Pahandus USA-s

Teemaks 8 aastat toime pandud pisivargus poes, USA turvad pidasid kinni, otsisid läbi, konfiskeerisid ja lasid lahti, ähvardasid et kui järgmine kord Usa-sse tagasi tulen, võetakse uuesti kinni. Kas see võib nii olla või on asi juba aegunud. Nooruse lolluse pärast täitsa suur probleem.Nüüd tahaks sinna reisile minna jälle ja hirm naha vahel. Peale selle kogemuse pole ei enne ega ka hiljem mingit sellist tegu sooritanud, tea mis mul seal Ameerikas pähe lõi. Andke palun nõu, kas on mõtet üldse viisat minna taotlema...

Eks jah, inimene õpib, kuni elab.

Samas ma usun, et tegemist oli lihtsalt ähvardusega, et sul ikka võimalikult hirmus tunne oleks.

Hetkel peab Eesti kodanik vist USA viisa saama endiselt, ja ma usun, et kui sul on kuskil "kollane leht" või mingid sarnased andmed, siis USA saatkond seda ka teab ja võtab viisa andmisel arvesse. S.t. tõenäoline on, et kui ikka kuskil andmebaasis oled sa halvas kirjas, peaks juba saatkonnast seda teada saama.

AGA, alati langetab sinu riiki lubamise otsuse konkreetne piirivalvur, isegi kui saatkond sulle viisa on andnud. Nii et kõik tegelikult selgub alles siis, kui JFKs (või kus iganes) jala maale saad.

Siiski ma usun, et kui sa peaksid olema halvas kirjas kuskil, siis teab seda juba saatkond ja nemad käituvad vastavalt.

Isegi ka viisavabaduse korral pead sa vist mingi ankeedi või asja täitma enne reisile minekut, ilmselt võib ka siis juba teada saada, kas oled persona non grata või mitte.

Kahtlustan küll, et need turvad lihtsalt hirmutasid sind.

Enam sa ju nii ei tee, ega ju?

Ehk oleks ühest teemast piisanud? Aga kui sinuga tegelesid ainult turvad ja polnud kokkupuuteid politseiga ega kohtuga ja mingit karistust ka ei määratud, siis ma ei usu küll, et su vägitegu üldse kuskil kirjas on.

Aru ma ei saa saa, mis selle USA-ga kohe-kohe saabuva viisavabaduse taga üldse on? Või mis on nende allkirjastatud lepete taga-kas see, et USA ametnikud saavad nüüd meie isikuandmebaasis vabalt surfata. Kui see nii, siis, kas mitte ei ole see riigi mahamüümine-või siis kasutusele andmine? See Eesti poolsete tingimuste täitmine seda vist tähendas. Annaks jumal, et see minu jutt lausvale oleks. * * Trip.ee palub parema loetavuse huvides lisada peale kirjavahemärke tühikud!

Ei usu et see viisavabaduse tingimuste täitmine oleks Eesti maha müümine. Loll mõte. Pigem teeb elu mugavamaks kui ei pea viisadega jamama. Aga kindlasti on ports tingimusi mida Ameerika poolne ots nõuab. Usun et nad lihtsalt terroristide hirmus. Aga ei pane seda neile ka pahaks. Pomm ameerikas lööb suuremaid laineid maailma mastaabis kui sama pomm kusagil Euroopas, ning veelgi väiksema kajastuse leiab see pomm kui ta sattub kuhugi Aafrika sisemusse. Seega täiesti õigustatud, et tahetakse olla kindlad kes riiki tuleb. Kui elada oma elu korralikult seaduse piires siis pole ju küll vahet kas kontrollitakse või mitte.

Piiskop, sul pole vist üldse aimugi, mida tähendab isikuandmebaas. See ei ole sugugi mitte ainult paturegister ja sünnidaatumid. Kui oled viisa ankeeti täitnud, siis ürita süveneda küsimustesse. Mina jaksan mistahes viisa eest ka maksta aga kommi nimel kellegi p...d lakkuda küll ei tahaks. Üldse on selle viisavabaduse tagamaade arutelust ja informeerimisest väga vaikselt mööda mindud.

Tänud Tänud. Mikskipärast ei usu et infilevik nüüd tänu sellele viisavabadusele hullemaks läeb kui ta juba praegu Eestis on. Noh, Ameeriklased saavad teada et olen võtnud näiteks SMS laenu. Palju õnne neile siis selle teadmisega. Samas liigub igasugu isikliku infot inimeste kohta ka Eestis liigagi vabalt ringi ning leian et pigem kipuvad Eestisisesed kurikaelad seda kurjasti kasutama. See et minu isikuandmed liiguvad üle Atlandi teisele mandrile ei morjenda mind küll nüüd mitte eriti palju. Pigem suhtun sellesse samasuguse optimismi-pessimismiga nagu Euroliitu. Liitume EURO ühisrahaga lööb meil veelgihullemini sassi palga ja tarbeesemete hinna vahe kuid samas on plussiks lihtsus reisimisel. Shengeli viisaruum (võikuidasseda kirjutadagi) soodustab mugavama liikumise siia siina kuid seda teevad kahjuks ka narkootikumid ja muu seadusevastane jamps. Nii et pole head halvata ja vastupidi. To: Tutkaonu, ehk selgitaksid täpsemalt mis koledaid andmeid siis avalikustama peab, nimelt pole mul juhust olnud ühtegi viisat täita.

Olen liiga laisk,et kirjalikult seda ankeeti lahtiseletama hakata(ürita ise Välismin. kodukal). Salamisi lootsin ,et selle teemaga tuleb rohkem kaasarääkijaid. Ilmselt, kui just "jaitsaid" ei pigista,on kõigil sellest suht kama. Tänud sullegi Piiskop. Samuti ei taha kahekõnet jätkata, kuna ei meeldi eneselegi teemaväline ärapanemismula.

Mis ankeedist täpsemalt juttu? Eks ta nii ju ongi, et kuni endal mune ei pigistata, siis küsimus ei morjenda. Millegipärast olen veendunud, et ka siiani oli onu Samil suht hea ligipääs meie andmebaasidele aga nüüd ilmselt siis seda ka ametlikult. Huvitav, kas kõik teised EU maad, kellel juba on viisavabadus USAga, on seda samasugustel tingimustel saanud?

Noustun askeldajaga. Kui sind politseisse ei viidud, siis pole seda juhtumit ka kusagil susteemis sees. Turvad niisama ulbasid. Muuseas, USA puhul on nii, et kui sind politseis arvele voetakse, siis vaiksemad kuriteod (nt. pisivargus) klassifitseeritake kui misdemeanor ja see on suht vaike mure. Suuremaid kuritegusid (nt. morv) peetake felony'ks ja see oleks kindlasti suur probleem.

... näiteks on alates 12.01.2009. kohustatud end enne reisi registreerima interneti kaudu Electronic System for Travel Authorization (ESTA) - seal ankeedi täitma, mis tavaliselt lennukis täidetakse. Registreerimine on tasuta ja 2 aastat kehtiv, (kui pass ei aegu vahepeal).