Parim aeg Iraani külastamisks?

Tere

Millal oleks parim aeg Iraani külastamiseks? Tavaliselt teen oma reisid Eesti talvel, aga vaatasin, et Iraanis on siis üllatavalt külm, ei oleks mõnus reisida.

Samuti, kas poliitiline olukord on praegu piisavalt stabiilne, et on ohutu Iraani külastada? Kas tasub üldse üksi minna? Grupireise sinna vist ei tehta?

Mida ma veel teadma peaksin?

Kõige ekstreemsem koht, mida seni külastanud olen, on Myanmar...

PS. Kindlasti vist ei tasu Ramadaani ajal Iraani külastada. Kaks korda olen islamiriiki kogemata Ramadaani ajal sattunud (Tuneesia ja Dubai)... enam ei taha kindlalt.

Mul on naine Iraanis käinud ja läheb kindlasti veel; naabrinaine käib seal suisa regulaarselt.

Kevad, sügis.
On ohutu.
Võib külastada, isegi üksiku naisterahvana.
Väga tasub.
Tehakse grupireise ka!!
http://www.albion.ee/iraan.html
http://www.germalo.ee/kultuurireisid/iraan-prsiaplinetarkus305/uldinfo/
jne.
Jah, linnad (Teheran Shiraz jne) on poolteist km üle merepinna, talvel on külm ja mõnikord lumi.
http://www.huffingtonpost.com/2014/02/04/iran-snowstorm-photos_n_4718467.html

Mis ses ramadaanis nii hullu on? Ma võin küsida, kuidas oli ramadaani ajal turistina hakkama saada; igatahes mitte nii raske, et see oleks kurtmist väärinud.

"Persepolis" loe läbi, esiteks annab kerge ajaloolise tausta kätte ja teiseks on lihtsalt väga hea raamat.

Mina käisin Iraanis septembris. Külm ei olnud kusagil, kõrbes oli suisa palav. Pool reisist oli ramadaani ajal, hullu polnud midagi. Meie sõime, bussijuht paastus.

Kinnitan eelnevat. Lisaks seda, et turistide arv kasvab viimased paar aastat pidevalt. Kui tuumauuringute lepingute ja sanktsioonidega asjad korda saadakse, siis kasvab see kindlasti veelgi kiiremini. Lisaks hakkavad hinnad ka mingist hetkest tänu riaali kursi tousule meie jaoks veidi kallimaks minema. Odavaks sihtkohaks jääb see toenäoliselt veel moneks ajaks, aga viimased u 5 aastat on olnud kohati ikka väga odava eluga sihtkoht.

Ramadaani kohta - Tuneesias (grupireis) oli meil bussijuht päev läbi söömata joomata roolis, kihutas ringi, hullunu pilk peas. Tänan, ei.

Dubais lihtsalt - Ramadaan, 40 kraadi, päike kõrvetab. Käin mööda linna ringi, imetlen torne. Samas juua ei riski, võib-olla keegi kohalik vaatab viltu. Kuku või veepuuduses pikali.

Iraani kohta - kuna mul ikka veel ülikool käsil, siis ei õnnestu eriti kevadel ega sügisel reisile minna, ainult suvel või talvel. Eks peab siis vaatama, kas lükkan Iraani reisi mõne aasta edasi. Samas kes teab, kas siis on poliitiliselt hea aeg. Näiteks Egiptus jäi õigel ajal külastamata.

Tõusev turistide arv ajab kindlasti hotellide hinnad üles (Myanmarist näiteks selline kogemus).

Poliitiline olukord Iraanis ei ole stabiilne, aga see ei puuduta välismaalast kuni ta ise ei käitu sobimatult. Nt politsei pildistamisega võib endale sekeldused suhteliselt kindlalt kaela tõmmata. Kriminaalses plaanis - pigem väga turvaline. Mis jällegi ei tähenda, et suuremas rüsinas poleks mõistlik oma asjadel siiski silm peal hoida.

Soe või külm? Pärsia lahe saartel eestlaste jaoks vaevalt kunagi külm on. Qeshm olevat ka tore koht. Kishi kohta, mida paljud kohalikud kiidavad, välismaalastelt pole häid sõnu kuulnud. Põhjas ja mägedes sajab talvel lundki. Samas mulle detsembris Teheranis väga meeldis. Päikesepaiste pea iga päev ja temperatuur korralikult plussis, aga ei mingeid suviseid probleeme enda korrektselt riietamisega. Muide, lühikesed püksid pole ka meestel OK. ;) Kui tahaks mägedes matkata, valiks ikka pigem südasuve.

Ramadani väldiks. See, et söögikohad kogu päevase aja kinni on, on minu meelest väga tüütu. Isegi kui turud ja poed on lahti. Grupireiside puhul ilmselt pole üldse teema. Reisil olles söömine nagunii lubatud ja siis reisikorraldaja poolt ka korraldatud. Selleks aastaks sai eelmisel nädalal ramadaniga just ühele poole.

Iraan ei ole ekstreemne reisisihtpunkt. Aga no ega nende meedia õhtumaadest ka kena pilti maali. :)

Iraanlased on väga sõbralikud, väga suhtlemisaltid, väga avatud, aga kui kuhugi kutsutakse, midagi pakutakse vms, tasub paar korda "ei" öelda ning kui kutse kordub kolmandat korda, siis see oli ka nii mõeldud. Selline käitumismall (taarof) ongi osa igapäevasest suhtlemisest ja inimesed, kes turistidega igapäevaselt kokku ei puutu, ei oska aimata kui ebaviisakalt otsekohesed meie oskame olla. Mulle on küll vahel ka öeldud kohe, et kutse/pakkumine ei olnud taarof, et ei peaks pikemalt vastu punnima. :)

Jutt õige! Tore maa ja toredad inimesed! Ka ramadam sai üle elatud! Kesköine mosheeskäik Shirazis ramadami ajal oli pidu!

