Perega reis Horvaatiasse

Oleks plaan teha autoreis Horvaatiasse.
3 täiskasvanut (62, 61, 40 ja 3,5 vanuses, juhte 2tk), 1 auto.
Aeg tõenäoliselt 06.06-20.06.2015. Enamus ajast oleks Horvaatias, esialgne marsruut oleks u. selline:
06.06 Baltikum ja natuke Poolat, ööbimine näiteks Lomzas.
07.06 Poola ja Tsehhi, ööbimine näiteks Mikulovis.
08.06 Esimene öö Horvaatias.
.
.
.
17.06 Lahkumine Horvaatiast, ööbimine kusagil Ungaris
18.06 Ööbimine Slovakkias või Poolas
19.06 Ööbimine kusagil Poolas a la Augustow või Suwalki.
20.06 Õhtuks kodus.

"Probleeme" :-) valmistab see, et kas võtte ööbimised Horvaatias kõik ühes apartemendis või eraldi. Kiidusõnu jagub kõikidele piirkondadele. Näiteks 3 ööd Vodices, 3 Trogiris ja 3 Makarskas või siis hoopis 4 ja 5 variantidega. Baaslaagrina Trogir tundub muidu päris hea, aga siin on mõned kasutajad maininud, et Ciovo saarelt mandrile on tülikas seoses ummikutega. Olen teadlik, et kohalikud eelistavad seda, et oled ühes apartemendis minimaalselt 3 ööd, aga ideaalis 7.

Ise käisin viimati Horvaatias 2008, kui olin 3 ööd Crikvenicas, mille käigus vaatasin üle ka Plitvice rahvuspargi. Kuna reisin vanemate ja lapsega, siis enda eelistused oleks pigem Horvaatia mõistes lapsesõbralik rand (olen teadlik, et midagi Mändjala, Peraküla vms Eesti ranna sarnast seal ei ole), aga kus oleks lapsel ikkagi enam vähem muretu kühvli ja labidaga tegutseda :-) ning rannast eemal oleks ka mõni mänguplats (ei pea olema sellised nagu Ventspilsis). Mõned väljasõidud teeks ka, aga mingit intensiivset kultuurireisi teha ei soovi. Kuna isal on ka jahikapteni paberid, siis pigem veedaks päeva merel purjetades. Krk rahvuspark on vist 3,5 aastasega tülikas? Iseenesest jalgsi Maardust Saviranda minna ei ole talle probleem, tagasi tuleb pool maad süles vedada :-).
Seega:

  1. Kas võtta majutus ühes kohas või pigem kahes-kolmes erinevas?
  2. Mis võiks maksta umbes-täpselt n.ö päev merel? Vodice ja Trogiri ümbruses tundub, et saab teha ilusti sellise 20-40 km tuuri.
  3. Kas lapse seisukohast on Vodice, Trogiri ja Makarska ilusad rannad samaväärsed? Piltide järgi tunduvad Makarska regiooni omad kõige paremad.

Aga Trogiris ei pea ju sinna saarele trügima autoga, meie ööbisime kui Spliti poolt tulla, siis sealt silla otsa juurest, mis Trogiri vanalinna viib natuke paarsada meetrit edasi ühes väga tiptop apartmendis, 4-ne, superpuhas, kahe magamistoa, kahe rõdu ja elutoa ning kööginurgaga, kus oli absoluutselt kõik eluks vajalik olemas, nõud , köögikäterätid, muud käterätid, jne, jne, veinipudeliavajad kaasa arvatud. Maksis tipphooajal 80 euri 4-le, niiet 20 euri nägu. Igale poole jõudis jalgsi, vaskule jäi Trogiri vanalinn, jalutasime üle silla sinna igal õhtul tšillima,vanalinn on suht väike, aga ilus. Sealt läbi ja üle suurema silla sai Ciovo saarele, aga seal me ringi ei käinud, ainult laevareisile läksime sealt Ciovo saare silla kõrvalt, aga sinna oli ka hommikul 15 mintsa minna jalgsi. Apartmendist paremale jäi rand, ka umbes 10 mintsa kõndida, rand asus ühe kämpingu (vist oli Seget)juures. Jäime rahule, tahtsime seal mõned päevad kohal olla, ja nii saimegi, et ei pidanud autot puutumagi vahepeal. Seal on ka põnevad veetaksod (paadid), mis viivad Splitti ja randadesse, kui tegevust vaja rohkem ja need olid odavad.

