Lühike Maroko reis

Hei

Soov on novembri alguses pühade aeg (tähendab, pühad on siin Belgias, hingedepäev 1.-2. novembril) kuskil veidi soojemas ja huvitavas kohas ära käia. Silma jäid sooduspakkumised Marokosse. Mõte oleks olla kohapeal ca 5 päeva ja teha väike trip marsruudil Tangier - Fez - Casablanca. Samas tundub, et nii Tangieris kui Fezis ja selle ümber päris palju vaadata, Casablanca on LP järgi eelkõige majanduskeskus (?).

Hea oleks, kui keegi jagaks muljeid, kas Tangieris ja Fezis (ning selle ümbruses) oleks ilusti sisustada 5 päeva ning kas Casablanca on väärt külastamist. Huvi pakub eelkõige kultuur, vaatamisväärsused ja kohalik eluolu.

Casablanca on suurlinn. Kui tahad näha kaasaegse Maroko keskust ja sealset elu, siis on see külastamist väärt. Midagi väga ajaloolist sealt ei leia, kesklinn on ehitatud 20. saj. alguses on ja selle aja koloniaalarhitektuuri heaks näiteks, lisaks veel uus suur mošee ookeani kaldal. Aga see kõik ikkagi 20. saj. kultuur ja ajalugu.
Fes on hoopis teisest ajajärgust, tõeline araabia vanalinn, mis võtab vähemalt päeva, võimaluse korral rohkem kui soovid lihtsalt sihitult ringi hulkuda. Lisaks on lähedal veel Meknes, Volubilise varemed ja Moulay Idriss. Need jõuaks vist kõik autoga liikudes ühe päevaga ilusti ära näha. Võimalik, et sealt lõunasse mägede poole jääb veel mingeid põnevaid või looduslikult kauneid paiku.
Tangier oli vähemalt vanasti üks parajalt tüütute kaubitsejatega linn. Vaevalt, et midagi praeguseks väga palju muutunud on. Vanalinn on muidugi olemas.
Rannikul teeks peatuse ka pealinnas Rabatis. Aastaid tagasi oli see mõnusalt rahulik linn koos mõningate vaatamisväärsustega. Mõned tunnid saaks rahulikult veedetud.
Tangierist lõunasse jäävate Tetouani ja Chefchaoueni kohta ei oska isiklikest kogemustest midagi öelda. Kui reis algab Tangierist ja liigute autoga, siis võib ühe otsa Fesi läbi mägede sõita ja need kohad ka ära vaadata. Muidu on mööda kiirteid liikumine oluliselt kiirem. Kui saab lennata ka Fesi, siis lendaks pigem sinna, teeks sinna pesa ja käiks muud kohad päevaste väljasõitudega ära.

Casablanca asemel külasta kindlasti Marrakeshi, õhtuti vanalinnas suur turg, pole siiani Euroopas nii suurt näinud, samuti suurel turuväljakul igasugused esinejad. Vanalinn kindlasti vaatamist väärt.

Tangieris rannapromenaad ja rand on väga ilusad, kuid novembri algul pole see kõige õigem paik. Rannikul võib olla väga tuuline ja lausa jahe. Sisemaal on sügisel natuke parem reisida. Mägedes olev Chefchaouen on külastamist väärt. Ise polen paaril korral käinud ja lähen veel. Päevast piisab. Väike linnake. Kindlasti tasub võtta vett. Tetuan on ka ilus. Fezi vanalinn on muidugi vaatamissväärsus omaette. Kuigi vist kõigis Maroko linnades on medina, on Fezi oma kõige suurem ja minu meelest ka kõige huvitavam. Tegemist ka UNESCO Maailmapärandi nimekirjas oleva objektiga. Fezi ümbruses võib ka mägedesse sõita, on paar kohta, kus on soojad mineraalvee basseinid. Marrakesh mulle erilist muljet ei jätnud. Aga see on nagunii kaugemal ka. Ega viie päevaga kõike ei jõua.

Üks uskumatult huvitav linn on Kenitra. Täiest erinev muust! Justkui muusast puudutet ! Nii eriline ! Linn justkui kunstniku pintsli puudutusest leidnud oma näo

Kirjutan ka oma reisiplaanist, kõik soovitused ja kommentaarid oodatud:

  1. Päev: Maandumine Tangieris kell 18, suunduks kohe raudteejaama ja öörongiga Marrakechi.
  2. Päev: Päev Marrakechis, linnaga tutvumine, õhtul hotell.
  3. Päev: Päevareis bussiga Essaouirasse (kohapeal ca 6h), õhtuks tagasi Marrakechi, öö hotellis.
  4. Päev: Hommikul rongiga Casablanckasse, päev linnas, õhtul hotell.
  5. Päev: Lõunast Rabatisse, enne õhtut rong Fez'i, öö hotellis
  6. Päev: Päev Fez'is, kindlasti vajalik välja selgitada võimalused lennujaama pääsemiseks.
  7. Päev: Hommikul 9:40 väljub lend, peamine väljakutse edukalt ja õigeaegselt lennujaama jõuda.

