Istanbul - kuhu piirkonda tuleks majutus valida?

Plaan sõita sügisel 5-6 päevaks Istanbuli kultuurireisile. Kuna ei ole Istanbulis varem käinud, siis olen tänulik soovituste eest, millisesse linnaossa oleks mõistlik hotell broneerida. Kindlasti peaks see olema Euroopa osas. Mis piirkond on Istanbuli kesklinn? Millise tänava/ vaatamisväärsuse võiks orientiiriks võtta? Millisest kandist kindlasti eemale tuleks hoida?

Hea valik :) just täna sai tuldud. Väga lihtsalt liigeldav ning hästi sõbralik linn. Hotell võiks olla Sultanahmetis (vanalinn), kus kõik vaatamisväärsused on lähestikku. Kasutada soovitan kondimootorit ;) ja ka trammi, mis on hea, sest käib ühest otsast teise, ära eksida ei ole võimalik.

Eelmisel kevadel külastasin Istanbuli, ööbisin hotellis nimega Grand Rosa Hotel. Asub paarsada meetrir Grand Bazaari turuväravatest, põhilised vaatamisväärsused samuti jalutuskäigu kaugusel. Lisaks peatub tramm 100m kaugusel hotellist ja selle trammiga saba kergesti lennujaama viiva rongi peale. Ühesõnaga oli väga mugav tulla kohvriga trammipeatuses maha, astuda paar sammu tagasi ja pöörata väiksesse tänavasse ja seal kohe hotell oligi. Hotell leitav booking.com'st. Ma 2 päeva vältel ei kasutanud üldse ühistransporti, jalutasin ringi seal. Paar miinust hotellil oli - hommikul vara hakkas tänaval sagimine (mu tuba oli 1.korrusel); hind ei olnud ka kõige odavam; põrandavaip ei olnud kõige puhtam. Aga hommikusöögi valik oli hea ja söögikoht asus hotelli kõrgeimal korrusel, kust näeb Istanbuli katuseid ja merd.

Sultanahmet on hea piirkond. Kui kaardilt vaatad, siis palju pisikesi hotelle asub Sinisest mošeest ja Hagia Sophiast lõunas. See on mõnus ja suhteliselt vaikne piirkond. Liikuda saad jah kas jala või ühistranspordiga (trammiga) kuna Istanbul on küll meeletult suur kuid samal ajal on kogu ajalooline osa hästi kompaktne. Ühistransport on odav kasutada ja väga korralik. Istanbul jättis üldse väga hea ja ka turvalise mulje, Käisime juulis ning olime esialgu hotellis Aslan ning peale väikest nädalast trippi sisemaale lõpus ka Sultanahmetist põhjas hotellis Meddusa. Esimene meeldis rohkem, eelkõige asukoha poolest. Aslan oli veidi suuremate tubadega ja mugavam, Meddusasse ma uuesti ei läheks. Otsi booking.com'st nagu eelnevalt mainitud.

Meie elasime Sultanahmetis vana (väikese) Hagia Sofia lähedal. Kontakt - http://www.ekimapart.com/map.aspx. Suhtlus inglise keeles, kõik oli korrektne ja toimis hästi. Lähedal palju pisikesi toidupoode, mis keskööni lahti. Tuled suurest linnast, astud "kodupoest" läbi, võtad pudeli veini ja selle kõrvale näksimist, mõnus!

Asjadest, mida teha lisaks "tavalistele" - kindlasti käige Galata tornis, käige Istiklali melus jalutamas, ja sõitke tavaliste liinilaevade / jõetrammidega üle Bosporuse.

Lühike reisikiri on https://sites.google.com/site/kurinurm/home/istanbul-2013-2014, ehk leiad sealt miskit kasulikku.

Ühistransporti kasuta kindlasti, see on odav ja mugav, ning linn on hirmus suur. Aasia poolele ilma ju ei saagi, aga käia tasub seal kindlasti. Ja näiteks Sultanahmetist Taksimile ja tagasi jalutada ma rohkem kui korra vist viitsiks :)

Kui teil on lapsed, siis Gülhane pargis on mänguväljak(ud) ja Kuldsarve ääres ka.

Elamiseks on Sultanahmet parim piirkond, kuulsaimad vaatamisväärsused väikese jalutuskäigu kaugusel. Omalt poolt soovitan lisaks kõigele "kohustuslikule" ajaloomuuseumi Panorama 1453, Miniatürki ja Yedikule kindlust.

Sakundeerin samuti Sultanahmetile, sest kõik põhilised vaatamisväärsused on käe-jala juures. Miinuseks küll see, et peamistel tänavatel on kanged turistihinnad toidukohtades, aga nagu ikka - kõrvaltänavaid tuleb eelistada. :) Rohelust on ka kuhjaga ning õhtul mõnus parkides jalga puhata ja igal pool korraliku show'ga müüdavat jäätist mekkida.

