Palawani saar

Käisime paar nädalat tagasi Filipiinidel, täpsemalt Palawani saarel. Korjasime ja kogusime kokku igasuguseid infovoldikuid, brošüüre ja muud olemasolevat ning kättesaadavat informatsiooni Palawani kohta.

Kellel oleks vaja enamat ja põhjalikumat saare tutvustust, kui suudab pakkuda Lonely Planet, võib mulle kirjutada ja saadan skännitud materjalid pdf formaadis e-mailile.

See info kui rusikas silmaauku:) Plaan Filipiini külastada novembri keskel ja Palawan on üks kohtadest, kuhu kindlasti minna tahame.LP on ka "läbitöötatud" ja eeltöö Filipiinide kohta käib pidevalt.Meil plaan seal puhata 2 nädalat aga tundub, et kõiki kohti, kus tahaks käia sellega ajaga kuidagi ei jõua. Väga lahe kui saaks teada, mis olid teie reisi unustamatud muljed? Kas ööbisite hotellis või kuskil omal käel?

Tänud ette!!!

Kas Palawanilt ka kalapüügi retki korraldatakse? Kas keegi on viimastel aastatel käinud ja millised on muljed?

Tere! Korraldatakse ikka neid nn kalastamise ekspeditsioone. Me pole ise VEEL proovida jõudnud ja teeme seda kindlasti novembris, minu targad Palawanilt kogutud voldikud ütlevad, et olenevalt osalejate arvust varieerub päevase "ekspeditsiooni" hind per inimene 20-30 USD-d.

Külastasime oma sõbraga Filipiine selle aasta märtsis. Just nii kaua, kui piirilt lubatud päevade arv seda ka võimaldas. Enamus aega veetsime Palawanil, seda küll selle imelise saare põhjapoolses osas, nimelt siis alustades Puerto Princesast ja võtsime väga rahulikult oma aega. Mingil ajal jõudnud El Nidosse, leidsime selle pisikese linna lähedal omale Paradiisi, kus sai ca viis päeva aega maha võetud. Mis seal ikka teha - nautida imelist loodust, suhelda fantastilise rahvaga ja muidugi parimad sukeldumis- ja snorkeldamistripid. Ka kindlasti kalapüük on võimalik. Ise sõitsime- eelistades odavat kaubalaeva, kallitele kiirpaatidele - Busuangale, nimelt siis Coronisse ja seal tegime ülilaheda kalatripi koos kõige muuga komplektis, mida see ookean oli võimeline andma meile sellel hetkel.. Coron, eelkõige Busuanga on üks väga külastamistväärt koht, kellele huvi pakub, võtke ikka aega rohkem, kui meil oli - ca 6 päeva vähemalt. Üldse on see piirond väga hea koht maailmas. Ja ka Filipiinid on üks paganama hea kohta maailmas, mulle tundub. Tahan minna sinna tagasi, et rohkem põhja pool ringi konnata. Seekord meie reisile, peale Palawani ja Busuanga lisandus veel Boholi saar ja pisike Boholi lisasaar, millel nimeks Panglao. Lahe koht, kui võtad kiire tsiki ja kimad ringi. Uskumatuid kohti on võimalik avastada. Ja kui võtad akvalangi ja sulpsad vee alla - unustamatu kogemus.. Ja ka Manila - Aasiamaade üks kuritegelikumaks tituleeritud suurlinn - jättis uskumatu mulje. Ja just inimeste pärast. Olen armunud toredatesse filipiinodesse. Ei näinud selle kuu aja jooksul seal riigis ühtegi ebalahket või pahatujulist inimest. Rääkimata varastest, röövlitest või tüngategijatest! No ei kohanud lihtsalt.. Muidugi Manila getoslummidesse päris ööalal jala kogu oma varaga jalutuskõiku ei teinud.. Viva Philippines! PS: käidud sai omalkäel ja koos mitmete siselendude, sukeldumiste ja ka ühe pika ja lukslusliku paradiisielamisega El Nido rannal (viis päeva) läks kogulaul maksma vähem, kui 300 euri nädal. Kokku küll ei hoidnud, vahel lihtsalt kauplesime moe pärast ja koonerdasime nalja pärast. Aga muidugi fakt oli see, et sõime enamus aja ainult kohalikke toite - sest nad olid lihtsalt nii maitsvad (imeodavad ka). Jagan kah infot, kui on kellegil soovi. Ega eriti midagi ekstreemset jagada ei ole. Kindlasti on mõningaid soovitusi, eriti, mis puudutab El Nidot. Nu, kui keegi tahab ikka midagi teada, siis kriba mulle kraaana@gmail.com tegelikult rääkida on nii mõndagi. Ja Viky, saada palun ka mulle oma elamustekiri, tore oleks elamusi jagada!