Kui talvel tahad kultuuriga tutvuda ja kuulsates linnades käia, siis peaks arvestama ikka vähemalt eelmise Eesti talvega. Keset päeva võib küll mõneks tunniks soojaks minna ja saad midagi seljast maha võtta, aga öösel ja hommikul võib ikka korralik miinus olla. Alborzi mägedes on paks lumi maas ja suusahooaeg kestab enamasti aprillini. Zagrose mägedes on tõenäoliselt lihtsalt lõikavalt külm tuul. Samas kui suvel sama linnadega tutvumise reis teha, siis on eestlase jaoks tõenäoliselt isegi hullem ning pool päeva kuskil liikuda ei jõuaks. Aga Alborzi mägedes, Kaspia mere ääres, Kurdistani aladel ja mujal Lääne-Iraani mägedes on mõnus Lõuna-Euroopa suvi.

Hei

Saan uuemat infot jagada augusti lõpus, lähen esmaspäeval Iraani :D :D :D

Kena suve!

Endal on ostetud piletid oktoobriks. Mõte on minna telgiga matkama, wiki andmetel on teheranikandis 8 kraadi öösel, peaks vist okei olema? Kas sisemaal on põnevaid looduskauneid kohti, mida tasuks vaatama minna? Kuidas temperatuuriga sügisel seal?

Kuna nüüd Teherani sooduspiletid olemas on, siis kaalun, et kas neid kasutada või mitte.

Kust üldse Iraanis hotelle leida? booking.com tundub et selle jaoks ei sobi.

Samuti sain loetust aru, et seal pangakaardiga midagi teha pole, kõik tuleb sulas maksta.

Nagu siin ja mujal mainitud, et mulle meeldivaid lühikesi pükse kanda ei sobi. Ju siis tuleb mingid õhukesed pikad dressipüksid leida, et palavas ära ei sulaks. T-särk pidi siiski sobima.

Kuidas leida turistide huvitavaid kohti külastavaid tuure, kas üldse on selliseid seal?

Persepolise külastamiseks tuleks vist Shirazi lennata...

Hotellide bronnimine siit Euroopast on tõepoolest probleem.
Valik, mida siit ette saab maksta, on väike. Ja pigem kallimast otsast.
Parim variant on mõni kohalik kontakt, kes abistaks.
Alternatiivina esimeseks ööks Teheranis leiab midagi ka siit: www.hotelyar.com

Pangakaardiga pole midagi tõesti väga teha. Sestap tuleks sula pigem varuga kaasa võtta. Sest kui raha otsas, siis täpselt nii ongi, ja automaadist juurde ei saa ka.

Info riietuse kohta vastab tõele [eeldusel, et tegemist meesisikuga, naistele veidi rohkem nõudeid]. Samas ega nyyd nii hirmus palav ka pole, et pikki pykse kanda ei kannata [kuigi muidugi sõltub konkreetsest kylastatavast kohast, sest temperatuurid varieeruvad - Iraan siiski suur maa].

Tuure leiab. Praktikas töötasid variandid kas kohaliku individuaalgiidi või autojuhiga. Kust leida? Seal ka erinevaid kogemusi endal - juhuslikelt abistajatelt tänavalt, hotellidest, kohalikelt kontaktidelt.

Persepolise 1päevaseid tuure saab teha tõesti Shirazist. Ja Shirazi saab Teheranist nii maad mööda kui lennates. Lennupiletite hinnasuurusjärk 20-80 EUR. Ent taas sama probleem - pileteid saab osta vaid kohapealt, välismaa krediitkaardid praktikas ei toimi..

PS. Miinimumprogrammina soovitaks lisaks Shirazile käia kindlasti ka Yazd'is ja Esfahanis. Maksimumprogrammi list läheks pikemaks.

PPS. Tõsisema huvi korral ja kui ise ei leia, võin ka mõningaid kontaktisoovitusi jagada.

PPPS. Ja kaalumisest, kas minna või mitte minna. Soovitaks - ära kaalu, mine!

Momondo pakub Mahan Airi Teheran-Shiraz pileteid, hind 60-80 EUR. Mahan Airi kodukalt saab osta ainult Iraani pangakaartidega. Samas tundub et saab osta ka mõne rahvusvahelise portaali vahendusel, kui selle teenuse eest peale maksta.

Erinevaid lennufirmasid Iraanis palju. Ise sai Shirazi ots lennatud Zargos Air'iga 23 eur eest. Pilet sai ostetud lennule eelneval päeval kohaliku abiga.
PS. Kui kohe soov edasi lennata, siis tuleb arvestada, et kohalikud lennud väljuvad reeglina Mehrabadist, mitte rahvusvahelisest IKA lennujaamast.

Õhtust! 2 nädala pärast samuti Iraani minek. Kas oskate enda kogemustest/otsimistest soovitada mõnda hotellis mis lennujaama lähedal või kuhu lihtne pääseda. Saabume öösel.