Laevareis kestis päev otsa koos peatustega, lõunasöögi, alkoholi ja ujumis- ja snorgeldamispeatusega rannast eemal ankrusse jäämisega. Aga sinna vist väikese lapsega minna ei saa, suurtel seevastu väga lõbus ja superilusate vaadetega. Maksis kõik kokku umbes 30 euri nägu või tiba vähem.

Tere!

Usu et Baltikumist ja Poolast saad "siibri" üsna ruttu ja oled päeva mõtetult raisanud. Soovitan esimese päeva õhtuks jõuda teisele poole Warsavit. Kui aga plaanid veel Tsehis peatuda siis Soovitan kohta mingi kümmekond km enne Mikulovit, paremal pool teed on väga soliidne ja soodne väike hotell.
Vodice on imeline paik oma aura poolest, parim rand lastele on Sibeniku Solaris ja Trogir on sealt kiviga visata ning Krka rahvuspark, seepärst soovitan peatuspaiga valida näiteks Sibeniku ümbruses ja sealt teha väljasõite.Mida pikemaks majutuse võtad seda soodsam tuleb.
Vaata ka teisi minu postitusi.

Kindlasti tehke vastupidi- minnes Poola, Slovakkia, Ungari ja tagasi kiireim tee Zagreb, Maribor, Graz, Viin, Brno, Ostrava jne. Minnes kannatab isegi Balatoni äärde põigata ja veidi aeglasemalt Poola Lublin, Rzezow, Kosice, Budapest liikuda. Tagasi tahavad kõik alati võimalikult ruttu koju saada. Võin teile Maribori külje all Kamnicas tagasiteel hotelli 365 soodsa ööbimise orgunnida, st saate viimsel päeval kas veel Horvaatias ujuda või veidi Sloveeniat avastada. Kui siit hommikul stardite, siis 2 juhiga tasub nii sõita , et õhtul Varssavist läbi ja pärast seda öömajale. See on 11 tundi ja 950 km. Säästate Varssavi läbimisel aega. Õhtusel ajal on Varssavi läbitav 40 minutiga. Jääb aega ka näiteks Viini loomaaeda külastada.

Tänud soovituste eest.
Ma ise kardan pigem seda, et laps hakkab keset teed nõudma "tahan mänguplatsile, tahan kõrrejooki, tahan .... " ning seega tahaks pikkadel sõidupäevadel olla hotellis ikka hiljemalt 20.00 paiku (laps läheb magama tavaliselt 22.00 vms), et saaks veel kohalikke mänguplatse külastada või siis on olemas keset päeva see ajavaru, et võin temaga tunnikese mõne kaubanduskeskuse lastenurgas olla. Laptop filmidega on muidugi kaasas, aga autos kasutaks seda silmade säästmiseks ikkagi pigem nii vähe kui võimalik. Samuti ei ole ma väga kindel, et õnnestub hommikul kell 8:00 startida, pigem ikka 9-10 vahel. Tallinn - Lomza ja Lomza - Mikulov tunduvad esialgse kalkulatsiooni järgi sellised parajad segmendid olevat. Pigem on küsimärk see, et kus võtta esimene öö Horvaatias.
Vähemalt 2007 ja 2008 ei olnud pühapäeva hommikul Varssavi läbimisega läbi kesklinna probleeme - kas nüüd on liiklustihedus suurem?

Juuni alguses mängib Horvaatias kindlast rolli ilmafaktor. 20.juunist- 10. septembrini on kogu Horvaatia soe ja meri ujutav. Kuni 20. juunini on olukord erinevatel aastatel erinev, ilm võib olle veel suht heitlik ja tuul ka merevee jahedaks keerutada. Kuna öömajade valik on kuni 20.06 väga suur ja suht eduline, siis vast ette broneerida pole vajadust. Kui avastate , et on ilmaga kehvake, siis ruttu Makarska kanti. Näiteks Promajnas on lapsele hea rand ja männid varjuks pikese eest. Makarskasse 5 km.

