Viimased kommentaarid

@vatse, probleem ongi selles, et algse lennu piletid on 7.-21.11.2020, piletid aga tahaks vahetada novembriks 2021. Ei ole leidnud viisi, kuidas vahetada piletid järgmise aasta novembrisse.

Minu arust oli info selle kohta, et pileteid saab vahetada kuni 2021 a lõpuni toimuvatele lendudele juba kevadel. Siis oli aga lootus, et saab probleemideta sel sügisel reisida. Praegu aga paistab, et Eesti on muutumas kõrge riskiga maaks, seega ei taga negatiivse testi sertifikaadi kaasa võtmine veel seda, et saad oma majutuskohta minna. Ilmslt tehakse kordustest ja selle tulemusi ootad määratud hotellides. https://www.visitbarbados.org/covid-19-travel-guidelines-2020#health-protocol

Minul on 11.03.2020 Barbadosele ostetud Lufthansa piletid selle aasta novembriks. Tundub, et sel sügisel reisile minna ei ole kõige otstarbekam, sest arvestades viiruse levikut Eestis, võib Eesti turist sattuda esmalt saareriigis karantiini. Piletite tagastamisest loobusime, sest selle toimingu käigus teatas LH, et saate tagasi umbes 1/4 makstud hinnast, kuivõrd tegemist olla olnud sooduspiletitega. 

Mõtlesime siis, et lükkaks reisi aasta võrra edasi, LH ise lubab kodulehel, et pileteid saab muuta kuni 2021 a lõpuni. Kuidas aga seda teha? Nende kodulehel ei ole see võimalik, sest järgmise aasta novembriks veel pileteid ei pakuta, ka infotelefonil vastanud hindu ütles, et ta saab teha broneeringu vaid 340 päeva pärast lõppevale reisile. Oktoober ei sobi aga reisimiseks üldse.

Kas keegi annaks nõu, kuidas saaks piletid vahetada järgmise aasta novembrikuusse. Eeldan, et kaht korda pileteid vahetada ei lasta. https://www.lufthansa.com/ee/en/extended-rebooking-options

Eile oli Vikerraadios sellel teemal juttu. Seal endise nimega tarbijakaitse esindaja ütles, et tagasimakse perioodid võivad kujuneda paari kuu pikkuseks.

Sama siin, mai lõpuks Lot-i piletid  Marco Polo lennujaama ostetud. Plaanis oli reisida just selles piirkonnas, mis nüüd siis kõige raskemas olukorras. Oleme juba veendunud, et see reis jääb ära.

Mul on ostetud maipühadeks 6 piletit Berliini, sain 16. märts meili, et võin vahetada kui soovin. Ei soovinud, sest vahetades sobivateks kuupäevadeks, tulnuks pileti pealt 50 eurot juurde maksta, samas kui ostetud piletid olid 25€ kallimad kui need, mida kodulehelt ise ostes oleks pidanud maksma. Jäin ootele. Aga mina küll ei ole mingit meili saanud, et 30.aprilliks ostetud piletid oleks tühistatud.

Proovisin muuta aprilli lõpu Ryanairi pileteid. Nende meilis on, et muutmine on tasuta, hüvitada tuleb vaid hinnavahe. Piletid olid ostetud 126 euro eest.  Uue perioodi piletid maksaksid täna ostes 101 eurot. Justkui ei peaks raha juurde maksma. Samas, kui vahetusprotsessi alustada, siis küsib kahe pileti eest 102 eurot juurde. Tõenäoliselt ei ole mõtet praegu vahetama hakatagi.

Nordica ehk siis pool reisi LOT, pakub siiani suusareise.  Inimesed sõita ei saa, töökohad enam ei luba riskipiirkondade sõita, aga tundub et reise ka ei tühistata. https://www.nordica.ee/et/special-offers/lapimaale-soodsalt-suusatama

Pane otsingusse 1 tuba ja 3 täiskasvanut.  Paljudes hotellides on ka kolmesed toad.

Kui esmalt sattuda sellele lehele, võib Barbadosele sõidu isu kohe ära kaduda. Tegelikult saab ka märksa odavamalt.

Kuidas kohale saab?

Mina käisin eelmise aasta novembris Barbadosel. Idee sain Trip.ee lehelt. Huvi pärast vaatasin, et kui varasemalt oli vist üleüldse üks soodsate lennupiletite pakkumine Barbadosele, siis eelmine aasta oli neid kümneid. Aga 2019 aasta hakkas Lufthansa korraldama Barbadosele ka Frankfurdist hooajalisi otselende. Frankfurdist edasi lennutas meid küll Eurowings. Kohad valisime lennuki etteotsa. Saksamaalt sõitis sinna ka Condor, aga selle piletid maksavad tunduvalt rohkem. Londonist teeb BA otselende. Tagasi tulles on mõistlik vähemalt 3 tundi varem lennujaama minna.

Transport kohapeal.