Päris lennujaama lähedal on vist ainult täpselt 1 Ibis'e hotell, aga selle eeliseid ei oska ise ette näha.
Lennujaam on 30 km linnast väljas.
Nii et öösel saabudes on paratamatu taksot kasutada. Takso peale arvestada 20+ euri.
Kogemus on hotelliga Sasan Teherani keskel (www.hotelyar.com kaudu, selle portaali eeliseks on, et saab ka Eestist maksta - Paypal'iga). Oli avataud 24h, sai Eestist bronnida, ja oli ka vabu kohti selleks ajaks, kui vaja, selline odavamat sorti lahendus.

Esimeses peatuspaigas võiks meili teel mingi hotelli kinni panna, seda eriti siis, kui saabud keset ööd. Sõltub ka muidugi, mis tasemega hotelle eelistad. Kõrghooajal võib Teheranist väljas turistide poolt eelistatud 3 ja 4 hotellidega probleeme olla, sest enamik broneeritakse gruppidele juba aasta varem ära. Kui sobivad ka väiksemad-lihtsamad hotellid jms, siis ma eelistaks uude linna jõudes ise mõned sobivas piirkonnas olevad hotellid läbi käia, pakutavad toad üle vaadata, hinna üle kaubelda ja siis otsustada. Enamasti pole see probleem ja sellistes hotellides leiab alati mõne vaba toa. Kohalikud reisijad ei broneeri (va suuremate pühade ajal) pea kunagi hotelle ette ja käivad samuti majast majja, et sobiva hinnaga parim koht saada. Ja rõhuv enamik turistidest on ikka veel kohalikud. Hotelle otsiks mõnest raamatust - Bradt, LP vm ja majast majja käies astuks sisse ka mõnda raamatus veel mitte mainitud uude kohta.
Hotellide jm organiseerimiseks reisi ajal soovitan osta kohaliku ettemaksuga kõnekaardi. Kõne hinnad tulevad oluliselt odavamad. Siis võid enne järgmisesse linna minekut soovi korral ka mõned hotellid läbi helistada, aga alla 4* hotelli puhul ma mingit siduvat broneeringut enne toa nägemist ise ei teeks. Erandiks vast mõned viimase 5 aasta jooksul avatud hotellid, mis jätkuvalt hea hinnanguga.
Lisaks tegelevad hotellidega ka lugematud kohalikud reisibürood, aga pead arvestama, et lisandub nende teenustasu ja otse hotellist saaksid toa tõenäolisemalt odavamalt.

Lennupileteid tasub osta kohale jõudes, siis saab hinnad odavamalt. Kui plaanis on kohe Teherani jõudes järgmine päev nt Shirazi vm lennata, siis võib muidugi piletitega raskusi tulla. Aga kui lennukuupäevad on +/- paar päeva ja lennuni on mõned päevad aega, siis tasub kohalt osta. Kõik suvalised reisibürood pakuvad pea kõigi lennufirmade pileteid, hinnaerinevused võivad tulla büroode teenustasudest. Alla lennukid enamasti enam ei kuku, aga ma eelistaks ikkagi mõne suurema firma lende, sest siis on kindlam, et lennuk väljub enam-vähem sõiduplaani järgi. Tehran-Shirazi liinil näiteks Iran Air, Aseman, Mahan. Aga kui need täis ja kuupäevi valida pole, siis võtaks mõne järgmise suvalise ka.

Pangakaardiga saad osta vaipu jm kallimat kraami ;) Muidu pole midagi teha. Vahetuseks piisab eurode kaasa võtmisest.

Ja seda ka veel, et nii hotellide, lennupiletite kui ka muu eet tasub alati maksta riaalides, mitte eurodes või dollarites. Või vähemalt küsida hind riaalides ja siis pakkuda, kas sa võid ka maksta eurodes-dollarites. Kui hind on kohe välisvaluutas, siis võivad nad arvestada selle saamiseks ametlikku kurssi, mis on tegelikust kursist 10-15 % kehvem. Kui hind on riaalides, siis peavad nad välisvaluutaks arvutades kasutama tegelikku, mitte ametlikku kurssi. Õiget kurssi pakuvad rahavahetuskontorid e sarafid ja seda näeb nende lehtedelt, näiteks http://javanexchange.co/en
Selletõttu on ka lennupiletite broneerimine jm Iraanis kohal odavam, kui siit läbi interneti broneerides.

Ja kindlasti tasub selgeks teha, mis on toman ja mis tähendab tarouf.

Njah, siis läheb raskeks. Siiamaani reisides olen päevapealt paika pannud, kus ööbin ja kõik varem ette ära broneerinud. Ei soovi mingeid üllatusi.

See variant on ka loomulikult, aga siis pead arvestama nende pakkumistega, mida suudad juba siin olles leida. Alati tasub ka hotellidesse meile saata, välismaalastega harjunud kohad ka vastavad neile. Nii on valik kohe veidi suurem, kui lihtsalt mõnda broneeringusüsteemi kasutades, sest neist enamikke hotelle ei leia. Ja võib kasutada ka mõnda kohalikku firmat nii hotellide kui lennupiletite jaoks. See muidugi eeldab veidi suuremat firmat, millel on ka välismaal mõni kontor, et saaks ülekandeid normaalsemalt teha. Sellistel on teenustasud ka muidugi kõrgemad, kui suvalisel tänavalt leitaval bürool. Soovi korral võin ühe kontakti anda, aga tegemist pole kindlasti kõige odavama vahendajaga.