Ma olen ka mõelnud Filipiinidele, aga neid saari on seal nii palju, et ei tea kuhu minna. Mind huvitab metsik loodus (maastikud, linnud, loomad) ja sukeldumine. Olen sealkandis paar korda käinud, aga Malaisias.

Kas Palawanil on midagi sellist, mida mujal ei ole või mis selle saare eriliseks teeb?

Kuidas on Palawanil rahavahetusega ja kumb kasulikum EUR või USD kaasa võtta? Viky, kas oled kirja kätte saanud, saatsin kuskil märtsis? Tänud, et viitsisite infot jagada.

Lihtalt küsin, miks te sularahaautomaatidest(suuremad kohad) raha ei taha võtta? Ma küll ei usu, et erilist vahet tuleb, aga kaardiga on hulka turvalisem, kui sularahapatakaga.

Rahaautomaatidel on mõnikord kombeks kaart "alla neelata". Eriti mõnna, kui see juhtub vastu pühasid või nädalalõpul:) Olarile: Palawani külje all on eriti nunnu sukeldumissaar Dimakya: http://www.clubparadisepalawan.com/ Saab käia dugonge kaemas. Palawanil: maa-alune jõgi näiteks: http://www.squidoo.com/palawan-underground-river

Selleks on mitu kaarti, selleks on väheke sularaha ja kui väga hapuks asi läheb saab ju nn ülekandega saata. Üldiselt pole mina ühtegi inimest kuulnud, kellel oleks kõik kaardid reisi ajal ära söödud. Aga noh shit happens :)

Palawanil nägin mina sularahaautomaate ainult Puerto Princesas, kuna vahemaad on vaevalised sõita, siis plaanide muutumise korral päästab valuuta. Kohalik raha on aga kindlasti üle kõige, kuna ka eraldi vahetuskohti ei ole just palju, ilmselt majutuskohtades saab siiski kauba peale, endal ei olnud vajadust proovida. El Nidos sai ka El Nido Art Cafe's krediitkaardi vastu sularaha võtta. Aega päris palju möödas, kui seal käisime, kuid on nagu meeles, et USD kurss tundus mõistlikum.

punkel: teemast natsa mööda, aga minu käest on üks Eesti pankur Dubais (töötasin seal tollal) raha laenanud, kuna üksi tema panga kaartidest ühel õhtul ei funganud ja konkureeriva panga kaarte ei kasutanud:) Ta sattus ikka üpris piinlikku olukorda. Mina ainult kaardiusku pole- on kaardid ja alati ka sularaha.

Palawan on muideks päris suur saar, selle pindala peaks olema 1/3 Eesti omast ja kui põhjalikult midagi näha tahate, siis soovitan paar nädalat varuda. Pangaautomaadid on ainult Puerto Princesas ja iga väljavõtmine on tasuline (minu meelest oli 50 peesot).

Meil olid Austraalia dollarid ja saime nendega ka suurepäraselt hakkama, oma loogika põhjal eeldan (kuna Filipiinidel on tugevad USA mõjud), et Ameerika dollariga lihtsam hakkama saada-arveldada.

Palawani teemal võib palju muljetada ja kirjutada pikalt, novembris läheme sinna tagasi ja jääme 3 nädalaks. Plaaninud endale aktiivset rannapuhkust ja natuke füüsilisi väljakutsuvaid tegevusi.

Samas tahaksime Puerto Princesas võimalikult vähe viibida, sest märtsis sai ka suuremate provintsi vaatamisväärsustega tutvutud ja need jätsid üsna külmaks. Käisime selles "avatud põhimõttega" vanglas The Iwahig Prison, üsna kõhedaks võttis ikka olemise: põhimõtteliselt suured erineva pikkuselised palgid on püsti pandud, nende vahele okastraat tõmmatud ja seal need 600 säravate hammastega mehed, naised, lapsed istusid nagu koerakuudikus. Hästi ei saanud aru ka, et valvurid oleksid neid valvanud..Kui me oma motorolleriga sinna juurde sõitsime, olid kõik vangid aia ääres meid vaatamas.

