Gruusia kui reisisihtkoht

Minu seekordne sihtkoht Gruusia võitis mu südame, seepärast jätan siia ka postituse. Juhuks kui teiski reisipisik peaks tekkima, võite julgelt ühendust võtta.
Kõigepealt transpordist:
Loomulikult on kõik erinevad linnad omavahel ühendatud marshrutka (marsuuttakso) võrgustikuga, ehk siis kohapeal liikumise osas probleemi ei ole. Samuti toimib hästi rongi- ja bussiühendus, ehkki ise viimast ei kasutanudki. Hinnad on soodsad ja taskukohased, samas liikluskultuur on selline, et sunnib tihti aknast välja vaatamise asemel pigem silmi sulgema.
Majutus:
Kodumajutusi leiab kõikjalt, Lonely Planet on igati abiks ja suht usaldusväärne allikas. See on igaühe enda valik, kas võtab majutuse toiduga või ilma. Omast kogemusest ütlen, et perenaise valmistatud roog võib keele alla viia ja see, et Gruusias nii mõnigi kilo otsa lisandub on paratamatus.
Toit:
Süüa tuleb siin tõesti palju ja leib, juust, vein ning ülimaitsvad khinkhalid ja khachapurid on "must try" igal pool. Viimaseid valmistatakse erinevates piirkondades veel erineval moel, (kannavad ka erinevat nimetust), ja väärivad igal juhul soojast peast proovimist. Üldiselt on Gruusia köök 100% proovimist väärt ja kui juba kord "supra" laua taha saate, siis laske hea maitsta. Ka õlu on Gruusias väga hea, julgen soovitada.
Sihtkohad:
Me reis kestis 2 nädalat, mille vältel külastasime Tbilisit, Kazbegit, Borjomit, Vardziat, Batumit, Svanetit (Mestiat ja Ushgulit) ja veinipiirkonda Signagit. Marshrutkaga ringi sõites sai muidugi ümbruskonda päris hästi nähtud. Gruusias on mida vaadata ja kellele mäed eriti südamelähedased, siis saab neid kogu nende hiilguses Svaneti piirkonnas nautida. Kazbegi ja Mestia mäed on erinevad ja kui vähegi võimalik, ärge jätke Mestiat külastamata. Ehkki transport sinna on küllaltki vaevaline, on see kõike seda väärt!
Veinipiirkond tasub selles mõttes viimaseks jätta, et kui on soov Kindzmarauli veinitööstust külastada ja veini degusteerida ning kaasa osta, saab sealt soovitud koguse turuhinnast ~20% odavamalt. Pealgi pakitakse pudelid lennutranspordiks korralikult ära, kui vaid soovi avaldada.
Inimesed:
Grusiinide külalislahkusest räägitakse legende, aga see, mida me kogesime on sõnul kirjeldamatu. Üksikud erandid välja jättes, on see maa lihtsalt ülisõbralike ja abivalmite inimestega kaetud. Piisab veel vene keele oskusest ja eestlaseks olemisest, kui Gruusia rahva süda lõkkele lööb. "Bratja", "oooo, molotsõ" on igapäevased väljendid, seda eriti väiksemates piirkondades. Olge valmis selleks, et paljude vanemate meeste süda härdaks muutub ning nooruspõlve meenutused Pribaltikast pisaragi silma toovad. Paljud tahavad oma kogemusi turistidega jagada ja uskuge, neil on mida jagada. Kui te vähegi vajate abi, julgege küsida, kasvõi politsei käest. Teid viiakse või käsikäes kohale. "Problem netu" on iga grusiini sõnavaras käibel ja tõepoolest, ma isegi ei oska öelda, et oleks seal ühtegi lahendamata probleemi esinenud.
Millal minna?
Grusiinid ise ütlevad, et suvi on turistiderohke (juuli-august), ent mina arvan ka, et kevad ja sügis on väga head ajad, samuti talvel suusahooajal. Endal on plaan veel sügisel minna veinipiirkonda ja pererahva juures ise veinitegemise tarkust koguda. Õigemini tegi pererahvas meile ise selle ettepaneku ja patt oleks sellisest võimalusest mitte kinni haarata.

