Haid:(

Äkki loll küsimus aga kuidas on seal kandis lood haidega?

Ming arutelu TripAdvisoris http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g294226-i7220-k2592325-Sharks_in_Bali-Bali.html

PS! Väikeste rifihaidega olen sulistanud Polüneesias ja Maskareenidel. Need on ohutud. Üldiselt on reaalsed hairünnakud inimese vastu ikkagi üliharvad. Ookean on haide jaoks toitu täis, inimene pole kindlasti esimene valik.

Bali vesi on hai jaoks liiga soe

Mina nägin seal sukeldudes haid 2 korral, kuid need olid nii meetrised, kes põgenemismõtteid ei tekitanud. Üks oli kivi all peidus, sikutasin sabast, ehmus ja lasi varvast.

732- mis sooja vee jutt see on? Ise olen haidega kokku puutunud Borneo rannikul, Kariibidel, Araabia meres, Vahemeres, jne.

Enamasti näeb tõesti haisid, kes on vaid meetri ringis (blacktip, whitetip, grey reef shark) ja mõnikord madalas vees isegi haibeebisid. Suuremate haide puhul on kogemused olnud pigem sellised, et nemad näevad sind kui vastupidi. Silmanurgast olen sukeldudes näinud hammerhead'i ja vist ka ühte tiigerhaid, aga viimases päris kindel pole. Suurematel haidel on oma territoorium ja kui sinna satud, tulevad ja vaatavad järele mis toimub. Ujujatele ei tohiks Bali olla probleem, sukeldujad just pigem otsivad neid.

Carolina, hammerhead on vasarhai:)

On jah, linkisin inglise vikisse nüüd eesti artikli külge, sest kust mujalt siis liiginimesid ikka keset ööd teada saab :) Teiste haide nimed eesti keeles on siis musttipp-riffhai, valgetipp riffhai ja hall riffhai. Hoiame joont :)

marks66 - Vahemere temperatuur on Bali rannaveega võrreldes siiski päris jahe :)

Kuid Bali vetes leidub ainult väikseid kuni meetriseid reef sharke ja neidki tuleb tiku ja tulega taga otsida, suuremad haid eelistavad jahedamat vett. Samuti pole ju enamustes Tai randades haisid. Seda juttu kinnitavad nii kohalikud, kui internet.

Kes tahab hai rünnakutest paremat ülevaadet saada, siis tasub külastada: http://www.flmnh.ufl.edu/fish/Sharks/Statistics/GAttack/World.htm

732, Vahemeri lihtsalt üks näidetest. Minu nimekirjas ju ka Borneo saare veed, mis on sama soojad kui Bali omad. Vt. lisatud tabelit: http://en.wikipedia.org/wiki/Shark_attack (eelmises 732 lisatud postituses). Vaata Kariibide statistikat (Antillid-Bahama), kus viimane fataalne rünnak 2010, Okeaanias 2011. Juhib seda edetabelit USA ja eriti palju on juhtumeid Floridas. Osad suured haid nagu mõrtsukhaid, eelistavad jahedamat vett (+12-24 C) oma toitumisharjumuste poolest. Lisaks armastab "suur valge" avavett, sest ta ründab üldiselt "alt ülesse", mis madalas rannavees pole eriti võimalik. Üks märkus veel: kuna inimesed üldiselt väga jahedas vees eriti ei uju, siis statistika näitab rohkem rünnakuid, kus veetemp. +18 ja üle. Üldiselt: erinevad haid armastavad erinevaid temperatuure. Muideks, kõrgemad temperatuurid meelitavad kohale ka mitmeid liike suuri haisid nagu tiigerhaid (leidub korallsaarte vetes ja laguunides!) ja härghaid. Palju juhtumeid seotud just viimasega, sest ta tuleb madalasse ja ka magedasse vette). http://www.sharkattackfile.net/species.htm Üsna hiljuti pures Punasese meres hai ühte Eestist pärit turisti, ja üks vanem saksa turist sai surma. Costa Rica's suri noor surfar aasta tagasi; Costa Rica Cocos Island' ümbrus kubiseb vasarhaidest. Lõpetuseks Taimaast ja Indoneesiast (kuhu kuulub ka Bali): http://www.flmnh.ufl.edu/fish/sharks/statistics/gattack/MapAsia.htm Siit nähtub, et Tais 2000ndal aastal fataalne juhtum. Nõus sellega, et Tais väga vähe juhtumeid:)

Üks pikk ja põhjalik artikkel haidest: http://www.lrb.co.uk/v34/n15/theo-tait/dont-wear-yum-yum-yellow

Kokkuvõtteks: haidele ei maitse inimesed, nad ründavad inimesi ainult siis, kui nad arvavad, et see on mõni rammus delfiin või hüljes vms.

Artikli nõuanded:

  • ära mine ujuma päikesetõusul või -loojangul, sest siis on haidel söögiaeg
  • ära uju sogases vees, eriti jõesuuetes
  • ära urineeri vette, ära mine ujuma, kui sul on lahtisi haavu, mis võiksid veritseda
  • ära mine koeraga ujuma, väldi suurte kalaparvede läheduses ujumist
  • ära kanna eredas toonis ujumisriideid, eriti mitte neoonkollast (mida on hakatud nimetama haiuurijate seas ka "yum yum yellow"

Päris huvitav oli ka teada, et: "Research reveals how uninterested sharks are in preying on humans. Acoustic tag data shows that great whites spend a great deal of time swimming just off some of South Africa’s most popular beaches. Marine biologists on aerial spotting missions see them ‘swimming among the bathers and the surfers. We see it from the air and everyone’s blissfully unaware and quite happy.’

Nii et liigseks muretsemiseks pole põhjust, suurem tõenäosus on oma kodus surma saada kui hairünnaku tagajärjel.

Jaa, välgulöögist ka suurem tõenäosus surma saada. Paarinädala tagune austraalia surfari surnukspuremine kinnitab järjekordselt fakti, et surfar surfilaual lebotades näeb hülge moodi välja küll. Nõus Carolina'ga, et liigseks muretsemiseks küll põhjust pole. See Lõuna-Aafrika randade uudis on küll huvitav, isegi ujunud seal:)

Küsida ükskõik milliselt sukeldumisinstruktorilt kes teevad nendes vetes sukeldumisi ja nad kõik võivad sulle öelda, et hai on küll viimane oht, pigem aetakse neid vaesekesi seal taga et ühte fototki saada või on nad nii harjunud inimestega, et nad oskavad toidu nimel nii mõndagi juba teha..

Pole küll seni sukeldudes haid näinud (Tais Ko Taol ja Lõuna-Aafrikas Sodwana Bays), kuid oleks tahtmine pigem näha. Olen nõus- Suure valgega kokku ei tahaks kunagi saada, kuid on väga palju hai liike, kes sukeldujat kunagi ei ründa. Ei tea kas vastab tõele, aga olen kuulnud, et sukelduja on hai silmis suurem objekt(eriti kuna väljahingatav hapnik teeb nende silmis veel suuremaks ja lestad). Haid ei pidavat endast suuremaid objekte ründama.