HOIATUS! GPS vargused Rumeenias

Tervitus, proovin selle postitusega edasisi probleeme ära hoida ja inimesi hoiatada. Nimelt juhtus üleeile öösel väga ebameeldiv vahejuhtum, Brasovis löödi sisse meie muidu nii rahulikul tänaval kaks autoakent ja rööviti GPS seadmed. Üks kahjukannatajatest oli eestlaste renditud minibuss ja teine Ungari numbrimärgiga rumeenlase auto, kes tuli siia piiriäärsest linnast Salontast. Politsei ütles, et tegu oli mingite noorte reidiga, et sel öösel oli palju selliseid väljakutseid. Jama põhjuseks oli GPS seadme hoidja, mis oli akna küljes, tänu sellele löödi sisse aken ja saadigi kahel korral ka GPS seade varastatud, mis oli autos eessahtlis. Kusjuures rumeenlasel oli seal sahtlis ka pass, mobiiltelefon, firma bensiinikaart ja väiksed rahatähed, eestlastel veel suur pakk CDsid, midagi muud ei võetud, vaid GPS ja rumeenlase puhul ka antiradar. Siinkohal proovin hoiatada kõiki, kes tulevad autoga Rumeeniasse, seda ütles mulle Brasovi politsei, palub mitte jätte midagi väärtuslikku autosse ja isegi päise päeva ajal võtta maha ka GPS hoidja, praegu on GPS seadmed Rumeenias mustal turul väga minev kaup ja tegu on tellimustöödega, varastatakse just nimelt neid seadmeid. Politsei soovitas, et autot ükskõik kuhu valveta jättes nühkida lapiga maha ka jälg, mis jääb auto aknale seadme hoidjast, see juba õhutab vargusele. Et kui ka seadet autos ei leita, et ei tuleks tühja tüli klaasi vahetuse ja otsimisega. Väga suur häbi Rumeeniale, ma ise siin kirjutasin turvalisusest, et sellega üldjuhul probleeme ei ole, ja fakt jääb faktiks, et meie ei ole oma autot siin kuue aasta jooksul kordagi hoovi ajanud, alarmi meil ei ole peal ja ei ole meie tänaval enne mingeid probleeme olnud, aga pauk tuleb ju ikka kuskilt, kust oodata ei oska. Meil on autos alati laste toolid ja keegi nende vastu huvi ei ole tundnud, siin ei ole see ka "must be", aga nüüd rõhutas politsei, kes kahe minutiga kohale tuli ja üldse väga abivalmis oli, et GPS seadme vargused on suur probleem ja ka päise päeva ajal ja rahvarohketes kohtades. Teisel ööl ajasime renditud Mercedese minibussi siiski hoovi ja magasime rahulikult. Ilusat puhkust kõigile, kes autoga Rumeeniasse sõidavad ja loodetavasti hoiab see hoiatus ära edasisi probleeme eestlastel Rumeenias. Anu Brasovist

Poolas on meiega kord juhtunud sarnane lugu,et jätsin kogemata raadio esipaneeli ette. Aken puruks jama palju ja raadio läinud.See oli 2 aastat tagasi Krakowis

Jäta Tallinna magalarajoonides navi hoidja akna külge, võid samuti kindel olla, et klaas katki ja kõik "peidupaigad" autos läbi otsitud.

Suvisel ajal, kus ummikutes seistakse ja vahest aken pärani lahti hoitakse on tuttaval kott istmelt varastatud. Autodevahel rullitavad kotipoisid teevad sellist nalja. Nagu USA filmis;-))

Juhus on siis, kui midagi varastatud poleks. Autoga Rumeeniasse sõita on täielik ekstreemsus. Valmis tuleb olla kõigeks, ka selleks, et ilma autota jääd. Tegemist põhiliselt mustlaste ja nendega segunenud kunagiste traaklaste järeltulijatega, kes varastavad ja petavad käigult. Äärmiselt ebameeldiv ja ebausaldusväärne seltkond. NB Liiklus ja teed on täielik....Liikluseeskirju ei ole või neid ei peeta millekski.

Kas trip12 teab midagi meie kodumaast 30 aastat tagasi? Minumeelest täiesti tavaline kunagine meie argipäev.

Urx: ma pigem ütleksin, et sama, mis meil 10 aastat tagasi. Ei jõua vist kokku lugeda neid makke, mis sel ajal minult ja mu sõpruskonnalt on autodest ära varastatud. Ja kui teemaalgataja, kes ise kohapeal elab tunnistab, et muidu on rahulik, siis ma pigem usun teda, kui Trip12 emotsioone. Kindlasti on piirkonniti erandeid, aga seda on igal pool.