Aga kuna kõike niikuinii kajastada ei suuda, siis kui kellelgi huvi spetsiifilist infot saada, kirjutage ja vastan siis juba otse.
See maa on seda väärt, et sinna uudistama minna. Kasvõi seljakotiga ja omal käel, nagu meie seda kolmekesi tegime (3 naist seejuures).

Head reisimist!

Jane
jane.juhanson@mail.ee

Olen ise umbes samasuguse reisi Gruusias ette võtnud ja 101% eelkõnelejaga nõus. Meie sealseks reisikaaslaseks ja sõidutajaks oli kohalik taksojuht, kes sõitis vaevu vaid kütuse raha eest ja vedas meid sinna, kuhu soovisime ja näitas neid paiku , mis tema meelest olid vaatamist väärt. Väga tore meheke oli. Samuti olid seal uskumatult hea toit ja südamlikud ning lahked inimesed. Pole kusagil seni reisitud paikades nii suurepärast emotsiooni saanud kui Gruusias. Plaanin minagi sel aastal ehk uue tripi sinna teha.
Minge kindlasti need kõik, kes te seni veel kahtlete, kas minna, või mitte Gruusiasse.

Olen ise Gruusiasse suvel minemas. Tore kuulda, et positiivsed mälestused.
Motomees, kas sa oskaksid ehk selle toreda mehe kontakte jagada, kes Teid seal ringi sõidutas? Kasutaks ise ka hea meelega soodsat võimalust.
Tänud!

Rahvuslik lennukompanii Estonian Air avas esimest korda oma 20 tegutsemisaasta jooksul lennuliini Tallinnast Gruusia pealinna Thbilisisse.

http://majandus.delfi.ee/news/tarbija/fotod-ja-video-estonian-air-avas-thbilisi-lennuliini.d?id=64224947

3 päevakest juunis Gruusias sisustada vaja - Musta mere äärde?

Kuna reisiks on vaid nädalake ja sellestki poole röövivad asjatoimetused Tbilisis ning seal ümbruses, siis jääks nii 3–4 päevakest, et veel midagi kogeda-näha-teha Gruusias. Kuna on suvine aeg, siis ise mõtlesin, et võiks selle ikkagi Musta mere ääres veeta. Ise mõtlesin, et kui minna öörongiga Tbilisist Batumisse, siis oleks tervenisti kolm päeva kasutada. Ehk on ka soodsaid ja hea asukohaga öömaja soovitusi? Esimesel päeval võiks seal vast niisama isgei ringi vaadata, linna uudistada, kohalikul turul käia, head sööki-jooki, merd ja päikest nautida. Sealne botaanikaaed ja Gonio kindlus pidavat ka olema külastamist väärt. Kui need võtta päeva nr 2 plaaniks, jääks üks sisustamist vajav päevake. Kes on seal kandis käinud, küsimus teile – mida peaks seal kindlasti tegema ja kogema, ehk mõni väljasõit kuskile teise linna, kust siis hilisõhtul alustada teed Tbilisi lennujaama? Või oleks midagi hoopis põnevamat võimalik nende kolme päevaga teha? Tean, et vaatamisväärseid kohti on seal küllaga ja mägedesse minekuks plaaniks ilmselt juba uue reisi, aga oleks kena, kui keegi jagaks muljeid ja arutleks selle esialgse plaani mõttekuse üle :) Tänu ette!

Kel Gruusias soov ringi sõita, siis võin soovitada üht Tbilisi kohviku-peret. Naine peab kohvikut ning pakub tõesti imehead kohvi ning mees sõidutab turiste soovi korral siia-sinna. Käisime temaga Gruusia sõjateel ning ka Kahhethis veine maitsmas. Näitab nii kultuuriväärtusi kui ka kõike muud huvitavat. Soovi korral on kohviku meil: mesxi.maia@mail.ru.
Ja Gruusia on tõesti vägev. Neli päeva möödusid nii kiiresti, sest nii huvitav oli. Toidust pole mõtet rääkidagi, kui maitsev see oli...