Tulin just 19.mail Iraanist. Organiseerisin kõik ise, ka majutuse. Midagi keerulist ei olnud. Bookingu kaudu saab broneerida Teheranis lennujaama Ibis hotelli - on kallis, aga igati korralik, "euroopalik". Sellel on mõte minu meelest ainult juhul, kui lend jõuab kohale õhtul väga hilja või läheb hommikul ülivara, siis on hea, kui saab korralikult välja magada. Muu majutuse osas tahtsin siiski ka ette kindel olla, ning broneerisin ise nii, et googeldasin ja uurisin nt tripadvisorist, milliseid kohti üldiselt soovitatakse. Siis vaatasin sobivate hotellide kodulehekülgi ning saatsin soovitavatesse kohtadesse e-maili küsimusega hinna ja saadavuse kohta minu soovitud kuupäevadel. Pea kõik saatsid üsna kiiresti vastuse. Lisaks kasutasin sellist lehekülge nagu www.orientstay.com, seal saab maksta ka kaardiga. Jäin sealtkaudu broneeritud majutusega üliväga rahule. Kui Tekib küsimusi, võin hea meelega abiks olla.

Meie broneerisime esimese hotelli Teherani e-mailiga. Maksime sularahas. Mööda Iraani ringi liikudes kasutasime LP hotelliinfot, sõitsime kohale, vaatasime toa üle ja siis otsustasime. Meile nii meeldib. Yazdis kohtasime austraallast, kes kõik ööd oli peatunud kodumajutustes, vist küll coachingut mitte airBNB kasutades. Oli ülimalt rahul ja arvestades Iraani inimeste tohutut külalislahkust lausa ägises neist piduroogadest, mida talle serveeriti.
Lennupiletid Teheranist Shirazi ostis kohalik turismifirma ja saatis meile E-piletid juba siis, kui olime veel Eestis. Sama firmat kasutasime viisa kinnituskoodi saamiseks. Maksime sularahas.
Tuure pakuti hotellides. Nt. Persepolise sõidu ostsime naaberhotellist, sest seal oli odavam kui meie omas.
Iraan on tõepoolest väga huvitav, kindlasti mine. Meie jaoks oli see eelarvamusi purustav käik.

Nende vabade kohtadega hotellides on nii ja naa. Yazdis oli tõsiseid probleeme vaba toa leidmisega samaks päevaks mittetipphooajal. Sai kogu kesklinn läbi käidud - kõik täis. Linna ääre pool siiski leidus.

Hiljuti Iraani reisinutele küsimus. Kas Iraani viisat saab osta Teherani lennujaamas või tuleb sellega juba Eestis tegeleda?
Reisiinfo käsiraamatu TIM info kohaselt nagu saaks Eesti kodanikud lennujaamast viisa 30-60 euri eest aga kuidas on tegelikult?
Tänan, Joe

http://www.iatatravelcentre.com/passport-visa-health-travel-document-requirements.htm

Jah, saab neist lennujaamadest:
IKA : Tehran Imam Khomeini Airport
THR : Tehran Mehrabad Airport
MHD : Mashad Airport
SYZ : Shiraz Airport
TBZ : Tabriz Airport
ISF : Isfahan Airport

Võta kaasa passipilt; kui sinuga koos reisib naisterahvaid, siis on neil soovitav teha passipilt pearätikuga (st juuksed ja õlad kaetud). VoA taotlemisel küsitakse seda kuidas juhtub, aga kindlasti küsitakse, kui soovid mingil põhjusel viisat pikendada.

Minu meelest maksis Eesti passiga 50 eurot (ainult sularaha, kas EUR või USD sobib, kohalik valuuta ei sobi), aga eri riikide passidele on summa erinev.

Ette peab olema näidata ärasõidupilet ning vaja läheb vähemasti ühte kohalikku aadressi (hotell või vastuvõttev tuttav/asutus). Mõni ametnik tahab ka reisikindlustuse kinnitust näha; kui seda pole, suunatakse turistid tervisekindlustust ostma. Kellel on kuldkaardiga kaasnev reisikindlustus, siis küsige enne reisi pangast paber, mis ütleb, et kindlustus kehtib kogu maailmas, sh Iraanis. Lihtsalt kuldkaardi või selle pisikese kindlustussertifikaadinumbriga kaardi ette näitamisest ei piisa.
Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud peale viisa lõppu (s.t min 7 kuud alates viisa saamisest).

Esimeseks ööks-paariks sobib vast see: http://www.denjhostel.com/index.php/en/ Hea hind, normaalne asukoht ja soovi korral tulevad lennujaama vastu, käes sinu nimesilt Denj logoga paberil ja sõit maksab USD 30 auto kohta, 1-4 inimest ühe hinnaga. Kogu maksmine koha peal retseptsioonis sularahas (mitte vastu tulnud autojuhile, temale ei pea midagi maksma, aga võib jätta tippi). Samas lennujaamast kohalik takso võtta on tõenäoliselt pisut odavam, aga tuleb kaubelda.

Iraanis on väga lihtne teha nö turisti pangakaart, kui sulararaharulliga terve reisi aja ringi käia ei taha - võta pass ja raha kaasa ning astu sisse lähimasse panka, näiteks juba lennujaamas Bank Melli letti, ja küsi Tourist Bank Cardi http://bmi.ir/En/BMIServicesShow.aspx?sid=256, kuhu mingi osa rahast sisse maksta. Sellega saab nii linnades sularaha juurde võtta ATMist kui ka enamikus kauplustes, reisibüroodes ja osas taksodes maksta, samuti netiostude eest tasuda (nt hotelli- või ekskursioonibroneeringud, transpordipiletid jne). Bazaaril ja väikestes toidukohtades ja müügipunktides kaardimakse üldiselt ei toimi siiski, seal käibib vana hea toman (või riaal, 1 toman = 10 riaali; kui hinda küsite, siis täpsustage alati, kas toman või riaal). Ehk siis hind öeldakse sageli tomanites ja kui maksma hakkate, siis maksate riaalides lihtsalt ühe nulli võrra rohkem.

