Keenia - kas sularaha kaasa?

Tere,

Järgmine nädal Keeniasse minek perega. Pisut jäänud segaseks kas võtta kaasa sularaha või saab kohapeal kaardiga maksta. Lisaks veel mingi segane Mpesa teenus ilma milleta ei saa rongipileteid näiteks osta.

Kas kohalkäinutest oskab keegi nõu anda:

Kui palju kohapeale planeeritud eelarvest peaks kaasa võtma sularahana (kui siis millises valuutas - kas EUR, USD või juba siin vahetada KESideks).?
Kas kohapeal saab maksta näiteks muuseumites, rahvusparkides ka kaardiga?
Saan aru, et MPESA suht möödapääsmatu mingite asjade jaoks, kas sinna raha laadimiseks peab olema sularaha, või saab krediitkaardiga laadida?

Nõuannete eest ette tänulik!

1
2

Ei võtnud üldse sularaha kaasa. Kohapeal ATM toimis. Mpesa ei läinud ka vaja.

0
0

Tulime just Keeniast. Olime küll valdavalt safaril, kuid üldpildis oli selge, et kaardiga saab üsnagi hakkama. Enamikes kohtades, sh väiksemates poodides oli kaardimakse võimalus. Sularaha kulub eeskätt kohaliku transpordi eest maksmiseks, kui liigud nt kohalike marsade ja bussidega. Ma võtsin KESe välja lennujaamas ATMist. USDid on eelkôige tugevalt turistlikes piirkondades, niisama ajatakse asja ikka KESides.

0
0

Üldjuhul on ikkagi elementaarne, et mingi osa sulas võtta kaasa.

Mul on juhtunud kaks korda, kus Eesti pank on kaardi lihtsalt sulgenud ja siis valetavad sulle otse näkku, et sa ei osanud seda kasutada. Aga tegelikult on nad mures oma raha pärast, sest kui sa pangale alandlikult ei teata, ja sõidad kuskile kaugemale kui Euroopa, siis nad arvavad, et tegemist on sulleriga ja lihtsalt sulgevad su kaardi. Etteteatamata.
Süüdi oled sina ja pank ei vaevu isegi vabandama. Sest pank on ikkagi pank ja kes oled sina...

Seetõttu on sularaha väljaspool Euroopat alati omal kohal. Ja tegelikult ka Eestis. Proovige te maksta alkopoes või sekspoes kaardiga, kohe on see pangale teada :)

2
7

Tiit Ja Teet Aus Pank AS? Ükski Eestis tegutsev kommertspank ei käitu enam aastakümneid oma klientidega niimoodi. 2008 üritasin vist viimati teada anda, et lähen mustale mandrile, siis muiati viisakalt ja selgitati, et see ei ole enam ammu vajalik ja neil on muud algoritmid. Lisaks, ei läheks ma kunagi reisile vaid ühe kaardiga. Kaasa võetav sularaha ei pea olema kohalik. Kindluse mõttes võid ju 50-100€ jätta rahakoti vahele, et seda vajadusel taskurahaks vahetada, aga see muudab rahakoti varastamisel lihtsalt väärtuslikumaks sihtmärgiks.

0
0

Minul on igal reisil igaksjuhuks pool planeeritavast reisirahast sulas kaasas. Me tegime vea ja vahetasime Eestis eurod dollariteks, kuid kohapeal selgus, et seda ei oleks pidanud üldse tegema kuna eurod sobisid ka. Üllatavalt paljudes kohtades sai pangakaardiga maksta. Isegi safarile minnes suvakohas vahepeatuses sai kaardiga maksta. M-Pesa't on väga lihtne kasutada. Vajalik on nutitelefon, M-Pesa rakendus ja Safaricom sim kaart. Minul seadistati lennujaamas Safaricom müügipunktis sealsete töötajate poolt M-Pesa ja õpetati ka kuidas kasutada. M-Pesa eelis ongi tema turvalisus. Sularaha hunnikuid ei pea kaasas kandma ja ka jääb ära tüütu raha kontroll, kas müüja tagastas ikka õige summa.

2
0

Kaarin - kus sa neid sularahahunnikuid hoiad? Hotellis? Nairobis ei jätnud ükski hotell sellist muljet, et midagi vähegi väärtuslikku sinna julgeks jätta. Tänaval ringi jalutada tuhanded dollarid kaasas - ei tänan, on lihtsamaid viise enesetapu sooritamieks. Paratamatult tuleb kuskil raha käidelda, välja võtta, tagasi panna ja sel hetkel kaardistatakse sind kenasti ära.

4
2

jaanusm

Aga kus sa oma passi, telefoni, pangakaarte, üldse midagi väärtuslikumat hoiad?

Mina võtan ka alati pool rahast reisile sularahas kaasa. Vahetan 100-200 eur. kaupa. Hotellides maksan kaardiga, mujal alati sulas.

3
2

Meie hotellis küll turvalisusega probleeme ei olnud. Ööbisime Best Western Plus Meridian hotellis Nairobi kesklinnas. Meil olid hotelli turvamehed isegi nii abivalmid, et käisid meiega õhtusel ajal vabatahtlikult poes kaasas ja isegi raha ei küsinud turvamise eest. M-Pesa ongi selline turvaline valik, et sularaha kaasas kandma ei pea kuna kõik raha on M-Pesa kontol.