Kui palju nende korraldatud ekskursioonide eest maksite? Mis keeles suhtlesite? Meil minek oktoobris. Paneme plaani kokku, kuhu minna ja mida vaadata.

Ootan ka endiselt mõnd head soovitust Batumi ja selle ümbruse kohta :)

Keskmiselt on pikk päevane reis autoga, nagu meie tegime, inimese kohta 20-25 euri. Hotellide või reisifirmade kaudu kuskil 70-100 euri, vähemalt nii meile pakuti erinevatest kohtadest.

Kas keegi on Gruusias autoga ka ringi sõitnud, nii et ilma kohaliku juhita? Mis olukord on? Liiklus ei pidanud kõige lihtsam olema? Palju nt bensiin seal maksab? Ja kas bensujaamasid on piisavalt?

Varsti plaanis lennata Gruusiasse, seal sõiduvahend rentida ja siis omapäi Gruusia kauneid paiku vaatama sõita. Mõned kasulikud nipid ja info oleks teretulnud:)

Üks asi veel. Plaan on kindlasti ka koobaslinn Vardziat külastada, aga sinna minek pidi läbi mingi peidus tunneli minema? Oskate ehk vihajata, kuda sinna ligi saab?

Keegi Khertvisi kindluse juures ka käinud on? On vaatamistväärt? Kust kaudu sinna läksite?

Tänud ette,

Margus

Olen sõitnud Gruusias ringi Tbilisist renditud dziibiga. Läbisin omapäi marsruudi Tbilisi - Kazbegi - Shatili - Tbilisi ja koos kohalikuga, vaheldumisi roolis, Tbilisi - Borjomi - Vardzia - Dmanisi - Tbilisi. Liiklus oli pigem hõre ja minu meelest üldse mitte hull. Tbilisi on pisut peavalu, aga mujal on ok. Eks nad armastavad pimedaid möödasõite pisut rohkem kui oleks tervislik, seega tähelepanelik tasub selles suhtes olla. Bensiinijaamu on, mingi hind on kuluarvestuses säilinud, 122 GEL, aga paak polnud siis päris tühi, täpseid hindu kahjuks ei mäleta. Aeg oli september 2011.
Autorent on seal muidu korralikult kirves, pisema auto puhul vast mõistlikum (mul oli vaja Shatili tee jaoks midagi kobedamat).
Ei mäleta küll mingit tunnelit või orienteerumisprobleeme teel Vardziasse. Siltide järgi sõitsime. Pisut enne Vardziat on paremal pool teed maja juures saiamüügi silt (traditional bakery). Tädi küpsetab saia ja müüb seda, tasub proovida, väga nämma. Midagi peale gruusia keele ta küll ei räägi, aga hakkama vast ikka saab.
Khertvisi kindlus on Vardziasse mineva tee ääres, üleval mäe otsas, paistab kaugele. Auto saab kohe mäe jalamile parkida, seal on pisike parkla. Kindlus nagu kindlus ikka, vaade on hea :) Piletimüüjat vms seal polnud, vaba läbipääs.
Kui sinnakanti sõit ja huvi looduses hulkuda, siis soovitan peatuda Atskuris Nick & George Guesthouses. Silt on tee ääres, maja ise jääb pisut kaugemale, tuleb majade vahel sõita ja kohalikelt küsida. Superlahke pererahvas, perenaise nimi on Maia. Söödavad lõhki ja korraldavad matku Kharagauli looduspargis jala või hobusega. Saun on ka. http://www.travel-tbilisi.com/Guesthouse_Nick_George

