Kliimapõgenemine, kuhu soovitate lastega

Plaan on järgmisel talvel 2-3 kuud olla terve perega kuskil soojal maal. Lapsed 7, 11 ja beebi. Kuhu soovitate? Ise kaalun Tenerife ja Kagu-Aasia vahel, kuid pole enne kummalgi pool käinud. Kuna terve perega minek, siis on oluline, et kohapeal elamise kulud poleks Eesti elust väga palju kõrgemad, pigem ikka soodsam. Kindlasti tahaks, et lapsed saaksid päikese käes olla ja ujuda.

Kes on käinud ja olnud eemal, võiks kogemusi jagada. Ka elamispinna soovitused, rääkimata teatud regiooni soovitustest, on väga oodatud.

Mina soovitaksin Tenerifet. See on see koht, kuhu ma ise talvituma läheksin, kui mul oleks peres ka beebi. Tenerifel on teenused (arstid) hästi euroopalikud, päike paistab ja temperatuurid on mitte ülipalavad, aga täitsa mõnusad. Oleme seal kahel talvel käinud jaanuaris-veebruaris ning lõuna- ning edelarannikul on päeval olnud sooja 25 kraadi ja meri on ujutav. Põhjas on muidugi ca 10 kraadi jahedam, nii et piirkonnaks tuleks kindlasti valida Playa de Americas/ Costa Adeje ümbrus.

Tai on samuti täitsa tore, suurepärane koht reisimiseks. Beebiga siiski eelistaksin Tenerifet, sest Tais on kliima hulga palavam, mis teeb beebiga elu raskemaks. Oleme ise sunnitud olnud ka seal arsti abi kasutama ja see oli ok (saime inglise keeles suheldud), aga ilmselt see nii ikkagi suuremates (turistikamates) asulates. Samas Aasia mõttes oleks Tai ilmselt minu valik number 1.

Nii huvi pärast -- kuidas kavatsete nende 7 ja 11 aastaste laste kooliskäimise lahendada?

Kõige rohkem käivadki eestlased pikalt talvitumas Tais ja Tenerifel. Järgmisel kohal on ilmselt Bali. Kõik kolm on lastega väga okk kohad. Aga muidugi võiks mõelda ka mõne teise Aasia riigi peale, kus Sa ise näiteks varem käinud oled ja kus meeldiks pikemalt peatuda.

Lisaks võid kaaluda teisi Kanaari saari - näiteks paar nädalat Tenerifel ja seejärel paar nädalat Fuerteventural, Lanzarotel või Gran Canarial. Kanaaridel on talvel selline Eesti suvi. Pole küll nii palav nagu Aasias, aga meri on ujumiseks ka üsna jahe ja sageli on väga kõva tuul. Õhtud ka ikka jahedad.

Kui te viitsite seigelda ja teil on aega, siis käige üldse mitmes Aasia riigis. Sri Lanka on kindlasti väärt külastamist koos lastega (ja kui valida lihtsam majutus, siis ka üsna soodne), Tai on ok, Bali on ok, Vietnam, Kambodža jne.

Panen Sulle mõned Eesti perede kogemuste lingid lugemiseks:

Lapsesõbralike sihtkohtade soovitused: http://happylittletraveller.com/10-best-family-holiday-destinations-2017/

Lastega Sri Lankal: http://happylittletraveller.com/sri-lanka-with-kids/

Lastega Tenerifel: http://happylittletraveller.com/tenerife-with-kids/

Bali majutuse soovitused: http://happylittletraveller.com/bali-with-kids/

Ja 2 pikema kohapeal elamise lugu - Tai ja Tenerife kohta: https://elustilist.ee/vaikelapsega-taisse-millega-peaks-arvestama/ https://elustilist.ee/tenerife-kas-tasub-kulastada/

Lennupileteid ostes osta kohe sellised, mis lubavad näiteks mitme Aasia sihtkoha külastamist. Kui ise jääd hätta, küsi Estravelist.