Samasugune turistidele mõeldud pangakaart on ka teistes pankades saadaval, nt Bank Saderat või Tejarat või Pasargad; neil on see Shetab 'gift card' nime all ja asjaajamine on palju lihtsam.
Kõigil neil kaartidel on PIN koodid, mida saab ise automaadis soovi korral meeldejäävamaks vahetada ja kui kaart kaob, saab selle kaardi blokeerida. Tourist Cardi korral saab omanik kaardi blokeerimise korral kaardijäägi summa kätte, Gift Cardi süsteemi ma ei tea (Gift Card ei ole vist otseselt omanikuga/passiga ühendatud).

Reisi lõppedes saab kaardi ATM kaudu lõpuni tühjaks teha või panka pöörduda ja otse EURides välja võtta. Kontojääki ja tehinguid saab näha näiteks telefoniäpi kaudu. Kaardimaksevõimalused on enam-vähem sama levinud kui Eestis.
Kaardimaksetel ja sularaha väljavõtmisel mingit teenustasu pole. Vahel ainult mõni ATM ei tööta, nii et päris 100% rahast kaardile panna ei tasu.

Kaartide kahjuks räägib asjaolu, et tänaval sularahas valuutat vahetades võib saada parema kursi (kuigi see on keelatud tegevus, seda siiski tehakse ja kurss võib olla kohati lausa üle poole parem, ehk siis teie reis kohapealsete kulude näol võib seetõttu olla palju odavam - ent see info võimaliku kursivahe kohta pole kõige värskem, st tänast seisu ma ei tea); kaardile raha pannes peab arvestama ametliku kursiga, ent samas on kaart turvaline ja mugav lahendus. Lisaks saad ise oma pileteid ja tegevusi broneerida jne, mitte ei pea kasutama hotelli või reisibüroo abi. Kaardile tasub panna nö tagavararaha, ehk siis kui sa seda kaardi pealt ära ei kasuta, saad pärast kätte sama palju kui sisse panid ja kursivahega ei kaota. Samas, kui vajadus tekib, saad kaarti kasutada ja ei pea otsima valuutavahetust või kauplema mõnelt kohalikult tema kaardi kasutamise võimalust.

Kui raha reisil otsa saab, siis päris nii ei ole, et ei saa kusagilt juurde. Oma dokumendiga saad minna Bank Mellisse, ja sinna saavad su sõbrad-tuttavad ka väljastpoolt Iraani SWIFT koodi ja kontonumbriga raha saata (täpse info saad pangast). Või kui oma Eesti netipanga koodid on kaasas, saad seda ka ise teha.

Veel tahtsin öelda paar sõna kohaliku kombe ta'arofi kohta. See on nende tavapärane viisakus stiilis "oh, mis te nüüd, muidugi te ei pea selle kauba eest üldse maksma, sest te olete minu külalised". Seejärel näeb kohalik kombestik ette, et tuleb pakkuda uuesti ja uuesti, kolm korda, pärast mida siis kas võetakse raha vastu "oh, heakene küll, kui te just peale käite ja et te teaksite, milline au see mulle on, et te selle kauba eest maksate" suhtumisega või siis jäädakse endale kindlaks, et tasu tõesti ei soovitagi. Valge inimene muidugi võtab seda esmast viisakuse tõttu tasust keeldumist ülima külalislahkusena ja enam teist korda ei paku, kuid tegelikult näeb kohalik kombestik siiski ette, et taoline kommunikatiivne ping-pong on kõigest ülima viisakuse avaldus ning kaupade ja teenuste eest tuleb lõppkokkuvõttes ikkagi maksta, eriti veel kui hinnad on juures.
Või kohtate mõnda kohalikku, kellega suhtlemine sujub ja kes kutsub teid enda koju õhtusöögile ja ööbimagi. Sageli pole neil aga mingeid lisavoodeid, vaid keegi peab magama põrandal madratsil või vaibal. Enamasti pakub võõrustaja, et tema pere kolib ise madratsitele, magage teie, kallid külalised, ikka pererahva abieluvoodis, kuid enamasti on selline pakkumine siiski neile maast-madalast sisse juurdunud taarof, ning viisakas on külalisel seda mängu kaasa mängida, kuid magada lõppkokkuvõttes siiski ise põrandal. Samas, kui te esimese pakkumise peale ise sinna abieluvoodisse kolite, siis ei saa keegi teie peale kurjaks ega loe sõprussuhet hoobilt lõppenuks; pigem jätkub nende külalislahkus kõige uskumatul viisil, mis teeb südame väga soojaks.

