Lapsega Tahko

Käisime eelmine aasta Himosel 5a lapsega, kes nautis suusatamist väga ja toimetas mõnuga päev otsa sinisel nõlval.
Tahaks ka sel aastal talle suusarõõmu pakkuda, kuid endale kipub Himos igavaks jääma ja läheks seekord pigem Tahkole.
Tahaks teadjatelt pisut infot, kuidas seal lapsel olla on? Himosel sai ta ilusti ise toimetatud sellel mäel, kus oli see jalge vahele pistetava kettaga tõstuk - seal, kus oli juba kaheinimese ankur ta toime ei tulnud. Millised tõstukid ja millistel nõlvadel on Tahkol????

Tänan ette info eest!

üks spetsiaalne laste mägi, mis on ainult lastele kus üles viib lint ja selle kõrval on juba suurem kuid lauge mägi ja sinna saab kettaga(tõstukiga).See on mäe lõunapoolsel küljel kuid siis mäe põhjapoolsel küljel ehk Lumilaaksos on ka koht kus saab üles ketas tõstukiga.Seal Lumilaaksos on ka sellised laugemad mäed.
Meil on mineks inna 01.04.09 väiksema bussiseltskonnaga, u.15 inimest ja veel on vabu kohti.Programm www.tuulevilla.ee

Kas ketas-tõstukiteid on tahkos üks või rohkem?

Kui oled "seotud" kettaga, siis kas on kasutada üks või rohkem nõlva?

Küsin seepärast, et lapsele sobivad eelkõige sinised, ehk ka punased nõlvad, kuid järgemööda ühte igavat nõlva hekseldada läheb vast ka temal igavaks

Aga kas olete proovinud ankruga niimoodi koos üles sõita, et laps seisab sinu ees jalgade vahel... u.5 aastasega on see täitsa toimiv variant :)

Ikka oleme proovinud - aga see tähendab, et meie peame kogu aeg abx olema

Himose nõlval sai laps aga kettaga iseseisvalt hakkama - keeldus lõpuks isegi abivalmis tõstukivahtide abist.
Ankruga ta ilmselt veel ise toime ei tuleks (on küll 6a aga hästi-hästi väikest kasvu)

Mh, ei kujuta ette küll et 6 aastast päris üksi mäe peale lasta nii et ise silma peal ei hoia. Kuigi sinu laps võib osata hästi suusatada siis võib ikka juhtuda, et keegi algaja laudur talle nt kogemata otsa sõidab ja tõsiseid vigastusi põhjustab. Kujutad sa ette mida ilma vanemata laps siis sel ajal läbi elada võib? Soomes on mägedel alati palju rahvast ja õnnetusi ikka juhtub, enne kui lapsed teismeliseks saavad soovitaks ikka silma peal hoida pidevalt.

Mina küll Tahkot 5-aastasele ei soovitaks. Tahko järvepoolsed nõlvad on päris järsud, ka lastenõlv (pikkus 250 m, kõrgus 68 m), Eestis oleks võrreldav Väike-Munamäega. Minu teismeline tütar jäi esimesel päeval Tahkol jänni, ei julgenud alla lasta, hiljem harjus küll ära, asi oli rohkem peas kinni, mitte oskustes.

Loen siin huviga osade tegelaste poolt kirjutatud juttu ja mul on selline tunne, et need kes selle Tahko mõtte maha laidavad pole mujal kunagi käinud. Käisin Tahkol esimest korda 8 aastat tagasi ja minu jaoks oli see fantastiline elamus - varem olin käinud ainult Kuutsekal. Tahkolt ära minnes oli küll selline tunne, et jumala eest, siia peab järgmine aasta kindlasti tagasi tulema. Aga järgmine, järgmine ja veelgi järgmine aasta sai järjest suuremaid ja raskemaid mägesid lihvida ning ütleks, et Tahkol on sinu lapsel täpselt paras õppida. Väikest mäge pidevalt nühkides ei õpigi ta hästi sõitma. Kord tuleb aeg mil teie, kui vanemad, tahate suurematele mägedele minna ning teie laps lihtsalt ei julge suurtest mägedest alla sõita - oma tuttavate peal nähtud asi. Vahepeal mainisid sa sedagi, et Himosel oli su laps päeva lõpuks juba tõstukipoiste abist loobunud, liikumine toimub julguse ja enesekindluse suunal :)
Mul eelmine aasta korraldas ettevõte kus ma töötan ka talveseminari/puhkuse Tahkol. Algul mõtlesin päris tõsiselt kas ikka minna kuna see ei ole minu jaoks huvitav ning see on väike aga seltskond ja paar lõbusat päeva Tahkol pani pärast mõtlema, et tegelikult on see ikka mõnus pisike ja hubane keskus küll.

