Maroko omal käel

Tere.

Peas mõlgub plaan külastada septembris Marokot, lennates Ryanairiga Fez´i (hiljem samast ka tagasi). Kuna oleme 2 naisterahvast ja omapäi reisimise kogemused on väikesed (Aafrikas olematud), siis palun järgmist infot: kas on kellelgi teada Fez´i linnas mõni inimene ja kontakst, kes korraldaks kohapealt väikese ringreisi v ekskursioone (ka ööbimist, kuigi selle kohta info leidmisega pole probleeme). Huvitaks Marrakech, Todra Gorge, Ait Benhhadou, Essouira...

Tänan.

Kena suve jätku!

Tere

Olen Marokos käinud paar korda ja seal natuke pikemalt ka elanud. Tunnistan ausalt, et Fezis olin ainult ühe ööpäeva ja erilist muljet ei avaldanud. Aga maitse asi eks. Sinu nimekirjast oskan kaasa rääkida ainult Marrakechi ja Essouira teemal. Toredad kohad mõlemad. Esssouiras saab ookeanisse viskuda.

Minu soovitus: Minule meeldib Marokos ookeani ääres elada, sest kliima on seal hea (jahutav tuul! Päike ja kui tahad kuumusest pausi, siis tulevad suured pilved ette). Otsige kaardilt ja raamatutest üles selline koht nagu Sidi Ifni. Väga tore väike linnakene/külakene. Kuna see kuulus kunagi hispaanlastele, siis on ta välimuselt teistsugune kui teised Maroko külad. Elanikud on seal väga sõbralikud ja mõnusad. Kui soovite aja maha võtta päevaks või nädalateks, siis võin soovitada sama korterit kus me ise elasime. Teine kohalik sõber peab mul suveniiripoodi ja korraldab kaamelisõitu kõrbekülla jne.

Üks soovitus: Kuna tegemist on moslemitega, siis ärge ennast rannas üleliia paljaks koorige. Üleüldse riietusest, siis maikade-toppide asemel võiks särgil olla ka (natuke) käiseid ja seelikud/püksid võiksid vähemalt põlvedeni ulatuda. Pole mõtet prantsuse pensionäridest haagissuvitajaid immiteerida ja käia maikade ja lühikeste pükstega. Päris võigas vaatepilt. Riietumist silmas pidades vähendate üleliigse tähelepanu tekkimis võimalust.

Väga hea plaan. Ma arvan, et saate kahekesi suurepäraselt hakkama. Mõned aastad tagasi käisin koos sõbrannaga kolmenädalasel Maroko-Hispaania reisil. Kustumatu mulje jättis Marrakechi turg, ööelu, inimesed, toidud, loodus. Ülejäänud linnad, kus viibisime: Rabat, Meknes, Fez, Tanger nii palju ehedust enam ei pakkunud. Nagu ikka tuleb võõrsil olles arvestada kohalike tavadega riietumisel ja suhtlemisel.

Praeguseks on juba ostetud piletid Ryanairiga Düsseldorfi ja sealt edasi Fez´i ning tagasi Marrakech´ist. Oleme kohal 7 päeva ja 8 ööd. Esimese öömaja Fez´s bookisime ka ära Booking.com kaudu ning valisime sellise hotelli, kus oli märgitud, et hotell korraldab ka erinevaid tuure. Plaanime võtta kindlast tripi kõrbesse ja võibolla ka linnaekskursiooni (st linna läheme kidlasti uudistama, aga kas koos giidiga, seda vaatame kohapeal, et kui hullumeelne linn on). Edasi tahaks liikuda Marrakechi. Kas oskab keegi soovitada, kas eelistada bussi või rongi? Marrakecist plaan bussiga ära käia Essouiras (keegi eeelnevalt siin foorumis kirjutas sellest ja kõlas päris ahvatlevalt). Kellel on kogemusi, võiks nõua anda, kas selline plaan on OK või võiks miskit ära jätta või teistmoodi korraldada? Ja selline küsimus ka, et kui hotellist lennujaama vastu transport tellida (see on märgitud lisatasu eest), kas sellisel juhul on hind kindel või ka kaubeldav? Tänud!