Ma pole juba ammu mingit kindlat kilometraazi taga ajanud. Nüüd kui lapsed väiksed, siis seda enam. Pigem peabki nende järgi orienteeruma, sest kui lapsel pole huvitav, rikub see ka täiskasvanute meeleolu.
Mul on muidugi hea targutada, sest matkabussiga oledki oma aja peremees. Aga autoga sõitjad võiks ka seda laste värki arvestada. Nende puhul on päris raske igasuguseid graafikuid planeerida. Üks mänguväljak on talle lahe aga teisest saab 5 minutiga isu täis. Kui tlapsele väiksena reisimine meeldivaks teha, siis see on justkui investeering tulevikku. Ka suuremana on ta nõus osa võtma.

Arvan, et majutuse osas peab arvestama seda, kuidas te planeerite liikuda, kas olla ühes kohas ja puhata või tahate midagi teist. Kui mõtlete veeta mõned päevad ühes kohas, mõned päevad teises jne, vist pole mõtet broneerida siin kohe midagi. Ei tea ju, võib olla tahab kuskil kauem olla

Algatuseks meie mullusest reisist,olime Horvaatias jaanipäevast-juuli alguseni.esimene öö Zagrebis,siis 4 ööd Zadari kõrval Bibinjes,sealt Trogiri palju kiidetud-kirutud Ciovo saarel.tagasi teel veel Plitvices 1 öö.
Ummik oli ainult hommikuti saarelt lahkumiseks kella 10-11 aeg.elasime http://www.tonina-apartments.com/index_en.html .Valisime sellepärast ,et oleks hea jala vanalinna ja teisele poole randadesse saada.Linnaminek on muidugi paras üle mäe ronimine .Perenaine tegi saabudes kiire ja toimiva instruktaasi headest restodest,liinipaadiga Splitti minekust..ja sellest et saab kasutada tasuta kämpingu värskelt renoveeritud randa ,mida ta vend peab, http://www.camp-rozac.hr/ .Randadesse tasub osta sussid,kuna kõik on kiviklibused.
Sai ka Krka-s käidud,soovitaks sõita Skradini ja sealt laevaga parkki,laeva eest raha ei küsita,kuulub pargi pileti hinda!
Veel jäi meelde tore linnake Primorsten,kus sai pool päevakest rannamõnusid nauditud.
Nüüd selleaasta oma plaanidest ja nendega seotud küsimused....
Plaan jälle Horvaatiasse ja ka mõned päevad Montenegros veeta,aeg 28.05-14.06 umbes.
Kondikava järgmine :
esimene öö Horvaatias,kui jõuab siis Posedarjes,sealt järgmine päev edasi Dubrovnikusse,seal 2 ööd
edasi Montenegro,Budva või Kotor, 4 ööd,
siis liiguks natuke "kodu"poole kuhugi Makarska kanti 4 ööks ja siis kodupoole kihutama.
Kuna aastaaeg on suht varajane siis kas merevesi nendes kohtades on juba ujumis kõlbulik?..või on tark basseiniga öömajad otsida..
Mis oleks tore koht Makarska kandis?...rand,promenaad restodega..ise väga kokata ei viitsi,diskofänn ka enam pole.
Kaua reaalselt võtab aega Sloveenia läbimine kiirteest ida poolt,et ei peaks Maribori läbima,guugel pakub mingi 1,20h?
Jätaks seekord selle "30min vinjeti" ostmata,mullu sai minnes ostetud,tagasi tulime läbi Maribori kuna jäime sinna ööbima.

