trip-krainetrip-ukraine-dark
Parim aeg Iraani külastamisks?

Tere

Millal oleks parim aeg Iraani külastamiseks? Tavaliselt teen oma reisid Eesti talvel, aga vaatasin, et Iraanis on siis üllatavalt külm, ei oleks mõnus reisida.

Samuti, kas poliitiline olukord on praegu piisavalt stabiilne, et on ohutu Iraani külastada? Kas tasub üldse üksi minna? Grupireise sinna vist ei tehta?

Mida ma veel teadma peaksin?

Kõige ekstreemsem koht, mida seni külastanud olen, on Myanmar...

PS. Kindlasti vist ei tasu Ramadaani ajal Iraani külastada. Kaks korda olen islamiriiki kogemata Ramadaani ajal sattunud (Tuneesia ja Dubai)... enam ei taha kindlalt.

Mul on naine Iraanis käinud ja läheb kindlasti veel; naabrinaine käib seal suisa regulaarselt.

Kevad, sügis. On ohutu. Võib külastada, isegi üksiku naisterahvana. Väga tasub. Tehakse grupireise ka!! http://www.albion.ee/iraan.html http://www.germalo.ee/kultuurireisid/iraan-prsiaplinetarkus305/uldinfo/ jne. Jah, linnad (Teheran Shiraz jne) on poolteist km üle merepinna, talvel on külm ja mõnikord lumi. http://www.huffingtonpost.com/2014/02/04/iran-snowstorm-photos_n_4718467.html

Mis ses ramadaanis nii hullu on? Ma võin küsida, kuidas oli ramadaani ajal turistina hakkama saada; igatahes mitte nii raske, et see oleks kurtmist väärinud.

"Persepolis" loe läbi, esiteks annab kerge ajaloolise tausta kätte ja teiseks on lihtsalt väga hea raamat.

Mina käisin Iraanis septembris. Külm ei olnud kusagil, kõrbes oli suisa palav. Pool reisist oli ramadaani ajal, hullu polnud midagi. Meie sõime, bussijuht paastus.

Kinnitan eelnevat. Lisaks seda, et turistide arv kasvab viimased paar aastat pidevalt. Kui tuumauuringute lepingute ja sanktsioonidega asjad korda saadakse, siis kasvab see kindlasti veelgi kiiremini. Lisaks hakkavad hinnad ka mingist hetkest tänu riaali kursi tousule meie jaoks veidi kallimaks minema. Odavaks sihtkohaks jääb see toenäoliselt veel moneks ajaks, aga viimased u 5 aastat on olnud kohati ikka väga odava eluga sihtkoht.

Ramadaani kohta - Tuneesias (grupireis) oli meil bussijuht päev läbi söömata joomata roolis, kihutas ringi, hullunu pilk peas. Tänan, ei.

Dubais lihtsalt - Ramadaan, 40 kraadi, päike kõrvetab. Käin mööda linna ringi, imetlen torne. Samas juua ei riski, võib-olla keegi kohalik vaatab viltu. Kuku või veepuuduses pikali.

Iraani kohta - kuna mul ikka veel ülikool käsil, siis ei õnnestu eriti kevadel ega sügisel reisile minna, ainult suvel või talvel. Eks peab siis vaatama, kas lükkan Iraani reisi mõne aasta edasi. Samas kes teab, kas siis on poliitiliselt hea aeg. Näiteks Egiptus jäi õigel ajal külastamata.

Tõusev turistide arv ajab kindlasti hotellide hinnad üles (Myanmarist näiteks selline kogemus).

Poliitiline olukord Iraanis ei ole stabiilne, aga see ei puuduta välismaalast kuni ta ise ei käitu sobimatult. Nt politsei pildistamisega võib endale sekeldused suhteliselt kindlalt kaela tõmmata. Kriminaalses plaanis - pigem väga turvaline. Mis jällegi ei tähenda, et suuremas rüsinas poleks mõistlik oma asjadel siiski silm peal hoida.

Soe või külm? Pärsia lahe saartel eestlaste jaoks vaevalt kunagi külm on. Qeshm olevat ka tore koht. Kishi kohta, mida paljud kohalikud kiidavad, välismaalastelt pole häid sõnu kuulnud. Põhjas ja mägedes sajab talvel lundki. Samas mulle detsembris Teheranis väga meeldis. Päikesepaiste pea iga päev ja temperatuur korralikult plussis, aga ei mingeid suviseid probleeme enda korrektselt riietamisega. Muide, lühikesed püksid pole ka meestel OK. ;) Kui tahaks mägedes matkata, valiks ikka pigem südasuve.

