Horvaatia ja puugid

Küsimus teadjamatele: kas Horvaatias on puuke? Kas sealsed puugid on mürgised? On seal putukaid, kelle suhtes peaks ettevaatlik olema? Ja veel, kas kraanist tulev vesi on joogikõlblik või tuleks tarbida vaid pudelivett?

yllep. Istu kodus,ära jumalapärast sinna Horvaatiasse mine. Seal puugid,kui tarakanid-purevad mis hirmus,osade hammustused lausa surmavad. Lisaks on sealsed hotellid täisid täis-nimi on ´`mandavoškad``. Poevad teised, eriti naistele, kubemesse ja ohh seda õnnetust pärast... Isegi pudelivett ma seal ei jooks,kui just viina-see mähemasti disinfitseerib.

Hotelli pole mõtteski minna, seega täidega mind ei hirmuta:).Ka viinaga võid ennast ise desinfitseerida.Küll on aga plaanis telkida, seepärast küsisngi. Mõte puukidest tekkis, lugedes raamatut "Minu Horvaatia", kus autor mainis puukide olemasolu. Niisiis, on Sul ka midagi asjalikku ütelda?

Sul ,naabrimees,puudub huumorimeel täielikul.

Yllep vaata,kus alal sa ise elad. naabrimees saatis ju lingi.

Mida soojem maa, seda rohkem puuke. Kus rohkem heina, seal neid pisikesi pahalasi rohkem kõnnib ka. Puuk ise üksi ei tee väga hullu midagi, aga neil, sindritel on halb komme kaasas kanda mõningaid haigusi. Odav variant on end regulaarselt kontrollida puukide olemasolu koha pealt (neil võtab veidi aega, enne kui nad on end piisavalt sügavale puurinud, et viirust üle kandma hakata), kulukam variant on end vaktsineerida puukidega kaasas käivate haiguste vastu. Vaktsineerimine võib osutuda heaks mõtteks, samas võib abi olla ka heast puugikaitsevahendist (oskan soovitada näiteks sellist vahendit, nagu Autan) :) Kes korra on läbi põdenud puukborrelioosi või -entsefaliidi, vaktsineerib ennast ja tervet peret edaspidi hoolega. Vahel tulevad nende haigustega majja ootamatud matused.

Loomaarstina olen kokku puutunud paljude näitusekoertega, kellega on käidud Sloveenias, Horvaatias...ja tagasi tuldud kenakese borrelioosiga, mille ravimine on võrdlemisi keerukas. Seoses loomade reisimisega on selle haiguse levik meie külmal maal plahvatuslikult tõusnud. Seda siis lihtsalt informatsiooniks :)

Huumorimeel olemas. Lihtsalt uustulnuka peletab niiviisi ära. Siin niigi vaikne.

Kämpingutes on seal ikka tavaliselt rohi niidetud või suvel nii ära kuivanud, et puuke ehk seal ei ole. Ise vähemasti ei kohanud. Metsikult telkimine minu arusaamist mööda seal niikuinii ei ole lubatud.

Vaktsineerida saab vaid puukentsefaliidi vastu. Puukborrelioosi vastu ei ole vaktsiini. http://www.puuk.ee/

Puukidest käib hetkel saade: http://vikerraadio.err.ee/saade/huvitaja/3573

Pärast leitav saade arhiivist.

Joogivee kohta niipalju, et se sõltub piirkonnast. Ise puhkame Makarska pirkonnas. Veel neli aastat tagasi ostsime teadmatusest pudelivett ja kohalikud kaupmehed naersid pihku, sest kohalik joorivesi on pudeliveest olulisemalt puhtam ja ei sisalda laste DNAd hävitavat naatriumbensonaati. Isegi rannas kus seisavad dushid, on madalamal kraanid, kust võib rahumeeli juua. Ülaltoodu kehtib Splitist Drvenikuni ja nende lähedaste saarte kohta, kuhu läheb veetrass sama veega. Muude regioonide kohta pole veel uurinud. Puukidega on nii, et tuleks telkimise ajaks ja muidu metsas kooserdamiseks hankida pikad valged riided ja regularsemalt teineteist kontrollida. Samuti õhtune ülevatus nii kehale, kui ka riidevoltide ja õmbluste vahele. Vaktsineerimine entsefaliidi vastu on kolme etapiline ja selleks suveks olete veidi hiljaks jäänud. Telkimine kämpingus niidetud muruga on ohutum, samuti õnnestub end mõneks ööks kellegi õunaaeda telkima ära rääkida. Kui sellel õunaaia omanikul on litsents teid sinna võtta ja te selle eest veidi maksate, iis on ok. Kui peremees riskib teid mustalt telgitada siis on väga suur tõenäosus, et naabrid ähvardavad teatada , kuhu vaja.

