Põhja-Poola

Mida peaks Põhja-Poolas kindlasti nägema? Millised on ilusamad teed?

Kui sa valid Suwalkist otsetee Gierlozi, mis asub Ketrzyni lähedal, siis sa saad sõita terve pika maa Eesti mõistes pargiteed pidi. Gierlozis asub Hitleri II MS-aegne punker Hundikoobas ehk Wolf`s Lair. Aga maantee ise on suures osas suhteliselt külavahetee, kus samas on päris tihe liiklus.

Gdansk on väga ilusa vanalinnaga linn, kuid samas suurlinn, kus pikemalt peatuda ei ole minu arvates väga mõttekas, üle vaadata aga kindlasti tasub.

Pikemaks peatuseks võiks soovitada kuurortlinna Sopotit, seal peatänava ääres on ka kõver maja ehk Crooked House.

Siis nt Stutthofi koonduslaagri külastus, mis ei ole nii masendav kui Auschwitz, kuid ikkagi huvitav. Sztutowo (Stutthof) asub u 70 km Gdanskist ja tee sinna on päris kena ja suures osas ka mere ääres, mis on täis pikitud pisikesi suvitusasulaid koos kämpingute ja teiste majutusasutustega. Rand on seal ka OK, sest nt juuli alguses oli Sopoti rannas punane lipp ja meri mingit rohelist soga täis.

Siis ju kindlasti ka Malborki loss, mis on väidetavalt maailma suurim telliskiviloss. Suur on ta küll:)

Ja kui veel Poola arhitektuurist, siis tagurpidi maja Szymbarkis, mis on Gdanskist u 70 km lõuna poole.

Ostroda ümbrus on kena järvederikas piirkond - palju randu, laevu, purjekaid. Sealt suundub mere poole Elblagi kanal,kus on huvitav näha, kuidas jõelaevu rööbastel mööda kuiva maad ühest järvest teise veetakse. Viitasid, mis sinna suunasid, oli üsna mitmeid, aga pole muidugi kindel, et seal parajasti ka laev sees on. Vt nt http://www.tehnikamaailm.ee/est/tm/2009/09/?headerID=1642

Elblagis endas taastati paari aasta eest hoolega vanalinna, aga sellest sai vähe isemoodi vanalinn - järgiti vana tänavajoont ja majade suurust, hooned ise olid tänapäevased. Vast on tänaseks valmis ehitatud. Kui Gdansk ja Sopot juba päevakorras, siis tasuks sinna lisada ka Gdynia, kus sadama ümbrus on korralik mereteemaline turistilõks. Gdanski külje all on Westerplatte, mis poolakatele väga oluline ja kurb paik - just seal tehti 1939. aasta septembris II maailmasõja esimesed lasud.

Sztutowost Gdanski poole suundudes võib sõita mere äärt mööda ja ületada Wisla hoopis praamiga (midagi meie Kavastu moodi, aga vähe teises mastaabis).

Enne Hundikoopasse minekut soovitan ühe õhtu veeta Gizycko nimelises linnas. Ja kindlasti tasub võtta hotell linna sisse (siin on palju kodumajutusi ka). Igatahes sadamapiirkonna melu vastu ei saa miskit. Muidu on linn selline naljakas segu räämas Lasnamäest ja mõnusast Poola külast. Noori inimesi on siin palju, purjetamis- ja kalastamisfännidel tegevust kõvasti.

Elblag'is ei ole midagi teha. Kanalil on suur ümberehitus ja enam midagi ei ole. Aga sealkandis kindlasti Gizycko, Mikolajki, Gdansk