Ramadani väldiks. See, et söögikohad kogu päevase aja kinni on, on minu meelest väga tüütu. Isegi kui turud ja poed on lahti. Grupireiside puhul ilmselt pole üldse teema. Reisil olles söömine nagunii lubatud ja siis reisikorraldaja poolt ka korraldatud. Selleks aastaks sai eelmisel nädalal ramadaniga just ühele poole.

Iraan ei ole ekstreemne reisisihtpunkt. Aga no ega nende meedia õhtumaadest ka kena pilti maali. :)

Iraanlased on väga sõbralikud, väga suhtlemisaltid, väga avatud, aga kui kuhugi kutsutakse, midagi pakutakse vms, tasub paar korda "ei" öelda ning kui kutse kordub kolmandat korda, siis see oli ka nii mõeldud. Selline käitumismall (taarof) ongi osa igapäevasest suhtlemisest ja inimesed, kes turistidega igapäevaselt kokku ei puutu, ei oska aimata kui ebaviisakalt otsekohesed meie oskame olla. Mulle on küll vahel ka öeldud kohe, et kutse/pakkumine ei olnud taarof, et ei peaks pikemalt vastu punnima. :)

Jutt õige! Tore maa ja toredad inimesed! Ka ramadam sai üle elatud! Kesköine mosheeskäik Shirazis ramadami ajal oli pidu!

Kui talvel tahad kultuuriga tutvuda ja kuulsates linnades käia, siis peaks arvestama ikka vähemalt eelmise Eesti talvega. Keset päeva võib küll mõneks tunniks soojaks minna ja saad midagi seljast maha võtta, aga öösel ja hommikul võib ikka korralik miinus olla. Alborzi mägedes on paks lumi maas ja suusahooaeg kestab enamasti aprillini. Zagrose mägedes on tõenäoliselt lihtsalt lõikavalt külm tuul. Samas kui suvel sama linnadega tutvumise reis teha, siis on eestlase jaoks tõenäoliselt isegi hullem ning pool päeva kuskil liikuda ei jõuaks. Aga Alborzi mägedes, Kaspia mere ääres, Kurdistani aladel ja mujal Lääne-Iraani mägedes on mõnus Lõuna-Euroopa suvi.

Hei

Saan uuemat infot jagada augusti lõpus, lähen esmaspäeval Iraani :D :D :D

Kena suve!

Endal on ostetud piletid oktoobriks. Mõte on minna telgiga matkama, wiki andmetel on teheranikandis 8 kraadi öösel, peaks vist okei olema? Kas sisemaal on põnevaid looduskauneid kohti, mida tasuks vaatama minna? Kuidas temperatuuriga sügisel seal?

Kuna nüüd Teherani sooduspiletid olemas on, siis kaalun, et kas neid kasutada või mitte.

Kust üldse Iraanis hotelle leida? booking.com tundub et selle jaoks ei sobi.

Samuti sain loetust aru, et seal pangakaardiga midagi teha pole, kõik tuleb sulas maksta.

Nagu siin ja mujal mainitud, et mulle meeldivaid lühikesi pükse kanda ei sobi. Ju siis tuleb mingid õhukesed pikad dressipüksid leida, et palavas ära ei sulaks. T-särk pidi siiski sobima.

Kuidas leida turistide huvitavaid kohti külastavaid tuure, kas üldse on selliseid seal?

Persepolise külastamiseks tuleks vist Shirazi lennata...

Hotellide bronnimine siit Euroopast on tõepoolest probleem. Valik, mida siit ette saab maksta, on väike. Ja pigem kallimast otsast. Parim variant on mõni kohalik kontakt, kes abistaks. Alternatiivina esimeseks ööks Teheranis leiab midagi ka siit: www.hotelyar.com

Pangakaardiga pole midagi tõesti väga teha. Sestap tuleks sula pigem varuga kaasa võtta. Sest kui raha otsas, siis täpselt nii ongi, ja automaadist juurde ei saa ka.

Info riietuse kohta vastab tõele [eeldusel, et tegemist meesisikuga, naistele veidi rohkem nõudeid]. Samas ega nyyd nii hirmus palav ka pole, et pikki pykse kanda ei kannata [kuigi muidugi sõltub konkreetsest kylastatavast kohast, sest temperatuurid varieeruvad - Iraan siiski suur maa].

Tuure leiab. Praktikas töötasid variandid kas kohaliku individuaalgiidi või autojuhiga. Kust leida? Seal ka erinevaid kogemusi endal - juhuslikelt abistajatelt tänavalt, hotellidest, kohalikelt kontaktidelt.