Ma kahjuks ei leidnud praegu mäekaarti üles (nimelt võtan igast suusakeskusest mäekaardi mälestuseks ka) kus peal oleks kirjas info tõstukite kohta aga see koht peaks sind samuti aitama -- http://www.tahko.fi/rinnekartta/ . Nr 7 tõstuk ja kõrvalolev rada on just lastele ning Skandinaavia suusakeskuste instruktorid on minu silmis lastega alati super abivalmid olnud.

Ahjaa, nagu siin enne õnnetustest räägiti. Alpides olen näinud väga õnnetuid õnnetusi kuid Skandinaavias on alati rahulikum olnud. Kindlasti võib tobedaid juhuseid olla aga Põhja pool on üldiselt rahulikum ja kiirused väiksemad - eriti veel Tahkol ja sinistel radadel.

Matuga nõus, et Tahko on tore koht. Küsimus on selles, kas ta sobib koolieelikule iseseisvalt õppimiseks. Himose ja Tahko lastenõlvad on nagu öö ja päev. Himose oma on lamedam, kui Kuutsemäe esimene nõlv, Tahko oma võrreldav Munakaga, lisaks on enne lõppu üks järsk koht.

Ma arvan, et Tahko lastenõlv on paras eelkooliealistega alustamiseks. Kindlasti oleks vajalik algul ise lapsega tegeleda või veel parem - koha pealt instruktor võtta.
Minu arust pole nõlv väga järsk ja on igaljuhul ohutum kui suvaline Kuutseka-Munaka nõlv.

Kahjuks ei oska ma ühte ega teist nõlva Kuutsekaga võrrelda :)
Himose sinist nõlva sõitis laps eelmisel talvel 2,5 päeva. Lapsele piisab muidugi vähemast, kuid arvan, et pisut vaheldust oleks ka temale tore. Selgitan igaks juhuks ka, et last päris iseseisvalt mäele siiski ei saada - ikka keegi kogu aeg läheduses, kuid päris nii nüüd ka ei saa, et pidevalt kõrval olla ja nina pühkida:)
Eelmine aasta oli abiks ka suusainstruktor, seega päris alustamisest tema puhul ka veel juttu pole.

Ei saa küll Tahko teema juures ikkagi aru, kas on vaid üks nõlv varustatud nööp-tõstukiga või on neid rohkem?!

Olin Tahkol kolm aastat tagasi, kõike täpselt ei mäleta. Põhiliselt olid seal ankurtõstukid + üks tooltõstuk ja ilmselt lastenõlval ketastega tõstuk, rohkem kindlasti mitte.
Selleks, et aru saada nõlvade raskusastmest toon paar näidet: Kuutsemäe Lilleoru nõlv: pikkus 476 m, kõrgus 54 m, Porikraavi nõlv (taga metsa sees) vastavalt 255/53 m, Tahko lastenõlv (kaardil nr.7) pikkus 250, kõrgus 68 m.
Edasi mõtle ise.
Himose lastenõlv on õppimiseks väikelapsele väga hea, seal julgeks ta tõesti omapead jätta, Tahkol ...

üks nööptõstuk lõunapoolsel küljel ja teine nööptõstuk põhjapoolsel küljel ehk Lumilaaksos.

Köik Tahko töstukid leiad Matu7 poolt antud lingist (Siirtymäreitit ->Hissit 1-15 (Sompahissi - nööptöstuk).

Kui juhuslikult keegi on huvitatud, siis lähme väikese grupiga/oma bussiga Tahkole 1.04 - 5.04.09.
Veel on mõned vabad kohad. Kui keegi soovib täpsemat infot, võin saata.

Ma ei läheks lapsega Tahkosse. Mitte enne kui ta Himosel mööda siniseid ja punaseid sõidab. Ma saan probleemist aru, soovitan järgmiseks mäeks Levit. Suurepärased lauged nõlvad. Ei stressa last ja endalgi on tegevust. Muidugi märtsis-aprillis, mitte enne.

Lp. tuulevilla

Palun postita tulevikus oma reiside reklaam rubriigi http://www.trip.ee/kommertsteated alla, mille trip.ee toimetus on loonud, vältimaks reisisoovituste foorumi risustamist.
See ei ole esimene kord, kus Sa oma Tahko-reise trip.ee reisifoorumis promod.
Tulevikus kustutatakse sarnased postitused vale rubriigi all kiiresti.