Peegelkaamera Kolumbiasse/ Venezuelasse kaasa või siis mitte?!

Lähenemas reis Lõuna-Ameerikassse, täpsemalt siis plaan Kolumbias veidi ringi kolada. Ma ei suuda mitte otsustada, kas jätta oma peegelkaamera koju või mitte? Minu jaoks pole probleem selle kaasatassimine, pigem oht, et see ära varastatakse. Kuulen igalt-poolt aina hirmujutte. Samas jääks aga süda verd tilkuma, kui ilusad vaated jäävad jäädvustamata. Jagage oma kogemusi Lõuna-Ameerika ohtudest!

Mina ei võtaks. Aga sõltub ju, mida pildistad ja mismoodi.

Millised on need kaadrid, mida peegliga saab ja mida tavalise kompaktiga ei saa?

Käisin hiljuti Kolumbias, Peruus ja Ecuadoris. Kaasa võib võtta, aga hoolega peab jälgima, kus ja millal seda kasutad. Kindlasti ei tasu seda kaasa võtta suurte vaatamisväärsuste pildistamiseks, kus on palju turiste ja seega ka igasugu pahalasi; turud, bussijaamad, pimedad kohad ja õhtune aeg ei ole ka kõige mõistlikum kaameraga ringi käia. Kui sõidad misiganes transpordivahendiga, siis kaamera peab kindlalt olema enda juures väikeses seljakotis, mille võtad endaga bussi. Kui terve mõistus olemas ja mingi varasem reisikogemus ka, siis ei tohiks väga probleeme tekkida...aga võib ka olla, et mul lihtsalt vedas :)

Võta kaasa ikka. Aga lisaks võta kaasa ka väike, märkamatu digikas, millest kahju pole. Ja peegel kanna kaasas mingi mõttetu vana ning koleda koti sees. Igasugused spetsiaalsed fotokotid, mis eemalt on näha, et sisaldavad fotokat, peaks ära unustama. On palju kohti, kus saab peegelkaameraga võrratuid pilte. Zona Cafeterias või suurte linnade keskustes päevavalguses. Pimedas ja kõrvaltänvatel ära välja võta. Ja kogu aeg peaks silmad lahti hoidma, et kes ja mis ümbruses. Colombias on väga sõbralikud kohalikud elanikud, eriti väikestes kohtades ja see maa on väga ilus oma mägede ja ookeanidega. Aga seal on kohti, kuhu ei tasu minna.

Minagi rändan jaanuaris-veebruaris Kolumbias,Eucadoris,Peruus. Ehk on käinutel koguni reisiblogi kuskil üleval?

Käisin ka Kolumbias selle aasta kevadel ja kaamera oli kaasas. Oli seljakotis ja pilte tegime palju. Ei osanud miskit koledat küll karta (igal pool võib ju kaamerast ilma jääda), pigem oli veidi tüütu suurt ja õrna asja kaasas tassida. Aga eelarvamused Kolumbia suhtes purunesid täielikult - väga rahulik ja sõbralik rahvas. Mitte ühtegi negatiivset kogemust meil 2 nädala jooksul.

Mina olen varasemalt korduvalt oma suure peegli asemel väikse digi kaasa võtnud ja kahetsenud seda kibedalt. Seega võtsin vastu otsuse, et edaspidi riskin ja võtan alati korraliku kaamera kaasa.

Alates 1. september 2011 - 30 juuni 2012 viibin Kolumbias Barranquilla nimelises linnas. Kui leidub Eestlasi kes sinna poole teel on andke endast märku kui muu töö ja tegemiste kõrvalt aega jääb siis hea meelega meenutaks Eesti keelt ja jagaks kogemusi. Kirjutage alo.peets [ät] gmail.com ja andke teada millal kuhu liigute ja kes on ise hetkel Kolumbias ees ootamas andke ka märku. Eestlasi on maailmas 1 miljon ja vaadates trip.ee foorumit siis mõned neist viibivad vahelduva eduga Kolumbias. Hea meelega otsiks teid ülesse ja teeks tutvust ja jagaks kogemusi.