Persepolise 1päevaseid tuure saab teha tõesti Shirazist. Ja Shirazi saab Teheranist nii maad mööda kui lennates. Lennupiletite hinnasuurusjärk 20-80 EUR. Ent taas sama probleem - pileteid saab osta vaid kohapealt, välismaa krediitkaardid praktikas ei toimi..

PS. Miinimumprogrammina soovitaks lisaks Shirazile käia kindlasti ka Yazd'is ja Esfahanis. Maksimumprogrammi list läheks pikemaks.

PPS. Tõsisema huvi korral ja kui ise ei leia, võin ka mõningaid kontaktisoovitusi jagada.

PPPS. Ja kaalumisest, kas minna või mitte minna. Soovitaks - ära kaalu, mine!

Momondo pakub Mahan Airi Teheran-Shiraz pileteid, hind 60-80 EUR. Mahan Airi kodukalt saab osta ainult Iraani pangakaartidega. Samas tundub et saab osta ka mõne rahvusvahelise portaali vahendusel, kui selle teenuse eest peale maksta.

Erinevaid lennufirmasid Iraanis palju. Ise sai Shirazi ots lennatud Zargos Air'iga 23 eur eest. Pilet sai ostetud lennule eelneval päeval kohaliku abiga. PS. Kui kohe soov edasi lennata, siis tuleb arvestada, et kohalikud lennud väljuvad reeglina Mehrabadist, mitte rahvusvahelisest IKA lennujaamast.

Õhtust! 2 nädala pärast samuti Iraani minek. Kas oskate enda kogemustest/otsimistest soovitada mõnda hotellis mis lennujaama lähedal või kuhu lihtne pääseda. Saabume öösel.

Päris lennujaama lähedal on vist ainult täpselt 1 Ibis'e hotell, aga selle eeliseid ei oska ise ette näha. Lennujaam on 30 km linnast väljas. Nii et öösel saabudes on paratamatu taksot kasutada. Takso peale arvestada 20+ euri. Kogemus on hotelliga Sasan Teherani keskel (www.hotelyar.com kaudu, selle portaali eeliseks on, et saab ka Eestist maksta - Paypal'iga). Oli avataud 24h, sai Eestist bronnida, ja oli ka vabu kohti selleks ajaks, kui vaja, selline odavamat sorti lahendus.

Esimeses peatuspaigas võiks meili teel mingi hotelli kinni panna, seda eriti siis, kui saabud keset ööd. Sõltub ka muidugi, mis tasemega hotelle eelistad. Kõrghooajal võib Teheranist väljas turistide poolt eelistatud 3* ja 4* hotellidega probleeme olla, sest enamik broneeritakse gruppidele juba aasta varem ära. Kui sobivad ka väiksemad-lihtsamad hotellid jms, siis ma eelistaks uude linna jõudes ise mõned sobivas piirkonnas olevad hotellid läbi käia, pakutavad toad üle vaadata, hinna üle kaubelda ja siis otsustada. Enamasti pole see probleem ja sellistes hotellides leiab alati mõne vaba toa. Kohalikud reisijad ei broneeri (va suuremate pühade ajal) pea kunagi hotelle ette ja käivad samuti majast majja, et sobiva hinnaga parim koht saada. Ja rõhuv enamik turistidest on ikka veel kohalikud. Hotelle otsiks mõnest raamatust - Bradt, LP vm ja majast majja käies astuks sisse ka mõnda raamatus veel mitte mainitud uude kohta. Hotellide jm organiseerimiseks reisi ajal soovitan osta kohaliku ettemaksuga kõnekaardi. Kõne hinnad tulevad oluliselt odavamad. Siis võid enne järgmisesse linna minekut soovi korral ka mõned hotellid läbi helistada, aga alla 4* hotelli puhul ma mingit siduvat broneeringut enne toa nägemist ise ei teeks. Erandiks vast mõned viimase 5 aasta jooksul avatud hotellid, mis jätkuvalt hea hinnanguga. Lisaks tegelevad hotellidega ka lugematud kohalikud reisibürood, aga pead arvestama, et lisandub nende teenustasu ja otse hotellist saaksid toa tõenäolisemalt odavamalt.

Lennupileteid tasub osta kohale jõudes, siis saab hinnad odavamalt. Kui plaanis on kohe Teherani jõudes järgmine päev nt Shirazi vm lennata, siis võib muidugi piletitega raskusi tulla. Aga kui lennukuupäevad on +/- paar päeva ja lennuni on mõned päevad aega, siis tasub kohalt osta. Kõik suvalised reisibürood pakuvad pea kõigi lennufirmade pileteid, hinnaerinevused võivad tulla büroode teenustasudest. Alla lennukid enamasti enam ei kuku, aga ma eelistaks ikkagi mõne suurema firma lende, sest siis on kindlam, et lennuk väljub enam-vähem sõiduplaani järgi. Tehran-Shirazi liinil näiteks Iran Air, Aseman, Mahan. Aga kui need täis ja kuupäevi valida pole, siis võtaks mõne järgmise suvalise ka.