Kuid kindlasti on väga palju ka olukordi, kus pakkumine ei ole taarof ja siiralt tahetaksegi teile oma külalislahkust ja heatahtlikkust väljendada. Võtmesõna on pakkuda/keelduda kolm korda, alles siis selgub tõde. Samas mõni ütlebki kohe, et "no taarof, not taarof", ehk siis võib kohe, ilma vastupuiklemise ping-pongita, tema pakkumise vastu võtta.
Ning samas võib ka esimest tasust keeldumist puhta kullana võtta, tänada ja edasi minna - keegi teile seetõttu järele ei jookse ja politseid ei kutsu :) Tehke nii, nagu teile sisetunne mingis olukorras ütleb. Üldreeglina on iraanlased suurepärased võõrustajad, külaliste kostitamine teeb neile siirast rõõmu ning reisi jooksul kogete hämmastusega korduvalt ja korduvalt, kui toredad inimesed seal on.

Suur tänu kogu info eest. Paljut sellest polnud varem kusagil mujal netis näinud või osanud otsida. Kasutan neid teadmisi juba juulis. Aitähh!

Kas kuskil on rohkem infot Iraani tollieeskirjadest ja kuidas üldse toll kontrollib asju .Saudi Araabias vist sai näiteks biibli kaasa võtmise eest surmanuhtluse jne. Iraan on väga sarnane .

Ahjaa, kuidas Iraanis internetiga lood on? WIFI-d ja/või 3G/4G?

Või tuleb kõik vajalik info eelnevalt enne riiki sisenemist alla tõmmata?

Iraan on suur riik. Wifi on hotellides, toidukohtades jne (tihti tasuline ja enamasti aeglane), kuid paljud teed, tühjemad alad ja väiksemad asulad on ilma mobiililevita, sh ilma igasuguse internetita.

Põhilised operaatorid on Irancell ja Rightel, samuti 1st ehk MCI. Väiksemaid on veel, aga need ei müü välismaalastele netti.

Lennujaamast saab osta kohaliku data SIM kaardi, kunagi oli valida 3 USD (1GB) ja 6 USD (5 GB) variantide vahel, mis täna pakutakse, seda täpselt ei tea. Datapakett on mahupõhine; mahtu saab juurde osta üsna igalt poolt nagu Eestiski, need on sisuliselt kraabitavad koodipaberid.

Erinevused. Irancell aktiveeritakse max tunniga, üleriigiline katvus on parem, aga nett on aeglasem (edge). Ütleme otse välja - väga aeglane. Rightel seevastu aktiveerub järgmisel päeval pärast ostu, nett on kiirem (3G), aga leviala katvus on ebaühtlasem, ainult linnades.

Kunagi oli Rightelil 3G võrguteenuse pakkumise ainuõigus kaheks aastaks, nüüdseks peaks see monopol läbi olema ja ilmselt pakuvad ka teised operaatorid juba 3G-d. Uuri seda lennujaamast. Kui ka Irancell pakub juba 3G-d, siis vali pigem Irancell, kuna neil on laiem leviala ja uuem tehnoloogia.

Irancelli ostmine on lihtsam, müügipunkte rohkem. Pass kaasa. Righteli saab osta ainult kas lennujaamast või ühest kontorist Teheranis, mis asub Sahid Navab-e Safavi metroojaama lähedal (väljuda Ažerbaidžaani tn lääne suunas).

Suurim operaator on MCI, aga selle nett on nii aeglane, et ma ei vaataks selle poolegi. MCI sobib ainult kõneteenusteks ja SMSide saatmiseks.

DataSIMe saab osta ka suvalistelt tänavamüüjatelt ehk mustalt turult, aga need on kallimad kui operaatori enda hind. Põhimõte on selles, et mustalt turult ostes ei pea passi ette näitama ega ametlikku kontot looma, vahet pole, kes selle kaardi ostab, turist või kohalik (enamasti on need kasutatud kaardid, mõne kohaliku poolt ostetud ja aktiveeritud).

Paljud saidid, sh nt Facebook ja Skype, on Iraanis blokeeritud. Tehke omale enne sinna sõitmist selgeks, kuidas blokeeringutest mööda pääseda.

4G levi Iraanis veel ei ole, alles katsejärgus.

Salaam = tere
Baleh = jah
Na = ei
Merci = aitäh
Moteshakeram = viisakam aitäh
Khodaa-haafez = nägemist
Ab = vesi
Ab-maadani = mineraalvesi
Oto-boos = buss
Metro = metroo
Istgah = jaam
Arzoon = odav
Geroon = kallis
Rooz = päev
Shab = öö
Nooshaabeh = karastusjook
Yek nooshabeh lotfan = palun üks limonaad
Ghazaa = toit
Bastani = jäätis
Ghah-ve = kohv
Restouraan = restoran
Kodaam restouran khoob ast? = Milline restoran on hea?
Kojast? = Kus see on?
Dast shooyi = wc
Dast shooyi kojast? = Kus on wc?
In chandeh? = Palju maksab?
Kodoom Taraf? = Mis suunas?
Garm = soe
Dagh= kuum
Sard = külm
Bia = tule
Boro = mine
Mikham... = tahan ... (näita kätega ja kehakeelega, mis sa tahad :)
Ne-mikham = ei taha ...
Na Merci = ei aitäh
Agha = meestele
Khanoom = naistele (wc, rongivagun jne)
Bache = lastele

Ostsin Mahan Airi piletid ära siselendudeks, Bravofly vahendusel. Loodetavasti kehtib.

Veel küsimusi: kui lennujaama saabumisel viisat vormistada, kas siis seal religiooni ka küsitakse? Kuskilt lugesin, et ateism pidi Iraanis keelatud olema.