Sloveenias tuleb umbes 10 km peale piiri, kui algab kiirtee, keerata Ptuj peale ja 20 km paralleelselt kiirteega sõita Mariborini. Ajavahe 7-10 min. Mariborist tuleb läbi sõita, sest linna sees olevale kiirteejupile vinjetita keerataa ei tohi. Vahe 5- 10. min. Pesnicast tuleb jälle 15 km kiirteega paralleelselt sõita ja isegi Austriasse siseneda kollaste siltide järgi, ning alles 2km peale piiri kiirteele keerata. Austria vinjett osta kas Slo lõpus, või kohe Austrias, sest kiirteel tuleb bensukas alles 10 km pärast ja võib enne seda kontrolli otsa sattuda. Google maps näitab Ptujst Austria kiirteni vastavalt 33 min vinjetiga ja 58 min. ilma. Vinjetita on vahemaa isegi 1 km lühem. https://www.google.si/maps/dir/Ptuj/46.7069694,15.6341807/@46.5603021,15.4738343,10z/data=!4m8!4m7!1m5!1m1!1s0x476f669e5ce0430d:0x400f81c823ff4b0!2m2!1d15.8696884!2d46.4199535!1m0
Millegi pärast see vinjetita link ei värvu sisiseks. Ülesse tuli see vinjetiga variant. Kui kaart avada ja panna, et väldi kiir ja tasulisi teid, siis näitab seda vinjetita varianti. Kui Makarska lähedal tahate rohkem promenaadi ja veidi kehvemat randa, võita valida Tucepi, Kui paremat randa ja veidi tagasihoidlikumat promenaadi, siis Promajna.

Montenegros soovitan siiralt "apartement durasevic" - väga muhedad omanikud ja bassein olemas ja super restoran kohe kõrval. Ilm sel ajal veidi jahe (25), eelmisel aastal vähemasti. Vesi oli ca 20 kraadi. Samas oli õhk selline, et kannatas ka väikeste lastega olla. Me sel aastal jälle samal ajal reisile. Seekord küll Itaaliasse, kuid soovitan igati Montenegrot ja Horvaatiat. Veel niipalju lisan, et eelmine aasta olime Trogiri külje all campingus, majas, juunis hinnaga ca 40 euri päev. Juulis oleks hind olnud 120...

koit47-le See tee, mis Sloveenias läheb paarkümend kilomeetrit ida poolt Maribori, ei ole hea valik, enne Austria piiri läheb liigseks keerutamiseks ja on ka aeglasem , kui läbi Maribori kesklinna minnes. Arvestada tasub seda, et tipptunnid Mariboris on veidi varem kui Eestis 7-9 ja 14.30- 16.30. Õnneks on ta ju Tartu suurusjärgus linn ja üle 10-15 minuti ei ole Mariboris ummikus seismisele veel kulunud. Kui on reaalselt plaanis Sloveenia Zagrebist Grazi pääsemiseks ilma vinjetita läbida ja midagi on jäänud ebaselgeks, siis anna teada, panen siia üksikasjaliku kirjelduse üles. Sloveenias on selline komme, et igal võimalikul juhul üritatakse sind kiirteele sokutada ja need paralleelsed teed on naljakalt tähistatud. Kohalikud teavad niigi , kuids Ptuj ja Maribori vahet sõita ja turistid on soovitav tasulisele suunata.

Kui te just ei naudi autosõitu läbi leedu-poola, siis tasuks kaaluda ka varianti lennuk+ rendiauto. Tundub jube priiskamine võib-olla, aga tegelikult tuli meil vähemalt rahaliselt soodsam lennata kohale ja rentida auto. Ma ei räägigi veel sellest, et istuda kitsas autos 3 päeva minnes ja 3 tulles, kaasas pisike laps, kes kohe kindlasti seda olukorda ei naudi. Liida kokku kütusekulu, ööbimised ja söömised teel + veel jäätised ja kõrrejoogid :), tööl käivatel inimestel lähevad raisku veel puhkepäevad autos kükitades... kas ikka tasub
Need on argumendid, mis ma oma peres olen välja toonud, sest mina see olen, kes autos kükitada ei viitsi. Lennupileteid saab päris soodsalt, kui aegsasti otsida.