Pangakaardiga saad osta vaipu jm kallimat kraami ;) Muidu pole midagi teha. Vahetuseks piisab eurode kaasa võtmisest.

Ja seda ka veel, et nii hotellide, lennupiletite kui ka muu eet tasub alati maksta riaalides, mitte eurodes või dollarites. Või vähemalt küsida hind riaalides ja siis pakkuda, kas sa võid ka maksta eurodes-dollarites. Kui hind on kohe välisvaluutas, siis võivad nad arvestada selle saamiseks ametlikku kurssi, mis on tegelikust kursist 10-15 % kehvem. Kui hind on riaalides, siis peavad nad välisvaluutaks arvutades kasutama tegelikku, mitte ametlikku kurssi. Õiget kurssi pakuvad rahavahetuskontorid e sarafid ja seda näeb nende lehtedelt, näiteks http://javanexchange.co/en Selletõttu on ka lennupiletite broneerimine jm Iraanis kohal odavam, kui siit läbi interneti broneerides.

Ja kindlasti tasub selgeks teha, mis on toman ja mis tähendab tarouf.

Njah, siis läheb raskeks. Siiamaani reisides olen päevapealt paika pannud, kus ööbin ja kõik varem ette ära broneerinud. Ei soovi mingeid üllatusi.

See variant on ka loomulikult, aga siis pead arvestama nende pakkumistega, mida suudad juba siin olles leida. Alati tasub ka hotellidesse meile saata, välismaalastega harjunud kohad ka vastavad neile. Nii on valik kohe veidi suurem, kui lihtsalt mõnda broneeringusüsteemi kasutades, sest neist enamikke hotelle ei leia. Ja võib kasutada ka mõnda kohalikku firmat nii hotellide kui lennupiletite jaoks. See muidugi eeldab veidi suuremat firmat, millel on ka välismaal mõni kontor, et saaks ülekandeid normaalsemalt teha. Sellistel on teenustasud ka muidugi kõrgemad, kui suvalisel tänavalt leitaval bürool. Soovi korral võin ühe kontakti anda, aga tegemist pole kindlasti kõige odavama vahendajaga.

Tulin just 19.mail Iraanist. Organiseerisin kõik ise, ka majutuse. Midagi keerulist ei olnud. Bookingu kaudu saab broneerida Teheranis lennujaama Ibis hotelli - on kallis, aga igati korralik, "euroopalik". Sellel on mõte minu meelest ainult juhul, kui lend jõuab kohale õhtul väga hilja või läheb hommikul ülivara, siis on hea, kui saab korralikult välja magada. Muu majutuse osas tahtsin siiski ka ette kindel olla, ning broneerisin ise nii, et googeldasin ja uurisin nt tripadvisorist, milliseid kohti üldiselt soovitatakse. Siis vaatasin sobivate hotellide kodulehekülgi ning saatsin soovitavatesse kohtadesse e-maili küsimusega hinna ja saadavuse kohta minu soovitud kuupäevadel. Pea kõik saatsid üsna kiiresti vastuse. Lisaks kasutasin sellist lehekülge nagu www.orientstay.com, seal saab maksta ka kaardiga. Jäin sealtkaudu broneeritud majutusega üliväga rahule. Kui Tekib küsimusi, võin hea meelega abiks olla.

Meie broneerisime esimese hotelli Teherani e-mailiga. Maksime sularahas. Mööda Iraani ringi liikudes kasutasime LP hotelliinfot, sõitsime kohale, vaatasime toa üle ja siis otsustasime. Meile nii meeldib. Yazdis kohtasime austraallast, kes kõik ööd oli peatunud kodumajutustes, vist küll coachingut mitte airBNB kasutades. Oli ülimalt rahul ja arvestades Iraani inimeste tohutut külalislahkust lausa ägises neist piduroogadest, mida talle serveeriti. Lennupiletid Teheranist Shirazi ostis kohalik turismifirma ja saatis meile E-piletid juba siis, kui olime veel Eestis. Sama firmat kasutasime viisa kinnituskoodi saamiseks. Maksime sularahas. Tuure pakuti hotellides. Nt. Persepolise sõidu ostsime naaberhotellist, sest seal oli odavam kui meie omas. Iraan on tõepoolest väga huvitav, kindlasti mine. Meie jaoks oli see eelarvamusi purustav käik.