Lennujaamast erinevatesse kohtadesse taksosõiduks on fikseeritud hinnad. Kui aga vajate suuremat autot, näiteks on teid 4 ja igaühel kohver, siis vajate väikebussi ja siis on hind ka kõrgem. Taksohindadest võite lugeda lennujaama kodulehelt https://www.gaia.bb/content/taxi-rates-airport. GAIA  lehelt leiab muudki vajalikku ja huvitavat informatsiooni. Ühistranspordi siniste busside peale ma väga ei panustaks, sest need käivad suhteliselt harva, graafik ei ole nii tihe kui trammil nr 4 Tallinna lennujaamast kesklinna.

Peamine sõiduvahend saare lõuna- ja läänerannikul on mikrobuss. Numbri järgi saab teada marsruudi. Tegemist eraettevõtlusega. Pileteid müüakse bussist ja kui bussijuhil on otsustada, kas võtta peale odavamat piletihinda maksev koolilaps või täiskasvanu, siis laps jääb maha. Kooliõpilased saavad piletisoodustust vaid siis kui neil koolivorm seljas on. Tundus, et igal koolil oli oma vorm, ilusad need ei olnud.

Barbadose bussiliinid https://www.transportboard.com/route-finder/ Kui vajutada sõiduaegadele, siis on peatused ka kaardile märgitud. Abiks on ka https://moovitapp.com/barbados-4331 Google maps ühistranspordi infot ei anna.

Kui rendiauto võtta, siis offline Barbadose kaart toimib gps-ina täitsa hästi.

Kui autot rendite, siis auto külje peal on kleeps, mitu inimest sees võib istuda. Meie mõistes 5 istekohaga autos võib reisida 4 ja 7 istmekohaga autos 6 inimest.

Numbrimärke on seal väga erinevates värvikombinatsioonides. Igal oma tähendus.

Autorendist tuleb soetada endale ka 10 BDS$ eest kohalik juhilitsents. Liiklus on vasakpoolne, ringristmikke on palju ja highway võib saare siseosas olla üsnagi kitsas ja lagunenud.

Kes jalgrattaga saart avastada tahab, siis rattalaenutused on olemas, aga rattad olid väidetavalt kõik keskmist kasvu inimestele.

Kus peatuda?

Turistid peatuvad peamiselt saare edela- ja läänerannikul, Kariibi mere ääres. Saare idarannikut uhub Atlandi ookean, lained on seal suured, sobilik surfaritele ja väga hea ujumisoskusega inimestele. Kilomeetrite ulatuses tühje randu. Liiv ei ole nii valge, aga vaated on oivalised. Idarannikul on asustus hõredam, näha on suurtel kinnistutel asuvaid villasid (enamus tõenäoliselt kellegi suvemajad). Muidu on krundid väikesed, vaid natuke suuremad kui maja ise. Võib üürida väga luksusliku villa basseiniga ja imetleda ookeanivaadet.

Läänerannik on kõige kuulsam ja rohkem kiidetud, kuid see on ka väga täis ehitatud, hotell hotellis või villade kompleksis kinni, seega võib olla tegu, et randa pääseda. Ranna ääres asuvad kallid majutusasutused. Tuntum neist Sandy Lane hotell. Aga ka tavainimene võib minna sinna hommiku-, lõuna-, õhtusöögile või pühapäevasele brunchile.

Täiesti mõnusad puhkusekohad on Bridgetownist alla Oistini poole. Lisaks booking.com-ile tasub majutust otsida ka https://www.hometogo.com/ lehelt.  Meie üürisime väikese majakese Rockleys, 50 m mööda tänavat, siis üle sõidutee ja olidki rannas. Esmalt oli meil broneeritud toad http://blueorchidsbarbados.com/ hotellis, aga leidsime soodsama hinnaga majakese ja apartemendi kohe seal samas. Kes soovib, leiab ka all inclusive hotelle. Tripadvisori järgi tulevad paljud ameeriklased ja kanadalased terveks kuuks ja üürivad sellise majutuse, kus on endal söögi tegemise võimalus.

Rannad.

Koralliliiv on valge-valge, meri nagu postkaardil. Rannas sind keegi ei tülita, rannatoolid on kallid, aga keegi ei pane pahaks kui omale rannalina külje alla paned. Meil olid kaasas rannamatid, jätsime need järgmistele puhkajatele. Nii mõndagi randa saab veebikaamerast lives jälgida. Saare live-kaamerad https://www.iwcpinc.com/all-cameras/ Pebblesi rannas käiakse hommikuti hobuseid ujutamas.

Söök ja jook.

Toit on tõesti Barbadosel kallim kui Eestis. Elatustasemelt on tegu ühe jõukama Kariibimere riigiga. Keskmine barbadoslane söövat aastas 50 kg kana, mille kilo maksab poes ~20 BDS$. Imporditud puu- ja köögivilju müüakse tükihinnaga. Suur osa värskest kraamist imporditakse St Vincenti saarelt. Aga Barbadosel ei saa farmerid eurotoetusi. Ilmselt sellest ka kallim hind. Õlu on väikestes 0,25 l pudelites, 6 pudelit maksab olenevalt ostukohast 14-19 kohalikku dollarit. Kohalik rumm on soodne.

Barbadose supermarketid .

On ka paar outleti moodi kauplust, kus kaubad euroaluste peal.