Ja krokodillide konserveerimise koht, Puerto Princesa lähedal. Mina isiklikult arvan, et sealt see krokodillinahk maailmaturule tulebki. Krokodillid ja muud loomad olid sellistes tingimustes, et hullemaid on endale raske ette kujutada. Ma muidugi olen suur loomaarmastaja ka, võib olla on minu hinnang sellest tugevalt mõjutatud.

Aga kui nüüd sellest saare päälinnast eemale sõita, leiab väga armsaid ja arendamata kohti- nagu ma aru saan, siis paljud seiklejad just selliseid paradiisitaolisi kohakesi otsivadki. Underground River oli väga äge ja Sabang on väga rahulik puhkuse veetmise koht. El Nidos me märtsis ei käinud ja Coroni saared jm saarekesed on ka veel külastamata, aga see on meie novembrireisi plaanides küll. El Nido eriti!

Ja siis mul plaanis kirjutada kunagi, kui kõik korraldamisstressid üle elatud ja saab natuke rahulikumalt asju analüüsida, sellest, kuidas ja mida ja kui keeruline on Filipiinidel, täpsemalt Palawanil pulmade korraldamine. Mulle kirjutatud kirjade rohkusest sellel teemal oletan,et see on populaarne teema praegu eestlaste seas :)

On plaan novembri keskelt aeg maha võtta ning kuni jõuludeni Palawanil aega veeta. Kas keegi on seal ka rollereid laenutanud pikemaks ajaks, et omal käel rahulikult kulgeda? Mis hinnaga? Ning mis teil on tulnud keskmiseks ööbimis hinnaks (pean silmas inimlikke tingimusi)?

Kus on piir inimlike- ja ebainimlike ööbimistingimuste vahel?

Sõnastame selle nii, et luksust taga ei aja, kuid pesemisvõimalus ning puhtad linad on "must be".

Rolleri hind oli 2 aastat tagasi 700PHP päevas. Pikemaks ajaks olulist hinnaalandust ei tehta. Puhtad linad ja omaette toa saab majutusasutusest u1000PHP eest...

Palawan on suht suur saar, kus asfalti kontsentratsioon ei ole just teab mis kõrge. Eriti piirkondades, kus midagi vaadata on (El Nido kant, Port Barton jne, PP-st ülalpool ei käinud, seega info seaalsete teeolude kohta puudub) Seega roller ehk pole parim variant. Ise sai renditud El Nidost pisut suuremate ratastega krossika tüüpi tsikkel. Usu mind, see rataste ja kummide suurus loeb nendel teedel väga palju, kuna teed on rööpas ja suurtest kividest üle sõites ei ole sel juhul nii valus. Riideid varu hoolega või mõtle nende pesemisele igapäevaselt, kuna ca pooltunniga nendel teedel oled ühlasest liivakihiga (või mudaga) kaetud. Teeäärseid tanklaid kui selliseid remote kohtadest ei ole, aga see pole suur probleem, kuna suvalisse külla sisse sõites küsi esimeselt inimesest kütust ja üldisest seda ka saad...äärmisel juhul tuleb kahte või kolme inimest tülitada. Hind on küll grammivõrra kallim kui El Nidos või mõnes muus "päristanklas", aga mingit liigkasuvõtmist filipinod ei rakenda. Ööbimise hinnad ja kvaliteet seinast seina. Ilma koditsioneerita toa saad kindlasti alla 1000php/öö, kondiga kipub sinna 1500php kanti minema.

Tänud Kopsy asjaliku vastuse eest! Kuna olen nö tsiklimees lubadega siis kindlasti võtaks eelisjärjekorras midagi suuremat kui seda on roller (sama tegin ka indias bullet500 näol, ülimeeldiv kogemus). Palju sa sellise "enduro" eest välja käisid?

Pean tunnistama, et ei mäleta :) Kuskilt on meeles summa 700php/päev, aga võin ka eksida.

Saan ma õigesti aru, et El Nido on selle saare parim paik kuhu elamine vaadata ja siis hakata ümberringi saart avastama? Kas Palawanil ööelu ka on?