Hamburglased Tartus

Meile tulevad järgmiseks nädalavahetuseks külla 2 kutti Hamburgist ja ise elame Tartus. Nad on mõlemad 23 ja tahavad enamjaolt pidu panna. Aga palun soovitage, kuhu võiks neid veel viia. Sest nad tulevad niivõrd suurest linnast ja siin nagu otseselt tegevust ju eriti ei ole. Mul pole aimugi, kuhu neid Tartus 4 päeva järjest viia ja mida teha. Või kui saaks autoga kuhugi lähemale viia, siis kuhu? Palun andke nõu.

1.Teater Vanemuine 2.Ülikooli raamatukogu 3.Oskar Lutsu majamuuseum 4.Spordimuuseum 5.Tartu Ülikooli ajaloomuuseum 6.Laulupeomuuseum 7.Linnamuuseum 8.Loodusmuuseum 9.KGB kongide muuseum 10.Eesti Rahva muuseum 11.Mänguasjamuuseum 12.Keraamikagalerii

Ürituste kalendri leidmiseks mine lehele www.tartu.ee

Ja üldiselt, ei tasu siin lahmerdada, et Tartus midagi teha ei ole.

No lisaks eelpool-loetletuile on Tartus mõned muuseumid veel. Aga kui nüüd ise nende Hamburgi kuttide kingadesse astuda, siis mõtlen mida võiks pakkuda just sellist mida meil on ja mujal pole. Kui juhtub ilus ilm olema siis mina teeks umbes sellise tiiru -Raekoja plats- Rüütli tänavalt ülikooli juurde, Postimehe maja- Ülikooli vana kohvik-Karl XII mälestusmärk-Krooksust mööda Supilinna vanade puumajade rajooni. Marja tn treppidest üles, üle Toome , Inglisild, Kuradisild, lossivaremed ja nende ümbrus, Liivi tänavast Veski tänavale kus elas V.Lenini vend, samas majas elas ka semjootika isa J.Lotman, selle vastas Eesti Rahva Muuseumi praegune administratiivhoone, end Tartu Kohtumaja, edasi ERMuuseumi näitusemajja. Kui nad on üliõpilased, siis seal lähedal on ka ülikooli korporatsioonidele kuuluvad hooned. Või siis Inglisillast alla, kus võib juba pidu alustada kas Püssirohukeldris või Pirogovi platsil või südalinnas. Ah jaa , Jaani kirik , mis vist on omapärane just selle poolest et see restaureeriti arhitektide kujutelma põhjal kuna ehitisest endast oli nii vähe säilinud. Torni peaks ka ronida saama. Ja seal lähedal vist KGB muuseum. Ja raekoja platsil võib kellamängu kuulata. Oma külalistele olen sellise käigu teinud, ka Hamburgist tulnutele. Aga minu Jaapani külalisele jättis kustumatu elamuse Hiinalinn, aga see oli aastatid tagasi ja seda praegu sellisel kujul vast enam pole. Ühest aknast vaatas meile väike vasikas vastu!!! Kui kaugemale siis soovitaks Peipsi vanausulite külasid, ise pole käind ja kuna ei ela enam ka Eestis siis soovitan ka nii vanade mälestuste järgi.

23-aastased kutid muuseumi? Ärge tehke nalja!!!

Aga seenele või jõhvikale võite küll minna. Loe näiteks lugupeetud noorpoliitiku sulest: http://kadrisimson.blogspot.com/2010/09/veider-komme.html

Veidi üldisemalt mõteldes ei oskaks ma ka Tartus külalisi võõrustada. Kultuuri seal, jah, veidi on - tonlistilt hea list. :) - aga kui külalised sellest ei huvitu? Ma jääks küll hätta.

Kurb, kui 23-aastaselt (selles vanuses võiks juba ülikool lõpetatud olla) ollakse sellised tühisused, et Tartusse ja laiemalt võttes Eestisse tulekuks pole muid huvisid kui pidu panna. Õhtumaade allakäik...

Ma võtaks küll vähe laiemalt ja lõdvemalt. Kultuuriprogrammi jagub Tartus paariks päevaks max, seega terve Lõuna-Eesti on teie päralt. Miks mitte kerge kalastamine (kasvõi forellipüük), seente korjamine on ka päris hea eksootika, rääkimata imelistest loodusvaadetest näiteks Rõuges.