Costuless ja PriceSmart.  Viimane eeldab aga liikmeks olemist/astumist. Kauplusi ka teistes piirkonna riikides. Tripadvisoris regulaarsed saarel puhkajad arutavad, et neil tasub see ära. Ilmselt tasuks ära ka kui suurem seltskond koos puhkama läheb.

Leidsin sellise hulgimüügifirma kodulehe, kodulehel hea hinnaga õlut. FB-s kirjutavad, et hinnaga alates 100 dollarit toovad kauba kohale. Osadel kaupadel miinimumkogus, mis osta tuleb. Ei kodulehel, ega FB lehel ole märget, et eraisikud osta ei saa. Müüvad ka veini.

Bridgetownis on ka duty free kauplusi, tripadvisoris kirjutatakse, et sealt ostmiseks peab tagasilennu pilet kaasas olema.  

Kõige suurem valik puu- ja köögivilju oli Bridgetownis, seal olid ka hinnad paremad kui väikestel taluturgudel.

Neil on oma kohalik kiirtoidukett Cheffette. KFC on ka esindatud.

Nii mõnegi söögikoha kohta kirjutatakse, et võrreldes varasemaga on koht alla käinud. Seega tasub enne tripadvisorist kommentaare lugeda.

Kui saare idarannikut avastama lähete, tasub süüa hotell Atlantise restoranis.

Suitsud on  kallid, tasub Eestist kaasa võtta. Välismaist rummi ja tikke (kuigi miks keegi peaks üldse Barbadosele oma rummi kaasa võtma? ) riiki tuua ei või, puu ja köögivilju samuti mitte. 

Mida teha?

Tutvu http://millerpublishing.net/publications/2020/NS19_20-landingpage/index.html

Paberkandjal raamatu vahel on ka suur Barbadose kaart.

Harrison Gave on kindlasti külastamist väärt.

Kui veab, õnnestub minna hobuste võidusõitu vaatama või kriketivõistlust.

Saarel on kaks mobiilioperaatorit. Lennujaamas ei ole kummalgi esindust.

Piletid järgmiseks talveks on ostetud, sama majutuskoht broneeritud. Veidi kodutööd juurde tehtud.

Poolteist aastat tagasi oli Pariisis olemas ka Taxify, äkki töötab täna ka Bolti äpp. Sihtkoha sisestades näitab ka hinna.

Siin on üks WHO raport kokkuvõtlikult. Link ka raportile endale.

Pesumatist saab tellida 3M maske, 5 € tükk. Stokkeris on kohe saada hingamiskaitseid. Ja tellida veel vingemaid. :)

Konkreetsete sihtkohtade infot võib jälgida ka Tripadvisoris. Inimestel samad mured, lennukipiletid ostetud, hotellid broneeritud. Minna või mitte minna. 

(Kes inglise keelega sinasõber pole, kasutagu Chrome ja paremale hiireklahvile vajutades valida ‘tõlgi eesti keelde’.)

@Af. Need ei ole minu väited vaid professor Irja Lutsari vastused ajakirjanikule. Aga sellele viitasin ma ka postituses.

@Kroks, sa ju is külvad paanikat. Nimetad tervishoiutöötajaid koolipingist tulnud jõmpsikateks jne. Jagatakse suvalist netist leitud infot.Tänases Postimehes on intervjuu TÜ mikrobioloogia professor Irja Lutsariga.

Mõned väljavõtted:

Suremus on küllalt suur, praegu 3,3 protsenti?

See on võetud Worldometeri kodulehelt, mis kogub kõige operatiivsemat infot tervest maailmast. Kui ma jagan surnute arvu praeguseks nakatunute arvuga, siis nii see arv tuleb. Tuleb aga arvestada, et haigusesse suremus on riigiti, ja isegi Hiina riigi sees väga erinev. Näiteks väljaspool Hubei provintsi on suremus 0,1.

Ka levib teateid, et haigust põdenud inimesed haigestuvad uuesti.

See tuli Venemaa uudisteagentuurist Interfaxist. Mina kuskilt mujal seda ei näe. Püüdsin otsida, kas tuleb mõnest kohast veel seda infot. Ma saaksin midagi arvata, kui näeksin, kes need haigestunud olid, mis neil alguses oli ja kus nad siis olid. Täna (eile - A.J.) teavitas ka BBC ühest juhtumist Jaapanis, aga selle kohta on tarvis rohkem detaile.

https://leht.postimees.ee/6910280/koroonaviirus-joudis-eestisse-see-ei-ole-maailmalopp

Ja professori postitus facebookis.

Itaalia linnade tänavad tunduvad inimtühjad olevat. Saab kõike rahulikult vaadata. :)

https://www.skylinewebcams.com/en/live-cams-category/city-cams.html

Endal piletid mai lõpuks nädalaks Põhja-Itaaliasse ostetud. Ei plaani reisi ära jätta. Hotelle pole veel broneerinud, sest täpsed reisiplaanid veel tegemata. 

Ja maipühadeks Berliini. Hea, et sellises järjekorras. Muidu äkki ei lasta lennukist maha. :)