Hiina 3 nädalat

Tere!


Novembris on plaanis külastada kahekesi Hiinat kolmeks nädalaks. Esialgne reisiplaan on järgmine:
Lendame Shanghaisse, kus veedame 3 päeva, et linnaelu natuke näha. 
Seejärel liigume paariks päevaks Huangshan'i, kus peaks olema mägesid, mida külastada. 
Sealt edasi  läbi Changhsa kolmeks päevaks Zhangjiajie'sse, et üle vaadata ka "Avatari mäed". Järgmiseks 3 päeva Chongqing's, kus saab vaadata mägist linna ja teha jõetuure. 
Reisi lõpuks plaanime lennata nädalaks Hainan'i saarele, et nautida ka natukene soojemat ilma ja niisama peesitada.

Tahaksin küsida nõu Hiinas ringi liikumise kohta - kas eelistada rongi/bussi/lennukit?
Viisa nõuetes on toodud ka vajalik tööandja kinnituskiri või pangaväljavõte 3 kuu kohta - kuidas olete tavaliselt seda teinud?
Kas on soovitusi antud sihtkohtade kohta - mida teha, kus ööbida, mida külastada/vältida?
Olen aru saanud, et Hiinas inglise keelega hakkama ei saa, seega kas on soovitusi mis telefoniäppe tõlkimiseks kasutada?
Kas olete reisi ajaks teinud ka kohaliku telefoninumbri? Kasutanud VPN teenust interneti pääsemiseks?
Kas on kogemusi drooni lennutamisega Hiinas? Kuidas on toidu/majutuse/tehnika hinnatase?
Ühesõnaga igasugune oma kogemuse info Hiina kohta oleks teretulnud, kuna pole varem Aasia poole reisinud. 

Pole ise turismireisil käinud, aga tööasjus korduvalt:

- kui võimalik siis kasutada kiirronge, mis on täpselt graafikus, erinevalt lendudest, sest siselennud enamasti hilinevad;
- hea oleks kui olemas offline kaardid, siis on seal midagi võimalik seletada, muidu võib olla loov käte ja jalgadega seletamisel, või siis piltidega. Shanghais ei tohiks inglise keelega väga probleemi tulla, mujal aga küll. Hotellide jms kohtade telefoninumbrid võiks kirjas olla, sest kui taksojuht jääb hätta siis saab alati hotelli helistada ja nad aitavad. Kui netist leiad ka külastatavate kohtade hiinakeelseid nimetusi, siis pole paha ka need kuskile salvestada, või välja printida (samas ega seal igaüks ka lugeda ei oska, kuid enamus siiski küll);
- kui võimalik, siis kohalik number, roaming on meeldivalt kallis;

Tegin kevadel turismiviisa. Palusin tööandjal lihtsalt tõendi kirjutada, et olen nende töötaja ning viibin selles ja selles vahemikus Hiinas reisil. Saatkonnas kontrolliti selle olemasolu, kuid muud tähtsust see ei tundunud omavat. 

Kasutasin ExpressVPNi. Toimis väga kenasti. Neil on ka 30 päeva raha tagsi garantii, ehk pärast reisi saab selle raha neilt isegi tagasi küsida.
VPN lae endale telefoni juba aga Eestis, sest Hiinas kohapeal ei pruugi sa enam nende saidile ligi saada.3 korda Hiinat tööasjus külastanuna julgen soovitada :


Installi VPN, seal on tsensuur, paljud asjad ei tööta, VPN-iga võib-olla töötab ( facebook, google, youtube jne. )

TINGI, välismaalane on nende jaoks rahakott, algul ka arvasin, et mis seal ikka kaubelda, niigi odav, aga kui kolleeg sai sama asja 3 ja pool korda odavamalt, hakkasin juba proovima. Ei maksa häbeneda, tingi.

Jõudes mingisse majutuspaika tehke aadressiribast/tahvlist seinal pilt, mida vajadusel taksojuhile näidata, et  tagasi kohale viiks.

Tehnika hinnatase oleneb kvaliteedist, hiina enda oma on vägagi odav ( eriti kui viitsid tingida ) ja ei pruugi üldse halb olla, samas loterii, kuna garantiid pole jne. Originaal "lääne" kaubad ( Sony, Philips jne, ) ametlikes kaubamajades kallimad kui meil.