Mõned aastad tagasi käisime oma Tartus elavate ameerika tuttavatega seenel. Nad juba ette olid põnevil, olid maitsnud eesti moodi valmistatud nii kukeseenekastet kui marineeritud puravikke. No metsas oli imetore ja seeni oli palju, eriti ameeriklastele, kes aga korjasid maast korvi kõiksugu enam-vähem seenelaadeid ilmutisi. Kui siis kodus vaatama hakkasime,osutusid pooled muidugi mittesöödavateks, aga kõlbulikke oli ikka ka. Hiljem kuulsin salamisi pereisalt, et nad viskasid kõik seened minema kuna ei osanud neist midagi valmistada ja ei uskunud päris kindlalt ka kas allesjäänud olid ikka söödavat sorti...Aga üritus ise meeldis neile väga ja olid kohe nõus järgmine kordki seenele minema.

Tonlist - kurb pole mitte see, et 23-aastased tahavad pidu panna (kuidagi tuleb enda lastele ju ema leida), vaid see, et Eestisse tullaksegi pidu panema ja odavaid naisi otsima. Võimalik, et Barcelonasse või Pariisi minnes deklareeriks samad kutid oma huvideks hoopis "arhitektuur" või "kujutav kunst".

Ma pigem ka vist muuseumi ei viiks. Kui siis KGB kongidesse ja Lennundusmuuseumi. Aga minu arvates on kõige tähtsam, mis sellisel lühemal reisil reha - lasta neil elada natuke konkreetse linna rütmis. Polegi tarvis mütata ühest kohast järgmisesse, vaid lihtsalt linna peal ringi käia, vaadata erinevaid linnaosasid (eelpoolsoovitatud marsruut jalutamiseks imehea) ja lihtsalt tunnetada seda kohta.

Peipsi äär on ka võrratu, ehkki peoloomad võibolla sellest ei huvitu. Ma rendiks maja Nina külla ja oleks seal öö - ärkaks järve ääres, kõik on nii vaikne. See on Eesti. Või seenemets, tõepoolest. Kõnnid, kõnnid ja kedagi pole. Pärast saad veel mõnusa eine ka kohalikust toorainest teha.

Kui nad siia tulevad siiis polegi neile mõtet otsida suurlinna elamust. Või seda kunstlikult tekitada. Äge on just see mis meil siin on. Mis võib kohati väljendudagi just palju puudumises ja maaläheduses.

Või seenemets, tõepoolest. ... Pärast saad veel mõnusa eine ka kohalikust toorainest teha.

Või saadad sakslased turule seeni müüma. Siis ei pea nad ka "söödav, mittesöödav, mürgine" pärast põdema. Ütled, et ostjad ise sorteerivad :)

Vahet ole, kas Barcelonas või Pariisis. Siin Hispaania lõunarannikul näen neid 20ndate alguses tegelasi ikka ennast väga vabalt võtmas- britid, sakslased, kohalikud. Mis muuseumid? Telekas näitab ülepäeviti, kuidas järjekordne briti või saksa noor on Mallorca hotellides balkooningul (rõdult bassu kargamine) surma või vigastada saanud. Ennem muidugi kõva gramm hinge taga. Rääkisin just ühe ontliku heast perest briti tütarlapsega, kes nägi mu seljas Kilimanjaro särki ja küsis, et mis see Kilimanjaro on. Seletasin, et Aafrika kõrgeim mägi, kas ta koolis pole seda õppinud. Ta vastas, et ei huvita kool, huvitab pidu, enda mällerisse joomine. Muidugi, ei saa nii suhtuda, et kõik teismelised või natuke vanemad nüüd kõik sellised peoloomad on ja midagi muud ei huvita. On taibusid, ja vahepealseid, kes pidutsevad, aga ka huvituvad loodusest, ajaloost, kultuurist. Nõus Kurimoori ja teiste vastajatega, kes pakuvad laiemat tegemist: seenele, Emajõele, Parvemajja Emajõe Suursoos http://www.veematkad.ee/?id=5&lang=et, ühel õhtul siis ka kuhugi ööklubisse.

Tripp, mürgiste seente müümine on karistatav.

Täna nägin ühe kaubanduskeskuse kõrval kahte noort poissi laigulistes ülikondades puravikke müümas. Kui ma neile ligi astusin, siis pilgud keerati maha... Natikene kahju hakkas neist (ausõna!)

See on ju siin kena mõte/ rahateenimisvõimalus " ka Hamburglastele".

Tuli meelde veel, et meil ju Lõunakeskuses ka Ahhaa. See võib ka äge olla.

Olen täheldanud, et välismaalastele on põneva mulje jätnud klubituuri juures just see, et klubid asuvad lähestikku ja ühe öö jooksul jõuab mitmes kohas käia (= jalgsi). Lõpetamiseks Zavood!

kuidas hamburglased Tartuga rahule jäid?