Ma panen ka värsked mälestused Georgia reisist siia kirja, ehk on mõnele abiks.Eriti mis puudutab väikesi nüansse. Meie reis kestis 9 päeva, reisisme 4kesi. Me läksime suht ilma ettevalmistuseta. Jõunud keset ööd Tbilisi lennujaama, otsustasime paar tundi sellel rohelisel kunstmurul magada. Ööbiskohta meil broneeritud polnud ja linnas poleks pimedas midagi teha olnud ka. Kl 7 paiku läks lennujaamast linna buss (nr 37)-minu meelest maksis pilet 2 lari või midagi sinna kanti. Rong käib ka lennujaama-linna vahet, aga see oli lennuki saabudes just lahkunud. Sõit selles bussis oli muidugi omamoodi seiklus, piletit sai osta aparaadist, aga parajat raha meil muidugi polnud. Sõitsime "jänest" kuni peale tuli kontroll. Aga ta ei pahandanud, vaid aitas meil piletid ära osta. Käisime siis pool päeva Tbilisis ringi, käsime turul, vaatasime kuidas leiba küpsetati ja sõime muidugi ka. Kesklinna pool kohtasime ühes pargis Irakli nimelist meest, kes pakkus meile ekskursioone linnas ja lähiümbruses, ühtlasi sõidab ka taksot kui vaja. Ta viis meid Mtskhetasse, mis on üks vanimaid Georgia linnu ja olnud kunagi ammu-ammu ka pealinn. Siis käisime veel Uplistshikes-koobaslinnas, see oli tõesti väga huvitav, üks kohalik giid rääkis meile selle kohta täpsemalt ka. Ausalt öelda oleks ilma giidita mulje tunduvalt lahjem jäänud. Mida nende ekskusrsioonide osas veel meeles pidada, et mehed lühikeste pükstega kirikutesse sisse ei saa, naistel peaks olema õlad/pea kaetud. V.a ühes Tbilisi kirikus, kus 5 lari eest sellest enam probleemi ei tehtud. Õhtul võtsime kursi rongijaama, sest meil oli plaanis sõita öise rongiga Batumi ja hakata sealt siis peatustega tagasi tulema. Öise rongi pileti 4ses kupees maksis mu mälu järgi ca 20 lari inimese kohta. Me olime rõõmsad, et saame lõpuks horisontaalses asendis end välja magada, ent rongis oli nii tugev konditsioneer ning meil nii vähe sooju riideid, et me kõik külmetasime terve tee. Lisaks polnud seal patju-tekke-linu, mida me hellitatud eurooplastena eeldasime, tualett avati alles poole sõidu peal ning kõrval panid kohalikud pidu :) Aga kohale me ikka jõudsime, varahommikul. Taksojuhid on Georgias üsna peale pressivad, nt tuli Batumis, kohe kui rong saabus, üks meie kupee ukse taha oma teenuseid pakkuma. Ja peab olema äärmiselt ettevaatlik, sest ehkki nad ütlevad "sõbrad" ja "külalisi me ei peta" siis tegelikult pole see alati mitte nii. Sa võid saada 10m eemalt hoopis teise hinna ja teise jutu. Igal juhul saime sellelt taksojuhilt veidi lüpsta :) Aga see peremajutus mis ta meile välja pakkus oli igati ok. Tuba 4 voodiga, isegi kraanikauss ja külmkapp, loomulikult TV, mis on nende meelest kõige olulisem detail kohu sisustuses,WC ja dušs olid hoovi peal. Aga normaalne vastuvõtt ja asukoht kohe kesklinnas. Paar päeva veetsime siis Batumis,mis on väga kaunis ja uhke linn, ehkki seal käib sellise hooga ehitus, et liigelda on üsna keeruline. Aga kui see kõik neil kord valmis saab...Nad on silmailule palju raha kulutanud, eriti valgustusele. Samas kõigele lähenetakse nii, et noh enamvähem püsib koos ja kaugelt on ju kena vaadata. Võiks ju nt. investeerida osa majutusest saadud raha dušši remontimisele, aga milleks kui püsib niisama ka koos. Batumist jäi meelde rannapromenaad, laulvad ja 3D purskkaevud, delfinaarium ja loomulikult vapustav botaanikaaed. Rand on muidugi kivine ja ilma plätuta seal raske liigelda, aga mõnus ikkagi. Ja veel üks Gruusiale omane detail- ära iial arva, et midagi tasuta saab ehkki hinda pole kuskile märgitud. Keset randa asus selline valge PVC riietumiskabiin. Ühtegi kirja polnud peal. Vahetasid riided ära, siis tuldi ligi ja öeldi aga see on