Lapimaale jõuluvana juurde

On soov minna autoga detsembris Lapimaale jõuluvana juurde.

Kas on soovitusi kellegil, kes on seal mingi aeg käinud? :)

Soovitaks autoga mineku asemel minna Finnairiga. Lennud kas siis Rovaniemisse, Kittilasse või Ivalosse. Kiirelt kohal ja soovi korral saab auto alati mõneks päevaks rentida ja kohapeal ringi sõita.

1
1

Absoluutselt on lennukiga parem. Kui esimese lennuga hommikul minna, siis oled õhtuks juba kodus tagasi. Aga punkt on kirjas, jõuluvanal (kui ta päriselt seal just on) külas käidud.

Sama, hommikul sinna ja õhtul tagasi, saab praktiseerida ka näiteks Egiptuse punkti saamiseks :)

Aga tõsisemalt, siis Soome on ülilahe maa, eriti lahe on Lapimaa ja Karjala. Aga Rovaniemi on küll Lapimaa halduskeskus, kuid enamik Lapimaast jääb põhjapoole.  Ise võtaks vähemalt 2 nädalat Lapimaal, kui ei suusata (aga suusarajad on  praegu siin fantastilised), siis lihtsalt naudi jalutuskäike ja tundrat.  Rovaniemi ümbruses on ka lahedaid matkaradu, ca 5 päeva tagasi oli lund ainult sentimeeter, seega saab ka lihtsalt matkata.

5
1

Mina käisin enne "koroonahooaega" Lapimaal sisuliselt igal aastal ja alati autoga. Olen käinud kaugemalgi, korduvalt ka Halti tipus. Ja Halti - see on ju maailma lõpus, nii et Rovaniemi on Eestile ikka väga "lähedal". 

Rongivõimalusest olin teadlik, aga 500+ eurot maksta ja et terve Soome lendab lihtsalt mööda - see oli minu jaoks igav. 
Minu jaoks algas reis juba koduses tugitoolis, see kõik oli põnev - broneerida laevapiletid, hotellid, mökid, ratsatalus ratsutamine, mootorsaani rent jms. 

Rahulikult sõita, autoga kolm päeva sinna, üks pikk päev Rovaniemis ja kolm päeva tagasi - parajalt pikk nädalane talvepuhkus. 
Majutuse võtsin tavaliselt Lapimaa poole sõites Kajaanis, Karolineburgi hotellis (vanaaja stiilis hotell, saun - ca 100 eurot) või siis mõnes AirBnb kodus,  teine öö ööbisin Wanha Raatesalmis (hobuturismitalu, väga vinge vanaaaegse saunaga, ca 80 eurot + ratsutamine), ja Rovaniemi poole sõites põikasin läbi ka Kuusamost (Kuusamo Safaris), kus rentisin kõige võimsama mootorsaani (tavaliselt Lynx 600 RE-TEC) ja sõitsin kohalikud rajad ja järvejääd läbi. Metsade sügavuses on ka üks äge kohvik, kaminaga ja puha, ja sinna saabki ainult kas mootorkelguga või põdrasaaniga.
Rovaniemis on hotellid muidugi jõulude ajal meeletult kallid, nii et päevakese tegevust seal leiab - seal on suured restoranid ja kauplused, päkapikumaad ja Jõuluvana Postkontor.. Jõuluvanale löön samuti patsu ära ja postkontorist saadan mõned kirjad headele tuttavatele ja lõpuks ühe kirja ka endale koju - Jõulumaa postitempliga. Neid kirju kodus juba terve posu ja iga kiri tuletab tookordset reisi meelde. 

Tagasitee ette võetud, ööbisin alati Aavasaksas, seal on ägedad majakesed, koos saunaga ja ka peremehega saime nende aastatega  juba  sinasõbraks, istusime õhtuti restoranis ja ajasime juttu - kuniks saun soojenes. 
Õhtul siis veel saun ja kaminatule valguses väike vein. Külma on seal jõulude aeg tavaliselt 20-30 kraadi, lumi krudiseb, kõik on härmas ja seda on seal vistiti meetrijagu. 