Hotelli pole veel kinni pannud. Olen vaadanud selliseid lehekülgi:
http://www.iran-booking.com/
http://booking.ir/

Hinnad on päris kallid ja küsitakse krediitkaardiga raha ette. Kas need on õiged lehed, mille kaudu tasub öömaja broneerida?

Saatkonna viisa ankeetides religiooni kohta ei küsita, tõenäoliselt on sama ka piiril.
Kohalikega juttu rääkides on tunduvalt lihtsam olla mittepraktiseeriv protestant kui ateist. Kui ateism on sulle juba religioosse tähtsusega suundumus ja seda maha salata ei saa, siis tuleb ikka ateismi mainida ja maha ei lüüa selle eest ;) Lihtsalt kirikus mittekäivast kristlasest on neil lihtsam aru saada, eriti kuna neist ka paljud tihti mošees ei käi.

Sellistes broneeringusüsteemides on hinnad dollarites ja vahel ka omajagu kallimad, kui otse hotellist võttes. Kui tahad kõik öömajad juba Eestist ära broneerida, siis proovi ka otse hotellidega ühendust võtta. Ja suuremas linnas tasub saata päring vähemalt kümnesse erinevasse hotelli, siis mõni neist vastab ka. Teine variant on kasutada mõnda kohalikku bürood, aga seda on ehku peale üsna keeruline teha ja ega nemad võtavad samuti oma komisjoni. Üldiselt otse hotellist ja riaalides saab kõige paremad hinnad.

Religiooni kohta ei küsitud. Kohustuslik oli kindlustuse olemasolu. Seda sai teha ka kohapeal. Viisa maksis 75 eurot kolmeks kuuks. Lühemat/odavamat varianti ei pakutud.
Kuna lennuk saabus Teherani hommikul kell viis ja ma ei tahtnud kohapeal toa leidmisele aega kulutada, siis kasutasin esimese hotelli broneerimiseks lehte:

hostelsiniran.com

Mehr hotell, 50 dollarit kahene tuba. Mitte kõige hubasem, aga üheks ööks hea küll.
Maksin krediitkaardiga ning kõik toimis. Saab tellida ka auto vastu endale:

www.irantts.com

Teherani kesklinnas on mitmeid hotelle Imam Khomeini väljakust kiviviske kaugusel Saadi tänaval. Kahene tuba alates 50 eurost. Väljaku põhjapoolsest osast algab Ferdowsi avenüü, mille lõpus on mitmeid võimalusi valuutavahetuseks. Kurss oli 38000 riaali euro eest. Kui ma õieti mäletan, siis lennujaamas oli isegi veel parem kurss.

Teherani lõuna-bussijaamast sõitsin ööbussiga Shirazi (14 eurot 900km), kuhu olin broneerinud toa Taha hostelisse (40 eurot kahene tuba). Krediitkaardiga maksin 10%, ülejäänud raha kohapeal sulas:

www.hostelscentral.com

Hosteli manager soovitas ja aitas broneerida toa minu järgmisesse sihtpunkti Esfahani. Maksin sulas ja tema tegi pangaülekande ning broneeris. 35 eurot kahene tuba. See süsteem toimis ilusti. Hotell oli korralik ja väga hea asukohaga.

Ja hakkab pihta:

"Lennufirma on tühistanud ühe lennu teie reisiplaanist."

Kiiev-Teheran

Suur kasu mul siis ülejäänud lendudest on!

Õnneks broneerisin hotellid nii, et kohapeal maksan. www.iran-passenger.com vahendusel. Hinnad üsna kallid, alla 50 dollari öö ei leidnud midagi. Hotellid Taban, Asareh ja Eram (Shiraz). Kõik ühesed toad. Mehr tundus netist vaadates liiga jube hotell (hostel).

Hetkel juba sugulased rõõmustavad, et mu lend ära jääb. Et ma ei läheks "sinna jubedasse riiki".

Reaper, mis kuupäevad sul olid? Meil ka samad piletid ostetud, okt lõpp kuni nov algus Iraanis. Hetkel midagi tühistatud ei ole (või ei ole teatatud)

PS Nägin juba Ukraine Airlinesi lehelt osa augusti reiside tühistamist. Oktoobri omad siis ehk loodetavasti kehtivad veel. Kuigi häirib see, et tickets.ee saatis viiekohalise booking reference, millega pole checkmytrip.com ega muudel saitidel midagi teha, kõik nõuavad kuuekohalist. Samas kui tickets.ee-st kuuekohalist küsin, on neil suu lukus ja keegi ei vasta midagi. Nii et oma trippi ei ole ma seni saanud kordagi netist kontrollida.

Mul sinnalend oktoobri alguses. Tühistatud ainult üks suund, Kiiev-Teheran. Ostsin mytrip.com kaudu. Hetkel veel asendust ei ole.

Käisin juulis ning tühistati mõlemal suunal etteteatamata Ukraine Airlinesi lennud Kiiev-Teheran-Kiiev. Asenduslend toimus järgmine päev samal ajal. Borispolis majutati hotelli firma kulul, Teheranis pidi ise ööbimikoha leidma, mille maksumus hüvitati hiljem tseki alusel. Ei viitsinud enam linna minna ning võtsin toa lennujaama viietärnihotellis.

