime igaks juhuks malaaria vastaseid tablette. Ööbisime sellises kohas: http://www.palawandg.clara.net/index.html . Päris idüllilised ööbimiskohad suurepärase köögiga. Viisaks seltskond nagu Palawanil vist üldse, mingit pidutsemist või veemotosporti kusagil ei täheldanud.

Julgen soovitada Palawani ja täpsemalt El Nido kanti. Võrratu loodus ja väikesaared. Boracay ei olnud minu jaoks.Liiga palju rahvast ja kära. eie reisist võib lugeda http://filipiinid.blogspot.com/

Hei-hei. Aasta aega tagasi sai Boracay'l käidud, millega jäime väga rahule. Nüüd tekkis võimalus natuke pikemaks ajaks (ca pooleks aastaks) Filipiinidele minna ja kuigi esimene mõte oli lennata tagasi Boracayle siis mõtlesime, et võiks esialgu peatuda äkki hoopis paljukiidetud Palawanil, kus me pole varem käinud. Internetist selle saare kohta infi uurides tundub, et tegemist on tõeliselt eksootilise ja suhteliselt privaatse paigaga…mmm täpselt see mida ma otsin! :) Ainuke mure on see, et olen lugenud päris mitmest kohast, et Palawanil on palju sääski…sääskede all pean siis silmas just malaaria saamise riski. Mure on seda suurem, et läheme reisile 6 kuuse lapsega, keda ei tahaks otseselt malaariaohtu seada. Need kes on Palawanil käinud oskavad ehk rääkida kuidas nende sääskedega seal siis tegelikult on? Eelmine kord kui Filipiinidel käisime siis külastasime vaid Boracayd, Manilat, Boholit ja Cebu…nendel saartel me ühtegi sääke isegi ei näinud. Ei kasutanud me ka malaaria tablette ega sääsetõrjevahendeid.

Ise manustasin igaks juhuks Malaronet. Sääsetõrjevahendit ei kasutanud. Samas mitte ühtegi sääske selle aja (veebruari lõpp) jooksul ei näinud.

Olin jaanuaris, kah polnud sääski.

Vihmaperioodil (juuni-nov) on sääski isegi maismaal rohkem, rääkimata siis saartest. Praegu on näiteks probleemne dengue viiruse levik (sääskede poolt edasikantav).

Küsiks huvi pärast, et palju sellise reisi eelarve võiks olla? Hakkas endalegi see huvi pakkuma =)

Tänud vastajatele. Ootaks muidugi hea meelega veel vastuseid neilt, kel Palawanil kogemusi moskiitodega (eriti neilt, kes käinud vahemikus november-juuni). Küsiks veel seda ka, et kas keegi on kasutanud nahale kantavaid moskiitode tõrjevahendeid - kas need aitavad üldse? Äkki keegi oskab mingit konkreetset toodet soovitada millega on positiivseid kogemusi? imz - oleme planeerinud selle pooleaastase reisi eelarveks ca 120 000 kahele täiskasvanule kokku (lennupiletid sisse arvestatud)...kui hästi läheb siis saab ehk isegi vähemaga hakkama aga halvimal juhul võib eelarveks kujuneda kuni 150 000.

Oleme olnud Palawanil kaks nädalat märtsikuus ja sääski/moskiitosid ei kohanud. Kui minek lõuna poole El Nidosse (kus on kauneim loodus), siis võtke kaasa piisavalt sularaha. Ainsas kohas, kus pangakaardi pealt suleraha antakse (Art Cafe), on vahendusprotsent 10.

Tõesti peaks juba inimõiguslased hakkama sellistele asjadele vahele astuma, või ongi teil plaanis sellest lapsest Mowgli kasvatada? Ja kui arvestada Filipiinide ebaturvalist liiklust, siis ei tahaks isegi täiskasvanuna ringi sõita. Muideks, looduskatastroofe ennustatakse ka sinna piirkonda.

Meeliz - suur tänu väga olulise tähelepaneku eest. Just El Nidosse ongi plaan minna...vähemalt teame nüüd, et sularaha tuleb kaasa varuda. punkel - väljume 16 november kell 13.30 Tallinna Lennujaamast Hong Kongi - need inimõiguslased võiksid selleks ajaks ennast siis sinna kohale orgunnida. Ja mis puutub ennustamisse siis 2012 ennustatakse ka maailmalõppu.

Kui keegi eestlastest on aastavahetuse paiku Palawanil siis võib võtta minuga ühendust: marju.aru@gmail.com Seltsis ikka segasem :)

Plaan on jõuda 4 detsembril Manilasse ja sealt tahaks kohe edasi sõita. Ilmselt peame öö veetma küll suurlinnas aga 5 detsembril siis edasi. Soov väga Palawanit külastada ja eelkõige El Nidosse jõuda. Acer kirjutab, et Port Bartonist saab laevaga. Google maps aga ei näita sellist kohta. Lennukiga saab vist Puerto Princessasse aga sealt edasi siis ainult mööda maanteed? Eralennukid on hirmkallid Manilast. Marjuana, kuidas sina sinna kavatsed jõuda?