Ei soovita külastada odava hinnatasemega söögikohti, kus näiteks kohalikud käivad. Võib-olla see mu isiklik probleem, aga mulle ei meeldinud ei söök, ei olme, okei Pekingis oli üks normaalne odav koht. Tasub külastada natuke kallimaid, lääne moodi pubisid, kohvikuid, kus toit on palju, palju parem. Aga Hiina on nii suur, et kindlalt on ka väga head soodsaid kohalikku toitu pakkuvaid kohti, lihtsalt mul ei vedanud :)
 
Offline kaardid on hea mõte ( ärge unustage, et google ei tööta ), näiteks MapsMe on asjalik programm.

On täitsa olemas ja töötavad tõlkeprogrammid mis ei vaja netti, kahjuks installisin peale viimast reisi maha ja ei mäleta nime, aga äpipoest ( android või ka apple omast ) tõmbad alla ja katsetad ilma netita, tegin ka nii.

Pigem rong, sest Hiinas on tõeliselt suured ummikud, kuhu buss võib sattuda. Rongid on korralikud.

Drooni kohta ei oska midagi öelda.
Võib-olla see soovitus, et kergelt ( eriti läänelikus Shanghais ) kipub ununema, et asud kommunistlikus riigis. Aga seda tasuks siiski meeles pidada. 

Head reisi.

Tõlkeäpp: Google Translate https://goo.gl/wpdBy ja vähemalt android pakub ka offline hiina keelt. Et seda kõike kasutada, peab ka offline eesti keele alla tõmbama! Ka fotokas sel äpil on hea: pildistad mõnda silti vms ja äpp tõlgib ära! 

Kas valida rong voi lennuk, soltub rahakoti paksusest. Meie moned päevad ette normaalse hinnaga lennukipileteid ei saanud ja liikusime Peking-Xian (Hua Shani mäed)-Guilin -Hong-Kong-Macau-Hainan ning tagasi Pekingisse pikemad otsad öörongidega (2 in 1 :)) nn platskaardis ning lyhemad bussidega. Nimetatud kohtades tegime monepäevaseid peatuseid, v.a Hainanis olime 7-8 päeva. 
Nende söömiskultuur ja puhtusepidamine on kyll eurooplastest oluliselt erinev, aga elasime rongireisid yle. Omapärane kogemus on rongi "kokkupakkimine" praami peale Hainani soidul. 
Hua Shanis ei osanud eriti keegi inglise keelt. Ja Pekingiski oli suuri raskuseid. See-eest Hong-Kongis rääkisid vist kyll koik. 
Hainani randades saab vabalt hakkama vene ja inglise keelega. Ja ilmselt olete selleks ajaks hiina toidust nii tydinenud, et sööte vaid vene söögikohtades.
Toidu ja majutuse eest maksad nii palju kui raatsid. Elasime 5* kuni Kesk-Hiinas auk porandal WC eest ja duss selle kohal ning vaid luugid akendel hotellis ja saime ka hakkama :) Majutuse votsime enamvähem päev ette netist kasutades internetikohvikuid (väike tasu) voi hotelli lobbysid. Soime ka alates urgastest kuni superkliinilise pekingi pardi restoni Pekingis ja elasime koik yle. 
Kuigi väljas voib olla soe, pane bussi selga oma pakseimad riided, sest konditsioneer murrab ka tugevamad. Aga ei ole probleeme - esimeses apteegis myyakse sulle kohe nohutilgad ja soovitatakse tungivalt ka antibiootikume (retsepti ei ole muidugi vaja) :)
Vota hotellist alati kaasa hiinakeelne visiitkaart voi lase kirjutada nimi ja aadress hiina keeles paberile voi tee hotellist pilti, see aitab sind sinna tagasi joudmisel. 
Kui satud hotelli, kus osatakse hiina keelt, siis lase neil rongipiletite ostmise info hiina keeles paberile kirjutada, sest ka piletimyyjad enamasti ei oska inglise keelt.
NB! Rongipiletite ostmisel on vajalik pass.

marro siin ennist mainis, et ExpressVPNi puhul toimib 30 days money-back-guarantee. Kas keegi on seda raha tagasi ka saanud? Nende kodulehel on mainitud, et raha saab tagasi ainult siis, kui tõestad, et ühendusega on olnud probleeme. Positiivne on, et sama hinna (13 dollarit kuus) eest saab kasutada 3 seadet paralleelselt. Teised teenusepakkujad on odavamad, aga vist mitte nii töökindlad?


