Ida-Virumaa ekskursioon

Korraldan 15 inimesele (täiskasvanud) ühepäevast Ida-Virumaa ekskursiooni. On tekkinud mõned küsimused:

  1. Kas võime Kuremäe kloostrisse lihtsalt "sisse sadada" ja omal käel ringi uudistada või peab olema eelnevalt kokkulepitud? Reis on plaanis laupäevasel päeval. Kas on õige, et naistel ei tohi olla jalas püksid, õlad peavad olema kaetud jne.?
  2. Kust on kõige parem vaadata pankrannikut? Kas Valaste joa juurest või Toilast või on selleks veel mingi kolmas hea koht?
  3. Kas keegi on roninud Kiviõli tuhamäe otsa? Kas sellel on mõtet? KUidas riided pärast välja nägid:)

Ja veel palun nimetage häid söögikohti Kohtla-Nõmme, Kuremäe, Toila kandis.

Tänud ette:)

Valaste joa platvorm on seoses avariiohuga suletud, tuhamäed ei määri sind tuhaseks, valdavalt on nad kaetud (killustik, muld) ja kohati haljastatud. Töötava tuhamäe otsa nagunii ei saa ega ei soovita minna ka. Kuremäe kloostri territooriumile saab, ilmselt saab ka jumalateenistusele. Loe siit http://www.orthodox.ee/indexest.php?d=kuremae/kloos

Otsa olen roninud ja sinna saab edukalt ka praegu minna, alguses on isegi miski trepi moodi asi olemas. Vaade on sealt väga ilus, tasub minna küll!

Kloostrisse minnes soovitan küll naisterahvastel seelikud selga panna. Mingi aeg tagasi sai sealkandis seenel käidud ja möödaminnes sai kloostrist läbi hüpatud.Ei meeldinud neile minu lühikesed püksid ja abikaasa pükstes olek oli ka vastukarva. Käisid pidevad kommentaarid ja üks emake tuli otse ütlema et nii pole sobilik.

Pakun, et selle muuseumi külastus koos giidiga saaks olema kogu ekskursiooni kõrgpunkt. http://www.kaevanduspark.ee/kontakti.htm Tegemist on siis vana kaevanduse maale suhteliselt lähedase osaga ning näha saab kogu kasutusel olnud tehnoloogiat, ka rongiga sõita. Kindlasti tuleb kokku leppida aeg ning soovituslik oleks endale ekskursioobi lõpuks maa alla tellida kaevuri eine - saab kõhu elamuslikult täis (vanasti sai kõrvale 100 gr ka teha). Pealegi on Ida-Virumaal heade söögikohtadega väga kitsas.

Kaevandusmuuseumi saab igal täistunnil alla ning giid on niiehknaa...niiet ei pea väga midagi kokku leppima. Samas kui tahate einet ja personaaltuuri sis võiks leppida. Grupi suurus vist oligi 15 vms niiet kui te oma grupiga kohale lähete, siis ongi grupp täis ja saate pmts kohe alla. Ise olen korduvalt seal käinud seega on kogemusi.

Vaadake Narva-Jõesuud ka ning Narva ja Narva-Jõesuu vahelisel teel asuvat postamenditanki. Sinimäed on üsna toredad. Toila-Valaste-Ontika-Saka turismitee on üsna ilus koht kus liigelda. Saka "kanjon" on ka üsna vägev. Tegemist on vene sõjaväe poolt lõhatud ja raiutud teega, mis viib randa. Sõites seda viimati mainitud turismiteed on seda kohta üsna lihtne leida. Nimelt Sõites läbi Saka küla näitab silt Narva Maantee peale vms, sealt keerate paremale mere poole ja sõidate kuni kruusateeni, sealt soovitan edasi jala minna alla randa.

Võib pükstes minna küll, lühikeste pükstega ilmselt mitte.

Klooster on avatud E-P 10-18. Jah sinna võib nendel aegadel sisse lihtsalt minna ja ise ringi vaadata. Võib- olla oleks mõtekam võtta nunn giidiks, kes räägib ajaloost ja pääseb ka sellistesse kohtadesse kuhu muidu ei saa. Grupi suurus peab olema vähemalt 10 inimest. Kuigi peab arvestama, et nunnad räägivad enamasti vene keelt. on ka erandeid.

Söögikohti saab vaadata puhkaeestis.ee ja sealt otsida.

Kaevanduspargis saab all kaevanduses suppi süüa, peab ette tellima. See jääb küll natuke teise suunda, sõltub muidugi teekonna alguspunktist, aga Kolkjas on armas väike sibula- ja kalarestoran: http://www.hot.ee/kolkjarestoran/ Kui aega on, siis tasub ka mõnda vanausuliste kirikusse sisse põigata, aga peab külastuse enne kokku leppima (naistele rätid kaasa, muidu ei lasta sisse).

Pankranniku vaatamiseks on väga ilus koht Ontika pank.

Mina käsin tuhamäe otsas, kuhu viis mingi trepp. Pärast seda olid jalad nagu neegril aga võimalik, et asi oli tookord puhuvast vingest tuulest.

Tere.

On keegi seal puhanud viimati ? http://www.toilaspa.ee/index.php/mod/site/act/nav/id/222/i/131 Kuidas mulje jäi, nii territooriumist(telkla),puhkemajadest ja muidugi ka rannast? Kuidas suhtutakse seal väiksema koeraga külastajasse ?

Kena suve jätku !