Minu jaoks võrdus ka Gdansk sellise rahvarohke suurlinnaga, kus halva ilma korral eriti midagi teha ei ole. Teel Gdanskist Varssavisse avastasin enda jaoks 2 väga imelist linna - Chelmno (väikelinn mäe otsas, mõnus vanalinn) ja loomulikult Torun oma võimsusega. Hindasid jms olulist infot ka natuke - Hundikoopasse tasub sõita hotelli näitavate viitade järgi. Ise sõitsin GPSi õpetuse järgi ja selle tee peale igasuguse autoga ei roniks (elamus oli muidugi lahe). Hundikoopa hind oli vist 15 zlotti/täiskasvanud ja 10 zl/laps, aga päris täpselt ei mäleta. Ingliskeelne kaart maksis 5 zl. Malborki lossi tasub minna vist hommikul varakult, sest kui meie sinna lõuna paiku jõudsime, siis oli seal hullumaja. Piletijärjekord oli tubli 300 m ehk siis lookles õue peal pikalt. Parkimine sealsamas lossi lähistel maksis 20 zl. Gniewis on alles ehitustööd käimas, midagi suurt ja võimsat ei paistnud, seega peatust ei teinud seal. Stutthofis on ainult parkimistasu (kui soovite sellest hoiduda, siis parkige auto territooriumilt väljapoole). Muuseum ise ehk siis koonduslaagri ala on tasuta. Parkimise eest maksime vist 15 zl. Ingliskeelne kaart maksis 4 zl. Sõltuvalt kohtadest saab korralikult söönuks-joonuks umbes 5 eur/nägu. Eriti kokkuhoidlikult elades ka poole odavamalt. Toidupoodidest tasub käia Biedronkas, see on kohalik Konsumi-Säästumarketi mix. Eriti hea on sealne eriti õhukeseks viilutatud juust (seda suurtest poodidest ei ole siiani leidnud). Kõikides Poola linnades tasub üles otsida kohalik turg ja sealt osta puuvilju-juurvilju. Need on odavad, head ja tõeliselt maitsvad. Vene keeles saab kenasti suheldud ka.

Viimasele veel kommentaariks, et ei satuks sama lolli olukorda kui mina. Biedronkas, mille tunned ära lepatriinu logo järgi, saab maksta vaid sularahas, vähemalt Olsztyni külje all olevas Biedronkas oli see nii, õnneks on ATM kohe poe küljes. Kaardiga aga saab maksta Lidlis ja seal samuti väga odavad hinnad.

Suuremates Biedronkades saab maksta ka kaardiga, aga enamasti on need sularahakauplused jah.

kuule Hea Kurimoor kas Biedronkas on odavamad hinnad kui Kauflandis. Olen kogu aeg ostnud -suwalki kaufist?

Meie olime Malborki lossis kell 14 ja mingit järjekorda ei olnud. Tundub, et seal on alati palju rahvast. Tegemist on ju suure vaatamisväärsusega. Minu arust Sopot on see koht, kus on tegemist ainult ilusa ilma korral. Vähemalt meie olime seal proovinud leida endale parkimiskoht ja ei õnnestunud. Teisel päeval hakkas vihma sadama ja vabu kohti oli igal pool. Muidu parkimine oli pühapäeval tasuta. Gdanskis ja Gdynias tasuta parkimine on nädalavahetusel. Kaupluses eriti ei käinud. Aga on huvitav, et suuremad kauplused asuvad linnast väljaspool. Eriti soodne oli üks suur keskus - Auchan. Väga odav kaup ja palju soodustusi. Söökid-joogid kohvikutes on mõistliku hinnaga. Meie sõime kõike, mida tahtsime ja ei mõelnud selle peale kui palju see maksab

No Gdansk on ilmselt selline "must be" koht, kui juba seal kandis olla, aga soovitaksin ka soojalt hoopis väiksemaid linnu. Mulle meeldisid juba eelpool mainitud Torun ja Gdynia. Viimane on Gdanskile nii lähedal, et ühte külastades oleks patt teise minemata jätta. Väga vinge elamuse sain Olsztynist, kuhu esmakordselt sattusin õhtupimeduses ja tundus olema mõnus vanalinn. Hommikul pidin pikali kukkuma, kui päevavalguses mõistsin, et tõelist vanalinna esmamuljega võrreldes siiski napib. See on suurepärane näide kui harmooniliselt saab uue vanaga ühitada. Panen siia paar pilti võrdluseks Gdanskist ja Olztynist. Malborki loss kindlasti ja loodusenautlejal ei tasuks vahele jätta ka Slowinski Rahvusparki.

Kauflandi valikut ei anna võrrelda Biedronkaga, kui ikkagi tahta suurt valikut, siis iga kell Kaufland. Samas on Biedronkas tooteid, mida Kaufland jt ei müü ja mistõttu ma käisin spetsiaalselt Lepatriinusid otsimas.