Esialgse info põhjal jätsin välja Tangieri, kuna selle kohta arvamused üsna vastakad. Ehk kunagi, kui plaanis Gibraltarile jõuda, saab laevaga üle tulla ja põhjalikumalt tutvuda. Lühike aeg kõikjal on sihilik - see on meie soov ja eesmärk, ringi tormata ja võimalikult palju näha ning kogeda :) Kas mõne linna võiks välja jätta/lisada või mõnda rohkem aega planeerida?

Päev Casablancas tundub liiast. Samal päeval jõuaks ka Rabatis ära käia ja äkki isegi õhtuse rongiga Fesi sõita. Pole aimugi kuna viimane rong võib minna. Või siis hotell hoopis Rabatis võtta.

Kas Casa aja kompenseerimiseks on mõistlik üks päev Tangieri planeerida ja kuni Casa'ni kuupäevi nihutada?

Kuna ma Tangierist olen ainult läbi sõitnud laevaga kohale jõudes ja sedagi viimati u 10 aastat tagasi, siis pole õige inimene seda linna arvustama. Aga minu arust on see selline ühe päeva reisijate Aafrika või Araabia linn, kus rõhutakse Euroopast üheks päevaks tulnud turistidele. Viimaseks päevaks riigis võiks olla lahe, aga esimeseks liiga agressiivne.
Sõidaks sellel vabaks jäänud päeval näiteks hoopis ringi Meknes-Volubilis-Moulai Idris kasvõi väljasõiduna Fesist. Pole kindel kui hästi see on ühistranspordiga tehtav.
Eks ma pakun neid kohti, kus ise käidud ;)
Chefchaouen ja Tetouan tunduvad ka põnevamad kui Tangier, kuigi seal käinud ei ole. Sealt Marrakechi rongile saamiseks tuleb vist rannikule tagasi saada.

Liiga tihe tundub praegune reisikava, üks suur tormamine ühest kohast teise ja vähe kohapealset nautimist ja sisseelamist. Mina jätaksin Casablanca ja Rabati ära, veedaksin rohkem aega Marrakechis või Fezis. Essaouira asemel soovitan kaaluda ka sõitu Fezist Chefchaouenisse (180 km), sõit liinibussiga võtab umbes neli tundi. Chefchaouen meeldis minule üliväga, see on mägede vahel asuv väike, aga väga ilus ja fotogeeniline sini-valge linnake, mis oli 1920. aastani kristlastele rangelt suletud. Paras ühepäevane (pluss öö) väljasõit. Soovitan otsuse tegemiseks pilte guugeldada!

Fezist hommikul lennujaama sõiduks lasime meie hotelliomanikul endale takso (grand taxi) tellida. Takso (petit taxi) on ka Fezis väljaspool medinat liikumiseks kõige mõistlikum variant, odav ja mugav.
Veel: kui ööbite Fezis (ilmselt kehtib sama ka Marrakechi kohta) medinas, soovitan endale hotellist keegi väravate juurde vastu kutsuda, muidu võtab öömaja ülesleidmine hirmus palju aega teie niigi tihedast päevakavast.

Vahemärkusena - alati, kui siin nõu küsin, on välja toodud liiga tihe graafik. Siiani on kõik reisid meeldinud ja üle ei ole end koormanud. Nii mõndagi kohta on samas antud lubadus tagasi minna.
Casa jääb ilmselt hetkel sisse sooviga üks päikeseloojang ka ookeani ääres veeta ja ehk pisut hinge tõmmata lihtsalt rannal lesides.

Milliseid ravimeid tuleks osta kohalikest apteekidest, kui kõht on lahti?
Oksendamist ega palavikku pole.

Mida tuleks teha?

Kuidas inglisekeeles apteegis hakkama saab, kuidas söetablette küsida?

Meditsiiniharidust omamata pakun et, kui söest üldse kasu on sellisel juhul, siis tuleks teda oma pool liitrit sisse kühveldada.
Ma oman selleks puhuks alati kaasas Loperamid'i.

Olen mitmes riigis kohalikust apteegist abi saanud lihtsalt kõhu peal käega ringjaid liigutusi tehes ja muidu näost roheline olles. Üldiselt ei ole sa kuskil esimene turist, kellel nn põhja alt ära lööb ja nad teavad hästi mis aitab.
Loperamid on muidugi ka abiks. Sütt olen kasutanud niisama preventatiivselt 1-2 tabletti peale sööki - raske öelda, kas on aidanud.

Maroko apteekrineiu soovitas: Intetrix-i ja Imodiumit. Tuleb tõdeda, et aitab, kui ravikuuri järgida.
Kokku läks 65 Dirhamit ehk ca 6€.