Olen ka ise Rumeenias autoga käinud, Oradeast Brasovisse, sealt Bukaresti, siis Constantasse ja otse alla mere äärt mööda Bulgaariasse. Päris nii hull vast asi pole, et oled õnnega koos, kui midagi ära ei varastata. Samas mustlaseid tõesti palju ja tasub nendega ettevaatlik olla, meil tulid esimeses linnas Rumeenias ehk siis Oradeas, esimese valgusfoori taga (olime kämperiga, nii et kaugele oli näha, et turistid) kolm ilma hammasteta mustlast ligi, üks seisis auto ette ja kaks tulid küljeakende juurde ja hakkasid oma teostatud "aknapesu" eest raha nõudma, päris mitu rohelist läks vahepeal mööda, enne kui liikuma saime. Rohkem nendega otseseid kokkupuuteid ei mäleta, kuid olime ka edaspidi ettevaatlikumad, kui keegi jälle ahne näoga meie poole vaatas, sai kojamehed tööle pandud (Bulgaaria mustlaseid see ei seganud, nad hakkasid küljeklaasi pesema). Kindlasti valgusfooride taga, liiklusummikutes ja raudteetõkkepuude taga tuleb ettevaatlik olla. Ja autost lahkudes veenduda, et midagi väärtuslikku nähtavale kohale ei jäänud. Muuseas üldiselt on nii, et rumeenlased ei ole siiski mustlased ning vihkavad ise neid samamoodi, veel rohkem vihkavad nad seda, kui turistid rumeenlasi mustlasteks peavad. Kohalikud rumeenlased, vähemalt niipalju, kui me nendega kokku puutusime olid väga abivalmid ja sõbralikud, kuid kindlasti on ka nende hulgas igasuguseid. Igatahes Rumeenia ja Bulgaaria (eriti sisemaa, mitte mereäärsed kuurortpiirkonnad) on täielik imedemaa ning valmis tuleb olla igasugusteks ootamatusteks. Liiklus ja teed muidu väga hullud pole (vähemalt põhitrassidel), mägedes kohati läheb tee päris hulluks tõesti, aga enamik teed on üsna heas korras, kuigi erinevalt Lääne-Euroopast, kus mägises piirkonnas tee läheb "läbi mäe", siis Rumeenias tuleb minna "üle mäe" nii, et tuleb arvestada suure ajakuluga. Hullumeelseid möödasõite näeb seal kindlasti, kuid mitte oluliselt rohkem, kui siin. Olles ise seal käinud, ei kahetse, kuid ilma mõjuva põhjuseta teist korda ei läheks. Maitse asi.

Rumeenlaseid mustlastega ühte patta panna tõesti ei saa. Meie perel on päris mitu rumeenia sõpra ning nagu eelmine kõneleja ütles, ei ole rumeenlasele suuremat solvangut kui teda mustlaseks pidada. Kuigi tõepoolest näevad nad visuaalsel vaatlusel sageli üpris sarnased välja. Enamus rumeenlastest kellega kokku oleme puutunud on väga abivalmid ja sõbralikud ning kindlasti ei käi autodel klaase pesemas või GPSe pihta panemas. Aga kuna Rumeenias on Euroopa suurim mustlaspopulatsioon siis paistavad nad seal väga palju välja. Kaasa aitab ka see, et nad teevad väljapaistmise nimel kõik võimaliku jättes rumeenlased varju. Kuna ka Lääne-Euroopasse on suur osa neist ka just Rumeeniast valgunud pannaksegi sageli võrdusmärk rumeenlaste ja mustlaste vahele. Aga muidugi on ka rumeenlaste hulgas erandeid, umbes samas proportsioonis kui eestlasete hulgas. Ettevaatlik tasub aga igasuguste vidinatega autos olla igal pool.

Õige oleks öelda et inimene tõmbab ise probleeme endale ligi, GPS võidakse ära varastada ükskõik mis kohas, riigis. Soovitan justnimelt Rumeeniasse minna, väheke temperamentsem liiklus, tuleb ette päris julgeid möödasõite. Kui minna neutraalse vaatlejana misiganes riiki, ei tohiks kohalikud kombed väga häirida.Just huvitav on näha, et on olemas väga erinevate mõtteviisidega inimesi.