tasuline-maksa 1 lar :) Sama on tualettidega- väga tihti on tualettideks nn auk maa sees. Käid siis suure hädaga seal ära, pärast esitatakse arve- 2 lari. Paberi rull hoidke pidevalt kotis varuks, sest seda üldjuhul pole. Ja täitsa vabalt võib olla, et hind tekib näo järgi. Kui ei maksa, siis nad tõstavad hädakisa ja politseisid on neil iga nuka peal, no neid on tõesti kõikjal ja väidetavalt pole neil seetõttu ka kuritegevust. Muuseas alkoholi võib avalikus kohas, nt pargis vabalt tarbida, aga kui tunned end liiga mugavalt ja tõstad jalad pingile, siis tullakse riidlema. Batumist sõitsime marsaga edasi Kobuleti linna, mis on oma olekult nagu Narva-Jõesuu laadne koht. Linn on 11 km pikk ja seal on 2 tänavat ning rannariba. Natuke meenutas see vaesema inimese Batumit, aga rand ja vesi on sama. Seal oli park kõik üles kaevatud ja tahavad vist augustiks, kui algab õige puhkuse hooaeg kõik valmis saada. Praktiliselt igas majas üüriti välja ka tube. Hinnad olid näiliselt odavamad, ka majutus, aga kui tahtsid ka voodilinu ja tekke-patju, siis 5 lari per nase juurde. Nii see summa kasvas umbes samaks kui kõrvallinnas. Me magasime tookord ilma linadeta :) Mõistlik on mingi oma lina ja väike matkatekk kaasa vedada. Üldiselt mingit erilist muljet Kobuleti ei jätnud, sealt edasi põhja poole on veel üks väike linn Ureki, kus pidavat olema liivarannad ja mida kohalikud ise soovitasid, aga me ei jõudnud sinna. Startisime hoopis marsaga Borjomi poole (ümberistumisega). See on väga mõnus linnake, jälle ehitusplatse täis, aga ikkagi mõnus. Ilusad mäed muidugi ja väga hea õhk. Peatänava lõpus on suured väravad, mis tõotavad ligipääsu Borjomi vetele. Sissepääs 50 tetrit ehk pool Lari. Selle eest saigi ainult väravast sisse ja 10m edasi asuvate kraanide juurde, kus sai omale pudelisse sooja Borjomi lasta. Edasi tulid- WC-2 lari, tuba, kus võimalik tutvuda Georgia maketiga- 2 lari ja terve rivi lõbustuspargi atraktsioone,suhkruvatti ja jäätiseid- igal ühel oma hind. Aga selle kõige vahel voolas ka jõeke ning see oli väga kaunis jalutuskäik. Õhtul sõitsime köisraudteed pidi üles mäkke, kust oli ilus vaade ja restoran. Ettekandja oli väga sõbralik ja kattis meile laua kohta, kust avanes kõige kaunim vaade. See õhtusöök jääb küll kauaks meelde. Ööbisime ühe vanaproua juures, kes oli olnud elu aeg vene koolis matemaatika õpetaja ja kes sai väidetavalt nüüd pensioni 150 lari kuus, mis on uskumatult vähe. Järgmisel päeval külastasime veel rahvusparki, tegime seal ca 3 km ringi ning sõitsime õhtul rongiga tagasi Tbilisi. Viimased 2 päeva veetsime siis seal ringi kõndides, vana Tbilisi on väga kena ning muidugi väga künklik. Muuseumides ei käinud, tutvusime niisama linnaga. Käisime ka väävlisaunas, mis oli omamoodi kogemus. Külastasime restorane. Tbilisi vanalinna osa on üsna euroopalik- seal on ka muid kohti kus süüa kui Gruusia kohalik, WC-d on korralikud, on jahutussüsteemid, osades kohtades ka wifi. Kaardimaksevõimalus oli neil ka mõnes kohas, aga see oli mingi eriline QR-koodi süsteem ja me ei saanud sellest päris täpselt aru. Me üldiselt proovisime külastada ikka gruusiapäraseid söögikohti ja see kõik oli väga maitsev, aga ausalt öelda tekkis viimasel päeval mingi seletamatu isu jogurti ja kala järgi :) Muidu on inimesed sõbralikud, küsivad kohe, et kust pärit ja kas vajate abi, tullakse jutustama. Tbilisis on ka väga palju kerjuseid ja selliseid nahaalseid, kes lihtsalt astuvad sulle teele ette ja hoiavad varrukast kinni, ka lapsi. Ning tohutul hulgal kasse ja koere, kes loevad restoranides su suutäisi ja loodavad ka palakesele :)
Soovitan soojalt Georgiat külastada, see on suurte võimalustega maa.