Alo Peets alo.peets [ät] gmail.com

Veidi teemast mööda - aga samas ka teemasse:)

Sama küsimus teemaalgatajaga - aga Venetsueelaga seoses. Ehk siis kas väike digikas või korralik peegel kaasa? Plaanis kasutada ööbusse jm kohalikku transporti, külastada Angel Falls´e ja ilmselt Henri Pittier´i rahvusparki, Caracases viibime minimaalselt.

Tänud:)

Tip,

seljakottisin eelmisel aastal 2 nädalat Venetsueelas peegliga. Ei mingeid ektsesse. Sõitsime nii öö- kui päevabussidega, metrooga (Caracas, Ciudad Bolivar, Merida, Los Llanose ja Orinoco piirkond, Choroni. Puhkeasendis oli kaamera päevinäinud väikses seljakotis või mõnes posadas lukutaga. Soovitan kaasa võtta.

Tänud, Thekla. Mõtlesin isegi, et võtan kaasa. Ilma eraldi kaamerakotita.

Angeli joal Sa vist ei käinud? Mind huvitaks, kuidas kaamera sealse paadisõidu ajaks pakkida - ilmselt pilte sel ajal teha ei saa ja pakin kenasti veekindlasse kotti ja seljakotti (paadisõidul pidavat hirmsasti pritsima). Igal juhul on plaanis kaasa võtta ka väike digikas.

Ma ikkagi küsiks, millised on teie reisipildid, mis nõuavad peegelkaamerat?

Kompakti on kergem kanda, kergem kaitsta nii varguse kui vihma kui füüsiliste obaduste eest. Tema kadumisel ostad lihtsalt uue. Temaga pildistada on mitmeti lihtsam. Ta on peaaegu alati taskus, ka kaljuseinal kõlkudes või suusatades või kontserdil.

Peegli võtaks ma kaasa vaid siis, kui on täiesti "tsiviliseeritud" reis. Kui koti kaal pole probleem, kui vargus pole probleem.

Või ütleme nii: Põhja-Ameerikasse võtaks peegli, Lõuna-Ameerikasse võtaks kompakti.

Tere

Kuna mulle on reisifotograafia oluline osa reisist, siis ise reisin alati peegliga ja küsimus on milliseid objektiive kaasa vedada (ning kas statiiviga end varustada). Kui ei ole nii emotsionaalset suhet pildistamisega, siis soovitaksin kompakt-kaamera kaasa võtta. Eelistest on siin juba palju juttu olnud. Peegli kaasavedamiseni jõudsin läbi 6 aasta. Alustasin kompaktidega ja kui kaamera hakkas eneseteostust piirama, siis vahetasin parema mudeli vastu. Lõpuks jõudsin peeglini.

Jüri

Jüri, ma olen su pilte vaadanud. Väga ilusad on.

Nad on ühtlasi ka hea näide sellest, kuidas EI ole vaja peeglit. Sest nad (enamik) on võetud väga hea / rohke valgusega ja kinnise (f8) avaga. Ning veebis eksponeerides (pbases on küljepikkused 1000px ja vähem) ei näita peegli kvaliteet end kuidagi välja.

Ma tean, milline "tunde vahe" on peegli ja pisikaameraga pisikaameraga pildistamisel. Nii et kui on tahtmine suure kaamera järele, siis on vaja see ka kaasa võtta. Aga enamasti on peegel reisil rohkem tülinaks kui tast kasu on.

Kompaktil ja kompaktil on vahe. Kuigi ise naudin ka väga pildistamise protsessi, olen peale Canon s90 soetamist järjest vähem peeglit kaasas kandnud. S90 -s (uuem s95) on Canoni kompakti lipulaeva G11 sensor ja protsessor, valgusjõuline objektiv max avaga 2 ja looduse jaoks väga vajaliku laiema otsa nurgaga 28mm ning piisavalt käsitsi seatavaid reziime. Väiksema objektiiviga saab ka suuremate avade puhul looduse jaoks vajaliku sügavusteravuse. Kui lühike zoom (3,8x) häirib, siis saab valida G11, G12 või peatselt tuleva G13, milledel 5x zoom. Aga see enam taskusse ei mahu.

