Lõuna-Euroopa juunis maskita (väljas)

Tere,

Tahaksin kohe ette teatada, et need, kes soovivad kanda maski, kandku minugipoolest 3 maski ja tõmmaku kasvõi gaasimask ka peale - ma aktsepteerin inimeste soove/tervislikke seisuneid/tahteid, palun aktsepteerida ka minu isiklikku soovi/tahet/vajadust/seisundit.

Tahaksin minna juuni lõpus reisile - olen lugenud nt. Itaalia riigi koduleheküljelt, et maskid ei ole väljas kohustuslikud, kui on mingi tervislik põhjus vms. Kuidas see reaalselt välja näeb - kas keegi on hetkel seal, on käinud just nüüd? Olen huvitatud Lõuna-Itaaliast: Puglia, Campania. Kas tänava peal ja looduses saab ilma maskita ringi käia? Või peab igal sammul hakkama võitlema, õigustama, seletama?

Kreekas on meedia kohaselt mask väljas kohustuslik. Taas, kuidas seda reaalselt kontrollitakse nt. kui olen Ateenas või on keegi mingil saarel, kus saab nii maskivaba elu kui võimalik (tean, et nt. Türgis ka mask kohustuslik, aga reaalselt saab vabalt nt. Alanyas ilma sellet hakkama tänaval ja ka osades restodes/kohvikutes).

Võtan vastu ka soovitusi muidest riikidest/regioonidest Euroopas, kus saab tänava peal rahulikult ilma maskita ringi käia.

Tänades.

Albaania. Montenegros on nüüd tänaval kohustuslik vaid siis, kui ei saa piisavat distantsi hoida. Kahes riigis kokku leiaks tegemist ja käimist kuni üheks kuuks kindlasti.

Aitäh soovituse eest! Montenegro risti-põiki läbikäidud, Albaanias vähem olnud, jäi palju huvitavaid kohti käimata.

Kuidas sa ette kujutad, et looduses keegi sul maski kandmist kontrollib? Et igal inimesele on kontrollija, kes tal 24/7 juures viibib? Kasuta kainet mõistust palun.

Looduses pole see vist kuskil nõutud. Avalik ruum, kus rahvas liigub ehk siis ikka asulates või migitel rahvarohketel simmanitel. Lõuna-Euroopas ei toimu isegi maaturg looduses, sest maa tähendab ikkagi külasid. Matkaradadel jne pole minu teada Euroopas seda eriti kunagi nõutud. Ilusa ilmaga Taevaskojas või Viru rabas tundub maskikandmise kohustus muidugi mõistlik :) A nii rahvarohkeid rahavamatku pole ma Lõuna-Euroopas kusagil kohanud.

Vastus Hapnikule:  Itaalias nt. Lazios on kirjas, et mask peab alati ees olema, kui väljas olla, võib see teoreetiliselt ju tähendada, et käin matkarajal kusagil seal, keegi tuleb vastu ja hakkab kobisema ja kutsub politsei. Või satun ise ebaõnnest tema otsa.  Või leian mõne koha, kus on töötajad-turvamehi ja hakkab jama pihta.

Teoreetiliselt tahtsingi teada, kuidas see toimub, kui riigiti kirjas, et väljas olles 100% kohustuslik ja pole eraldi ära toodud, kas väljas on linn või maa.

Chill out.

Vabandust, aga miks see Taevaskojas või Viru rabas mõistlik tundub? Maskisoovitus vabas õhus põhineb ekslikel uuringutel.  https://www.lindipendente.online/2021/05/20/le-autorita-sanitarie-ammettono-abbiamo-sovrastimato-rischio-del-covid-allaperto/

Olen täiesti sama meelt, aga kahjuks need nõuded on riigiti/osariigiti erinevad.

Näide: talvel sõbranna oli maskita vabas õhus matkarajal LA Countys ja kuna seal maskid igal pool kohustuslikud, oli hea, et ta teiste matkajate käest (kes vastu tulid jms) kere peale ei saanud. 95% olid maskides, isegi üksinda käies.

Ma vist ei seletanud hästi, proovin paremini: kui kusagil riigi info lehel on kirjas, et maskid on väljas olles 100% kohustuslikud, siis kas ja kui palju tegelikult neid järgitakse riigi ja teiste juhuslikke möödaminejate poolt jälgitakse Lõuna-Euroopas nii tänaval kui ka looduses?

Belgias oli/on ka kohustuslik kanda. Käisin nii pargis, kesklinnas kui kõrvaltänavatel ning maski mitte kandjaid oli piisavalt ning ei näinud küll, et keegi kuskil väga kedagi kontrolliks. Siseruumides on teine asi.

Hoiad maski valmis ning kui keegi tuleb "kobisema" siis seletad maski mitte kandmist (saan aru esimesest postitusest, et ei suuda kanda), või siis paned selleks hetkeks ette.

Sõltub olukorrast, On olukordi, kus tehakse esimese hoiatuseta kohe trahv. On olukordi, kus tehakse viisakas märkus. On olukordi, kus ei teha midagi. See ei sõltu kellegi kogemustest, sest olkorrad muutuvad pidevalt.

Kui on vaja sellisesse riiki minna, siis mask peab kindlasti olema vähemalt taskus või käes. Kui näed, et kõik kannavad maski nii linnas, külas kui ka matkarajal, siis pane kiirelt mask pähe ja jääd tõenäoliselt trahvita. Kui enamik kohalikke silkab mask näpus või lõua all ringi, siis on hetkel olukord lõdvem ja tee samuti. Kui mask on peas mõnel üksikul tublil turistil, siis tõenäoliselt hetkel mingit kontrolli ei ole või võetakse vahele vaid turiste, kellelt altkäemaksu koguda.