2
0

Kohapeal saab suuremates kohtades maksta kaardiga, lisaks on igas linnas ATM-id, kust saab raha välja võtta. Hotellis ja kallimas restoranis saate kaardiga maksta, odavamas kohvikus jne mitte. Mina olen võtnud teatud summa sularaha lennujaamas alguses välja ja siis uuesti võtnud, kui hakkab otsa saama.

Mpesa konto saab teha koos kohaliku SIM-kaardiga (soovitan, lihtne teha ning lisab mugavust ning iseseisvust) lennujaamas. Ise olen 3 aastat Keenias elanud ja hakkama saanud ilma M-pesa kontota, seega hädavajalik see pole, võib-olla mõned asjad teeb lihtsamaks ja mugavamaks. Üldiselt kui on vaja näiteks pileteid osta vms ja kindlasti on nõutud M-pesa konto, siis soovitan küsida abi hotelli administ, eks nad ole selliseid olukordi varemgi lahendanud.

Keenias reisides peaks alati olema valmis selleks, et midagi ei tööta, näiteks kaardimaksesüsteem või ATM. Või et väikse linna ainsast ATM-ist saab ainult näiteks VISA kaardiga raha võtta või halvemal juhul võib ka ATM kaardi "alla neelata". Võimalik, et reis sujub ilusti ja ühtegi neist asjadest ei juhtu, kuid lihtsalt taustainfoks.

Kui abi vaja, küsige hotellist või giidilt/autojuhilt safaril, keenialased on väga head probleemide lahendajad ning abivalmid. Nautige reisi!

1
0

Mingi koguse sularaha omamine reisil on täiesti mõistlik. Vaielda võib pigem ehk summa üle.

Sellest saadakse paraku aru alles siis, kui ükskord mingil põhjusel kaart ei tööta või ATM selle lihtsalt alla neelab. Ja siis vaata ise, kuidas hakkama saad. Poes saad asja ostmata jätta aga kui hakkad õhtusöögi eest tasuma ja hoppaaaa! Sel hetkel ei paku mingit lohutust teadmine, et enamasti ju muret pole.

6
0

Võtad teise kaardi? Kohapeale jõudes võtad mõne õhtusöögi jagu ATM-st välja. Milleks tuhandeid €/$ kaasas vedada.

1
1

Taskus ikka pigem 100-200 EUR. Kui sedagi.

Mingil aastal Roomas oli meil kolme peale rohkem kui 4 kaarti. Ükski ei toiminud. Päästis sularaha.

1
1

Mulle tuleb kõikide reiside jooksul meelde üks intsident pangakaardiga. Olles bussiga jõunud Mombasast Dar Es Salaami, läksin esimese asjana ATM poole. Viisakas, turvameestega putka. Olles oma tehingu ära teinud, tahtsin kaarti tagasi saada, aga masin ütles vaid viisakalt aitäh. Rääkisin murest turvameestele, proovisime nii ja naa, kuskilt hangiti kruvikas, üritasime üheskoos seda kätte saada, aga ei miskit. Helistasin panka, panin kaardi kinni. Järgmisel hetkel taskuid kobades leidsin "kadunud" kaardi - see automaat tahtis kaarti vaid hetkeks ja tagastas selle enne tehinguid. Jah, raske on reisida, kui ise loll oled. Ülejäänud 99 999 korda, kui ma olen kaarti kasutada tahtnud, on kõik toiminud.

4
1

* Keenias pole sularaha vahetamine probleem, kuid tasub enne veidi ringi vaadata – kursid võivad olla küllalt erinevad. Euro sobib kõikjal.

* Kaardiga Keenias eriti maksta ei saa, sest kaarditasud on kõrged.

* Küll aga saab kaardiga sularaha välja võtta. Võimalusel tasub kasutada Barclays panga ATM-e, nendega jamasid polnud.

* Mpesa (m-raha) on Safarikomi telefonimaksete süsteem. Eeldab Safaricomi sim-kaarti (mis tuleks soovi korral teha lennujaamas, sest linnas läheb meeletu aeg). See on väga mugav, sellega saab igas võsas maksta, aga turist selle omamiseks liigselt pingutama ei pea. Sularahaga saab kõikjal hakkama.

* Selle röövlijutu peale niipalju, et kui sa pimedas ringi ei tolgenda, siis röövimisi ei kardaks. Hotellitoast ka kordagi ei varastatud midagi, sest kasutasin väiksemaid hotelle, kus kõik teadsid, et siin on mzungu. Keenias kaovad kohe ära asjad, mis on "laokile jäetud", aga otseselt röövima niisama ei kiputa.

3
0

Mul u 400€ eest Keenia shillinguid. Hunnik dollareid ka, aga need vast sobivad kuskil mujal ka. Kui keegi huvitatud võin vahetada kuna end Keenia reis jäi perekondlikel põhjustel ära. Saan Tallinna piires ka ise kohale tuua kui vaja. Võib ühendust võtta [email protected]

0
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased