Fotodelt mustade täppide eemaldamine

Mul nimelt selline mure, et fotokas otsustas inetult jäädvustada kõigile mu piltidele mõned mustad täpid (ilmselt purud) ning nüüd ma pean plaani, kuidas nendest lahti saada. Ühekaupa on muidugi mõista imelihtne, aga ma kujutan ette, et peaks olema mingi programm (või programmi osa mida ma pole seni avastanud), mis tunneb ära, et 3000 fotol on sama koha peal plekk ja eemaldab selle (mingi maskiga?). Mida te kasutate? Soovitate?

Ja see programm peaks siis ise suutma välja mõelda, mis kujutis ja värvid selle musta täpi asemel peaks olema? Pöördu krimisarja "CSI Miami" tegijate poole. Neil seal siuke imetehnika, et kõikvõimalikest udustest, poolikutest ja üksikutest fragmentidest suudetakse ideaalne, terav ja täismõõdus pilt kokku panna. Kas reaalsuses ka sellised progred olemas on? Ise küll hästi ei usu. Aga mine tea, ma pole proff ei fotograafia ega kriminaaluurimise alal. Samas kui Eestis mingeid pätte videosalvestiste või neist väljavõetud kaadrite järgi meedia abiga taga aetakse, siis need on küll nii udukogud reeglina, et vahel harva sealt midagi aru on saada. Nii, et kas CSI on siis ulme või pole Eesti Politseil lihtsalt pappi selliste progrede jaoks.
Mul endagi digiseebikale tuli see viga külge juba paar aastat tagasi, et jätab ühte serva mingi väikse laigu (töenäoliselt ka mingi tolmukübe kuhugi vahele vist sisse pääsend, aga pole uskund ja ka uurind, et mingi siuke progre olemas oleks, mis siis ise suudaks pildile õigete värvidega ja õige kujuga kujutise selle pleki kohale genereerida.

Pole ise teinud, aga guugelda removing dust from photos või midagi taolist. Sõna multiple otsingus peaks täpsema tulemuse andma. Nimetatud otsingu esimene tulemus on How To Remove Dust Spots From Multiple Photos in 4 Steps. Äkki saab sealt abi?

Asja nimi on noise reduction (näit Neat image programm)

http://www.neatimage.com/

Sõltub muidugi kui suured täpid on. Väiksemate korral peaks küll hakkama saama.

MkM..miks arvad, et see digimüra just on? Ma sain aru, et ikka mingid suuremad täpikesed.

Mitu vastust.

1) Selliste küsimuste puhul alusta sellest, et pane link viitega näitepildile. MkM vastas ilmselt puhtalt teemast mööda, aga ega me ju päriselt ei tea.

2) Kas fotokas teeb ka praegu piltide peale "musti täppe"? Ja see ilmneb pigem kinnise ava korral? Siis pöördu sensori puhastusse.

3) Google "dust removal" +photography aitab, aga enamik õpetusi käib üksiku foto kohta ja seda sa juba oskad. Üldiselt lõhnab korraliku PS skripitimise järele. Seda ma ei oska :(

4) 3000 fotot???? Sul on mingi tööstus? Või miks on tavalisel inimesel vaja korraga ära töödelda tuhandeid fotosid?

Kordan veel, puru (tolmukübe?) taolise laiguga saab Neat Image hakkama.

http://www.wimp.com/newphotoshop/ isegi kui ostad ametliku tarkvara siis peaks hind suht ok tulema kuna piltide arv on nii suur ja ilmselt lisandub veel juurde.

Vanad pildid vanadeks. Pole ka töötlemisega tegelenud.
Aga mina seaks kiirelt sammud remondimeeste juurde, fotod näpus. Äkki nad panevad hoobilt diagnoosi, kui vaja fotokale väike puhastus teha. Igatahes lihtsam, kui hakata järgmist 2000 fotot täppidest puhastama ja sellele aega raiskama.

Photoshopis saab mitut fotot korraga töödelda. PS'i saab ka illegaalselt alla laadida ja juhend on sellel üsna asjalik!

k.a. vabavarana on netist leida erinevaid progesid milledel kõigil nii omad tugevad kui nõrgad küljed. Raske on Sinu probleemile diagnoosi anda ning veel vähem aidata kui konkreetset probleemi visuaalselt ei näe. Äkki võtad vaevaks ja riputad kuskile serverisse (nt. upload.ee; nagi.ee vms.) probleemse näidispildi ja usu, et siingi foorumis liigub inimesi kes lihtsalt enese harimise mõttes enne arvutit ei sulge kui rahuldav tulem digipildi juures saavutatud...
vt. ka http://www.google.co.uk/search?hl=en&q=remove+noise+from+digital+picture&meta=

Parimat,
Aare

Aitäh kõigile, kes üht-teist soovitasid. Ma katsetan kindlasti kui ma aega saan (praegu kole kiire).
Vahepeal selgus kurb tõsiasi, miks sensori puhastusest abi ei ole - tolmuterad on põlenud filtrile (pikema reisi käigus) ja kuidagi satuvad sealt jälle valesse kohta põhjustades täppide taasilmemise paari nädala jooksul peale sensori puhastust. Filtri vahetus on aga kahjuks nii kompleksne ja keerukas protsess, mida keegi peale Pentaxi esinduse (photopointi) ei tee ning see seab küsimuse alla, kas on üldse mõtekas (arvestades fotoka amortiseerumist) näha vaeva fotoka remondiga. Muidugi, ma pean ka tunnistama, et mu fotokas saab võib-olla veidi suuremat koorumust kui normaalne oleks.
3000 pilti paari nädalaga pole midagi, täiesti normaalne on minu meelest teha 300-400 pilti päevas; väga head tulevad neist muidugi vaid mõned.