Naiteks Itaalias vordsustatakse rumeenlasi mustlastega, sest siia tulevad kahjuks mitte just parimad oma rahvuse esindajad. Vahe on nendel selge, mustlased kerjavad ja varastavad tanavatel, rumeenlased on juhutoodel. See mis uhe rumeenlase valja reedab on nende kaitumine avalikes kohtades ja uhistranspordis, kui kuskil moni purjus laamendaja koperdab, teavad kohalikud kohe - rumeenlane. Siinse kuritegevuse pohikangelased on just rumeenlased, mitte mustlased.

Tõesti on olemas Rumeenias kiht inimesi, kes peavad end mustlastest paremaks ja kutsuvad end rumeenlasteks, kuid sisuliselt on tegemist ühe ja sama rahvusega. See, et teatud seltskond end oma rahvusest eemaldub, ei tähenda, et nad oleks oma käitumist oluliselt muutnud. Täiesti erinevad, kes ei ole segunenud, on ungarlased, keda elab Rumeenias üsna arvukalt nende ajaloolistes asukohtades. Neid võiks Rumeenia valgeteks inimesteks kutsuda. Ungarlastega asustatud alad on kardinaalselt teistsugused ja Eestiga suhteliselt sarnaselt tsiviliseeritud. Autoga turistid peaks Rumeenias olema eriti ettevaatlikud, kuna Rumeenias sisuliselt puuduvad liikluseeskirjad või neid ei täideta ja seetõttu on ka karistused liikluseeskirjade rikkumiste eest pea olematud (seda ilmselt siiski kohalikele). Sellest tulenevalt ei ole üllatav, et mõni veoauto su auto sodiks sõidab. Kombeks on neil avariipaigalt kiiresti uttu tõmmata, samas nn politseinikud on kõik umbkeelsed ja umbmeelsed. Mustlaste kombel omasid ei kotita ja turisti võib vabalt maanteelt välja puksida.

Ei tahagi öelda, et sinna sõita ei tasu, kuid valmis peab olema kõigeks, tegemist ikkagi ekstreemturismiga. Enne sõitu teha kindlasti kaskokindlustus. Teoreetiliselt peaks seal kehtima ka Euroopa vastutuskindlustus, kuid isegi võimaliku hüvitise kättesaamine sealselt kindlustusandjalt praktiliselt võimatu.

Rumeenlased- romaani rahvus, põlvnevad 2.-3. saj. romaniseerunud daaklastest kellega hilem segunes teisi hõime. Lõplikult kujunes rumeenia rahvas 7.-10. saj lõunaslaavlastega segunedes. Usundilt õigeusklikud. (EE 8 lk. 242).

Mustlased - India päritolu tumedanahaline rändrahvas Euroopas jt. maailmajagudes v.a. Ida- ja Kagu-Aasias. Rändasid Põhja-Indiast arvat. 9.-10. saj. Ees-Aasiasse ja Bütsantsi, alates 15. saj. algusest valgusid kogu Euroopasse. Mustlased on üldiselt vähe usklikud. EE 6 lk. 463).

trip12, su väited on tiba tendentslikud, et mitte öelda rassistlikud.

trip 12: Kui sa ei tea millest sa räägid, siis ära parem räägi. Oled sa üldse Rumeenias käinud?

Eelmisel suvel käidud ja nähtud, pole see liiklus hullem, kui Lätis, Leedus. Palju oli teeremonte ja mägedes liikumiskiirus 50-60 heal juhul. Rahvas temperamentsem ja arvukam, aga mingeid ekstreemsusi küll ei kohanud. Välja arvatud kui ise ronisin suuremat sorti sedaaniga kohalikule mägisele kruusateele, mille kohati oli paduvihm ära viinud. Paar korda adrenaliin kees kui tõus oli ees ja rattad käisid koha peal ringi. Aga ellu jäime! Ei olnud pealetükkivaid kohalikke ega ohuolukorde. Tervitused Anule ja tema lahedale perele.

Kuidas Rumeenias GPS-i kasutasite? Ma nimelt ei suuda TOMTOM-ile mõistlikku Rumeeniat katvat kaarti leida - on küll olemas Bukarest ja mõned suuremad linnad, kuid üldiselt katvus väike.

Sügisepoole tuleb reis ette, kus tuleb üle nädala Rumeenias ringi sõitu ning kasutaks hea meelega navigaatorit.

See sinu tomtom on teinud hea reklaami, aga pole teinud häid navi kaarte.

Ka Garmin teeb head müügitööd, aga sisu on küsitud rahaeest kesine. Pikalt navi otsinud julgen väita, et lambinimega arvutipõhised navid suudavad oluliselt väiksema rahaga kõvasti enam.