Edasi sõitsin Oulusse, ööbisin Radissoni hotellis, kus olid vapustavalt head ja mõnusad voodid, linnavaatega saun ning superhommikusöögid. Nüüd on seal ka remont tehtud, nii et väga korralik kohake. Ja ka Oulu ise on väga ilus linn, paljude kohvikute ja vanalinnaga.  

Sealt siis edasi kas otse Helsingi sadamasse või kui aega oli rohkem, siis veel üks ööbimine ka Tamperes, Radisson Blu Grand Hotel Tammer, mis on mõnusalt vanaaegse miljöö ja õhkkonnaga, väga vinge hotell. 

Rongipiletite raha eest (autovedu+reisijad) saab enam-vähem kõik need majutused ja hotellid justkui tasuta kätte ja talvine Soome on ka ilus vaadata ja mõnus puhata.. 

Maanteed on väga korralikult hooldatud, tavaliselt kuskil Kuopio kandis läheb juba mõnusalt talviseks ja lumiseks.
Ja eks seal sai neid peatuseid ju rohkemgi tehtud - vaatamisväärsused, kohvikud, metsapeatused. Hotellides sai mõnusalt välja puhata, saunas käia, ratsutamas, mootorkelguga sõitmas. 
 
Tuleb umbes 1900 km pikkune reis, puhast sõiduaega umbes 22 tundi, mis päevadeks jagatuna ei ole midagi hullu ja nädalaks just paras puhkus - midagi väsitavat selles autosõidus ma küll ei näinud, aga võib olla on see ainult minu eripära.  

Vabandust, et tuli nüüd pikk "vastus", aga see on pigem nagu nostalgiaheietus iseendale, sest ei saanud eelmisel aastal ega saa ka sellel aastal sinna minna ja ilmselt mitte ka järgmisel ega ülejärgmisel.. 
Tuleb leppida lihtsalt meenutustega - ja need on Rovaniemi reisidest suurepärased!

14
0

Nõus eelkõnelejaga, et pigem võtta reisist kogu mõnu ja teha ka teelolemisest seiklus. 

Plaan minna matkaautoga. Ajaperiood 5-7 päeva. 

Meie kogemuse põhjal (eriti koos lastega) on päevas normaalne sõita ca 300 km, siis ei muutu sõitmine tüütuks ja saab külastada ka teelejäävaid põnevaid kohti. Teekond planeeritud: 

Helsinki - Jyväskylä (270km) 

Jyväskylä - Oulu (380km) 

Oulu - Rovaniemi (206 km)

Varem oleme matkaautoga sõitnud sama tee läbi suvel kui sõitsime Nordkappi. Ka siis sõitsime läbi Rovaniemi ja külastasime Jõuluvana. Sellest saab lugeda SIIT.

2
0

Lisaks jõuluvana külale tasub lastega kindlasti külastada ka "koopas" (vanas hiiglaslikus angaaris) asuvat Santa Parki. https://santapark.fi

Ja kui juba Lapimaal, siis Luosto lähedal ametüstikaevandust ei saa küll vahele jätta. Autoga lihtne, aga vajadusel saab sinna ka bussiga.

https://www.amethystmine.fi

https://luosto.fi/en/luosto/luosto/matkusta-luostolle

1
0

Koondasin ühte postitusse kokku kogu vajalik info, mida pead teadma autoreisist Lapimaale:

  • SantaPark ja Santa Claus Village  - mis on nende kohtade erinevus? Piletihinnad
  • mida teha Rovaniemis ja selle ümbruses?
  • teekond Rovaniemisse - linnad ja kohad mida teelolles külastada

Loe postitust https://www.moover.ee/matkaautoga-lapimaale-jouluvana-juurde/

Foto Toomas Välja

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased