Kiiev

Aprillis Kiievisse Zhuliany (IEV) lennujaama kaudu Wrizairiga.

Seoses sellega uurin, äkki on kellegil värskemat informatsiooni öömajade kohta (eelistan hotelli koos hommikusöögiga).

Samuti ekskursioonide kohta: 

- Kas külastades Petšerski Lavra koobaskloosrit peab naistel endal kaasas olema pearätt ja pikk seelik või laenutatakse kohapeal?

- Janukovõtši Mežigorje luksusresidentsi külastamine, kas otsida omal käel või võtta mingi pakett?

Mida veel peaks kindlasti vaatama?

Kas lennujaamas on kasulik rahavahetus, millega oleks mõistlik linna sõita?

Millega veel peaks arvestama, ühistransport jne?

Olime suvel Kiievis. Raha kurss lennujaamas  kehvem. Vahetasime ainult niipalju, et saaks linna. Linnas valuutavahetus igal nurgal ja kurss parem. Ööbisime hotellis RUS Premier. Toa saime kõrgele ja vaated olid ilusad.  Toad nagu nõuka ajal, kuid hommikusöök oli hea ja valikut palju.  Mežigorje tripi võtsime juhuslikult pakkujalt tänaval. Maksis vist 10 euri nägu. Mul puudub info kas ja kuidas sinna ise saaks. Koobastes antakse prouale seelik. Rätikut sai ka osta. Sitsirätt maksis sente. Koopad on tasuta. Soovitan külastada ooperit, pileti saab kodulehelt osta ja meie mõistes ikka üliodav. Linnas kasutasime metrood liikumiseks ja marsutkasid.

Kiievis töötab suurepäraselt nii Bolt kui ka Uber. Seega pole linna saamiseks otseselt sularaha vaja.

Tere!

1. Sularaha lennujaamas vahetada ei soovita. Mina kasutasin sularaha ainult jootraha jätmiseks, kõik muu sain kaardiga makstud. 

2. Ööbimise osas soovitan kaaluda ka korterit. Hea asukohaga euroopalikud hotellid on seal kallid. Ma alla 130 eur öö midagi sobivat ei leidnud, seetõttu sai võetud 2 korterit, mõlemad otse Maidani väljakul. See on hea koht, kuhu ööbimine valida, sest sealt saab kõikjale jala. 

3. Ringi liikusin taksoga (Bolt), hinnad väga odavad. Kui soovid seal sõita taksoga, siis tõmba endale mingi rakendus ja kasuta seda, kuna tänavalt taksot võttes öeldakse selline hind, et kuku pikali. Lennujaamas (Zhuliany) küsiti näiteks 35-45 eur kesklinna otsa eest. Tulime Boldiga ja maksime 7 eur, sest kell oli palju ja hinnad seetõttu kõrgemad. Tagasi läksime lennujaama päeval, siis oli sõit 4 eur. 

4.  Janukovõtši residentsi läksime samuti taksoga. Minek oli 12 eur ja tagasi 10 eur. Kuna meil oli 4in autos, siis ei hakanud tuuri isegi kaaluma. Kui soovid villasse sisse  minna, siis tuleb maksta tuuri eest 18 eur, sest see ei sisaldu pileti hinnas. 

5. Soovitan osta kohalik sim-kaart, siis mugav taksot tellida jne. Maksis 3 eur, kui õigesti mäletan. 

6. Veel tasub minna Tšernobõli, kui säärane asi peaks huvi pakkuma.

Kuna küsimus puudutas Zhuliany lennujaama, siis see asub kesklinnale oluliselt lähemal kui suur Boryspili lennujaam. Parim hinna/kvaliteedi suhe on Uber või Bolt, hind raudteejaama 120 UAH (4.5€), Maidanile 150 UAH (5.5€). Lisaks troll ja marsrutkad, endale sobivama ühenduse ja kuidas ümber istuda leiad Google Mapsi ühistranspordi planeerijast, piletihind 8-20 UAH. 

Isegi täiskasvanuna milles on tsirkus kindlasti ehe elamus, muusika tuleb päris orkestrilt :-)    

Paaripäevase reisi saab isegi sularahata tehtud, võib-olla ainult bussis läheb vaja ja selleks piisab kui lennujaamas 10€ vahetada, olgu kurss seal mis ta ka on. Ametlik kurss linnas on 27.8, eks ise vaata, kas ja kui hull see lennujaama kurss on. Väidetavalt pidi Sberbank kõige paremat kurssi pakkuma.

Plaan samuti aprillis esmakordselt seda linna külastada. Transpordiks lennujaamast paistab kõige mõistlikum Bolt. Pole küll Kiievis käinud aga eelmine aasta Tbilisis ja Krakowis toimis suurepäraselt, miks ei peaks Kiievis. Raha vast tasub jah kesklinnas vahetada, kui eelistada sula.

Ööbimiseks ma soovitaks küll air bnb-d. Kesklinnas võib leida suurepärase asukohaga tagasihoidlikuma sisustusega stuudioid seal ca 35-40 euri öö. Usun, et linnas peaks olema piisavalt mõistliku hinnaga kohvikuid hommikusöögiks. Petsherski Lavrasse kindlasti plaan minna ja hea teada, et naisterahvas otseselt rätikut ja seelikut kaasa võtma ei pea. See Janukovitsi loss ka võib-olla nimekirjas ning olen mõelnud Boltiga minna jällegi. Aga kõik täiendav info teretulnud. Ooper kõlab ka hea mõttena ja 19.04 avastasin ka Exploitedi kontserdi. Kõik soovitused heade kesklinna ja Podili heade söögikohtade osas teretulnud, huvitab kohalik köök ja selline soodsam hinnaklass. Üks traditsioone on alati suurema jõega linnades teha väike sõit turismilaeva/paadiga. On seal ka mingeid soovitusi, millist võtta ja kas kõik stardivad samast kohast?