Meie sõitsime ühest linnast teise rongiga. Linnas sees kas bussi või taksoga. Taksosõit oli küll eriline kogemus, sest taksosse pandi nii palju inimesi kui mahtus. Ühel korral suisa 7 täiskasvanut inimest. Hindu enam ei mäleta.

Vaatasin Fez'i kaardilt ja mulle näib, et läheduses kõrbeid ei ole. Kui kaugele neid kõrbematku tehakse?

Kuna omame omalt `rattamatkalt ´u 2500 km kogemust Marokost ja palju huvitavaid tähelepanekuid, siis võiksin jagada päris häid soovitusi. Kui hästi otsid, leiad ka kontakti / pilte ka Facebookis üleval / Ainus soovitus- alusta parem Marrakechist ! ( Hassan korraldas meie majutuse vanalinnas; toonane telefon olemas ) Marokos bussid väga head ! Huvitavaid linnu ka kamaluga, nt Casablanca,Kenitra, Essouira SIC Quarzazate ! Miskit pole mõtet ette broneerida-nii tuleb huvitavam seiklus sest jääb valikuvabadus! skype: palukas1177

Kõrb jääb teisiele poole Atlast. Aga ainuke jupike liivakõrbe on Errachidast lõunas Merzouga juures.

Tere. Keegi oskaks mulle rääkida mida tuleb juba arvestada või ilmselt oodata lennujaama saabudes, saan aru, et seal tuleb täita veel mingi immigratsiooni leht? Kas või kus saab raha vahetada lennujaamas? Nimelt maandun Marrakechis. Kas taksojuhtidega peab palju võitlema hinna suhtes? Olen põnevil ja ärevil korraga..

Immigratsioonileht tuleb tõita, aga see pole mingi raketiteadus, vormi näidis on siin: http://4.bp.blogspot.com/-_r1GmewwnOU/T9pJdAht0rI/AAAAAAAAefM/_1Ap2VieHn8/s1600/IMG_8914+%2528Large%2529.JPG Lennujaama saabuvate lendude saalis on rahavahetused olemas, kurss ei olnud mu mälu järgi väga hull, samas alternatiiv on võtta sularahaautomaadist. Mis taksojuhtidesse puutub, siis taksopeatuses on olemas hinnatabel orienteeruvate hindadega, millest rohkem ei tasuks maksta. Kahe aasta eest maksin takso eest nn hotellitsooni Palmeraies 100 dirhamit, praeguseid hindu ei tea. Õige hind oleks tegelikult olnud ca 60 Dh, aga ei viitsinud siis nendega vaielda. Teoreetiliselt peaksid kõik taksojuhid kasutama taksomeetrit, ent tegelikkuses nad seda turistidele sisse lülitada ei taha. Minu soovitus on taksojuhtidele pakkuda alguses õiget hinda, mis on ca 50 dirhamit, kui kedagi selle raha eest ei leidu, siis võib suurendada kuni 80 Dh-ni, kui aga ka see ei õnnestu, siis lihtsalt jalutada 5 min eemal olevale suurele teele, kust saab 50 Dh takso minutiga. Tavaliselt aga nii kaugele vaja minna ei ole, mõni taksist ikka vingus näoga 60 Dh-ga nõustub :) igatahes hea algus kohalike kauplemistavadega tutvumiseks!