Tasub vaadata ka teiste tootjate kaameraid ja leida endale sobivaim.

Ise jätaksin seljakotiga reisimisel peegelkaamera koju.

Jah, kompaktidel on vahe. Olles fotograafiaga tegelenud aastaid, kasutades põhiliselt Canoni 1D seeria peegleid koos L-optikaga, olen lõpuks leidnud hea mugava reisikaaslase Panasonic LX-5 näol. Väga soojalt soovitan, korralik ja terav Leica optika ees. Suureks plussiks on RAW, mida annab järeltöötluse käigus painutada igas suunas. Canoni peegelkaamerale (mitte muidugi 1D profiseeriale), millel on tavaline kit-objektiiv ees, annab igast asendist pildikvaliteediga tuppa. Seda siis nii teravuse- kui ka värvidega. Seega, kompaktkaamerad on tänapäeval üsna tugevalt arenenud ja tavaliste reisifotode klõpsimisel mina oma seljakotti koos raskete ja kallite torudega küll enam kaasa ei viitsiks tirida.

Miks? Kui sul on vastused miks-küsimustele, siis on sul ka vastus oma küsimusele. Miks sa reisile lähed? Miks sa ostsid peegel!kaamera? Miks sa üldse pildistad? Kõige olulisem on just see viimane küsimus. Kui sellele selget vastust ei ole, võid kaamera rahumeeli koju jätta ja sinu reis saab palju mõnusam. Küsimus ohust ja ohutusest on teisejärguline. Sa ei lähe ju reisile kehvemate jalanõudega, kuna paremad võidakse ukse tagant ära varastada - sa lihtsalt ei jäta oma kvaliteetseid matkasaapaid ukse taha, samamoodi nagu kaameratki ripakile. Õiged jalanõud/kaamerad tuleb kaasa võtta ikka vastavalt vajadusele e miks-küsimuse vastusele.

Miks sa ostsid peegelkaamera?

Enamasti sellepärast, et seda reklaamitakse kui ainsat viisi saada häid pilte?

Tip.

Käisin Angeli juures kõige esimeses järjekorras. Paadisõidul kaamerat ei pakkinud spetsiaalselt nagu ka kolme päevasele Orinoco jõe tretil. Kaameraga on joa all ainult see probleem, et kui ikka on vett (mitte nire kuival perioodil), siis on jalamil torm ja vett õhus rohkem, kui rubla eest. Sinna tuleks miskit väljamõelda eelnevalt.

Korralik kaamera pakkimine on vajalik pigem Canaimas looduspargi keskuses Salto Sapo tagant läbi minemiseks, aga ilma kohalikuta sa sinna ei saa (eelnevalt paadiga üle Canaima laguuni sõit).

Ülejäänud arutelu kohta ütlen niipalju, et õigeid vastuseid siin ilmselt ei ole. Kuna mulle on fotograafia hobi, siis ma tassin oma kaamerat ikka rõõmsal meelel kaasas ja ei põe ülearu turvalisuse pärast. Sellega on nii nagu haigustega, et me ise oma hirmudega kutsume jamasid ligi.

Ega piltidel ei pruugi tõesti lõpuks vahet olla. Aga probleem on selles tundes, emotsioonis. Kui peegelkaamerat pole olemas ja proovinud pole, siis pildistad kompaktiga ja oled rahul. Aga kui ta on olemas ja temaga juba aastaid mängitud ja siis jätad sa ta koju... No siis ei anna see kripeldus hinges rahu. Et just nüüd tahaks just seda objektiivi ja küll nüüd alles pildistaks selle suurega. Ja kõiki asju vaatad just selle pilguga.

Ehk siis tegemist ei ole ratsionaalse otsusega vaid emotsionaalsega. Kui suudaks oma emotsioone hallata, siis saaks teha palju asjalikke otsuseid. Aga ei saa :)