Meie oleme viimased 4 aastat käinud talvitumas Tenerifel ja ka Aasias, sel aastal olime 3 kuud Bali-Tai (Krabi) (4,5-aastane ja 6-kuune), eelnevalt talvitunud ka Tenerifel pikemalt. Toon siin välja plussid ja miinused. Tenerife: Plussid: Euroopalik sihtkoht, kus on lastega hea ja turvaline. Saab rentida auto, kliima on paras (ca 22-25C), toit jms samuti euroopalik Miinuseks: suhteliselt kallis, arvestama peaks ilmselt ca 2500€ kuus kuluga, sest majutus on Tenerifel sel hooajal küllaltki kallis. Merevesi ja basseinivesi (kui ei ole soojendusega) on külm (18-20C) ja lapsed ei pruugi mõnu tunda, õhtud on jahedad. Bali, Tai või muu Aasia: Plussid: soodsam eluolu (arvestuslikult ca 1200€ kuus + majutus), sh majutus. Soe merevesi (üle 30C), soojad õhtud Miiused: pikk lennureis, ajavahe (millega harjub kiirelt), päevane kuumus, kohapealne liiklemine (rendiauto võtmine - liiklus suhteliselt hullumeelne, roller vms), viisa teema (kui soovid ühes kohas olla pikemalt)

Ise soovitaksin pigem Aasiat just sooja merevee ja ööpäevaringse soojuse tõttu. Aga ka Tenerifel on mõnus talvituda.

Siin lisaks ülalmainitud artiklitele ka Bali reis: https://elustilist.ee/bali-saar-uus-trendisihtkoht-eestlaste-seas/

Mida peaksid teadma Aasiasse reisimisel: https://elustilist.ee/mida-peaksid-teadma-aasiasse-reisimisel/

Meie tegemisi võib näha Instagramist: https://www.instagram.com/elustilist/

Juhul kui soovid rohkem infot, siis kirjuta elustilist@gmail.com :)

Tervist Aga selline koht nagu Rhodos? Millised head/vead? Näiteks võrreldes Taiga?

Tere, olen kunagi töö tõttu elanud pikemalt nii Tenerifel, tais kui ka Rhodosel. Rhodos on talvel külm (+11-15) kõle ja tuuline paik, sinna küll ei soovita kliimapagulaseks minna. Tenerifel sõltub aastast, jaanuaris-veebruaris on, nagu eelpool kirjutati, õhtud jahedad, päevad võivad olla tuulised või isegi tormised. Shiroko on näiteks liivatuul, mis toob üle mere kõrvest punast liiva. Samas on kõik euroopalikult steriilne ja suht igav. Aga turvaline. Ise armastan Taid, seal on kuni märtsikuuni kliima talutav, pärast läheb ehk lastele liiga kuumaks. Suhteliselt soodsalt saab rentida oma maja. Toit ja transport on odav. Kui teil ööelu pole oluline, soovitan vaiksemaid kohti - Hua Hin, Cha Am jne.

Selge. Oligi küsimus tegelikult aprilli lõpp/ mai alguse kohta. Sel ajal Tais vist liiga palav juba ja Rhodos juba nats soojeneb

Aprilli lõpp - Mai on Rhodosel juba täitsa mõnus. Tenerifel on kõik tore, ainult see saar on minu arvates meeletult ülehinnatud. Pigem soovitaks kaaluda teisi Kanaari saari.

Olen viibinud väikelastega pikemalt nii Tenerifel kui Tais. Pikemaks ajaks soovitaks minna kindlasti Taisse (või mujale Kagu-Aasiasse). Tai kliima oli jaanuaris-veebruaris väga mõnus, mere- ja basseinivesi soe, soojad õhtud. Keskpäeval oli parem vilus olla, aga vahepeal tuli ette ka matkamist, mis oli täiesti talutav. Väga ilus loodus ja rannad, sõbralikud inimesed, hea söök, odav massaaž.