Meil ka minek sept.lõpus 10päeva
Kas hommikul Tbilisist Bathumisse rongi ei lähe?

Läheb küll 10.10, me lihtsalt ei tahtnud päeva kaotada. See sõidab sinna mingi 6 tundi. Siit saab vaadata rongi aegu.
http://www.railway.ge/?web=1&action=page&p_id=479&lang=eng
Kui tahad Batumisse, siis õige sihtkoht on Makhinjauri- see on natuke Batumist eemal ja sealt saab siis võtta nii takso kui ilmselt ka marsa.

Vaatan,et ka 8.00 läheb ja meil vaja tegelikult Khobuletisse aga ega seal vahet pole

Lugesin siin postitust, et Tbilisis peab naine kohvikut ja mees sõidutab soovi korral turiste.Hind tundus ahvatlev.Saatsin ka meili, aga see ei läinud kohale.
Minek septembri alguses ja tahaks seal loomulikult ka mõned vaatamist väärivad kohad läbi käia.Firma Visit Georgia saatis oma hinnakirja, mis suhteliselt kallis.Kui muud varianti pole, tuleb nendega minna, esialgu otsin odavamat võimalust.Kas on keegi, kes just äsja saabunud Tbilisist?Kas on seal ka selliseid nn."tänavalpakkujaid" nagu Krimmis ,kes korraldavad ekskursioone odavamalt kui ametlikud reisibürood?

Heippadi hoo

Lähme samuti Gruusia nüüd oktoobris 5.-17.10.2012. Lähme omal käel lihtsalt maad uurima. Seega igasugused soovitused ja mõtted nii ööbimise, kui transpordi kohapealt teretulnud. Kes veel reisule siis äkki kohtume Gruusias :)

Georgia (Gruusia) on tõesti tore ja odav maa. Olen seal aastakümneid käinud, 2012 augustis käisin jälle. Tbilisis ja Kazbeki mäe tipus. 2013. aastal lähen uuesti mägimatkale Kazbekile, Tbilisi, Batuumi jne. Kaasa võtan peagi algava Harju Matkaklubi kursuse lõpetanuid, sest Kazbek on piisavalt tõsine mägi.
Pikemalt loe kodukalt http://yloka.era.ee/ 'Blogi/uudised' ja 'Matkakursus' all. Ülo, matkatreener.

EA pidi ju lõpetama otseliini Tbilisisse 14.10.Kuidas tagasi tulete?Läbi Riia?

Muutsime juba kuupäevasid ja siis pakuti tagasitulekut 16.10, ju siis seda kuupäeva ei reklaamitud. Oleks väga huvitatud sellest kohvikuga öömaja kontaktist, kui kellelgi on. Või siis mõnest teisest kenast kodumajutusest, kuhu perega võiks minna. Tänud ette