A see vaba looduse ja muu reegel on ka riigit erinev. Hetkel oli just lahti Hispaania leht. Seal peab maski kandam avalikus ruumis (ka väljas), kui pole võimalik hoida 1,5 m suurust vahemaad. Seega inimtühjas külas ja hüljatud matkarajal keegi sind maskita ei näe ega ka trahvi.

Tule Šveitsi-maskid pole väljas kunagi olnud kohustuslikud ja loodus läheb päev-päevalt ilusamaks ja soojemaks...ok ainult vilkal äritänaval pead kandma,aga sinna sa ju ei lähe...

Tulin just Lõuna Hispaaniast. Maski kannavad nii väljas, sees kui ka matkarajal absoluutselt kõik kohalikud, turistid ja ka väikesed lapsed, samuti desinfitseerivad igal võimalusel käsi ja seda ka vabas looduses ja väikeste külade tänavatel. Pigem näeb mõne turisti lõua all maski või nina väljas, aga kohalike puhul mitte. Maski kandmist matkaradadel kontrollivad teenindus meeskonnad, tänavatel politsei ja vabas looduses sinna sattunud muud inimesed. Kui maski ees ei ole, tehakse kohe märkus. Ainus koht kus maski ei pea kandma on söögilauas, aga ka seal on vahel mõnel mask ees. Et Lõuna Euroopa on täna maski kui sellise väga omaks võtnud, ka rannas jalutades, ainult lamamistoolil ei näinud paljudel maske.

Itaalia lehel on info, et üksi vabas looduses ei pea olema, seega kui satud üksi metsa või mägedesse, ilmselt ei pea, aga kui on keegi veel, siiski peab.

Minu arusaamist mööda Bulgaarias võib õues ilma maskita liikuda.

Valgevenes ei ole mask väljas kohustuslik

Tulin just Andaluusiast. Maski kandmine on kõikjal kohustuslik. Tulin restoranist söömast ja unustasin maski ette panna. Kohe tegi üks kohalik märkuse. Isegi Caminito del rey matkarajale minnes pidi mask ees olema ja veel rajale minekul anti kiiver ka veel. , et kaljudelt midagi pähe ei kukuks. Kui kedagi läheduses ei olnud, lükkasin maski lõua alla, aga kui mõni inimene lähemale  tuli, siis sai mask ette tõmmatud. Ainult rannas ja basseini ääres päivitades, ei pidanud mask ees olema. Paljude sissepääsude juures mõõdeti ka keha temperatuuri.

See maskivastasus on valdavalt mingi postsovjetlik Ida-Euroopa teema. Lääne pool on inimesed selles osas oluliselt arukamad, haritumad ja hoolivamad enda ning teiste suhtes.

Mõned lihtsslt saavad asjadest aru nii maski osas kui öösel tühjal teel punase taga, mõned jällegi ei saa aru, madalat intelligentsitaset ei õnnestu varjata.

Igal reeglil, mis kehtestatakse, peab olema põhjus, see peab olema eesmärgipärane ja proportsionaalne. Maskinõue väljas liikumisel sarnaneb sellega, kui riik nõuaks, et kodust väljudes peab kõigil olema jalgrattakiiver peas, sest väike protsent inimesi (ok, et enamasti vaid alkohoolikud või talvel libedaga) kukub omal pea lõhki ja see aitaks traumapunkti koormust vähendada, kui kõigil oleks kiiver peas. Ma pole kindel, et need kõige usinamad kiivri-pooldajad just kõige intelligentsemad ja hoolivamad on... võib-olla pingutavad nad siiski veidi üle? Äkki on neil investeeringuid kiivrite tootmises? Äkki on neil natuke raske tunnistada, et efekt ravikuludele on väike, sest nad sundisid  miljoneid inimesi neid kiivreid ostma? Ja lisaks keelati vahepeal ka üldse väljas liikumine peatraumade ohu tõttu - natuke raske on nüüd minna ja öelda, et kallid kaasmaalased, me panime teid mitmeteks kuudeks koduaresti, aga tegelikult see oli põhjendamatu, sest see risk polnud üldse nii suur.

PS. Ma ei ole maskivastane. Kannan alati poes ja muudes avalikes siseruumides.

Hispaanias peab igal pool ja kõik kannavad, ka matkarajal ja rannas jalutades.

Rumeenia just (10 päeva tagasi) kaotas õues maski kandmise kohustuse ja keegi ei kannagi. Toidupoes ja bensiinijaamas on vaja.

Viimasega täpselt sama meelt.

Lisaks, WHO on korduvalt öelnud, et maskid ei kaitse viiruse eest.

Maskidel endal on peal (kui ostad karbi), et ei kaitse koroonanakkuse eest.

Ei taha mõeldagi, milline on hetkel hispaanlaste immuunsüsteem, kui üldse enam värsket õhku ei saa ja oma CO2 sisse hingavad. Fuengirolas pidi suvel (!) sporti tehes (ratas, jooks) ka mask ees olema.. 

(Californias oli üks vahe iga päev ajalehtedes-uudistes pilte, kuidas inimesed ujuvad ookeanis mask ees (läbivettinud)). 

Tegelikult isegi USA CDC leheküljelt saab vaadata, kuidas uuritakse juba pidevast maskikandmisest tekitatud bakeriaalseid kopsuhaigusi/surmasid.

Ja vaesed astmaatikud, allergikud, kellel niigi on kevad-sügis raske aeg.