"Refunds beyond the 30-day purchase window will be considered, at the sole discretion of ExpressVPN, if a Subscriber can demonstrate that the Service was not available or usable during the subscription period and that reasonable attempts were made to contact ExpressVPN to resolve the issue. In this case, ExpressVPN may provide the Subscriber with a pro-rata refund of service fees paid during the period when the Service was not available or usable."

Espitsjoon, see millele viitad on "Refunds beyond the 30-day purchase window" ehk pärast 30p möödumist. Kuni 30p on neil siiski "no questions asked" policy. 
Mina sain neilt aprillis pärast reisi need kopikad kenasti tagasi. Kirjutasin kodulehel klienditeeninduse chatti ja raha tuli tagasi ca nädalaga. 
ExpressVPNi julgen töökindluse mõttes igatahes soovitada küll.


Teemast küll natuke mööda, aga ma ei saa aru miks peaks kasutatud teenuse eest raha tagasi küsima?

Rongid on täitsa usaldusväärsed ja lõbusad reisimiseks. Ilmselt peate muidugi ka bussidega tegemist tegema, kui just juhti koos autoga pole plaanis palgata. Samas olen ise Hiinas palju ringi liikunud ja ei mäleta, et lennud pidevalt hilinesid. Ette tuli muidugi, aga üldiselt oli siis ka mingi adekvaatne põhjus (näiteks äikesetorm vms). 


Inglise keelest. Jah, provintsis ei saa inglise keelega, aga mu enda vanemad on käinud LP-ga, seal tagaküljel on mingid käibefraasid ja said hakkama selle ja oma vigase inglise keelega. Kuskil provintsikeskuses andsid isegi kohalikule televisioonile inglisekeelse intervjuu. Nii et seda keelebarjääri ei pea väga kartma.

Kohalik telefoninr osta kindlasti nagu siin eespool juba soovitati.

Hindadest - Shanghai kui suurlinn on loomulikult kallis, kui tahate normaalselt ööbida. Turistilõksude (mida su nimetatud on) sissepääsud on samuti kallid, aga elamise võid suhteliselt soodsalt saada, kui nõudmised kõrged pole. November pole antud kohtades kõrghooaeg, seega ette broneerida pole vaja, kui just kuskil spetsiifilises kohas (näiteks Huang Shani mäel) ei taha ööbida. Aga arvestada tuleb kindlasti sellega, et ilm on sel ajal juba sügisene (kui mitte talvine), mägedes on nagunii niiskem ja külmem. Nii et need odavamad ööbimiskohad võivad olla väga külmad ja rõsked. Ja võib juhtuda, et sõidate küll kohale, aga loodetud mäed jäävad udu tõttu nägemata.

Oi oi oi oi :) Pikalt ja regulaarselt Hiinas viibinuna pean eelmise teemaalgataja väite "keelebarjääri ei pea väga kartma" küll ümber lükkama :)
Leida Hiinas inimene, kes räägib inglise keelt, kuid ei taha samas sinult midagi scammida, on nagu lotovõit :) Sellele ma küll ei panustaks, et sise-Hiinas mingi muu keelega peale mandariini või kantoni hakkama võiks saada. Ikka tõlkeäpid, raamatud, kaardikesed väljenditega, fotod telefonis jne.
See jutt ei kehti Šanghai, Hongkongi, Macau vm kohta. Küll aga Zhangjiajie, Chongquing jm teemaalgataja plaanid - pole mõtet seal panustada lootusele, et olemasoleva inglise või vene keelega hakkama võiks saada. Äpid, äpid, äpid.

Minu "keelebarjääri ei pea kartma" väite all mõtlesin just seda, et ei ole vaja karta, et jääd kuskile metsa alla ilma toidu ja peavarjuta. Mingit dialoogi arendada jah ei saa, kui keelt ei oska, aga igas suvalises sõnastikus on käibefraasid olemas ja nendega saab hakkama. Kui oled valge inimene, siis sinust huvitutakse nagunii. Ei väitnud, et inglise keelega saab hakkama.


Igaks juhuks mainin, et olen Hiinas aastaid elanud, ja pooled provintsid läbi reisinud, nii et päris võhik pole.