Tore on lugeda, et eestlased hakkavad hindama Poolat ka kui turismi sihtkohta ja avastada on seal palju, arengupotensiaal suur ja ärid lähevad käima hommikul juba kella seitsmest. Kaardiga saab maksta pea igal pool - mitte nii kui Saksamaal (siin võib olla mul vale arusaam majandusest ja kaardimaksetega arveldamisest) . Kiidan siin ka veel Poola meditsiini, kuna üsna selle suve reisi alguses tuli lasta 8a pojal Gdanski haiglas pimesool ära opereerida. Kuna olime reisil autoga, siis oleks tagasi pöördumiseks kulunud vähemalt 24h ja ei tahtnud teepealseid riske võtta! Soovitan kõigil Euroopasse reisijatel enne haigekassast läbi minna ja sealt nõutada EU-s kehtiv tervise kindlustuskaart. Reis jätkus peale viit haiglas veedetud päeva. Jõudsime ka lõuna Prantsusmaale, mis oligi sihiks, peale mõningasi kärpeid sõidugraafikus. Muide Gdanski raekoja platsi välikohvikus maksab õlu 8zl, mis on vähem kui 2€ ja koht ise oleks nagu muinasloost.

Minu soe soovitus on siiski teha vabatahtlik reisikindlustus (hõlmab ka tervisekindlustust). Eriti krediitkaardiomanikel tasuks oma pangast sooduspakkumist küsida (avastasin just eile, et ka minu pank on mulle väga soodsa pakkumise maili saatnud).

Meil oli tehtud ka vabatahtlik tervisekindlustus, mis osutus suht mõttetuks poolas. Seal nõuti vähemalt Haigekassa poolt väljastatavat, mis mulle e-postiga saadeti. If kindlustus ei maininud poole sõnagagi, et tuleks ka Haigekassast EU-s kehtiv kindlustuskaart teha. Telefoni teel selgitati mulle Haigekassast, et kui haigla nõuab visiiditasu, uuringutasu diagnoosi panekuks ja järelravi tasu või haige kiiret lennutransporti koju, siis selle peaks katma lisakindlustus aga operatsioonikulud katab Haigekassa. Poolas piisas vähemalt ainult Haigekassa poolt väljastatavast paberist ja mingeid muid raviarveid ei esitatud(siiani). See ei pruugi kehtida muudes Euroopa liikmesriikides. Kui kellelgi on infi või kogemust - võiks jagada.

See jutt ei tohiks küll nüüd tõene olla. Vabatahtlik kindlustus ongi selleks, et kataks ka neid probleeme, mida haigekassa ei kata, nagu haige transport Eestisse.

Tulin just viiepäevaselt Põhja-Poola ringsõidult. Siinjuures mõned tähelepanekud.

Erievalt Kurimoorist jättis Gdansk mulle väga hea mulje. Viibisin seal päeva kuid oleks hea meelega kauemgi olnud. Peale niisama linnas kolamise käisin ekskursioonil raekojas ning ronisin ka selle torni. Vägevaim vaade linnale avanes aga Euroopa suurima telliskivikiriku, Bazylika Mariacka tornitipus asuvalt vaateplatvormilt. Sinna viib 408 trepiastet. Vanast sadamast, keskaegse kraana juurest, seilasin piraadilaeva "Must Pärl" koopiaga Motlawa jõe suudmesse Westerplattesse, kus 01.09.1939 kõlasid II maailmasõja esimesed lasud. "Must Pärl" kõlab küll järjekordse kitšiliku turistilõksuna kuid kaup oli aus, üle tunni kestnud edasi-tagasi sõidu ajal jagasid giidid kolmes keeles infot ning tagasiteel laulis laevatekil kohalik hõbekõri kitarri saatel poolakeelseid merelaule. Kusjuures äärmiselt professionaalselt. Muidugi +24 kraadi sooja ja sinine selge taevas andsid kõigele kõvasti plusspinkte juurde.

Hundikoopast on siin ka juttu olnud. Kui vähegi võimalik soovitan ööbida selle kompleksi territooriumil asuvas hotellis. Elamine on küll askeetlik kuid puhas, hommikusöök hinna sees ja teenindus hea. Sobib eriti hästi just soodsa ööbimisvõimaluse otsijatele. Kuna hotell asub Hundikoopa kinnisel territooriumil saavad seal ööbijad varemete vahel ringi tuiata siis kui külastajaid pole. Öine jalutuskäik taskulambivalgel sellises kurikuulsas kohas jääb kindlasti elu lõpuni meelde.