Käidud. Viisa saamiseks tellisin mingist Iraani turismifirmast kinnituskoodi. See saabus ca 10 päevaga meilile. Täiesti vabas vormis lihtmeiliga, ei mingit manust või ametlikku kirja vms. Number teksti sees, kahepeale naisega üks number.
Viisa tellisime Tbilisi saatkonda. Sinna kohale minnes olid meie nimedega paberid juba ootamas. Lisaks oli vaja teha reisikindlustuse poliisist koopia, maksta panka viisa riigilõiv, teha fotod (naisel rätikuga) ja vist oligi kõik. Esitasime esmaspäeval ja viisadele paluti järgi tulla reedel. Läksine mõned päevad hiljem ja saime passid paari minutiga kätte, viisad sees. Küsisime kuuks ajaks, anti 2 kuuks.
Piiriületus läks kiirelt ja valutult, liikusime läbi Armeenia, maad mööda ja oma transpordiga.

Njah, sugulaste-tuttavate survel siiski loobusin Iraani lendamisest ja küsisin raha tagasi, kuna selline võimalus oli. Vast mõni teine kord.

Mis puutub turvalisust Iraanis, siis sel ettekäändel minemata küll ei tohiks jätta. Kui osades maailma riikides on turvalisus tagatud rohke politsei ja sõjaväe kaasabil, siis meie Iraanis oleku ajal ei juhtunud kordagi ühtegi sõjaväelast nägema, isegi piiril mitte. Ainsad politseinikud, keda nägime, olid kiirteedel kiirust mõõtmas. Üks turvalisemaid kohti reisimiseks ma pakun. Ju seal on ka ohtlikke piirkondi, aga ... tavalise turistina on sinna keeruline sattuda. Niipalju kui mina aru sain, on need põhiliselt Afganistani, Iraagi ja Pakistaniga piirnevad alad. Kui vaadata kaardil Iraani mastaape, siis piirialad on suhteliselt tagasihoidlik osa võrreldes turismikõlbuliku osaga.
Põhjustest, miks Iraani külastada, on juba nii palju räägitud, ei hakka neid kordama. Kinnitan, et vastab tõele ja tasub igal juhul minna.

Miks Sa ats piirilt viisat ei taotlenud ? See võimalus peaks juba pea aasta aega olema.

Mulle teadaolevalt saab piirilt viisat taotleda ainult lennujaamades, mitte maismaa piiripunktides. Parandage mind kui eksin.

Saab maismaa piirilt ka. Näiteks sealt Armeenia piirilt - https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g293998-i9139-k9178527-Visa_on_arrival_at_Iran_land_borders-Iran.html
Ametlikku inglise keelset teksti vist selle kohta kusagilt ei leia.

Sõitsin üksi bussiga Bakuust Teherani, mis oli kindlasti omaette elamus, kuna sai kohalikega bussis tutvutud ja elamusi vahetatud.
Minul sattus reis juunikuuks, ehk siis läks päevane temperatuur ikka meeletult palavaks ja vesi ning karastusjoogid olid nagu kuum vesi kerisele, kuid siis avastasin aaloe joogi, mis aitas hästi dehüdratsiooni vältimiseks.
Kuna Iraan läheb aina populaarsemaks, siis on mõtekas minna sinna võimalikult ruttu, enne suurt turismihullust ning näha seda maad ja kultuuri veidi teise nurga alt.
Võib juhtuda, et satute juhuslikult kohalike koju ning näete tõelist iraanlaste sooja vastuvõttu külaliste suhtes.

Ainuke probleem tekkis suure objega bussijaamas pildistamisel, kuna turvatöötajale see ei meeldinud ja tahtis oma kioskisse mind vedada, kuid ma ei nõustunud ja mainisin, et peab kutsuma turismipolitsei, siis vaidlesime veidi ning kustutasin tema silme all pildid ning härra lasi mul minna oma teed.

Nii nagu tuttav algselt soovitas, et mine ja sa ei kahetse, küll kõik laabub, siis nii ka oli. Iraan on ja jääb arvatavasti minu top reisisihtkohaks kindlasti.

Midagi seal väljastatakse ja kellegile seal väljastatakse, aga viidatud postituses olevas nimekirjas ma Eestit ei näinud.
Hind, 100€ on ka muidugi suht soolane. Koos kinnituskoodiga läks minu viisa 40+50= 90€ maksma. Viisa hind sõltus konkreetselt taotleja kodakondsusest, näiteks Vene Föderatsiooni kodanikule oli 40€.
Kui keegi Eesti passiga julgeks minna katsetama, oleks kindlasti hea teada, kuidas läks.

Nii, mul nüüd mingid probleemid selle ärajäänud Iraani reisiga.

Kui mu lend tühistati, siis andsin www.iran-passenger.com omadele teada, et ma ei tule Iraani. sain vastuse ka.

Aga nüüd kui minu algne Iraani külastamise aeg käes, panin need www.iran-passenger.com omad kisama, et miks ma kohal polnud ja miks ma neile raha ei maksnud. Et neil on kõik hotellid minu eest juba makstud. Nõuavad nüüd minu käest seda raha välja.

Tea, kas ma olen nüüd Iraanis kuskil mustas nimekirjas?

Teil ju ilusti teatatud ja vastus saadud!? Niiet see on ehk nende oma probleem. Kahju, et reisi ära jätsite ja uut piletit ei ostnud. Ukrainlased maksid raha tagasi , eeldan.

Just saabunud Iraanist. Ostsime viisa Teherani lennujaamast, maksis 75.- EUR. Toetan igati inimesi, kes on eelnevalt julgustanud selle riigi külastamist. Turvaline, täis külalislahkust ja siirast huvi ning abivalmidust.

Järgmisel nädalal minek. Esimest korda pole absoluutselt ettevalmistunud.