Nüüd peagi üheööpeatuseks teel Edela-Türgi rannikule panin Bookingu kaudu Istanbulis kinni hosteli (?) Paris Hotel Istanbul, mis on 200 meetrit Sinisest mošeest loodes vaiksemal kõrvaltänaval. 39-eurose kaheinimese toa hinna sees on nn Rootsi laua põhine hommikusöök (tavapärane on neil seal taldrikul paar marmelaadi ja saiakest) ning katuseterrass, kuid hinnangud sellised, et ega seal 5-6 päeva pole mõtet olla, sobib ideaalselt üheks ööks. On ehk kellelegi kasulik, kes üheööpeatust plaanivad nii, et saaks mugavalt lennujaamast linna ja tagasi ning absoluutselt otse keset keskust olla normaalse raha eest. :)

Istanbul on üks üle mõistuse lahe linn, kus on iga kord taas midagi uut ja vaimustavat avastada. :)

Kõige eelkommenteerituga nõus,käisin jaanipäeva ajal. Lisaksin Sultanahmedis hotelli Q Inn, Booking.com lehelt (kui bronnid otse hotelli kodulehelt, on lennujaama transport tasuta). Kiidan hotelli asukoha poolest (hotell vaiksel tupiktänaval,trammiliin ümber nurga paarsada meetrit, Topkap, Hagia Sophia, Galata sild kõik mõnesaja meetri raadiuses), samuti oli hotell värske remondiga, puhas ning küllusliku hommikusöögi lauaga. Muuseas, hotellis ja ka hotelli ümber oli mitu punkti, kust müüdi lennujaama transfeeri 5 eurot inimene - seda hea kasutada tagasisõidul. Istanbuli saabudes ei tahtnud enam õhtul metroo-trammiga hotelli minna ja läksime taksoga - 17 eurot - vahemaa on ca 20 km. Kindlasti kasutage jõetrammi, see on sama odav kui tramm ja viib kõigisse linnaosadesse, peatus on Galata silla juures.

Selle 5€ Atatürki lennujaama transfeeri saad tellida ka internetist -- http://www.istanbulairporttransfer.com/ -- sedasi saad ka saabudes lennujaamast linna sõites seda kasutada. Samas Atatürki lennujaamast linna ja vastupidi saab ka väga edukalt metroo ja trammiga. Hea on aga teada, et Istanbulis on kaks lennujaama, teine neist, Sabiha Göcken, asub Aasia poolel ja oluliselt kaugemal kesklinnast.

Aitäh nõuannete eest. Piirkond on nüüd siis selge- Sultanahmet. Kuna läheme kolmest inimesest koosneva sõpruskonnaga, siis hakkasin erinevate saitide kaudu otsima ka sobivat majutust. Silma hakkas päris palju apartmente vanalinna piirkonnas, ruutmeetrite poolest tublisti suuremad kui tavaline hotellituba ja ka hinnad on täiesti mõistlikud ning milledel olid ka kõrged kasutajate hinnangud. Ise eelistaksin ~40 m2 apartmenti 18 m2 hotellitoale. Keegi meist ei soovi olla üksi toas. Kas keegi on kasutanud Istanbulis ka apartmenti? Hommikusööki nad küll ei paku, aga ilmselt ei ole probleem ka hommikusööki linnas süüa või siis kööginurgas midagi valmistada.

Lennukipiletid on nüüd juba ostetud, lennujaam on Atatürk. Reis esmaspäevast pühapäevani. Kas keegi oskab öelda, kas Istanbulis ka ühe nädala transpordi perioodikaarti saab osta?

  1. Apartement, mida see ka ei tähendaks - jaaa! mina olen! isegi lingi andsin ülalpool, http://www.ekimapart.com/map.aspx !!! Ruutmeetritesse suhtu aga veidi skeptiliselt.

  2. Nädala kaarte vist ei saanud, aga võta lihtsalt see Istanbuli kaart ja lae vastavalt vajadusele. Transa on odav, ka taksod on odavad, nii et selle pärast ära üldse muretse.

Hommikusööki saab tõesti igalt poolt. Ja proovi klassikaline Türgi köögi hommik ka ära, http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_cuisine#Breakfast.

Ottomani köögi restoranide leidmisega jäime meie aga hätta. Igatahes lihtsalt tänaval jalutades neid ei leia. Nii et tee eeltööd! Niisama süüa saab muidugi igalt poolt, kohalik kiirsöök on hea ja odav.