Väike seik Tangieri lennujaamas. Väljudes taksode poole suundudes hakkasime kauplema. Teades õiglast hinda ja olles õppinud piisavalt prantsuse keelt, tegime selgeks, et soovime raudteejaama. Esialgu tõrjuti meid meie viletsa prantsuse keele ja täiesti "ebaõiglase" hinna pärast. Kui selja pöörasime ja minema asusime, leidus kohe üks juht, kes meie pakutud hinnaga rahul oli ja imekombel hetkega inglise keele ära õppinud oli. Leppisime kokku hinna, kohaks raudtejaama - vana kinnitas: "Yees, to the station" ja sõit algas. Raudtejaama jõudes selgus, et hinnaks ei olnud enam esialgne 120, vaid 150 dh. 120 pidi olema bussijaama (the bus station) hind. Aga ometi oli ta viimasel hetkel meie mõtteid lugenud ja osanud siiski raudteejaama sõita. Kuna 120 oli meil täpse rahana olemas, olime peale mõningast vihast vaidlemist sunnitud vanale ulatama kaks sajalist. No mis rahvas arvab, kas tal oli 50 jagu vahetusraha??? :) Ei olnud. Kui ma lõpuks vanale käe õlale panin ja politsei poole osutasin, ehmatas ta pisut ära ja võluväel leidus taskus 50 dh.

Imede maa, see Maroko. Kohe raudteejaama sisenedes ulatasin kassas seisvale soliidses ülikonnas vanamehele 700 dh rongipiletite eest. Korraks tõmmati üle leti lahti raudtee kaart ja täpsustati meie sihtkohta, järgmisel hetkel loeti üle letil olevad sajalised ja uskumatu - ju ma olin siis sinna ainult kuus sajalist pannud. Esimese poole tunniga olime 130 dh jagu tünga saanud.

Edaspidi olime oluliselt kogenenumad ja ülimalt vastikud turistid. Rohkem me kadusid ei kandnud oma nädalasel tripil.

Muueas - füüsiline kontakt, käsi õlal, võtad küünarnukist kinni vms aitas igasuguste harjuskite ja muidu tüütute inimeste vastu päris hästi. Seda tuleb teha delikaatselt ja korrektselt, aga kui muidu su ümber tiirlevad raisakotkad ära ei lähe, ei aita ei viisakas ega ebaviisakas "No merci" ega ka nende kohalik "Laa", siis korraks mõnele persoonile rohkem tähelepanu ja kerge kontakt aitas paar korda hästi. Saime järelhüüdudena sõimu stiilis: "You crazy man"

Tere, huvitav, kas autorent ka toimib sellel maal? On kellegil kogemusi, soovitusi jagada? tänud.

Rentisin Marrakechi lennujaamast, maakleriks Autoeurope, rendifirma oli mingi kohalik. Levinuim mark kohapeal on Dacia Logan või Sandero, kuna Marokos neid ka toodetakse. Autot vastu võttes tegin fotoka kaameraga ringi ümber auto ja filmisin võimalikud kriimukohad üle, tagasi viies aga keegi uurima ei hakanudki. Muus osas nagu rent ikka, ei mingeid suuri üllatusi. Odavama hinnaklassi autod on tihti konditsioneerita, aga isegi veebruaris kuluks see siiski ära, sellele võiks bronni tegemisel tähelepanu pöörata. Muidu on Maroko sõitmiseks OK: väljaspool suurlinnu nagu Marrakech liiklust vähe, suuremad teed korralikud ja väiksemad sõidetavad, politsei sõbralik (küsisime neilt mitu korda teed), bensiin odav. Linnades parkisime tasulistes parklates, hind oli 1-2 € päev.

NB! Kiirust mõõdetakse usinalt. Sarnased statiivid, nagu meie liikluses viimasel ajal näha. Seega, ärge ületage kiirust. Kiiruse mõõtmise punktides oli ka harilikult kontrollpunkt ja siilid, mida kiirelt laiali vedada, olid teepervel valmis.

Tänud vastamas:) Üritasin leida Ryanair-is sobiva lendu märsiks, aga..kuidagi ajad-päevad ei klapi.., ehk soovitab keegi mõne otsetee:), või tõesti peab pöörduma mingi turfirmase..

Azair.com pakub ca 125€ alates. Kaasasin ka Riia. Vilniuse lisamine annab oluliselt rohkem tulemusi, sinna sõit ei ole minu kogemuse põhjal ka kuigi keeruline. Öise Simpeliga näiteks.