Lavras koobastesse otseselt piletit ei ole, aga sisse minekul tuleb osta küünal (sissepääsu juures laual olemas müügiks). Kõige odavam oli 3 UAHi. Ja riietusena oli mul natuke enne põlve lõppev mantel ja müts peas ning see oli täiesti ok riietus. Aga seelikud rippusid muidu seal küll kasutamiseks jah.

Borispolist Kiievi kesklinna on ca 35  km, Zhulianyst kuskil 5-6. Põhimõtteliselt võib jala minna kui midagi  teha pole ja ilm ilus on. Ma olengi üks kord läinud, eksida pole seal kuhugi , üks pikk sirge tänav peaaegu lõpuni välja  ja tee ääres vaadata ka suurt midagi pole. 

Järgmine variant on trollibuss. Peatus on lennujaama peaukse kõrval vasakut kätt. Sealt läks minu mäletamist mööda kaks liini ja valida oleks mõtekas see, mille lopped-peatuseks on akna peale kirjutatud  "Lev Tolstoi väljak" See ongi kesklinn. 

Pileti sai osta kontrolörilt ja vist ka juhi käest. Hind oli omal ajal 20-30 eurosenti kuid inflatsioon sööb seda kõvasti ja võib-olla tänavu küsitakse juba 50. Kui kontrolöri pole ja lennukilt tulles kohalikku raha ka kohe pole võib muidugi ka ilma piletita sõita. Üksinda reisides oli selle riski sissevõtmine igatahes odavam kui taksoga minna. Piletikontrolle nägi harva ja kohe järgmises peatuses nad välja ei visanud. Lubasid endaga vaielda ja kui argumente jätkub saab lõpp-peatusesse välja. 

Kui on kontrolöriga troll siis Zhulianys on natuke jama. See on samuti lopp-peatus ja inimesi on vähe. Ujub külje alla ja hakkab painama et osta pilet. Eurosente ei taheta. 

Metroo hinnad on samuti inflatsiooni haardes. Ma olen Kiievis keskmiselt kord aastas käinud ja iga kord on vähemalt 10 % hinnale otsa keevitatud. Ometi on need plastikust zetoonid, millega väravast läbi saab juba aastatuhandeid samad. Viimati mõtlesin et võtan kohe varuga ja terve peotäie - see on päris kasulik investeering. Kassas oldi nõus müüma ainult kaks tükki korraga sest ega rahvas seal loll pole ja teavad  küll. 

Metroo eesruumidesse kus kassad on kogunevad tihtipeale  igasugused kambad, sest seal on soe ja üldse mugav koht kellegiga kokku saada. Siis ka  - kõrvaljärjekorras viipas keegi heas ülikonnas  hoholl ühele niisugusele ammupesemata pundile kes seal vist õlleraha kokku klapitasid ja karjus, et ma olen grupiga, võtan kõigile. Tema sai küll terve peotäie zetoone , pistis need püksitasku ja läks kõrvale vaatamata joonelt eskalaatori peale. 

See elutarkus tasuks samuti kõrva taha panna kui eelarve on väike ja kavas teinegi kord Kiievisse minna. 

Korter ööbimiseks on hea mõte aga kui tingimata hommikusöögiga hotelli on vaja siis kuskil Radisson ja ülespoole tasub vaatama hakata. Lihtsamates kohtades ööbida saab küll kuid see mida hommikusöögiks pakutakse pole inimtoiduks mõeldud. Üsna sageli on odavamates kohtades ka selline a la carte et tuuakse paberileht nimekirjaga ja seal tuleb ristikestega märkida, et mida vaja on. Ristikeste arv on limiteeritud - nii ei saa, et võtan nii apelsinimahla kui õunamahla. Või kaks kohvi. Kui teist tassi kohvi veel tahaks siis maksab see juba raha ja üllatavalt palju. Olen isegi 3 EUR hinda kuulnud. Tellimus viiakse siis kööki ja jääb üle oodata, et kuidas kokal seekord õnnestub. Ma ütleks, et 70-80 % juhtudest õnnestub tal isegi omlett tuksi keerata. Keerulisematest asjadest rääkimata. 

Mina pole odavamates hotellides enam hommikul köögi ligigi läinud vaid eelistanud tänaval süüa, Kiievis on soodsa hinnaga ja tavaliselt juba hommikul kl 8 lahti Puzata Hata: Neid sööklaid on kesklinnas päris tihedalt. Ainuüksi Maidani ääres tuleb kohe kaks tükki silma ette. Konseptsioon on sarnane lätlaste Ligo söögimajale kuid mitte  nii kõrgel tasemel. Igasugust klassikat ja peedisupi sarnaseid rahvusroogi on. Kohalikud hindavad seda ketti samuti kõrgelt sest söök on odav, seda on võib omale ette tõsta  palju ja ei snoobitseta igasuguste imelike nimedega. 

Odavhotelli köögiga võrreldes on see kraam kordades söögikõlbulikum.

Ja seda et Lavra koobastes minumeelest väga ortodokselt riietumisreegleid ei järgita. Viisakas oleks jah niimoodi vanamuti kombel, aga vajadusel tuleb ekskursioonigrupi järel püha isa ja õnnistab kõik need reliikviad uuesti sisse. Mida mu nähes ka ühekorra tehtud on.

Kas keegi on veetnud Kiievis aastavahetust?  Kui, siis kas tasub majutust vaadata nt. Maidani väljaku lähedusse?