Transpordikaardist veel soovitus: ostke ainult üks kaart ning igal sõidul valideerite kaarti 3 korda (muidugi eeldusel, et seiklete kolmekesi koos). Sest iga sõit annab boonust s.t. järgmised sõidud on odavamad. Meie olime kahekesi ja panin tähele, et esimese inimese eest kaarti valideerides oli hind 2,10 ning teise inimese eest 1,45 kohalikku raha. Kaardiga trammis sees jahmerdama ei pea, trammipeatused on eraldatud ning läbipääs alale on nagu metroos. Kaardile saad automaadis raha juurde laadida ning samas igal kasutusel näitab ekraan ka, et palju raha veel alles on. Sama kaardiga saate ka jõetrammiga (s.t. laevaga) ja bussiga sõita.

Signenu, selle ühe kaardiga sõitmine on veidi triki... Nimelt jah järgmine sõit sama kaardiga on 1.45 kuid ainult juhul, kui see ei ole valideeritud samas peatuses. St. kui kasutada kolmekesi ühte kaarti, siis iga kord esimene valideerija maksab 1.45 ja kaks järgmist 2.10. Vahe pole iseenesest suur. Samas kaart ise maksab 10TL (veidi üle 3€), sisaldades samas ka 3TL eest krediiti pileti ostmiseks, seega igale ühele oma kaardi ostmine ei ole eriline lisakulu.

Sultanahmet on tore ja hea turistikas piirkond, aga seal ka oleneb väga kus hotell täpsemalt on. Osad tänavad on päris jubedad pimedas jalutamiseks :) Juhul kui hotelli valid võid julgelt mulle näidata - nimelt olen 4x Istanbulis viimase aasta jooksul käinud ja tean päris hästi ka selliseid kohti, kuhu turist niisama ei satu.

Istanbulkart on siis ühistranspordiks parim valik. Üksiksõit on siiski 1,95TL. Ma soovitaks eraldi kaarte, sest kui plaanis Sultanahmedist Taksimile sõita, siis ümberistumine on odavam kui kasutada eraldi kaarti (teisel sõidul soodustus). Ühte kaarti kasutades teise sõidu soodustust ei saa. Mul kaks kaarti kodus suveniiriks alles. Saab ka tšeki alusel tagastada, aga sellega see teema, et peab samasse kohta tagastama kust ostsite.

Unustasin mainida, et mulle tegelikult meeldib hotellis kõige rohkem ööbida Sirkeci piirkonnas - viimased korrad just valik sinna langenud. 5-10 min jalutada Hagia Sophia juurde ja 5-10 min Galata silla juurde.

Uurisin, et Istanbulkart'i tasud on võrreldes jaanuariga tõusnud (kevadel käies ei kasutanud ühistransporti). Üks sõit on 2,15TL. Teine jätkuoma on siis soodsam.

Istanbulkart´iga olid tasud tõesti 2.15, 1.65 ja 1.45, ei saanudki lõpuni aru sellest hinna kujunemise loogikast. Ühekordne pilet oli 4tl. Meil jäid kaardid alles, kuna ei olnud enam mõistlik minna tagasi sinna kust ostsime ja lennujaama oli ka vaja sõita. Eks siis tuleb millalgi jälle minna, kuna nii palju huvitavat jäi veel nägemata.

Meie ööbisime hotellis Best Western Antea Palace (77.- eur öö kahele). ca 10 minutit jalutada Sultanahmeti pea väljakule (ülesmäge). Jäime hotelliga väga rahule, seal oli bassein ja hamam, kus sai peale väsitavat trampimist lõõgastuda, toad ilusad (isegi paremad kui piltidel) ja päikeseloojang hotelli katusel oli võrratu. Hommikusöök oli ka väga maitsev ning suures valikus. Seal lähedal on ka veel üks väga tore hotell Basileus, kus on suurepärane klienditeenindus ning mõnus atmosfäär. Ning kohe hotelli vastas ka super hea ning soodne restoran Cesme.

Järgmisel korral prooviks sellist hotelli nagu Hetie (see kohe Galata silla ääres), kuna sealt on väga mugav igale poole minna ning nägi hea välja. Kuna vahemaad on Istanbulis päris korralikud ja mis kõige olulisem pidevalt ülesmäkke ja allamäkke, siis edaspidi valin alati hotelli, mis on trammi/metroo vahetus läheduses. Meil olid teise päeva õhtuks jalad ikka igalt poolt valusad ning õhtul hotellist uuesti linna minek (käisime vahepeal saunas ja ujumas) oli päris tõsine katsumus.

Aga taksimile ma hotelli ei valiks, mulle seal ei meeldinud, see oli nagu Alice imedemaal, kus hullunud märtsijänes tormab ringi. Hommikust-ööni rahvamass lihtsalt voolas Istikali tänavat mööda. Seevastu Hagia Sofia juures oli õhku ja tõeliselt mõnus olemine.

Kes soovib külastada kaubanduskeskust, siis Forum on selleks super, saab kohe metrooga ukse ette ning lisaks on seal nii Aquarium (see oli tõeliselt lahe hai tunnel) kui ka dinosauruste maa (seda me ei külastanud).