trip-krainetrip-ukraine-dark
Peavalu lennukiga maandumisel

Tere kõigile!

Kolmapäeval lendasin ma lennukiga. Kui lennuk hakkas maanduma (umbes 15 min enne maa puudutamist) siis äkitselt tundsin väga tugevat valu parempoolses kulmus, nagu oleks veresoon lõhkenud, ja siis hakkas see laienema, mille tulemuseks oli kohutav torkiv/elektriline valu kogu paremas silmas, nina ülaosas ja otsmikul. Kui puudutasin kohta, kus valutas, tundsin "elektrilist" valu kogu selles piirkonnas. Mu kõrvad olid korras ja nina tundus vaba olevat ning haige ma ka pole. Valu lõppes enam vähem kui lennuk oli täielikult maandunud, kuid see häiris mind 24h pärast maandumist. Ma olen varem palju kordi lennanud ja kunagi pole midagi valutanud ega probleeme tekitanud. On see ohtlik? Kas kellelgi on sarnane asi juhtunud ja äkki oskab keegi soovitada, mida teha selle puhul?

Mul oli eelmine aasta Rhodoselt tulles ja Tallinnas maandudes sama jama. Selline tunne , et pea lõhkeb. Nüüd Aprillis käisin USA-s. Kuus korda oli maandumisi reisi ajal. Mitte midagi. Ja viimane maandumine, Tallinnas, jälle sama jama. Ei saa aru.

Soovitan konsulteerida arstiga. 

Aga see võib olla seotud rõhu muutustega. Tihti juhtuvad sellised asjad kui kõrva-nina kanal on lukus vms näiteks.

Kahel korral silmade taga meeletu valu, nüüd pole aastaid kordunud.

Mul ka seda jama old, viimati mul üks uus semu kellele kurtsin, et sellist asja mingi paar korda old ja just tagasi lennul, selle Väikese lennukiga. 

Tema soovitas nina kinni hoida ja nagu läbi nina puhuda, st vastusutve tekitada,

Proovisin seda, kui nagu tundus, et midagi hakkab peas toimuma, võimalik, et oli ka mu enda paranoia, aga toimis vôi vähemalt ei tulnud seda valu.

Ammusel ajal, kui Tu134 ja 154 sai lennatud, oli paaripäevane kõrvavalu ja kuulmise vähenemine alati peale maandumist garanteeritud. 

Viimase paarikümne aasta jooksul on seda juhtunud vaid korra, siis kui räige nohuga lennukisse ronisin. Puhtalt oma viga.

Ahjaa, kui peaks juhtuma, et hammas on veidi kahtlane, aga otseselt ei valuta, siis pole ka mõtet lendama minna. Testitud.

Nina kinni pigistamine ja vastusurve tekitamine rohkem kõrvavalu või lukku mineku küsimus. Minu mehel aitab, aga mina ei ole julgenud suure jõuga puhuda. Kulmude, otsmiku või kukla kohta pole abi kuulnud.

Selleks aitab jah sukeldujate nipp, nagu enne kirjeldatud, et nina tuleb kinnisuruda ja läbi nina puhuda, nii kaua, kuni kõrvades plõks ära käib ja siserõhk on tasakaalustatud, see käib ka pea ja oimukohtade surve kohta, mille valu jookseb silma ja nina piirkonda.

Olen ka ise mõned korrad hädas olnud aga nimetatud nipp aitab suurepäraselt. Kus juures, kunagi ei tea, millise lennuga see juhtuda võib. Pole ka selle viga, et rõhku järsult vähendatakse või järsult maandutakse ega sellest, kas kunagi on sellist asja juhtunud või mitte. 

On olemas ka spetsiaalsed kõrvatropid nimega AirPlugs aga mina neid tellinud pole. Võib ka küsida kogenumatelt stjuuardessidelt, kunagi pandi mingi märg vatt papptopsi põhja ja topsid suruti kõrvadele.

Nina-kõrvade probleemide vastu aitab enne starti ja enne maandumist üks sudafed tablett, teeb lõõrid lahti. Silmade osas ei oska kommenteerida.

Mul on laps, kellel vee joomine (neelatamine), kommi imemine, nätsu närimine, haigutamine, nina kinni hoides kõrvade lahti puhumine jne ei aidanud lennul. Iga kord vinge peavalu ja kõrvad lukus mitmeks päevaks. Lennata siiski vaja ja kui Eestis ei osatud apteekides midagi soovitada siis Rootsis saime ear planes kõrvatropid, lastele mõeldud (magus ja maitsestatud) aspiriini ning soovituse kasutada enne lendu käsimüügis olevaid allergia ning nohurohte. Esimesed korrad saigi siis täislaks - Zyrtec, Otrivin v Sudafed lennujaamas sisse-ninna ning lennuksis tropid kõrva ja kui midagi tundma hakkas siis valuvaigisti otsa. Edasi hakkas juba ära jääma Otrivin enne maandumist, siis valuvaigisti ning nüüd piisab lendamiseks sellest, et lennujaamas Zyrtec või Sinupret sisse ja lennukis tropid kõrva.