Tenerife on Taiga võrreldes palju igavam, kliima jahedam, merevesi külm, kallim elu.

Tai ainuke miinus oli minu jaoks turvalisus. Kartsin liiklust ja laste vigastusi. Aga ka sellest saab üle - katki hõõrutud nahale tegime korraliku haavapuhastuse. Liiklemiseks kasutasime taksot/uberit/kohalikke sõidujagamisäppe või võtsime kohaliku turismifirma kaudu mõne tuuri (minibussiga viiakse-tuuakse). Rolleri rent maksab vaid 5 eurot päev ja kõik sõidavad, aga kui sõidukogemus puudub, siis ikka väga ohtlik. Just mootorrataste/rolleritega kõige rohkem õnnetusi. Teadupoolest on Tai liiklussurmade poolest maailma esirinnas. Liiklemise vältimiseks tasub majutus võtta suurematesse asulatesse, kus rohkelt söögikohti, poode, turge, meelelahutust. Kui majutus on kasvõi 10 minuti jalutuskäigu kaugusel suuremast asulast, siis see tähendab ikkagi suure liiklusega maanteeääres kõndimist, sest kõnniteed puuduvad.

Rhodose ja muu Kreeka kohta veel nii palju, et õues on aprillis juba mõnus, aga kuna seal talvel maju ei köeta, siis on tubades niiske ja külm. Mina magasin villaste sokkidega.

Kessu ja Trip...kirjutasin Teile sõnumi:)

Olen mitu aastat aprillist alates Kreetal olnud perega. Esimesel korral oli noorem laps poole aastane. Soovitan väga. Aprill-mai on seal nii mõnusad. Hinnad soodsad võrreldes turismihooajaga, toit väga hea, saab tõelist kohalikku elu nautida kuna turiste on veel vähe. Elamiskulud samad, mis Eestis.

Küsiks ka, et kuidas laste kooliskäimine on organiseeritud?

Meie olime just pool kuud Mauritiusel -India ookeanis Saaremaa suurune saareke. 6 aastane ja 12 aastane kaasas. Mina oleks sinna jäänudki, aga lapsed igatsesid nii koju, et suurem ei tulnud viimane päev enam hotellitoast välja. Muidu oli ikka nii hull palavus ca 40, öösel mõni kraad vähem, aga millised kirjeldamatult paradiislikud rannad. Ei ole selliseid näinud Kuubal, Venetsuelas, Egiptuses ega Euroopas.

Küsin juba kolmandana, kuidas lahendage laste koolikohustuse täitmise pikalt ja kaugel olles? Kas lastekaitse ei sekku lõpuks?☺ Olen Tais näinud nt rootsikeelset kooli, või teete tõsist koduõpet?

Suur tänu juba praegu kõikidele vastajatele. Ise olen ka juba jõudnud mõtetega sinna, et pigem Aasia ja nt Sri Lanka. Suuremas lapsed on reisimisega väga hästi kohanenud, mis sellel beebilgi üle jääb kui kogu pere temaga kaasas :) Enne mõtlesin, et oleks paar kuud ühes kohas paigal, aga kuu siin ja kuu seal on ka variant kui juba nii kaugele minna.

Süvenen nendesse jagatud linkidesse, suur tänu!

Küsimus, mis saab laste kooliskäimisest, oli ka mul esimesena peas ja tundus takistava argumendina. Siis aga uurisin klassijuhatajalt. Kooli tuleb teha avaldus, et sel-sel perioodil on laps pikemalt eemal, klassijuhatajaga kokkuleppel toimub kaugtöö. Kontrolltööd Skype teel ja tõesti koduõpe - õnneks tegemist algklassilastega. Ehk on meil lihtsalt kooli ja õpetajaga vedanud :) Enesele veel lohutuseks, et planeeritavasse reisi aega jääb kaks koolivaheaega (kokku kolm nädalat) ehk siis see eemalolemine ei ole tegelikult nii pikk.