Kutsale

Loen ja imestan, kolm päeva Horvaatia sõidu peale kulutada on kurjast, puhast sõidu aega rannikuni tuleb vaid 22 tundi. Kuidas sellest kolmepäevast reisi teha nii et see veel kurnab on minuarust liig.
Kui laupäeva hommikul vara startida oled pühapäeval enne pimedat kohal.

Kutsal ju autos väike laps. See on hoopis teine olukord, kui täiskasvanud ühe soojaga kohale kimavad. Kui laps kaasas on, siis tuleb teine tempo valida. Ma sõitsin matkabussiga Tallinnast Berliini ka kolm päeva. Aega oli, tegime peatusi, vaatasime ringi. Lapsed said liikuda ja mängida ja siis ka endal hea rahulik olla. Sõiduautos on muidugi kitsas ja ebameeldivam.

Tere,lauriandres.

Ära vôta tôsiselt seda Trogiri ummikutejuttu.Ei saa aru kuskohast selline jutt ûldse tuli. Olen olnud Trogiris Cioval kôrgperioodil ja pole sealmingeid ummikuid.Kahe väikese silla ûletamisel vahest satub paarkûmmend autut rivvi-kuid seegi ummik lôpeb minuti-pooleteisega.
Trogir on baaslaagriks väga hea-kôik ûpris lähedal.Ciovo lahe vesi on juba juunis päris soe -ka väikelapsele.
Kui kaks juhti,siis proovi saada läbi ûhe vahemajutusega.Proovige esimesel päeval sôita rohkem ja majutuskohta alles ööseks.ST-peate ûpris varahommikul startima nii-4-5 vahel.Teisel päeval olete rohkem väsinud,kui esimesel.Väikelapsega kindlasti ilma majutuseta ei saa,aga esimese päeva peab vastu kûll. Ma ise sôitnud oma lapsega alates kolmeaastasest ja pikemaidki otsi-lihtsalt tuleb tihedamalt peatusi teha-süûa jäätist sirutada jalgu.

Edu planeerimisel.

Mina räägin ummikujuttu :) Olime eelmise aasta juunis nädalakese ja ikka väga tüütu oli. Kui Ciovole, siis vôtkas kindlasti majutuse nii, et saaks ka jala üle silla, ehk silla lähedale. Paadiga saab ka, aga meie seltskond oli 6 inimest, iga päev paadiga edasi- tagasi sôita läks kulukaks.
Samas oli Civol mitu mônusat randa just lastele ja selle reisi parim söögi- ning rannaelamus (Konoba Duga)
Kes Zagrebist läbi sôites linnaekskursiooni soovib, annab teada :)

Ciovo saare sild on ju umb. 100 m pikk. Teine sild on veelgi lûhem. Mis paadist sa killuk räägid. Sillast saab ûle nii jala kui autoga-pole mingit probleemi.Trogiri vanalinna viiva silla juures polegi mingit paadiga ûlevedu. Sa ajad nûûd midagi sassi nende sildade osas.
Vanalinna ega vanalinna lähedale ei soovita vôtta mingit majutust-pole kusagil lähedal ujuda.

No saar on ju suur ja lai:) Me olime Okrug Gornji piirkonnas. Sealt Trogirisse viivale sillale läks kitsuke tänav, mis oli sageli pea terves ulatuses ummikus. Rekord oli meil 45 min ootamist, et läbida paar km tänavat ja see 100 m sild. Sillal jah ei ole probleeme, aga sillani jôudmiseks kulus palju aega. Ja paadiga sai sealt mitmeid kordi päevas, nagu ka Arbanijast ja Slatinast. Ehk, nagu oma varasemates postituseki öelnud oleks, tasub hoolega kaaluda Ciovo saarel oleva majutuse asukohta. Kôigest môned kilomeetrid vôivad elu suhteliselt keeruliseks teha. Alati vôib juhtuda, et läheb kôik ônneks.
Saare pôhjaosast on üle silla lihtsam pääseda ja ka rannad on seal olemas.

Tere!

Paadiga saab ka saarele olen ise sõitnud, väljub ta vana kindluse vastast ja sõidab suure kaarega ümber kaubasadama.Trogiris olen olnud kordi kuid ummikut pole õnnestunud näha.