Harz on külastamist väärt

Kahetsusväärselt vähe kohtab meie meedias reklaami ja infot Harzi kohta. Olles korduvalt sealkandis käinud, on meie pere saanud selle regiooni fänniks. Ilus loodus, maalilised vaated, ajaloolised piparkoogimaju täis linnad, vahvad loomapargid, matkarajad, kultuuriobjektid,SPAd, praktiliselt sääse, puugi ja parmuvaba ka südasuvel, turistimasside puudumine, mõistlik hinnatase - need on peamised argumendid, miks Harzi külastada. Sattusin hiljuti alltoodud kodulehele, kuhu on koondatud palju pildimaterjali, mis võib ehk kelleski tekitada huvi järgmise suve reisiplaanide tegemisel. Linnakestest on enda ühtedeks lemmikuteks Quedlinburg ja Stolberg, kus on palju imeilusat fachwerk arhitektuuri.

Kahjuks ei saa pildil klikkides neid suurendada ja navigeerimiseks tuleb peamiselt kasutada vasakul asuvat menüüd. Ainult mõnes kohas avaneb järgmine galerii pildil klikkides, kui seal on vastav märge.

http://www.raymond-faure.com/index_harz_english.htm

Kohalelendu tasub planeerida Ryanairiga Bremeni kaudu või Estonian Airiga Hannoverisse. Autorent on soovitatav. Kohapeal võib vahva olla ka jalgrattaga liikumine või matkamine.

Kui kellelgi on küsimusi, võin proovida aidata.

Nõustun, olen sealkandis olnud, mitte küll pikalt aga siiski. Ööbisime tol korral väikeses-kenas Quedlinburgi linnas. Ilus kant tõepoolest.

Brocken ehk Blocksberg Goethe jälgedes on vallutamist väärt, lisaks Quedlinburgile on seal teisigi toredaid väikelinnu: Wernigerode, Blankenburg, Halberstadt, Thale, paljusid ühendab raudtee. Lisaks Fachwerk-arhitektuurile ja huvitavale maastikule on seal palju isetegevuslikku kultuuri, näiteks majahoovides toimuvad kontserdid. Sääski ja parmusid (sh puualuseid) oma suvisest sealviibimisest ei mäleta. Ainus häda, et seal räägitakse saksa keeles, millest tainapead aru ei taha saada.

Remargi korras, fachwerk arhitektuuril on olemas ka eestikeelne vaste - "vahvärk" http://vahvark.eu/index.php?page=vahvaergist-laehemalt

Julgeksin soovitada ka Goslari linnakest. See peatänav, mis oli küllaltki kitsas jättis unustamatu pildi. Kuigi liikluseks on avatud suurem osa tänavatest siis mõistlikum on liikuda jala ja aeg maha võtta.

Brockeni mäel nõidu me ei näinud aga volbriööga polnud ka siiski tegemist.
Harzi mäestiku lõunapoolsel küljel jäime väheke hilja peale ööbimis koha otsimisega ning olime sunnitud ööbima metsikult. Kuid nii päikese loojang, kui tõus olid vägagi kenad.

Kui seda üldse urbaniseerunud ornungiga Saksamaa kohta saab öelda siis õnneks on Harz kaugel suurlinnadest. Tasase põhja ja kesk osa kohta on see looduslikult üks vaheldusrikkamaid paikku. Mäed on veidi küll üle 1100m aga paarisaja km raadiuses teist sarnast ei leidu.

Need väike linnad on kas II maailmasõja järel kenasti taastatud või olid need sel ajal veel nii pisikesed, et liitlasväed ei pidanud vajalikuks neid lammutada. Lüneburg (ca 150km põhja suunas) on vististi ainuke linnadest, mis neil 45-ndal kahe silma vahele jäi.

Kui juba Goslar jutuks tuli, siis Kaiserpfalz tasub kindlasti külastamist. Goethe jälgedes minnes on muljetavaldavad Baumanni koopad Rübelandis/Elbingerodes, kust ta sai Fausti kirjutamisel palju inspiratsiooni. Viimasel reisil sai käidud Kyffhäuseri monumenti vaatamas, kuhu viiv tee oli roolis olles omaette elamus - terve tee koosnes peamiselt serpentiinidest.

Kõiki neid ja paljusid vaatamisväärsusi ning SPAsid saab soodsalt külastada Harzcard'i kasutades, millel on 2 varianti - 48 tunnine ja 4 päevane. Kui tahta käia Brockenil auruveduriga veetava tsuslaga, on see tasuta sees 4 päevase piletiga. Ostad kaardi, käid päeval vaatamisväärsustega tutvumas ning õhtuti istud SPAs ja seda kõike kaardi soetusmaksumuse eest. Mida osavam oled marsruuti koostama ja aega planeerima, seda rohkem kaart ennast ära tasub. Kui osta 48 tunni kaart, tasub see panna tiksuma näiteks õhtul kell 7-8 mõnes SPAs ja lõpetada 48 tundi hiljem kuskil SPAs. Kaart peab veel viimase SPA kassas ajaliselt kehtima. Pärast võid SPAs vedeleda niikaua, kuni suletakse. Nii jagub kaardi kasutamist kolmele päevale ja saad 27€ eest käia kolm õhtut SPAdes ning kaks tervet päeva mööda vaatamisväärsusi.

http://www.harzcard.info/startseite/index.php

Keelega on seal kahjuks küll nii, et inglise keelega võib hätta jääda. Osades kohtades räägitakse, osades mitte. Samas on nad üldiselt sõbralikud ja heatahtlikud ning ei tee kehva saksa keele peale halba nägu. Tänu Harzile olen hakanud kuidagi saksat purssima ja leian, et see on olnud vägagi positiivne. Oma kogemuse järgi pole me seni Ida-Saksa inimeste poolt kohanud üleolevat või põlglikku suhtumist, kui oleme öelnud, et tuleme Eestist. Lääne-Saksa poole peal on paar juhust küll kahjuks olnud.

Harziga on nii, et olen seal käinud nii korda kümme, kuid iga korraga avastad midagi täiesti uut. Praegugi vaatan neid Raymond Faure'i pilte ja mõlgutan mõtteid uutest kohtadest, kuhu tahaks minna. Näiteks olen kaugelt mingeid imelikke kaljusid silmanud, kuid nüüd vaadates Teufelmauer/Devil's Wall märksõnaga pilte, saan alles aru, et see on jälle midagi, kuhu kindlasti tahan minna.

Tere. Tundub, et olen sattunud huvitava teema peale. Kuna kevadel Saksamaale minek, siis leidsin need kommentaarid ja Harz tundub huvitav kant. Nüüd aga küsimus neile, kes saavad aidata või anda vihjeid mida seal kandis kindlasti esmakordsel külastamisel vaadata. ja ka öömajade kohta küsiks, mida soovitatakse. Üldiselt huvitaks paljud probleemid ja oleksin huvitatud kellegagi konkreetsemalt suhtlema nendel teemadel. Nii et ehk keegi siis jätab oma meili aadressi. Ette tänades.