Tegelikult me eelmisel suvel juba käisime Horvaatias ning ööbisime telgis rannikuäärsetes kämpingutes. Kõik oli nii kõrbenud, et muru praktiliselt polnud (mingid ebamäärased okkad vaid). Oma loogikaga arvasin,et tõenäoliselt seal ka puuke pole, kuni lugesin eelpoolnimetatud raamatut(:.Joogivett ostsime poest, kuni avastasime, et hambaid ja toidunõusid peseme ju kämpingus kraaniveega:). Kuna maa tohutult meeldis ja palju jäi veel avastamata, siis on kavas sellel aastal uuesti minna. Küsimused püstitasin seetõttu, et kas meil oli puukide ja kohaliku veega nn algaja õnn? Aga esimene puugisüst on nüüdseks juba tehtud:).

yllepile

Sinu hirmud on täiesti asjatud ja kraanivesi on seal täiesti puhas ja joogikõlblik. Ilusat puhkust

Tutkaonu, inimesel on igati põhjendatud mure, sellepärast ta meie poole pöördus et oma küsimustele vastuseid saada. Usun et neid ta ka sai.

Proovime palun hoida meie foorumi sellisena kus on asjalike küsimuste peale vähem mõttetut targutamist ning halvustamist ja rohkem soovi üksteist aidata. Igasugu ärapanemisfoorumeid kus oma vaimukust näidata on piisavalt palju. Püüdkem ikkagi olla professionaalsed.

Tänan :)

Asjalikud küsimused yllepi poolt ning vastused samuti. Seoses putukate-mutukatega mul küsimusi pole tekkinud, kuid roomajatega küll. Kui vastajateks on nõnda kogenud inimesed, siis palun, kas kellelgi on olnud kokkupuudet roomajatega? Olen Horvaatias käinud ja ka sellel suvel oma perega minek. Enne esimest Horvaatia reisi saime käinutelt soovituse telgi uksed kinni hoida, sest neil oli ehmatav kogemus olemas ja mitte sisalikuga, vaid ikka suurema elukaga.

Ühelt poolt nõus, et "Küsija suu pihta ei lööda", kuid samas mõistan ka neid kes andsid tagasisidet iroonilises võtmes. Nimelt siiski on antud teemapüstitus, vähemalt puukide seisukohalt, ikkagi väga (kuidas nüüd viisakalt öelda...) .. mage. Kui elad ikkagi lõviosa elust Eestis, kus puugid on massiliselt nakatunud, nii entsefaliiti kui borelioosi ja kui sellest räägitakse kõikides kanalites aastaringselt... Ja see ei ole mingi "mull", vaid see on tõepoolest nii, ja (nakatunud!) puuk krae vahele võib siin sadada iga kell, siis no ma ei tea, plaanida sõitu Horvaatiasse ja muretseda puukide pärast oleks võrdluseks sama kui mõni norrakas plaaniks sõitu Saksamaale ja muretseks et kas seal õlut ikka müüakse ja kui müüakse siis äkki on see liiga kallis...

Ja ikkagi. Aru ma ei saa mis on selles magedat on kui inimene küsib kas Horvaatias on puuke? Kui mina oleks pool aastat borelioosiga voodihaige olnud siis enne puhkusele sõitu küsiksin võibolla ka. Eriti kui ma seal sihtkohas varem käinud ei ole. Ning võibolla mõnel inimesel on tõeline puugifoobia ja ta tahab olla kindel et puhkusel ei pea ta nende sitikatega võitlema? Ei ole ju mage? Kas seetõttu peab kaaskasutajasse üleolevalt suhtuma kui arvad et ise targem, osavam ja tublim oled? Prooviks vaadata maailma ja inimesi natuke avarama silmaringiga ning ka arendada empaatiavõimet mis üldiselt Tripi foorumi kasutajatele probleemiks ei ole.

No esialgu tundus, et tutkaonu oli ehk veidi liiga irooniline, aga seda lugu edasi kerides selgub ju, et küsija on ise ennem juba Horvaatias käinud ja hoolimata kraanivee kasutamisest ning olematute puukide rünnetest siiski tervena tagasi kodus. Kogunisti plaanib tagasi minna. See küsimus on ikka päris tobe ka esmakordselt Horvaatiasse reisija jaoks, tegu pole ju ometi mingi kolmanda maailma riigiga vaid peaaegu et EL liikmesmaaga. Pole kuulda olnud, et kusagil Euroopa riigis möllaks düsenteeria või mõni muu hull haigus peale supertõbede nagu linnugripp või seaviirus:))