Lapimaale jõuluvana juurde

Üldse ei orienteeru teemas, aga pean plaani.

Alustades sellest, et kogu Põhja Soome on erinevate veebilehtede järgi Jõuluvana maa ja täis Joulumökkisid. Aga milline on see kõige õigem sihtkoht?

Majutuse otsiksin ilmselt booking.com-ist, või oskab keegi soovitada ka mõnda paremat, otseallikat?

Ja mineku kohta. Peaks vist olema võimalik auto rongi tõsta. Kust kohast selle kohta infot saab ja palju see asi maksab?

Need, kes käinud on, kuidas teie soovitate kohale minna?

(NB! Seda teemat võiks arutada koroonavabalt;) Tean mis toimub, millised on riskid, et tulevik on ettearvamtu jne, aga see selleks.)

Auto rongile saad siit:

https://www.vr.fi/autojuna

Käisime ise 3a tagasi. 

Majutuse võtsime siit:

https://santaclausvillage.info/fi/

Kas kogu asi oli oma hinda väärt? Nii ja naa... Lapsele vähemalt meeldis.

Auto rongiga Põhja-Soome viimine on soome raudtee vr.fi lehel alajaotus "matkaan autojunalla" ja üldiselt alati üsna kallis olnud.

Ma panin detsembri alguses suvalised kuupäevad Helsinkist Rovaniemisse ja 2 inimest + auto edasi-tagasi tuli 532 EUR. Jõulude paiku on ilmselt kallim. Täna ei saa veel nii pikalt ette osta. 

Mõned tuttavad on seal  niimoodi käinud ja talvel olevat autorongil isegi mingi mõte sees sest ca 2000 km kuskil pimedas max 80 km/t sõita pole ka huvitav. Suvel need rongid vist ei käigi sest kõik sõidavad   soojal ja valgel ajal autoga ise.

Käivad küll need rongid suvel. Kasutasime seda võimalust Norrasse reisimiseks. Sõitsime kõige viimasesse jaama, sealt edasi Norrasse ja mööda Norrat lõunasse.

Kuidas te kinnisest Soome piirist läbi kavatsete hiilida?

Ma üksaasta, umbes 2018, vaatasin et jaanipäeva ajal on pikemalt vaba ja võiks käia põhja pool polaarpäeva vaatamas. Ise sõita ei viitsi ja auto saadaks rongiga. Tookord oli küll nii et viimane väljumine oli 15. juuni ja   

ei hakanudki teemat arendama. Pealegi pole see oluline kui teemaalgataja hoopis jõuluvana juurde tahab minna. 

Ega Soome piir siis umbselt kinni pole ja pealegi muutub olukord iga nädalaga. Praeguse seisuga on piirikontroll , kõik passid tõmmataks läbi masina kuid keegi ei kontrolli et kas minnakse tööle nagu öeldud või Lapimaale kala püüdma.

Lihtsalt vahemärkuseks olgu öeldud, et Rovaniemi jõuluvana töötab aasta läbi ja selle pärast ei pea sinna ilmtingimata talvel minema. Suvisel ajal on pigem see eelis, et järjekorrad tema juurde on lühemad.

Meie käisime seal selle suve jaanipäeval ja jõuluvana oli puhkuse võtnud. Niisugune silt oli väljas. Jõuluküla ise oli avatud ja paar turisti tuias isegi ringi. Aga vähemalt sel suvel oli ikka väga palju kohti lapimaal suletud, seal hulgas hotelle.

Autorongiga oleme lapimaale 2 x sõitnud. Pilet on kallis, kuid kui on võimalik nii palju kulutada, tasub see end ära. Väga mugav on. Peab arvestama, et suuremate buss tüüpi autodega ei pruugi rongile pääseda. Kui meie seal talvel lastega käisime, võtsime ka ise majutuse. Olime 4 või 5 ööd. See jõuluküla ei olnud just mingi mega elamus, isegi lastele mitte. Aga käisime seal kõik muud kohad ka läbi. Käisime Spas, suusatamas, mootorsaaniga sõitmas, loomaaias.

Aitäh vastuste eest!

Kes on käinud autota, kas see oli halb mõte? Kas seal üleval oleks ikkagi autot vaja?

Ja lend Helsinkist edasi-tagasi maksab üldse 100€. See tundub isegi parem mõte olevat ...

Käisime eelmisel aastavaehetusel Lapimaal. Lendasime TLL-HEL-Kittilä. Kuna lapsi kaasas polnud, siis lõpuks Rovaniemisse jõuluvana juurde ei läinud (alguses oli plaan sinna sõita, aga lõpuks ei hakanud aega raiskama). Majutuse võtsime läbi Bookingu, väge äge saunaga mökki oli. Auto rentsisime lennujaamast, sest seal ilma küll ringi liikuda pole võimalik. Käisime ka suusatamas ja iga päev ka matkamas valgel ajal (paar tundi päevavalgust vaid). Lisaks käisime koerterakendiga sõitmas. Väga äge oli. Jõuluküla on kahjuks jah turistlik, aga kui kunagi käinud pole siis 1 kord võib sinna ikka minna. Samas ma ei tea, kas ma ainult seal viitsiks olla, midagi muud võiks ka plaani võtta.

Lend on kindlasti mugavam. Kohapeal saab päris soodsalt ilmselt ka korraliku talvevarustusega auto rentida. 

Mina käisin Norra minnes päevakese ka sealt Rovaniemist läbi, seda juulikuus. Jõuluvanasid on seal nagu muda, igal suveniiripoel ka oma jõuluvana (ok ok, üks on n-ö päris. Päkapikud on vist tavaliselt eesti omad :) Vähemalt vanasti olid :) 

Minu toona 2-aastane (peaaegu 3) ei tundnud Jõuluvana vastu huvi, vaid keeldus minemast imeliku habemega vanamehe juurde, kes oli veidikene liiga sõbralik laste suhtes :D (peab arvestama, et kõigile lastele ei pruugi jõuluvana meeldida). 

Majutus on seal samas jõulukülas palju hütte, enamikes vist saun ka sees.  Lastele pakuvad ilmselt pinget põhjapõdrad ja kelgukoerad. 

Mitte väga kaugel on ametüsti kaevandus (koobas), kuhu talvel saab rongiga sõita (st ca 5 km, sõitma peab ikka autoga enne 1,5h). 

Talvel kindlasti oleks superkogemus võtta aurorahut kuskil metsas (mitte linnas) ja vaadata voodist läbi klaaslae vrimalisi. 

Samuti mitte väga kaugel (ca 1 h) on Ranua loomaaed (lastele väga äge). Kuskil seal kandis oli veepark ka. 

Mina ise autoga sõita ei soovita, väga pime ja lumine. Lisaks on põhjapõdrad, kes võivad olla igal pool ja joosta teele. Juba suvel oli hullumaja, ma ei kujuta ette kuidas oleks talvel ja pimedas. Rong on väga mugav, aga kallis (suvel sõitsin sinna autoga ja tagasi rongiga).

Airbaltic saatis täna sellise teate: On December 19, airBaltic will launch new flights between Riga and Kittila in Finland. The flights will be operated on Saturdays until mid-March.