Hundikoopa ligidal asuvad Swieta Lipka klooster ja kirik mis on üks barokkarhitektuuri olulisemaid näiteid Poolas.

Väikeses Olsztyneki linnas leiate Poola suurima vabaõhumuuseumi. Sealse ekspositsiooni võrdlemine meie vabaõhumuuseumiga on äärmiselt huvitav. Näeb kuivõrd erinevalt elasid inimesed Eestis ja Ida-Preisimaal.

Põhja- ja Lääne-Poolas ringi reisides ei maksa muidugi unustada, et tegemist on põliste saksa kultuuriruumi aladega mis Poola koosseisu liideti alles 1945 aastal kompensatsiooniks Stalini poolt okupeeritud ühe kolmandikuga Ida-Poola territooriumist. Saksa mõju vanas arhitektuuris on vägagi nähtav.

Euroopa suurim kindlus Malbork on kindlasti külastamist väärt. Eriti ilusaid fotosid kogu kompleksist saab õhtupäikesega jõe teiselt kaldalt.

Torunist ootasin ise palju enamat. Erilist muljet see linn mulle ei jätnud. Samas on Toruni vanalinn üks väheseid linnu Poolas mis II maailmasõjas pääses purustusteta. Gdanski vanalinn näiteks on peaaegu täielikult uuesti üles ehitatud.

Biskupinis on põnev arheoloogiapark mida poolakad kutsuvad Poola Pompeiks. 30-ndate aastate lõpul avastatud ja väljakaevatud suur rauaaegne soolinnus on peaaegu täielikult taastatud. Lisaks veel muid vastava ajastu ehitiste rekonstutsioone.

Tööstuslinnas Wloclawekis asub üks tänapäeva Poola imedest, Merevaigupalee - Palac Bursztynowy. See on Poola ühe rikkaima ärimehe poolt 2007-2009 ehitatud hiiglaslik marmorist lossikompleks mille ta pühendas oma emale ja kõigile üksikemadele. Tõeline pseudoajaloolise bling-bling arhitektuuri musternäide. Lossis asub ka hotell ning seal ööbides saab ülevaate hoone siseruumidest. Samas on nii kaunis jaliigirikas prantsuse park kui ka muud hooned avatud avalikuks kasutuseks ning loss on toonud muidu trööstitusse ja depressiivsesse Poola tööstuslinna märkimisväärselt kasu.

Poola tänapäevastest imedest rääkides ei saa kindlasti mööda minna ka Swiebodzini linnas asuvast maailma kõrgeimast Kristuse kujust. 33 meetrine betoonist lumivalge hiiglaslik jurakas seisab 19,5 meetrisel künkal ning on tõepoolest muljetavaldav. Kuju valmis 2010 aastal linna 21000 elaniku annetuse toel.

Ka mina olen üks nendest, kes ikka ja jälle lähevad just Poola. Korduvalt olen käinud oma perega ja autoga, ikka nii et mis ette jääb, sinna sisse saab astutud. Aga sel suvel võtsin lennupiletid Gdanskisse, sealt taksoga Sopotisse hotelli ja mere äärde puhkama! Sopoti ja Gdanski vahel sai liigeldud elektrirongiga, mis oli ka päris lahe elamus. Seekordne reis aga oli lihtsalt puhkus (ja veidi shoppamist;))

Oleks ma 2 päeva varem liikvele saanud, oleks koos Johhaidiga saanud taskulampe jagada. Plaanin lähipäevadel Hundikoopast eraldi teema avada.

Veetsin terve suve Poolas mere ääres töötades-puhates. Mõningaid noppeid on näha ka minu lisatud piltidelt. Mul on samuti Poolaga ja sealsete inimestega aina tugevnev side tekkinud, kuid väga ringi rännanud ma pole. Koht, kus olin ja kus ka kõnealused pildid tehtud, on Poola kõige põhjapoolsem tipp. Nende rannikuäär on kindlasti uudistamist väärt. Ilmad on head, ka vihmaga on seal tunduvalt soojem kui meil siin.

Hei!

Kui reisiseltskond soovib rannapuhkust ja lisaks veidi ringi vaadata siis millist sihtkohta Poolas soovitate? Algselt oli plaan Horvaatiasse minna, kuna aga reisiaega napib(kõigest nädal) siis oleks vist mõistlikum Poolaga piirduda?